Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1941
Joined: 13/07/2016 11:10

#476 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by sve_ovo_ja »

graue_maus wrote:
suza81 wrote:Da li se 6 mjeseci nakon prijave u Njemackoj MORA zamijeniti i vozacka dozvola? Tj. da li se isti postupak moze uraditi i nakon isteka tog perioda?
Jasno mi je da se smije sa bosanskom vozackom voziti 6 mjeseci od dana prijave....
ne moras ,ali poslije ti je skuplje i komplikovanije...
Nigdje veze, što bi bilo skuplje i komplikovanije? Svaki dan poslije 6 mjeseci po 5 EUR skuplje :-)
Ja promijenio BiH nakon 1.5 godinu što sam bio u DE, nikakvih problema. 35 EUR zamjena + prevod sto platis u ADAC ili kod prevodioca i vozi.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#477 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by insomnia78 »

U Fr bgm ne mozes. Ako ne promjenis za sest mjeseci moras ponovo polagati
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#478 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by graue_maus »

insomnia78 wrote:U Fr bgm ne mozes. Ako ne promjenis za sest mjeseci moras ponovo polagati
bilo je jedno vrijeme i u njemackoj tako.......teorija ,voznja odredeni broj sati,nakupi se fina svota na kraju........i jos onaj test za jezik ...
User avatar
Rockefeller
Posts: 7221
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#479 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Rockefeller »

Ja sam odmah zamijenio vozacku, 2016 godine u februaru. Mislim u Putkammerstr. Kreuzberg ako se dobro sjecam.

Nit sam sta moro polagat, nit kakve dodatne papire vadit. Jednostavno sve proslo. Nit me ikad policija zaustavila :mrgreen:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#480 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by vjesticanametli »

2017 zamjenila u hamburgu...predala zahtjev i 35 ojri i et
Zoka0410
Posts: 1
Joined: 05/03/2018 00:34

#481 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Zoka0410 »

Ispricavam se sto opet pokrecem temu koja je vec dobro ustanovljena, malo mi je specificnija situacija. Naime, tek sam dosao u njemacku i imam polozeno B, jos uvijek nisam predao svoju bosansku vozacku, a zelim poloziti A. A buduci da je njemacki zakon o polaganju A kafegorije grozan, pitanje je mogu li nekako polozit u bosni? Znam da dokumenti ne vrijede dok sam prijavljen na prebivaliste, ali ako se odjavim hoce li onda vrijedit? Zivim u ravensburgu, to je sami jug, pokrajina baden wurtemberg. I jos me zanima utjece li to na bankovni racun, zdravstveno osiguranje, posao (planiram to na godisnjem polozit jer vozim skoro cijeli zivot pa nece bit problem, za posao mislim sto se tice prebivalista) i na bilo sta drugo. Puno mi je puta pomogao forum iako nisam.nista pisao hahah, ovaj put moram sam pisat hahah hvala unaprijed svima😁
adelkam
Posts: 297
Joined: 12/11/2017 21:39

#482 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by adelkam »

Yebemti....
Danas sam isao da prevedem vozacku dozvolu u ADAC i nista, uze mi covjek vozacku i rece da ce za ca. 10 dana biti gotov prevod pa ce me anrufen.
Sada imam samo racun gdje pise da je vozacka kod njih... Ako me policija bude gdje kontrolisala povuko sam macka za rep.
Jel' isto uzimaju vozacku i kod predaje dokumenata u landratsamtu pa se ceka ili se vozacka tek predaje kada se preuzima nova tj. njemacka?
Mislio sam predati papire u Landratsamt tamo do 23 decembra, pa onda malo doci u šeher Bosnu ali ako mi uzme vozacku onda necu moci u Bosni se vozati a ja sam tam' vise na tockovima nego kod kuce. :lol:
adelkam
Posts: 297
Joined: 12/11/2017 21:39

#483 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by adelkam »

Ako budem ovdje u Njemackoj morao predati vozacku za zamjenu, mogu li u BiH dobiti kakav papir da smijem voziti ? :-D
Neko?
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#484 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by TDK-90 »

Ja sam u ADAC predao fotokopiju vozacke, obicna fotokopija nisu vozacku uzeli, Landrasamt prilikom dodijele njemacke uzme BiH vozacku i sta sa njom readi nije mi jasno.
Neki kazu drze je u arhivi, neki kazu posalju za BiH pa te "ceka" u tvojoj opcini, neki kazu da je u Bih odmah uniste ( sto ima logike , moras nekad platit izradu nove + ljekarsko uvjerenje :wink: )
Nekome su cujem ostavili BiH vozacku , nisu je oduzeli :shock:
Tako je bilo kod mene 2014 godine Rosenheim ( odmah nakon priznavanja nase vozacke od strane Njemacke :wink:
adelkam
Posts: 297
Joined: 12/11/2017 21:39

#485 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by adelkam »

TDK-90 wrote: 05/12/2020 14:37 Ja sam u ADAC predao fotokopiju vozacke, obicna fotokopija nisu vozacku uzeli, Landrasamt prilikom dodijele njemacke uzme BiH vozacku i sta sa njom readi nije mi jasno.
Hvala ti pajdo. Meni je uzeo, kaze da mu treba za prevod, a pa sta cu rekoh ak me policija zaustavi, pa kaze pokazi ovaj papir. A ja kada sam izasao vidim da ovaj papir nema nakakvu ovjeru, nista. Ovo sam ja mog'o sam seb' isprintat'. Der Führerschein befindet sich für circa 10 Tage bei uns.
Image

Meni je bitno da u BiH imam vozacku jer ta procedura u Landratsamtu kako sam procitao traje najmanje 3 sedmice.
sickle_and_hammer
Posts: 389
Joined: 05/09/2012 20:27

#486 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by sickle_and_hammer »

Malo cu da trolam, al jbg..

Zna li neko koliko vremenski mogu da vozim auto sa BH tablama u DE?
Cellos
Posts: 110
Joined: 27/01/2022 17:12

#487 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Cellos »

sickle_and_hammer wrote: 22/12/2021 17:27 Malo cu da trolam, al jbg..

Zna li neko koliko vremenski mogu da vozim auto sa BH tablama u DE?
6 mjeseci cini mi se. Kasnije moras mijenjat.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#488 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by pelcer224 »

Preveo sam vozacku i dobio njemacku.
Moje pitanje : da li i kod vas na poledjini dozvole gdje pise datum polozene kategorije stoje samo zvjezdice bez datuma polaganja kao u bosanskoj vozackoj?
Suzie Q
Posts: 1340
Joined: 08/04/2010 10:54

#489 Re: Zamjena vozacke dozvole u Njemackoj

Post by Suzie Q »

pelcer224 wrote: 04/08/2022 20:21 Preveo sam vozacku i dobio njemacku.
Moje pitanje : da li i kod vas na poledjini dozvole gdje pise datum polozene kategorije stoje samo zvjezdice bez datuma polaganja kao u bosanskoj vozackoj?
Meni stoji datum kad sam zamijenila vozacku. Polozila sam puno, puno prije,a po ovome ispada da sam tek polozila maltene.
Post Reply