zamjena običnih sijalica sa LED

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
artur morgan
Posts: 2841
Joined: 30/04/2020 19:47

#476 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by artur morgan »

maxell_sarajevo wrote: 07/01/2021 09:25 Ima li neko iskustva sa H7 Philips Xtreme Vision ili Osram ng laser next.gen?
Isplati li se mjenjati obicne halogenke sa ovim gore?
Imam iskustva sa tim philipsom. Traju mi već preko dvije godine, a meni su sjajne. S tim da imam dnevna svjetla-drl, pa zbog toga mi je isplativa kupovina ovih skupljih sijalica pošto nisu uključena po danu. U poređenju sa drugim halogenim sijalicama iz trgovina, vidi se razlika noću to definitivno. Kratka svjetla su dobra, snop svjetla je širi od standardnih sijalica veću površinu obasjaju, ali zbog toga po dužini osvjetljenje je nešto kraće kod kratkih svjetala u odnosu na druge standardne sijalice. Duga svjetla su perfektna. Sijalice idu na bijelu nijansu pa je i vizuelni efekat dosta lijep u odnosu na druge halogene sijalice. Ono što je bitno da su sijalice legalne, odnosno nikome ne smetaš, meni niko nije blicao. To mi je bitno jer ne želim drugim stvarati muke. Jedine bolje od njih koje sam imao bile su fabričke, a koje su to nisam provjeravao. Zaključak, ako imaš drl-dnevna svjetla, kupi ih. Ako nemaš drl svjetla ne bi ti preporučio skuplje sijalice koje rade i po danu.
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#477 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

artur morgan wrote: 08/01/2021 09:59
maxell_sarajevo wrote: 07/01/2021 09:25 Ima li neko iskustva sa H7 Philips Xtreme Vision ili Osram ng laser next.gen?
Isplati li se mjenjati obicne halogenke sa ovim gore?
Imam iskustva sa tim philipsom. Traju mi već preko dvije godine, a meni su sjajne. S tim da imam dnevna svjetla-drl, pa zbog toga mi je isplativa kupovina ovih skupljih sijalica pošto nisu uključena po danu. U poređenju sa drugim halogenim sijalicama iz trgovina, vidi se razlika noću to definitivno. Kratka svjetla su dobra, snop svjetla je širi od standardnih sijalica veću površinu obasjaju, ali zbog toga po dužini osvjetljenje je nešto kraće kod kratkih svjetala u odnosu na druge standardne sijalice. Duga svjetla su perfektna. Sijalice idu na bijelu nijansu pa je i vizuelni efekat dosta lijep u odnosu na druge halogene sijalice. Ono što je bitno da su sijalice legalne, odnosno nikome ne smetaš, meni niko nije blicao. To mi je bitno jer ne želim drugim stvarati muke. Jedine bolje od njih koje sam imao bile su fabričke, a koje su to nisam provjeravao. Zaključak, ako imaš drl-dnevna svjetla, kupi ih. Ako nemaš drl svjetla ne bi ti preporučio skuplje sijalice koje rade i po danu.
Onda baš malo prelaziš sa autom ili imaš odvojene daylight... Po fabričkim podatcima rok trajanja je cca 450 sati, ili upola kraće od običnih H7.
Kvalitetan led je extra stvar, smeće poput C6 i nekih ovde već hvaljenih modela treba izbjegavati jer samo smetaju onom iz suprotnog smjera ili ne svijetle dovoljnim intenzitetom.
Ne znači ako je sijalica na amazonu,ebay-u,aliexpresu 25-30usd da je ona dobra, nego uglavnom znači da je na nju udarena cijena nerealno visoka u odnosnu na veleprodajnu i da vam u stvari prodaju m*da za bubrege gdje vam je free shipping već nekoliko puta naplaćen, a garancija je u praksi nepostojeća.
Nagledao sam se takvih kojima cijena na amazonu bude čak i 50-60usd a nabavna im na veliko 7-8usd, što je cjenovni rang za smeće. Naravno ima i poseban cjenovni rang ultra smeće C6 od 1,5-1,8 usd :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40641
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#478 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

Pa covjek je fino napisao da ima drl....citaj do kraja:-)
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#479 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

konektovan wrote: 08/01/2021 13:41 Pa covjek je fino napisao da ima drl....citaj do kraja:-)
Ma kakvog crnog kraja nisam vidio a red ispod piše :shock:
Izvinjenje kolegi forumašu :)
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#480 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Optimist »

U Srbiji je zakonom zabranjeno stavljati druge sijalice u farove mimo onih koje su predvidjene fabricki, te vracaju vozila sa tehnickog koja imaju modifikacije tog tipa.

Nadam se skoroj primjeni istog zakona i kod nas. :thumbup:
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#481 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

@saabsa pa de okaci koji link tih dobrih LED sijalica
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13295
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#482 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Evolution_IV »

jedine legalne,ostalo je smece!!!!...ja vise necu nista pisat na temu kratkih LED sijalica jer trubim bezveze :thumbup:


https://www.osram.com/ecat/NIGHT%20BREA ... 1_3401765/

trenutno postoji samo za H7,jer svabo jbg,pravi prema svojim autima sto je i logicno :)
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#483 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Qler »

306KM ove osram :)
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#484 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Optimist wrote: 08/01/2021 14:49 U Srbiji je zakonom zabranjeno stavljati druge sijalice u farove mimo onih koje su predvidjene fabricki, te vracaju vozila sa tehnickog koja imaju modifikacije tog tipa.

Nadam se skoroj primjeni istog zakona i kod nas. :thumbup:
Svugdje u Europi je na snazi legislativa koja kaže da sva rasvjetna tijela kratkog svjetla na vozilu koja imaju preko 2000lumena moraju biti "pokrivena" dodatnom opremom, tj automatska nivelacija svjetala i prskalice za pranje farova.
Samim tim i ovaj osram sa linka je ako se ne varam oko 1500 lumena, ili prevedeno jednake snage kao i na prethodnoj stranici navedeni Philips extreme vision. Sad se postavlja pitanje zašto platiti cirka 300km za led set koji samo duplo jače svjetli nego obična halogena sijalica.

@Trottle, ne želim to raditi jer se bavim tim poslom a nisam neko ko forume koristi za samoreklamiranje.
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#485 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

Ma nije ti samoreklama nego onako da znamo sta valja od tog svega. Kakve su one nighteye sto je mehemed kacio link, kod njega dobro rade koliko se vidi s onog videa? I sta uopste gkedati kod tih sijalica, kako prepoznati dobru
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#486 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Throttle wrote: 08/01/2021 19:38 Ma nije ti samoreklama nego onako da znamo sta valja od tog svega. Kakve su one nighteye sto je mehemed kacio link, kod njega dobro rade koliko se vidi s onog videa? I sta uopste gkedati kod tih sijalica, kako prepoznati dobru
Ako ti kažem da sam nedavno imao ponudu za te sijalice po cijeni između 6-8usd (ne sjećam se tačno ali mogu provjeriti u firmi sutra ako ko ne vjeruje) a iz mog iskustva za te pare nema šanse da se dobije neki aman kvalitet. Gledao sam i neke recenzije na youtubu ali iskreno 90% tih usporedbi, testiranja i recenzija su sa namjerom favoriziranja određenih sijalica pravljeni.
Jedino u šta vjerujem je ono što svojim rukama testiram i šta svojim očima vidim.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13295
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#487 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Evolution_IV »

Qler wrote: 08/01/2021 19:11 306KM ove osram :)
Koliko para toliko muzike :)
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#488 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Evolution_IV wrote: 08/01/2021 19:46
Qler wrote: 08/01/2021 19:11 306KM ove osram :)
Koliko para toliko muzike :)
Ni blizu....
Apsolutno precijenjena sijalica, cijena nabijena čisto iz razloga jer je dobila certifikat pa za razliku od ostalih koje su do sad prodavali ne mora na njoj pisati da nije namijenjena za upotrebu na javnim putevima. A certifikat je dobila jer joj je snaga rapidno smanjena u odnosu na ostale led sijalice.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#489 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

Throttle wrote: 08/01/2021 19:38 Ma nije ti samoreklama nego onako da znamo sta valja od tog svega. Kakve su one nighteye sto je mehemed kacio link, kod njega dobro rade koliko se vidi s onog videa? I sta uopste gkedati kod tih sijalica, kako prepoznati dobru
Naručiš direktno sa banggood i znaš da je sigurno orginalna i uredna.
Probao sam i neke skuplje modele od istog proizvođača, sa više lumena, jedne su bile čak i skoro duplo skuplje, a u stvarnosti slabije svijetle, još nisam našao bolji model od ovog koji je model iz 2017e.
saabsa wrote: 08/01/2021 19:45 Ako ti kažem da sam nedavno imao ponudu za te sijalice po cijeni između 6-8usd (ne sjećam se tačno ali mogu provjeriti u firmi sutra ako ko ne vjeruje) a iz mog iskustva za te pare nema šanse da se dobije neki aman kvalitet. Gledao sam i neke recenzije na youtubu ali iskreno 90% tih usporedbi, testiranja i recenzija su sa namjerom favoriziranja određenih sijalica pravljeni.
Jedino u šta vjerujem je ono što svojim rukama testiram i šta svojim očima vidim.
Može biti sa su neke kopije. Ja naručio prijatelju haman iste od drugog proizvođača, samo jeftinije. Kada ih vizuelno uporediš jedva da ima razlike i crkne mu jedna nakon samo par sati rada, a ove Nigheye prva crkla nakon nekih 14 mjeseci u komšije, većina ih je izdržala i više od dvije godine prije nego je jedna crkla.
Ako je orginal Nighteye A315 itekako vrijedi naručiti po toj cijeni, ja ću ti platiti duplo više.

Ove su od 20.11.2018. u mom autu(prethodne prodao polovne jer sam kupio novi "facelift" model, odnosno model nasljednjik ovih koji mi se nije pokazao ništa bolje, možda čak malo lošije a malo je skuplji pa sam opet naručio ove i ugradio kada su stigle.), od tada sam prešao 31-32000 km(ne vozam se bespotrebno pa zato ne prelazim puno km) i još uvijek odlično rade.
Image
Last edited by Mehemed on 08/01/2021 20:24, edited 3 times in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#490 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by mk ultra »

Sve je to fino, al ja ne kontam zasto da se jebes i cekas narudzbu, sijalica da biras od 8 do 12KM, dobro radi sigurno godinu dana intenzivnog koristenja, svijetli sasvim OK :mrgreen:
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#491 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

mk ultra wrote: 08/01/2021 20:22 Sve je to fino, al ja ne kontam zasto da se jebes i cekas narudzbu, sijalica da biras od 8 do 12KM, dobro radi sigurno godinu dana intenzivnog koristenja, svijetli sasvim OK :mrgreen:
Ako je tebi OK da bliješti i ubija sve iz suprotnog smijera, da svijetli više u zrak nego na cestu onda uredu, ali meni to nije OK.
imao sam i jedne takve, platio ih cca 40KM, dok sam napravio krug 9 od 10 auta mi blicalo na kratkim. Odmah sam izvadio to smeće.
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#492 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by mk ultra »

Mehemed wrote: 08/01/2021 20:25
mk ultra wrote: 08/01/2021 20:22 Sve je to fino, al ja ne kontam zasto da se jebes i cekas narudzbu, sijalica da biras od 8 do 12KM, dobro radi sigurno godinu dana intenzivnog koristenja, svijetli sasvim OK :mrgreen:
Ako je tebi OK da bliješti i ubija sve iz suprotnog smijera, da svijetli više u zrak nego na cestu onda uredu, ali meni to nije OK.
imao sam i jedne takve, platio ih cca 40KM, dok sam napravio krug 9 od 10 auta mi blicalo na kratkim. Odmah sam izvadio to smeće.
Govorim o obicnoj halogenoj H7 i obicnom faru
I ovo, kupis osram za 100KM halogen koji 3x krace traje, ma jebi mu mater, ne isplati se vrijeme trositi na to
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#493 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

Ma kakvi osram bez DLR-a, bacanje para. Puno mi je bolja opcija sačekati mjesec-dva-tri i kupiti normalne LED sijalice za manje para koje će trajati duže nego Osram.
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#494 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Mehemed wrote: 08/01/2021 20:20
Throttle wrote: 08/01/2021 19:38 Ma nije ti samoreklama nego onako da znamo sta valja od tog svega. Kakve su one nighteye sto je mehemed kacio link, kod njega dobro rade koliko se vidi s onog videa? I sta uopste gkedati kod tih sijalica, kako prepoznati dobru
Naručiš direktno sa banggood i znaš da je sigurno orginalna i uredna.
Probao sam i neke skuplje modele od istog proizvođača, sa više lumena, jedne su bile čak i skoro duplo skuplje, a u stvarnosti slabije svijetle, još nisam našao bolji model od ovog koji je model iz 2017e.
saabsa wrote: 08/01/2021 19:45 Ako ti kažem da sam nedavno imao ponudu za te sijalice po cijeni između 6-8usd (ne sjećam se tačno ali mogu provjeriti u firmi sutra ako ko ne vjeruje) a iz mog iskustva za te pare nema šanse da se dobije neki aman kvalitet. Gledao sam i neke recenzije na youtubu ali iskreno 90% tih usporedbi, testiranja i recenzija su sa namjerom favoriziranja određenih sijalica pravljeni.
Jedino u šta vjerujem je ono što svojim rukama testiram i šta svojim očima vidim.
Može biti sa su neke kopije. Ja naručio prijatelju haman iste od drugog proizvođača, samo jeftinije. Kada ih vizuelno uporediš jedva da ima razlike i crkne mu jedna nakon samo par sati rada, a ove Nigheye prva crkla nakon nekih 14 mjeseci u komšije, većina ih je izdržala i više od dvije godine prije nego je jedna crkla.
Ako je orginal Nighteye A315 itekako vrijedi naručiti po toj cijeni, ja ću ti platiti duplo više.

Ove su od 20.11.2018. u mom autu(prethodne prodao polovne jer sam kupio novi "facelift" model, odnosno model nasljednjik ovih koji mi se nije pokazao ništa bolje, možda čak malo lošije a malo je skuplji pa sam opet naručio ove i ugradio kada su stigle.), od tada sam prešao 31-32000 km(ne vozam se bespotrebno pa zato ne prelazim puno km) i još uvijek odlično rade.
Image
Drug firme koje lažu na svojim stranicama kupce, pa čak i u direktnoj komunikaciji to nastavljaju raditi lupajući cifre u opisu proizvoda za mene su dupljaci obični.
Jednom prilikom mi čak ponudili sijalice koje jedan od mojih dobavljača proizvodi i koje su njihov patent uz opis da su tri puta jače od stvarne snage... :roll:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15641
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#495 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by problemnatravunu »

saabsa wrote: 08/01/2021 19:52
Evolution_IV wrote: 08/01/2021 19:46
Qler wrote: 08/01/2021 19:11 306KM ove osram :)
Koliko para toliko muzike :)
Ni blizu....
Apsolutno precijenjena sijalica, cijena nabijena čisto iz razloga jer je dobila certifikat pa za razliku od ostalih koje su do sad prodavali ne mora na njoj pisati da nije namijenjena za upotrebu na javnim putevima. A certifikat je dobila jer joj je snaga rapidno smanjena u odnosu na ostale led sijalice.
Osram za ove LEDice mora "ganjati" certifikat za svaki model auta ponaosob (ne znam tačno šta je u pitanju i zašto), ali to neminovno poskupljuje cijenu za krajnjeg kupca
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#496 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

problemnatravunu wrote: 09/01/2021 09:50 Osram za ove LEDice mora "ganjati" certifikat za svaki model auta ponaosob (ne znam tačno šta je u pitanju i zašto), ali to neminovno poskupljuje cijenu za krajnjeg kupca
Baš sam jučer gledao što se tiče VWa, samo za Passat i Polo imaju certifikate dok se u druge modele VWa ne smiju ugraditi. Na kraju će izaći cijena na preko 500KM dok dobiju sve certifikate :lol: :lol: :lol:
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#497 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

Dok oni to sve izganjaju jeftinije će biti ugraditi led sočiva sa kojima dobiješ 3x bolju vidljivost, bez ikakvog rasipanja svjetla i bez ikakvih "nus" pojava...
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#498 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by kabal1337 »

Optimist wrote: 08/01/2021 14:49 U Srbiji je zakonom zabranjeno stavljati druge sijalice u farove mimo onih koje su predvidjene fabricki, te vracaju vozila sa tehnickog koja imaju modifikacije tog tipa.

Nadam se skoroj primjeni istog zakona i kod nas. :thumbup:
To je glup zakon. Otkako je automobilske industrije pokusava se razviti sistem osvijetljavanja ceste zbog bolje vidljivosti sto povecava sigurnost. Halogenska svjetla su 0 u poredjenju sa xenonima uparenim sa socivima.

Da se kaze na tehnickom da se vrsi kontrola i stelovanje svjetala sto je i najveci problem kod vozila sto rasipaju.
Naravno da ne podrzavam xenon sijalicu koja bez projektora rasipa na sve strane i sl. Sijalice.
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#499 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by mk ultra »

saabsa wrote: 09/01/2021 10:42 Dok oni to sve izganjaju jeftinije će biti ugraditi led sočiva sa kojima dobiješ 3x bolju vidljivost, bez ikakvog rasipanja svjetla i bez ikakvih "nus" pojava...
A pranje farova, automatska nivelacija :mrgreen:

Legalizacija toga je nemoguca, odnosno kosta ko pola auta uglavnom
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#500 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by saabsa »

kabal1337 wrote: 09/01/2021 12:15
Naravno da ne podrzavam xenon sijalicu koja bez projektora rasipa na sve strane i sl. Sijalice.
Čak i za to ima rješenje ali ga slabo ko koristi, pa prvi xenoni na autima su bili bez sočiva i nisu rasipali svjetlost :D
mk ultra wrote: 09/01/2021 12:23
saabsa wrote: 09/01/2021 10:42 Dok oni to sve izganjaju jeftinije će biti ugraditi led sočiva sa kojima dobiješ 3x bolju vidljivost, bez ikakvog rasipanja svjetla i bez ikakvih "nus" pojava...
A pranje farova, automatska nivelacija :mrgreen:

Legalizacija toga je nemoguca, odnosno kosta ko pola auta uglavnom
A vidi, meni je more mušterija iz dijaspore i ne kukaju da imaju neke probleme na tehničkom... Teorija je ipak jedno a praksa skroz nešto drugo.
Post Reply