zamjena običnih sijalica sa LED

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#826 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by hopi »

isx wrote: 09/12/2021 22:08“Hin”?
ma to se ja malo zahebavam
možeš vijdeti da često u postovima ubacim tako neku riječ ili nepravilnu, ili što se pogrešno izgovara ili koristi, ili je gramatički netačna itd.
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#827 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by hopi »

_BataZiv_0809 wrote: 09/12/2021 22:19
hopi wrote: 09/12/2021 22:04 a možda si hin previsoko namjestio, tj snop?
ili što bi vješalica rekla, možda si šeljone nabio :lol:
Mislis kad sam postavljo sijalice ili na onom celeru :?
pa valjda na onom krugu, točkiću, šta već imaš, tu možeš namjestiti visinu snopa
od 1 do 4 pa probaj et
ako te ne pomogne idi do nekog tehničkog i zamoli da ti provjere
Nanox7
Posts: 507
Joined: 18/03/2015 00:10

#828 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Nanox7 »

Da li je ko koristio od erfolg ledove ? Da li stvarno dobro bacaju svjetlost ili je reklama ?
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#829 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Nanox7 wrote: 10/01/2022 21:57 Da li je ko koristio od erfolg ledove ? Da li stvarno dobro bacaju svjetlost ili je reklama ?
Ništa posebno...
Navodno da imaju nekakav certifikat da se mogu ugrađivati u vozila (barem u Hr) a to onda znači da su ispod 2000lm par.

Mimo toga veoma zastarjela tehnologija.
User avatar
Eldo__
Posts: 60
Joined: 19/10/2018 11:10

#830 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Eldo__ »

Gdje kupiti Osram Nighbreaker h7 najpovoljnije?

Da li uzeti Nightbreaker ili Cool blue next gen novi neki model.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#831 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by artur morgan »

Eldo__ wrote: 11/01/2022 16:21 Gdje kupiti Osram Nighbreaker h7 najpovoljnije?

Da li uzeti Nightbreaker ili Cool blue next gen novi neki model.
Lichtex.de

Bolji je i duze traje philips x-treme vision
Nanox7
Posts: 507
Joined: 18/03/2015 00:10

#832 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Nanox7 »

Da li je ko ugradio D2s led umjesto xenon i koje??
Evo vec drugi put u roku od 1 godine repariram sjenilo u faru. Koliko izgori fuj.
35w xenon.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#833 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by artur morgan »

Zanimljivo, 35w nije puno. Jeli dobro reparirano jeli se moglo reparirati ???

Jedino da far nema leće pa sjenila gore. Ili je plitak uzak skucen far pa se previse grije.To je slucaj kod starijih auta. Sa lećama nema smisla da izgore tako brzo. Koliko sam ja upratio puno manje gore sjenila kad su xenoni sa lecama u odnosu na halogena svjetla.

Koliko moze vise Kelvina koji imaju xenoni u odnosu na halogenu uticat na izgaranje sjenila nisam siguran. Vise kelvina visa temperatura svjetlosti...ali to nije povezano sa kolicinom toplote koju emitira sijalica pa mi nema na prvu smisla.

Probaj neki led od osrama ili philipsa.
Nanox7
Posts: 507
Joined: 18/03/2015 00:10

#834 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Nanox7 »

artur morgan wrote: 12/01/2022 21:12 Zanimljivo, 35w nije puno. Jeli dobro reparirano jeli se moglo reparirati ???

Jedino da far nema leće pa sjenila gore. Ili je plitak uzak skucen far pa se previse grije.To je slucaj kod starijih auta. Sa lećama nema smisla da izgore tako brzo. Koliko sam ja upratio puno manje gore sjenila kad su xenoni sa lecama u odnosu na halogena svjetla.

Koliko moze vise Kelvina koji imaju xenoni u odnosu na halogenu uticat na izgaranje sjenila nisam siguran. Vise kelvina visa temperatura svjetlosti...ali to nije povezano sa kolicinom toplote koju emitira sijalica pa mi nema na prvu smisla.

Probaj neki led od osrama ili philipsa.
Da moglo je... Passat 5 plus orginal xenon farovi.
Eh sad jedino da prvi puta nisu dobro uradili reparaciju...
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#835 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Nanox7 wrote: 12/01/2022 20:29 Da li je ko ugradio D2s led umjesto xenon i koje??
Evo vec drugi put u roku od 1 godine repariram sjenilo u faru. Koliko izgori fuj.
35w xenon.
Jesi li siguran da s ti prvi put zamijenjena sočia ?
Od xenona ne gore tako lako da za godinu odu, osim ako su sočiva baš smeće...
haribery
Posts: 27
Joined: 03/08/2011 01:32

#836 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by haribery »

Pozzz
Da li ima neko iskustvo sa potpunom reparaciom fara?
Imam obicni far,halogena svjetla I imam u planu da repariram farove u LED ili xenon ,dobio sam par ponuda na OLX od 700-do 1300 km traze decki,ali garanciju da cu imati dobro osvjetljenje jer sad je bas onako poslabo.
Sve u svemu kad bih kupovao I nove I polovne farove izadju skuplje za moj auto nego ova reparacija.
Pa me bas zanima da li tako reparirani farovi rade kako treba ili to nije ni blizu tvornicke izvedbe.
Last edited by haribery on 18/01/2022 11:36, edited 1 time in total.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#837 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by artur morgan »

Kad su xenoni u pitanju potreban je far sa lećama, i zbog toga je najbolji orginalni fabrički ( polovan ). Odnosno reparacija tvog fara bi podrazumijevala i ugradnju leća ili ? Nadalje, xenoni trebaju da imaju senzore nivelacije i pranje farova. Poželjno je imati i senzore za svjetla. Ovo je skupa investicija, tako da to niko ne radi, ali fabrički je tako. Samo prilagodba fara ili zamjena fara i ugradnja sijalice, nije dovoljna da bi imao prava xenon svjetla.
The BEN10
Posts: 7558
Joined: 19/09/2011 09:03

#838 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by The BEN10 »

artur morgan wrote: 18/01/2022 08:07 Kad su xenoni u pitanju potreban je far sa lećama, i zbog toga je najbolji orginalni fabrički ( polovan ). Odnosno reparacija tvog fara bi podrazumijevala i ugradnju leća ili ? Nadalje, xenoni trebaju da imaju senzore nivelacije i pranje farova. Poželjno je imati i senzore za svjetla. Ovo je skupa investicija, tako da to niko ne radi, ali fabrički je tako. Samo prilagodba fara ili zamjena fara i ugradnja sijalice, nije dovoljna da bi imao prava xenon svjetla.
Ova gora cijena je baš velika, ne znam koje auto ima momak, ali vjerujem da originalne polovne može naći jeftinije.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#839 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

haribery wrote: 18/01/2022 02:02 Pozzz
Da li ima neko iskustvo sa potpunom reparaciom fara?
Imam obicni far,halogena svjetla I imam u planu da repariram farove u LED ili xenon ,dobio sam par ponuda na OLX od 700-do 1300 km traze decki,ali garanciju da cu imati dobro osvjetljenje jer sad je bas onako poslao.
Sve u svemu kad bih kupovati I nove I polovne farove izadju skuplje za moj auto nego ova reparacija.
Pa me bas zanima da li tako reparieren farovi rade kako treba ili to nije ni blizu tvornicke izvedbe.
Bacanje para....
haribery
Posts: 27
Joined: 03/08/2011 01:32

#840 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by haribery »

The BEN10 wrote: 18/01/2022 08:21
artur morgan wrote: 18/01/2022 08:07 Kad su xenoni u pitanju potreban je far sa lećama, i zbog toga je najbolji orginalni fabrički ( polovan ). Odnosno reparacija tvog fara bi podrazumijevala i ugradnju leća ili ? Nadalje, xenoni trebaju da imaju senzore nivelacije i pranje farova. Poželjno je imati i senzore za svjetla. Ovo je skupa investicija, tako da to niko ne radi, ali fabrički je tako. Samo prilagodba fara ili zamjena fara i ugradnja sijalice, nije dovoljna da bi imao prava xenon svjetla.
Ova gora cijena je baš velika, ne znam koje auto ima momak, ali vjerujem da originalne polovne može naći jeftinije.
Ma ne mogu naci jeftinije,radi se o Audi a6 4g 2011.
Dobio sam dvije ponude ,nude mi potpunu reparaciju fara ,ubacivanjem Led projektora ,zmigavci,dnevno,blic sve u Led oba fara 600 eur.
A ima opcija I sa xenon.I garantuju super osvjetljenje.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#841 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by emotivac »

haribery wrote: 18/01/2022 11:35
The BEN10 wrote: 18/01/2022 08:21

Ova gora cijena je baš velika, ne znam koje auto ima momak, ali vjerujem da originalne polovne može naći jeftinije.
Ma ne mogu naci jeftinije,radi se o Audi a6 4g 2011.
Dobio sam dvije ponude ,nude mi potpunu reparaciju fara ,ubacivanjem Led projektora ,zmigavci,dnevno,blic sve u Led oba fara 600 eur.
A ima opcija I sa xenon.I garantuju super osvjetljenje.
Pitaj ove ako to nisu oni što si ih pitao :D

https://www.facebook.com/piknalog/
haribery
Posts: 27
Joined: 03/08/2011 01:32

#842 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by haribery »

konektovan wrote: 18/01/2022 09:54
haribery wrote: 18/01/2022 02:02 Pozzz
Da li ima neko iskustvo sa potpunom reparaciom fara?
Imam obicni far,halogena svjetla I imam u planu da repariram farove u LED ili xenon ,dobio sam par ponuda na OLX od 700-do 1300 km traze decki,ali garanciju da cu imati dobro osvjetljenje jer sad je bas onako poslao.
Sve u svemu kad bih kupovati I nove I polovne farove izadju skuplje za moj auto nego ova reparacija.
Pa me bas zanima da li tako reparieren farovi rade kako treba ili to nije ni blizu tvornicke izvedbe.
Bacanje para....
Pa ne znam zato pitam,mogu ce je.Misljenja su razlicita.Imam par primjera sa foruma gdje je dobro odradjeno I ljudi preporodjeni.Meni stvarno treba bolje svjetla od h7 jer na vecim brzinama sa kratkim svjetlima je opasno,snop kratak pa uvjek palim duga,a sve po tvornici podeseno.
A imam Osram night Break h7
haribery
Posts: 27
Joined: 03/08/2011 01:32

#843 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by haribery »

emotivac wrote: 18/01/2022 11:41
haribery wrote: 18/01/2022 11:35
Ma ne mogu naci jeftinije,radi se o Audi a6 4g 2011.
Dobio sam dvije ponude ,nude mi potpunu reparaciju fara ,ubacivanjem Led projektora ,zmigavci,dnevno,blic sve u Led oba fara 600 eur.
A ima opcija I sa xenon.I garantuju super osvjetljenje.
Pitaj ove ako to nisu oni što si ih pitao :D

https://www.facebook.com/piknalog/
Jesu :) te sam pitao ,I cini mi se da decki rade dobar posao s tim reparacijama.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#844 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by emotivac »

haribery wrote: 18/01/2022 12:02
emotivac wrote: 18/01/2022 11:41

Pitaj ove ako to nisu oni što si ih pitao :D

https://www.facebook.com/piknalog/
Jesu :) te sam pitao ,I cini mi se da decki rade dobar posao s tim reparacijama.
Dobri su momci sigurno, i bolji će farovi biti nego NOVI kineski... :thumbup:
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#845 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by striker_sarajevo »

Vidi.. nadogradna ce bit velika, razlika drasticna. Ne mozes ni s jednim halogenim svjetlima postici jacinu kao sa xenon/led. S ugradnjom projekora vidljivost ce ti biti najmanji problem. Ja vozim auro starijeg godista, a imam naknadno ubacene projektore za led svjetla. Rade sasvim normalno, ne smetaju nikome. Ovo o smetnji pisem jer je moje auto visoko. Ti s tim problem neces imati. Da je skup, skupo je. Da mozes naci led far za taj auto te cijene ne mozes, a i da nadjes sve je to polovno. Orginalni far kosta preko milje komad. Kineza ti ne bih preporucio. Ako pare nisu problem onda idi na led opciju s projektorima. Ipak je to novije auto. Ako pitas za iskustvo piknaloga bez brige. Dobit ces sto trazis, kvalitetno i dobro. Daje i garanciju na rad i dijelove. Opet, ako pare nisu problem, neces pogrijesiti.
haribery
Posts: 27
Joined: 03/08/2011 01:32

#846 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by haribery »

striker_sarajevo wrote: 18/01/2022 12:11 Vidi.. nadogradna ce bit velika, razlika drasticna. Ne mozes ni s jednim halogenim svjetlima postici jacinu kao sa xenon/led. S ugradnjom projekora vidljivost ce ti biti najmanji problem. Ja vozim auro starijeg godista, a imam naknadno ubacene projektore za led svjetla. Rade sasvim normalno, ne smetaju nikome. Ovo o smetnji pisem jer je moje auto visoko. Ti s tim problem neces imati. Da je skup, skupo je. Da mozes naci led far za taj auto te cijene ne mozes, a i da nadjes sve je to polovno. Orginalni far kosta preko milje komad. Kineza ti ne bih preporucio. Ako pare nisu problem onda idi na led opciju s projektorima. Ipak je to novije auto. Ako pitas za iskustvo piknaloga bez brige. Dobit ces sto trazis, kvalitetno i dobro. Daje i garanciju na rad i dijelove. Opet, ako pare nisu problem, neces pogrijesiti.
Planiram da jos duzi period zadrzim ovaj auto,jer za sad je sve perfektno osim svjetla :) ,pa bih ušao ubtu investiciju.Hvala na informacijama.
haribery
Posts: 27
Joined: 03/08/2011 01:32

#847 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by haribery »

striker_sarajevo wrote: 18/01/2022 12:11 Vidi.. nadogradna ce bit velika, razlika drasticna. Ne mozes ni s jednim halogenim svjetlima postici jacinu kao sa xenon/led. S ugradnjom projekora vidljivost ce ti biti najmanji problem. Ja vozim auro starijeg godista, a imam naknadno ubacene projektore za led svjetla. Rade sasvim normalno, ne smetaju nikome. Ovo o smetnji pisem jer je moje auto visoko. Ti s tim problem neces imati. Da je skup, skupo je. Da mozes naci led far za taj auto te cijene ne mozes, a i da nadjes sve je to polovno. Orginalni far kosta preko milje komad. Kineza ti ne bih preporucio. Ako pare nisu problem onda idi na led opciju s projektorima. Ipak je to novije auto. Ako pitas za iskustvo piknaloga bez brige. Dobit ces sto trazis, kvalitetno i dobro. Daje i garanciju na rad i dijelove. Opet, ako pare nisu problem, neces pogrijesiti.
Last edited by haribery on 18/01/2022 12:22, edited 1 time in total.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#848 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by striker_sarajevo »

haribery wrote: 18/01/2022 12:17
striker_sarajevo wrote: 18/01/2022 12:11 Vidi.. nadogradna ce bit velika, razlika drasticna. Ne mozes ni s jednim halogenim svjetlima postici jacinu kao sa xenon/led. S ugradnjom projekora vidljivost ce ti biti najmanji problem. Ja vozim auro starijeg godista, a imam naknadno ubacene projektore za led svjetla. Rade sasvim normalno, ne smetaju nikome. Ovo o smetnji pisem jer je moje auto visoko. Ti s tim problem neces imati. Da je skup, skupo je. Da mozes naci led far za taj auto te cijene ne mozes, a i da nadjes sve je to polovno. Orginalni far kosta preko milje komad. Kineza ti ne bih preporucio. Ako pare nisu problem onda idi na led opciju s projektorima. Ipak je to novije auto. Ako pitas za iskustvo piknaloga bez brige. Dobit ces sto trazis, kvalitetno i dobro. Daje i garanciju na rad i dijelove. Opet, ako pare nisu problem, neces pogrijesiti.
Planiram da jos duzi period zadrzim ovaj auto,jer za sad je sve perfektno osim svjetla :) ,pa bih ušao ubtu investiciju.Hvala na informacijama.
Onda nemas sta dalje razmisljati. Dobit ces savrsenu svjetlost, vidljivost. Precizan snop. Nece ti far rosit, dihtuju dobro. Jos ako ga ispoliraju, miran si do kraja karijere auta. Skupo jeste, a radi se jednom.
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#849 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

haribery wrote: 18/01/2022 02:02 Pozzz
Da li ima neko iskustvo sa potpunom reparaciom fara?
Imam obicni far,halogena svjetla I imam u planu da repariram farove u LED ili xenon ,dobio sam par ponuda na OLX od 700-do 1300 km traze decki,ali garanciju da cu imati dobro osvjetljenje jer sad je bas onako poslabo.
Sve u svemu kad bih kupovao I nove I polovne farove izadju skuplje za moj auto nego ova reparacija.
Pa me bas zanima da li tako reparirani farovi rade kako treba ili to nije ni blizu tvornicke izvedbe.
Zavisno od auta, imaš vozila na kojima se to može odraditi da izgleda isto kao i fabrički xenon far, a ima ih na kojima se radi improvizacija izgleda, zavisno od dostupnih maskica.
Šta ne dobijaš, ne dobijaš nivelaciju osim ako je vozilo već nekim čudom nema na reflektorskim farovima, što znači da će u pojedinim momentima u vožnji onaj ko ide u susret misliti da si upalio duga i sjetiti ti se familije.
Šta dobijaš, daleko bolju vidljivost koja zavisi od toga šta planiraš ugraditi, xenon ili led sočiva koja čak može biti i bolja nego na fabričkim farovima (čak i od onih najskupljih).

Cijene ugradnje nemoj gledati jer ti neće ništa značiti, ima ljudi koji to rade i naplaćuju gluho bilo a kvalitetom nisu u tom rangu. Savjet je da se raspitaš dobro i vidiš par radova od onog kome se odlučiš dati auto da ti to radi da se ne bi kasnije za glavu hvatao jer dunđera a i onih koji lijepo pričaju a ne baš lijepo rade u tom poslu imaš tovar.
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#850 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Šta se može dobiti sa ugradnjom LED svjetala na ovakvom Citroenu? Sve osim tih običnih svjetala mu je super.
Hvala za savjete.

Image
Post Reply