Zamjena perla grijača na Gorenje rerni

Post Reply
Posmatrac_007
Posts: 417
Joined: 12/01/2012 11:36

#1 Zamjena perla grijača na Gorenje rerni

Post by Posmatrac_007 »

Pozdrav,
Gorenjev šporet star 10 godina. Prije nekoliko dana prestao da grije donji grijač.
Pošto se razumijem po nešto (osnovno) vezano za struju, odlučio sam sam da promijenim grijač. Prvo sam otvorio zadnju stranu šporeta da bih imao pristup grijaču. Zatim sam upalio prekidač rerne i termostat i počeo je da grije gornji ali ne i donji grijač. Kada briferom provjerim jedan konektor donjeg grijača prikaže se da struje ima, na drugom polu prikazuje da ima nulu.
Isto se prikaže i na gornjem grijaču (struja i nula) samo što gornji radi a donji ne. Probao sam i sa prebacivanjem prekidača samo na donji grijač ali ni u tom položaju ne grije a dovod struje je isto prikazan na briferu.
Kada sam skinuo grijač vidio sam da je u pitanju perla grijač koji nigdje na sebi ne pokazuje da je oštećen fizički (sve perle su uredno složene) pa me zanima da li je ovo dovoljna provjera što sam uradio ili ga je potrebno testirati na još neki naćin da bi se bilo sigurno da je neispravan?
Unaprijed hvala na odgovorima.
P.S. Nemam potenciometar pa nisam u mogućnosti testirati na drugi način osim briferom.
Unaprijed hvala na odgovorima :)
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#2 Re: Zamjena perla grijača na Gorenje rerni

Post by Last December »

Ako strujno kolo nije prekinuto na grijaču, moguće je da imaš prekid negdje u instalacijama , pogledaj da se nije negdje žica istopila.

Ne možeš briferom provjeravati protok struje. Nisam nikad to radio ali teoretski, brifer bi trebalo da se upali i na jednom i na drugom konektoru jer strujno kolo zatvoreno. Dodirujući konektor samo na fazi ti dokazuješ da postoji napon na izvoru a ne da je strujno kolo grijača zatvoreno. Zato kad uključiš grijač dodirni pol gdje je prikopčana nula i tu bi trebalo biti struje da bi grijač radio.
aspirin plus
Posts: 3048
Joined: 23/12/2017 09:46
Location: in der Apotheke

#3 Re: Zamjena perla grijača na Gorenje rerni

Post by aspirin plus »

Kako si briferom ispitao da ima nula? I ne griju perle, tako da nema veze sto su uredno slozene, ako je grejna zica u prekidu (a 99% su sanse da jeste).
Mozes spojiti fazu na jednu stranu i ako brifer svijetli na drugoj, trebalo bi da je ispravan. Mozes ga spojiti nekim kablom direktno na 230V i vidjeti hoce li grijati. Ili odnijeti u servis gdje prodaju grijace, neka ga oni ispitaju omski i ako je neispravan mozes odmah kupiti novi.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#4 Re: Zamjena perla grijača na Gorenje rerni

Post by stetoskop »

Ako na mjestu gdje je spojena nula svijetli brifer, znači da je nula u prekidu, jer na nuli nikako ne može svijetliti.
Kako je pokretač teme naveo, na fazi svijetli brifer, a na nuli ne svijetli, što znači da je grijač neispravan.
Ako raskopčaš nulu sa grijača, faza će pokazati na tom mjestu, bez obzira jeli ispravan ili nije, tako da to ne može biti test

Potenciometrom se nikako ne može ispitati! :D

Najbolje ispitaj tako što ćeš spojiti grijač direkt u struju, tj. na komad ISPRAVNOG :!: kabla sa utikačem i uštekaj u utičnicu.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#5 Re: Zamjena perla grijača na Gorenje rerni

Post by Last December »

Tako je, dovoljno je jedan kraj grijača spojiti na fazu a na drugom dodirnuti briferom da li postoji napon.

Autor teme je htio reći voltmetar/ommetar umjesto potenciometar.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#6 Re: Zamjena perla grijača na Gorenje rerni

Post by Streptokok »

eto mu prilike da kupi si jedan. ima ih za 5km i sasvim dobro rade za kućne potrebe.
Posmatrac_007
Posts: 417
Joined: 12/01/2012 11:36

#7 Re: Zamjena perla grijača na Gorenje rerni

Post by Posmatrac_007 »

Imam dva brfera jedan je obični šarafciger gdje dodirnem fazu i prst na brifer, ako ima struje zasvijetli.
Drugi se sastoji iz dvije "pipaljke" kada jednu spojim na fazu a drugu na nulu zasvijetle lampice, ako nema nule ne reaguju lampice. (Imaju dvije lampice i kada je na kućnoj mreži tj. na 220V svijetle obje, a kada testiram na autu struju tada svijetli samo jedna(+ ili -) i pokazuje da li sam desnom pipaljkom dohvatio plus ili minus).
Kada je isključena rerna brifer-šarafciger na oba kraja grijača pokazuje struju što mi je bilo zbunjujuće :?
Tek kada upalim rernu tada sa nule nestane struje tj. brifer ne pokazuje ništa na nuli a na fazi svijetli. Tada sam sa drugim briferom sa pipaljkama dohvatio i jedan i drugi kraj grijača i kada se upalila lampica zaključio da je dovedena i struja i nula na grijač ali i dalje ne radi tj. ne grije.
Perle samo vidim da su složene i neoštećene ali ne znam da li je negdje prekid u njima.
Evo danas planiram otići u Gorenje u Envera Šehovića pa ću i njih pitati da li mogu da provjere grijač i da kupim novi ako je otkazao.
Image
Autor teme je htio reći voltmetar/ommetar umjesto potenciometar.
E upravo sam na taj uređaj mislio samo sam zaboravio kako se zove :) jer sam vidio da serviseri testiraju grijače na taj način.
Post Reply