zamjena običnih sijalica sa LED

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 40082
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#401 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

Throttle wrote:Night Breaker Laser nije bas wow koliko sam ocekivao. Nisutoliko bolje od obicnih osram koje sam izvadio da opravdaju toliko vecu cijenu. al nek stoje, opet su dobre
:mrgreen:
Teško je insanu priznati da se zahebo... :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#402 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by bitanga_sa_otesa »

pa to je endurance trka izdrzljivosti,nije trka brzine :-D
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#403 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

konektovan wrote:
Throttle wrote:Night Breaker Laser nije bas wow koliko sam ocekivao. Nisutoliko bolje od obicnih osram koje sam izvadio da opravdaju toliko vecu cijenu. al nek stoje, opet su dobre
:mrgreen:
Teško je insanu priznati da se zahebo... :mrgreen:
Ma nije da sam se zahebo, neka ih, al eto nekako po pricama sam vise ocekivao od njih. Nije neka velika razlika a 2-3 puta su skuplje od Osram običnih koje sam izvadio. Malo više vuku na bijelo i malo jača sijalica al ništa da bi toliko skuplje bile. Napisao sam da neko drugi bezveze ne daje pare ako ocekuje bijelu svjetlost. Koliko vidim po testovima, NB unlimited je vise bijela pa mozda s tim probat. Ja sad gledam neke skroz žute :lol:
Throttle
Posts: 12880
Joined: 10/06/2016 12:35

#404 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

Image

Ovako :lol:
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#405 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

Throttle wrote:Dok su u mene bile na autu, ona 2 dana :mrgreen: nije ventilator virio napolje, stalo sve pod poklopac
Ne znam kakva je logika izbacit ventilator kroz poklopac, na svakim sijalicama ce bit belaj ako dodju u kontakt s vodom
Ako ne izbaci u roku par sati ili dana u gotove zbog pregrijavanja hahaha. U tebe su bile na dugim, tako da nisu konstantno gorile i nisu crkle.
Ove bez ventilatora koje ja preporučujem rade u prijatelja u VW Bori već godinu i po, možda malo jače, u njeg je skroz zatvoreno poklopcem, ništa ne viri napolje. Išao za Holandiju, to je pravi test izdržljivosti kada je u pitanju dugotrajni rad bez prestanka. Išao sam i ja za Bihać, ali u mene je hladnjak napolju, nekada perem auto dok je upaljeno sa upaljenim svjetlima, dođe vode sigurno na njih, nikada ništa jer nema ventilatora, samo aluminijski hladnjak. To je zakon. Ispod 30W može bez ventilatora, 30 je nekako na granici, neke imaju neke ne, a sve preko mora biti ventilator jer se više griju.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#407 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

Ma nema u kasabici nista ba,biilo je u Hondasu al obicnih,nema vise ni tih..

Naruci sa lichtexa,jeftinije je i dodje za 3 dana :-D
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#408 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by lavic »

amar1994 wrote:
Ma nema u kasabici nista ba,biilo je u Hondasu al obicnih,nema vise ni tih..

Naruci sa lichtexa,jeftinije je i dodje za 3 dana :-D

Hvala
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#409 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

Samo kvalitet i preciznost.

saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#410 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Samo što ove sijalice imaju tri puta kraći vijek trajanja od običnih...
250 radnih sati po proizvođaču.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#411 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Qler »

A može li se u obični far staviti ono sočivo, ali ostaviti halogen sijalica? Nisam našao na netu nigdje neki tekst ili video sa tom kombinacijom, svi odmah stavljaju hid ili led... Ja bi ostavio običnu sijalicu samo ugradio sočiva.. Je li to iko radio?
User avatar
B6Redhell
Posts: 5860
Joined: 25/12/2010 04:56

#412 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by B6Redhell »

Qler wrote:A može li se u obični far staviti ono sočivo, ali ostaviti halogen sijalica? Nisam našao na netu nigdje neki tekst ili video sa tom kombinacijom, svi odmah stavljaju hid ili led... Ja bi ostavio običnu sijalicu samo ugradio sočiva.. Je li to iko radio?
Image

Proces je to malo žešči. Farove u šporet dok silikonsko ljepilo ne popusti, rasklapanje onda centriranje, neki farovi i ne mogu, uglavnom ja mislim na jutubu ima klipova o tome...
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#413 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

U ova sočiva sa ebaya ide većinom H1 kako sam ja vidio, ali su ova sočiva dizajnirana za xenon pa ne znam kako bi se pokazale halogene u njima.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5860
Joined: 25/12/2010 04:56

#414 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by B6Redhell »

Mehemede tona auta po putevima koja imaju u socivima halogenske sijalice. Pa cak i ove kineske kopije a toplota xenona je kao i halogenske sijalice, ako je topljenje problem..
A svjetlost nije. Tako da je to sve tu u pet deka
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#415 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

U tim autima su fabrički i dolazile halogene, ta sočiva i jesu napravljena za halogene sijalice, takva sočiva su u VW Passatima B5 B5.5 i B6, nekim Audi-ima A3 i A4 i oni su single beam, dok imaš u nekih Audia D2S fabričke xenone(bi-xenone, dual beam), ta sočiva su napravljena za xenone, tu je velika razlika. Maloprije sam čitao da u nekih Kineskih bi-xenona moraš proširiti ulaznu rupu da bi mogla ući halogena, možda je tako i u svih.
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#416 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Jedno su originalna sočiva a drugo su aftermarket sočiva.
Na originalnim sočivima sa halogenim svjetlima je najčešće u pitanju h7 ili h11 sijalica, dok ova zamjeska dolaze u 99% slučajeva sa H1.
Nije preporučljivo u njih ubacivati obične halogene radi toga što se one dosta griju a reflektirajući sloj na sočivu je slabijeg kvaliteta i brzo izgori.
Zašto led nije preporučljiv to sam već objašnjavao ( ne baca ravnomjerno svjetlo ) tako da ako planiraš sočiva planiraj i xenon. Ili ne diraj ništa.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#417 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

Bacao bi i LED svjetlo ravnomjerno, nebi bliještilo vozačima iz suprotnog smijera ali nebi bilo dovoljno jako, dio svjetlost bi se izgubio unutar fara/sočiva. Gledao sam te testove po youtubeu xenon protiv LEDa u xenon sočivu. LED u halogenom sočivu extra, LED u xenon sočivu loše.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#418 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

Mehemed wrote:U tim autima su fabrički i dolazile halogene, ta sočiva i jesu napravljena za halogene sijalice, takva sočiva su u VW Passatima B5 B5.5 i B6, nekim Audi-ima A3 i A4 i oni su single beam, dok imaš u nekih Audia D2S fabričke xenone(bi-xenone, dual beam), ta sočiva su napravljena za xenone, tu je velika razlika. Maloprije sam čitao da u nekih Kineskih bi-xenona moraš proširiti ulaznu rupu da bi mogla ući halogena, možda je tako i u svih.
De ba :D ,bilo je strucnjaka na forumu koji su tvrdili da su ista sociva i da bez problema ona predvidjena za halogena primaju xenon :lol: :lol:
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#419 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

Sretnem ja takve po cesti, najviše u Passatima B5 B5.5 i B6 koji ubace plave xenone i to opet bliješti iako je u sočivu.
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#420 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Ne razbacuje svjetlo sijalica nego sjenilo, da li ono iz sočiva ili iz klasičnog fara nebitno.
Sočivo određuje smjer snopa svjetlosti, pa tako recimo imaš i ova sočiva za naknadnu ugradnju koja imaju klasični ili takozvani "Hella cut-off".
Image
Evo o čemu govorim kad kažem da led ne baca pravilno svjetlo na sočivu.
Jbg logika, umjesto bod 360 stepeni , sjenilo dobija svjetlost pod nekih 280 stepeni pa samim tim i ne rasipa kako treba. U zadnje vrijeme nešto pokušavaju da to riješe sa ovim ledovima na trokut ili kocku, ali je zasad to još uvijek u fazi razvoja.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#421 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

:thumbup:

Ista stvar je i sa meganima 2,dobiju duga uredno :run:
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#422 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

@saabsa
Xenon sočivo je dizajnirano da hvata svjetlost pod 360°jer xenon sijalica i baca svjetlost po 360° i tako kada se ubaci LED koji ne baca svjetlost pod 360°nastane baš tako rupa u osvjetljenju pa to na kraju na cesti izgleda lošije i slabije, dok se u halogenim sočivima LED sijalice koje su napravljene po uzoru na halogene extra pokažu zato što je to sočivo dizajnirano da izvuče najbolje iz halogene sijalice, a kako LED prekopira halogenu, tako izvlači i najbolje od LED-a, a kada ubace xenon u takvo sočivo pošto on svijetli cijeli krug 360°dio te svjetlosti ne bude usmjereno kako treba i sočivo bliješti vozačima iz suprotnog smijera jer sočivo nije dizajnirano da usmjerava svjetlost pod uglom od 360°.
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#423 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Mehemed wrote:@saabsa
Xenon sočivo je dizajnirano da hvata svjetlost pod 360°jer xenon sijalica i baca svjetlost po 360° i tako kada se ubaci LED koji ne baca svjetlost pod 360°nastane baš tako rupa u osvjetljenju pa to na kraju na cesti izgleda lošije i slabije, dok se u halogenim sočivima LED sijalice koje su napravljene po uzoru na halogene extra pokažu zato što je to sočivo dizajnirano da izvuče najbolje iz halogene sijalice, a kako LED prekopira halogenu, tako da izvlači najbolje od LED-a, a kada ubace xenon u takvo sočivo pošto on svijetli cijeli krug 360°dio te svjetlosi ne bude usmjereno kako treba i sočivo bliješti vozačima iz suprotnog smijera jer sočivo nije dizajnirano da usmjerava svjetlost pod uglom od 360°.
Ok, xenon baca svjetlo pod 360°, a pod koliko baca halogena ?
Znaš li gdje i kako stoji led u led projektoru ? Jedna mala ledica u sredini baca svjetlo na sve strane jer je tako pozicionirana i sočivo dizajnirano upravo za tu namjenu.
Sve ostalo je samo loša improvizacija.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#424 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

U mene je H4, u mene baca pola/pola hahaha. Da baca 360°to su i kratka i duga u isto vrijeme.
Ne znam jesi li probao okrenuti H7 halogenu na stranu na sjenilu, ne može se pričvrstiti ali se može okrenuti i ne svijetli isto, svijetli slabije, pa ako i baca 360° nije ravnomjerna svjetlost kao u xenona, negdje je jače, negdje je slabije.
saabsa
Posts: 1849
Joined: 07/10/2009 01:17

#425 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Image
To što pričaš je isto kad bi rekao da sijalica u kući ne svijetli na sve strane nego zavisno od smjera kako je volframova nit okrenuta...
Post Reply