Zamjena elektroinstalacija u stanu

LookingForward
Posts: 23
Joined: 12/04/2012 14:31

#1 Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by LookingForward »

Je li iko radio nedavno zamjenu kompletnih električnih instalacija u stanu i da li je to potrebno u zgradi koja je izgrađena 1976 godine. Trenutno smo u fazi renoviranja, pa me zanima koliki je životni vijek električnih instalacija iz tog perioda i koliko bi to koštalo - sa nekoliko dodatnih utičnica.
Također sam čula da postoje firme koje rade provjeru ispravnosti postojeće instalacije, koliko se to isplati?

I da li neko ima dobrog majstora za preporučiti.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#2 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by starii »

radio u svom stanu, zgrada napravljena tako tih godina..nece te skupo doci da zamjenis, pogotovo ako radis kompletno stan...mene je doslo nesto oko 300KM koliko se sjecam
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2563
Joined: 07/05/2009 19:51

#3 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by Magarece_godine »

starii wrote:radio u svom stanu, zgrada napravljena tako tih godina..nece te skupo doci da zamjenis, pogotovo ako radis kompletno stan...mene je doslo nesto oko 300KM koliko se sjecam
Pa šta ti imaš u stanu ? Dvije utičnice i jednu sijalicu ?

Druže, ja jučer uradio "fino razvođenje strujE", dakle prekidači, utičnice, sijalice ... sa postojećim razvedenim kablovima i kutijama došlo me 370 KM
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#4 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by starii »

Magarece_godine wrote:
starii wrote:radio u svom stanu, zgrada napravljena tako tih godina..nece te skupo doci da zamjenis, pogotovo ako radis kompletno stan...mene je doslo nesto oko 300KM koliko se sjecam
Pa šta ti imaš u stanu ? Dvije utičnice i jednu sijalicu ?

Druže, ja jučer uradio "fino razvođenje strujE", dakle prekidači, utičnice, sijalice ... sa postojećim razvedenim kablovima i kutijama došlo me 370 KM
mozda prije pet godina da sam radio, ali uglavnom nije bilo skupo...
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#5 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by %tacno* »

Magarece_godine wrote:
starii wrote:radio u svom stanu, zgrada napravljena tako tih godina..nece te skupo doci da zamjenis, pogotovo ako radis kompletno stan...mene je doslo nesto oko 300KM koliko se sjecam
Pa šta ti imaš u stanu ? Dvije utičnice i jednu sijalicu ?

Druže, ja jučer uradio "fino razvođenje strujE", dakle prekidači, utičnice, sijalice ... sa postojećim razvedenim kablovima i kutijama došlo me 370 KM
A sta ako radis novu kucu? Koliko bi te tek onda kostalo?

Cijene (bile) razvoda elekricnih instalacija u kuci racunaju se (obicno) po izlazu i krecu se od 5-10 KM zavisno od mjesta do mjesta i sta se racuna u izlaz.
Pod jedan izlaz se racuna uticnica, sijalica sa prekidacem (a to neko razdvaja), tri izlaza se racuna razvodna kutija...i tako.
Znaci, prostematri kanale, poloziti kablove, zagipsati (ne fino nego da drzi kabal a negdje ide u buzir crijevo), izvrsiti spajanje u kutijama. Zavisi kako se dogovoris ali u toj cijeni treba da bude i fina montaza izuzev lustera i lampi.

Ovo je sve pod uslovom da nije bilo nista a u postojecem stanu vjerovatno imaju (bar u betonskim dijelovima) crijeva tako da smanjuje rad elektricaru. Izbrojis otprilike koliko izlaza imas i onda cekas da ti majstor kaze svoju cijenu. Ne dozvoli da ti niko naplacuje ono sto nece uraditi niti da ti dzaba radi.
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#6 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by _Reds_ »

LookingForward wrote:Je li iko radio nedavno zamjenu kompletnih električnih instalacija u stanu i da li je to potrebno u zgradi koja je izgrađena 1976 godine. Trenutno smo u fazi renoviranja, pa me zanima koliki je životni vijek električnih instalacija iz tog perioda i koliko bi to koštalo - sa nekoliko dodatnih utičnica.
Također sam čula da postoje firme koje rade provjeru ispravnosti postojeće instalacije, koliko se to isplati?

I da li neko ima dobrog majstora za preporučiti.
Ako sve renoviras uradi i to.

Vise zbog kablova za internet, kablovsku i sta vise ne. Pogotovo ako ti trenutni razmjestaj uticnica, i sijalica recimo neodgovara.

P.S. Ne moras raditi komplet, mozes samo neke utiscnine premjestiti.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2563
Joined: 07/05/2009 19:51

#7 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by Magarece_godine »

patakdaca wrote:
Magarece_godine wrote:
starii wrote:radio u svom stanu, zgrada napravljena tako tih godina..nece te skupo doci da zamjenis, pogotovo ako radis kompletno stan...mene je doslo nesto oko 300KM koliko se sjecam
Pa šta ti imaš u stanu ? Dvije utičnice i jednu sijalicu ?

Druže, ja jučer uradio "fino razvođenje strujE", dakle prekidači, utičnice, sijalice ... sa postojećim razvedenim kablovima i kutijama došlo me 370 KM

a jes tebe neko po ušima opalioooooo :lol: , al doduse i ja bih isto uzeo ako bi neki drugi majstor prije mene razvodio, jer kutije su najveci problem, valja pofatati odakle sta dolazi i gdje sta ide. :roll:
Nije me niko opalio, jer u ovih 370 KM, oko dvije i po stoje je cijena materijala (utičnice, prekidači, grla, nekoliko osigurača, zvonce, glavna sklopka...) Majstor za ruke bio dobar stojanku
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2563
Joined: 07/05/2009 19:51

#8 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by Magarece_godine »

patakdaca wrote:
Magarece_godine wrote: Nije me niko opalio, jer u ovih 370 KM, oko dvije i po stoje je cijena materijala (utičnice, prekidači, grla, nekoliko osigurača, zvonce, glavna sklopka...) Majstor za ruke bio dobar stojanku
pa tako reci, u fino razvođenje se ubraja samo ugradnja, ne i materijal. onda si dobro prosao :D
Pa imao sam nesto svog materijala :) Neam pojma sa strujom, al sam s drugom sam razvuko kablove i postavio kutije ... fakat nikakva mudrolija ...
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#9 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by palamuda »

LookingForward wrote:Je li iko radio nedavno zamjenu kompletnih električnih instalacija u stanu i da li je to potrebno u zgradi koja je izgrađena 1976 godine. Trenutno smo u fazi renoviranja, pa me zanima koliki je životni vijek električnih instalacija iz tog perioda i koliko bi to koštalo - sa nekoliko dodatnih utičnica.
Također sam čula da postoje firme koje rade provjeru ispravnosti postojeće instalacije, koliko se to isplati?

I da li neko ima dobrog majstora za preporučiti.
Ta instalacija iz 1976 je dovoljno dobra da dočeka i sljedeće renoviranje stana, ta instalacija je rađena po svim mogućim propisima i standardima i na tu instalaciju je izdata upotrebna dozvola sa svom mogućom pratećom dokumentacijom, dakle ako ćeš je vadit novu ugradi po istim principima, a ako si naumio angažovat nekog električara da ti samo postavi kablove i ostavi te na cjedilu nemoj živ bio ni zbog sebe ni zbog komšija.
User avatar
cappy_tempo
Posts: 2673
Joined: 24/08/2008 19:03
Location: SARAJEVO-X!

#10 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by cappy_tempo »

epta,elektrika S iz sarajeva (google izbacuje da ima i u zenici ali mi ali mi njihov sef govorio da nemaju veze sa zenicom :D ),maner,maher,stim i ne mogu se vise sjetiti :D . evo ovo su firme sto rade instalacije po objektima i koje izdaju ateste za instalacije pa ako kome treba :D

http://www.epta.ba/

http://www.kostaradi.com/index.php/Manner-commerce.html

a od ostalih firmi nemam brojeve na ruku pa ako kome treba nek vidi na informacijama.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#11 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by kojeime »

"Pa imao sam nesto svog materijala :) Neam pojma sa strujom, al sam s drugom sam razvuko kablove i postavio kutije ... fakat nikakva mudrolija ..."

Postavio si kablove odgovarajuceg precnika, propisno razdvojio dijelove instalacije razvodnim kutijama, korektno prikopcao na tablu sa osiguracima i na sat, postavio kablove, uticnice, prekidace, sijalicne izlaze na propisanu visinu i propisano rastojanje, to jeste poziciju na zidu/plafonu/podu? Sve to uradio po zahtjevima struke i prema propisima, bez prethodnog znanja? Cestitam.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2563
Joined: 07/05/2009 19:51

#12 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by Magarece_godine »

kojeime wrote:"Pa imao sam nesto svog materijala :) Neam pojma sa strujom, al sam s drugom sam razvuko kablove i postavio kutije ... fakat nikakva mudrolija ..."

Postavio si kablove odgovarajuceg precnika, propisno razdvojio dijelove instalacije razvodnim kutijama, korektno prikopcao na tablu sa osiguracima i na sat, postavio kablove, uticnice, prekidace, sijalicne izlaze na propisanu visinu i propisano rastojanje, to jeste poziciju na zidu/plafonu/podu? Sve to uradio po zahtjevima struke i prema propisima, bez prethodnog znanja? Cestitam.
Jok sve druze. Kablove provlacio kroz zidove uz sugestije majstora (deblji za utičnicu za šporet i sl), ja nisam nista kopcao jer to fakat ne znam. Dakle samo razvukao kablove i stavio plasticne kutije. Poslije toga doso strucnjak, povadio mi nekoliko uticnica koje su visak (ja se zaletio svako malo uticnica) jer na te zidove idu radijatori ...
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#13 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by _Reds_ »

Ja ne znam sta je tolika struka uopve razvesti struju u jednoj kuci.

Pa mozes sam sebi napraviti projekat ima programa. A drugo da si jedno ili dvaput gledao covjeka kako to radi i sta radi naucio bi, e mi velike nauke u pm.

Jedino sto je malo tesko ako se moraju stemati zidovi i beton. naravno moras paziti i na opterecenja pojedinih osiguraca , ali kazem vam jednom pogledate kako ljudi rade, i naucite. A ovi neki elektricari bi ljudim prodavali muda pod bubrege.
User avatar
cappy_tempo
Posts: 2673
Joined: 24/08/2008 19:03
Location: SARAJEVO-X!

#14 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by cappy_tempo »

zato su danas svi elektricari i svi sve znaju,a onda ljudi zovu one prave elektricare da im dodju popravljati. burazu dosao frajer i da premjesti kabal 2m u stranu i trazio 80KM samo za ruke jer je buraz sve imao i busilicu i materijal. dosao drugi covjek i za dan od RT-a do zadnje uticnice uradio(placanje ne znam jer je islo preko direktora :mrgreen: ). ja sam otisao u firmu sa misljenjem "joj ja zavrsio energetsku i ja sve znam" i onda tek skontao koliko blage nemam :mrgreen: . lahko je stajati sa strane i kontati kako je to lagano ali treba to uraditi po svim mogucim propisima, treba znati sta je pisac htio reci itd...nemojte se ljudi igrati sa strujom, bolje zovnuti covjeka kojem je to posao pa nek odradi nego da zajebete nesto pa da vam izgori nesto ili da vas struja opali. moj stari sa jaranom davno prije rata izgorio u trafo stanici jer je bio neki kvar ali uglavnom i danas svaka promjena vremena njemu se ruka grci. ovo se odnosi na one koji bas nista ne znaju, a oni koji znaju nesto nek se drze tog sto znaju dok bas ne nauce dalje :D

i te knjige su dobre cisto da znate presjek kabla,kakve osigurace imate i cemu sluze i slicno. imao sam instalacije u srednjoj i knjiga je mislim ista od ovog Amira i kad sam dosao u firmu knjigu sam komotno mogao bataliti. praksa je skroz druga prica...
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#15 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by mistek »

Još jedna tema koju vadim iz mrtvih :D

Helem, znam da je teško procijeniti bez konkretnog projekta, ali okvirno, koliko košta materijal potreban za totalnu zamjenu elektroinstalacija u stanu od 70-ak kvadrata? Otprilike, to je 10-ak rasvjetnih mjesta i 10-15 izlaza za utičnice? Znači, samo materijal, utičnice, prekidači, kablovi, šta sve još treba tu :)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by Maraschino »

mistek wrote:Još jedna tema koju vadim iz mrtvih :D

Helem, znam da je teško procijeniti bez konkretnog projekta, ali okvirno, koliko košta materijal potreban za totalnu zamjenu elektroinstalacija u stanu od 70-ak kvadrata? Otprilike, to je 10-ak rasvjetnih mjesta i 10-15 izlaza za utičnice? Znači, samo materijal, utičnice, prekidači, kablovi, šta sve još treba tu :)
Puno pitanja i nepoznanica.
Najbolje nadji nekog elektricara da ti to sve fino popise i napravi ponudu.
Kada znas sta ti sve treba pitas jos kojeg elektricara i to je to.
Cijene se krecu po izlazima. Od 5-10 KM po izlazu.
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#17 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by mistek »

Maraschino wrote:
mistek wrote:Još jedna tema koju vadim iz mrtvih :D

Helem, znam da je teško procijeniti bez konkretnog projekta, ali okvirno, koliko košta materijal potreban za totalnu zamjenu elektroinstalacija u stanu od 70-ak kvadrata? Otprilike, to je 10-ak rasvjetnih mjesta i 10-15 izlaza za utičnice? Znači, samo materijal, utičnice, prekidači, kablovi, šta sve još treba tu :)
Puno pitanja i nepoznanica.
Najbolje nadji nekog elektricara da ti to sve fino popise i napravi ponudu.
Kada znas sta ti sve treba pitas jos kojeg elektricara i to je to.
Cijene se krecu po izlazima. Od 5-10 KM po izlazu.
Ma svakako ću, nego pokušavam unaprijed isplanirati neke troškove, makar okvirno. Znam da električar naplaćuje po izlazu (pa onda nije toliko teško izračunati okvirnu procjenu), nego me više zanimala neka okvirna cijena materijala, jer pojma nemam šta sve treba da bih sabirao, a ni cijene toga (to bi se već hajd dalo naći).
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#18 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by gidra »

mistek wrote:
Maraschino wrote:
mistek wrote:Još jedna tema koju vadim iz mrtvih :D

Helem, znam da je teško procijeniti bez konkretnog projekta, ali okvirno, koliko košta materijal potreban za totalnu zamjenu elektroinstalacija u stanu od 70-ak kvadrata? Otprilike, to je 10-ak rasvjetnih mjesta i 10-15 izlaza za utičnice? Znači, samo materijal, utičnice, prekidači, kablovi, šta sve još treba tu :)
Puno pitanja i nepoznanica.
Najbolje nadji nekog elektricara da ti to sve fino popise i napravi ponudu.
Kada znas sta ti sve treba pitas jos kojeg elektricara i to je to.
Cijene se krecu po izlazima. Od 5-10 KM po izlazu.
Ma svakako ću, nego pokušavam unaprijed isplanirati neke troškove, makar okvirno. Znam da električar naplaćuje po izlazu (pa onda nije toliko teško izračunati okvirnu procjenu), nego me više zanimala neka okvirna cijena materijala, jer pojma nemam šta sve treba da bih sabirao, a ni cijene toga (to bi se već hajd dalo naći).
Grubi materijal je najeftinija stavka, skuplje ruke majstora. Ne znam nikoga da radi za 5 KM po izlazu. U Sarajevu je to min 10 KM do 15 KM.
Što se tiče fine, zavisi šta hoćeš, od kineskih do turskih utičnica ili pak Hager koji je najskuplji. Kao i u svemu, koliko para toliko i muzike.
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#19 Polaganje kablova u pod

Post by Oxygenn »

Polaganje kablova u pod - molim za misljenja za i protiv

Znam da je majstoru lakse sve razvesti po podu da ne mora stemati zidove, mene interesuje dugorocno kakve me mogu zahebancije snaci ako negdje rikne kabl pa valja kopati po podu :-)
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#20 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by Bosnian1980 »

Preporucio bih covjeka koji mi je radio struju u kupatilu prilikom renoviranja stana, kao i jos neke sitnice, jer nisam bas valjao sve instalacije po kuci. Ima iskustva, nije skup, posteno uradi dogovoreno, ne pametuje ako covjek zna sta zeli, ali hoce i dati savjet iz struke akp mu se savjet i zatrazi.

Nermin. 061 976 510
User avatar
arman1
Posts: 5325
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#21 Re: Zamjena elektroinstalacija u stanu

Post by arman1 »

Da odgovorim na jedno pitanje iz posta.
Komplet instalacije u objektu je preporučljivo(strogo) svakih 20-30 godina ( u zavisnosti od opterečenja, vlage, potrebe a dodatnim potrošačima/opterečenjem i sl.)
Preporučujem da to uradi osoba koja za radove može obezbjediti valjan atest.
Naravno insistirati na upotrebi materijala sa atestom.
Izvođač mora ostaviti preciznu specifikaciju radova i materijala sa šemom-planom gdje je i šta ugradio.
Prilikom postavljanja novih instalacija napraviti pripremu za polaganje dodatnih kablova po potrebi.
Jeste da ovako više košta ali kupovina komletnog interijera+ renoviranje objekta nakon požara je ipak nepotreban trošak.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#22 Re: Polaganje kablova u pod

Post by Maraschino »

Oxygenn wrote:Polaganje kablova u pod - molim za misljenja za i protiv

Znam da je majstoru lakse sve razvesti po podu da ne mora stemati zidove, mene interesuje dugorocno kakve me mogu zahebancije snaci ako negdje rikne kabl pa valja kopati po podu :-)
Pa kako se radi rasvjeta po prostorijama? Kroz AB plocu ili neku drugu tavanicu sa buzir crijevima.
Nije valjda da je planirao i uticnice ostavljati u podu? Moze ali nije prakticno.
User avatar
arman1
Posts: 5325
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#23 Re: Polaganje kablova u pod

Post by arman1 »

Maraschino wrote:
Oxygenn wrote:Polaganje kablova u pod - molim za misljenja za i protiv

Znam da je majstoru lakse sve razvesti po podu da ne mora stemati zidove, mene interesuje dugorocno kakve me mogu zahebancije snaci ako negdje rikne kabl pa valja kopati po podu :-)
Pa kako se radi rasvjeta po prostorijama? Kroz AB plocu ili neku drugu tavanicu sa buzir crijevima.
Nije valjda da je planirao i uticnice ostavljati u podu? Moze ali nije prakticno.
U poslovnim prostorima(kancelarijama) gdje su prostorije veće kvadrature nekad je to jedino rješenje ili par kilometara produžnih.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#24 Re: Polaganje kablova u pod

Post by Maraschino »

arman1 wrote:
Maraschino wrote:
Oxygenn wrote:Polaganje kablova u pod - molim za misljenja za i protiv

Znam da je majstoru lakse sve razvesti po podu da ne mora stemati zidove, mene interesuje dugorocno kakve me mogu zahebancije snaci ako negdje rikne kabl pa valja kopati po podu :-)
Pa kako se radi rasvjeta po prostorijama? Kroz AB plocu ili neku drugu tavanicu sa buzir crijevima.
Nije valjda da je planirao i uticnice ostavljati u podu? Moze ali nije prakticno.
U poslovnim prostorima(kancelarijama) gdje su prostorije veće kvadrature nekad je to jedino rješenje ili par kilometara produžnih.
Slazem se.
User avatar
mayab
Posts: 27122
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#25 Re: Polaganje kablova u pod

Post by mayab »

Oxygenn wrote:Polaganje kablova u pod - molim za misljenja za i protiv

Znam da je majstoru lakse sve razvesti po podu da ne mora stemati zidove, mene interesuje dugorocno kakve me mogu zahebancije snaci ako negdje rikne kabl pa valja kopati po podu :-)
Uobicajena praksa u jednoj Njemačkoj, na primjer!
Sve se povuce po podu, kroz one rebraste cijevi, naravno, i onda radi estrih!
Ne znam sto bi "riknuo" kabel, kako ti to kazes, pogotovo ako se ispravnom velicinom osiguraca osigura svako srtujno kolo od "izgaranja" !
Post Reply