Zamjena pasoša

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1 Zamjena pasoša

Post by HB_BHF »

Pozz

Odlučio sam i ja da se ženim :D i moja supruga - to - be će uzeti moje prezime, što zahtjeva dodatnu proceduru što se tiče dokumenata. Konkretno mislim na pasoš za koji će zahtjev za izmjenu istog podnijeti odmah prvi (radni) dan nakon vjenčanja. Eh sad, kad se predaju dokumenti za taj novi pasoš, da li se mora predati i stari? Ili se može "koristiti" dok novi ne bude gotov? Pitam ovo zbog odlaska na medeni mjesec (Turska). :bih:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2 Re: Zamjena pasoša

Post by spreca »

HB_BHF wrote:Pozz

Odlučio sam i ja da se ženim :D i moja supruga - to - be će uzeti moje prezime, što zahtjeva dodatnu proceduru što se tiče dokumenata. Konkretno mislim na pasoš za koji će zahtjev za izmjenu istog podnijeti odmah prvi (radni) dan nakon vjenčanja. Eh sad, kad se predaju dokumenti za taj novi pasoš, da li se mora predati i stari? Ili se može "koristiti" dok novi ne bude gotov? Pitam ovo zbog odlaska na medeni mjesec (Turska). :bih:
Moze koristit dok ne dobije novi(ako je vazeci odnosno ako nije istekao)...kad dobije novi uzece da izbuse korice i opet joj vratiti nazad
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#3 Re: Zamjena pasoša

Post by HB_BHF »

spreca wrote:Pozz
Moze koristit dok ne dobije novi(ako je vazeci odnosno ako nije istekao)...kad dobije novi uzece da izbuse korice i opet joj vratiti nazad
Aha... I druga stvar koju sam čuo koja se desila jednom mladom bračnom paru... Krenuli na medeni mjesec i prilikom prelaska granice vratili su ih zbog pasoša. Valjda matični ured sad unosi podatke u bazu odmah nakon vjenčanja i u sistemu bukvalno osoba postaje druga osoba kad promijeni prezime što onemogućuje prelazak granice. :zoka:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#4 Re: Zamjena pasoša

Post by ibi »

odmah nakon vjencanja se podnosi zahtjev za nove ID
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#5 Re: Zamjena pasoša

Post by spreca »

HB_BHF wrote:
spreca wrote:Pozz
Moze koristit dok ne dobije novi(ako je vazeci odnosno ako nije istekao)...kad dobije novi uzece da izbuse korice i opet joj vratiti nazad
Aha... I druga stvar koju sam čuo koja se desila jednom mladom bračnom paru... Krenuli na medeni mjesec i prilikom prelaska granice vratili su ih zbog pasoša. Valjda matični ured sad unosi podatke u bazu odmah nakon vjenčanja i u sistemu bukvalno osoba postaje druga osoba kad promijeni prezime što onemogućuje prelazak granice. :zoka:
Pa zasto onda odmah ne oduzimaju dokumenete?.....Dokumenat je vazeci odnosno bi trebao biti sve dok ga ne ponisti nadlezna sluzba...za ovo pravilo nisam cuo....ako je tako onda je jedino rjesenje pasos za dva dana ali kost oko 250 maraka
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#6 Re: Zamjena pasoša

Post by HB_BHF »

spreca wrote: Pa zasto onda odmah ne oduzimaju dokumenete?.....Dokumenat je vazeci odnosno bi trebao biti sve dok ga ne ponisti nadlezna sluzba...za ovo pravilo nisam cuo....ako je tako onda je jedino rjesenje pasos za dva dana ali kost oko 250 maraka
Ne znam jbg...
Je li taj pasoš od 250 KM sigurno dolazi za dva dana? Da ne bude da uplatim i opet potraje 5-6 i više :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#7 Re: Zamjena pasoša

Post by spreca »

HB_BHF wrote:
spreca wrote: Pa zasto onda odmah ne oduzimaju dokumenete?.....Dokumenat je vazeci odnosno bi trebao biti sve dok ga ne ponisti nadlezna sluzba...za ovo pravilo nisam cuo....ako je tako onda je jedino rjesenje pasos za dva dana ali kost oko 250 maraka
Ne znam jbg...
Je li taj pasoš od 250 KM sigurno dolazi za dva dana? Da ne bude da uplatim i opet potraje 5-6 i više :D
ja svaki put kad radim radim taj brzi i uvijek bude na vrijeme odkako postoji ta varijanta...inace za obicni je mjesec a ja nema vremena toliko cekati...otidji kod njih direktno i pitaj to ti je najbolje
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#8 Re: Zamjena pasoša

Post by ruud »

omladino, jel' ko vadio pasoš u zadnji vakat? kol'ko se čeka? :D

treba mi novi za petak 5.6., doduše za dijete, pa ne znam dal' riskirat' il' platit brzi... predao bih danas zahtjev.

hvala i živjeli!
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#9 Re: Zamjena pasoša

Post by Tesla Edison »

ruud wrote: 24/05/2021 09:44 omladino, jel' ko vadio pasoš u zadnji vakat? kol'ko se čeka? :D

treba mi novi za petak 5.6., doduše za dijete, pa ne znam dal' riskirat' il' platit brzi... predao bih danas zahtjev.

hvala i živjeli!
Prije 11-12 radnih dana ne očekuj "spori" pasoš. I to ako se sve poklopi.

Za tvoju situaciju, brzi je jedino rješenje.
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#10 Re: Zamjena pasoša

Post by ruud »

tako i bi jarane, zafaljivam.
statixx
Posts: 8786
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#11 Re: Zamjena pasoša

Post by statixx »

Neki dan sam predao za sina, sad se ceka mjesec dana. :izet:
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#12 Re: Zamjena pasoša

Post by pelcer224 »

Moze li se predati za novi pasos ako postojeci vazi jos 20 mjeseci?
Razlog je planiranje duzeg boravka van zemljebez dolazaka u drzavu, pa da bi se izbjegle komplikacije kad istekne postojeci...
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#13 Re: Zamjena pasoša

Post by Hercegoviina »

HB_BHF wrote: 10/07/2018 09:31 Pozz

Odlučio sam i ja da se ženim :D i moja supruga - to - be će uzeti moje prezime, što zahtjeva dodatnu proceduru što se tiče dokumenata. Konkretno mislim na pasoš za koji će zahtjev za izmjenu istog podnijeti odmah prvi (radni) dan nakon vjenčanja. Eh sad, kad se predaju dokumenti za taj novi pasoš, da li se mora predati i stari? Ili se može "koristiti" dok novi ne bude gotov? Pitam ovo zbog odlaska na medeni mjesec (Turska). :bih:
Bolje da se ne ženiš,vjeruj mi
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#14 Re: Zamjena pasoša

Post by HB_BHF »

Hercegoviina wrote: 21/06/2021 15:39
HB_BHF wrote: 10/07/2018 09:31 Pozz

Odlučio sam i ja da se ženim :D i moja supruga - to - be će uzeti moje prezime, što zahtjeva dodatnu proceduru što se tiče dokumenata. Konkretno mislim na pasoš za koji će zahtjev za izmjenu istog podnijeti odmah prvi (radni) dan nakon vjenčanja. Eh sad, kad se predaju dokumenti za taj novi pasoš, da li se mora predati i stari? Ili se može "koristiti" dok novi ne bude gotov? Pitam ovo zbog odlaska na medeni mjesec (Turska). :bih:
Bolje da se ne ženiš,vjeruj mi
Nije bio offside protiv Nigerije :lol:
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#15 Re: Zamjena pasoša

Post by mayab »

pelcer224 wrote: 21/06/2021 15:28 Moze li se predati za novi pasos ako postojeci vazi jos 20 mjeseci?
Razlog je planiranje duzeg boravka van zemljebez dolazaka u drzavu, pa da bi se izbjegle komplikacije kad istekne postojeci...
Mislim da možeš mijenjati kad hoćeš, bitno da sve ispravno platiš, i oni ti naprave novi
flak
Posts: 51
Joined: 01/10/2021 12:32

#16 Re: Zamjena pasoša

Post by flak »

Pozz..

Koja je sad procedura vađenja pasoša?
Ističe mi u Junu 2022., pa bih to na vakat da odradim, a dosta putujem tako da bez pasoša ne mogu.

Šta se uplaćuje, gdje, koliko?
Koliko se čeka najduže?
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#17 Re: Zamjena pasoša

Post by kica »

Imas brzi pasos za 2 dana oko 250 KM
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15611
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#18 Re: Zamjena pasoša

Post by problemnatravunu »

flak wrote: 22/01/2022 11:45 Pozz..

Koja je sad procedura vađenja pasoša?
Ističe mi u Junu 2022., pa bih to na vakat da odradim, a dosta putujem tako da bez pasoša ne mogu.

Šta se uplaćuje, gdje, koliko?
Koliko se čeka najduže?
https://mup.ks.gov.ba/gradjanjstvo/gsta ... nica-pasos
Post Reply