Zamisli Sarajevo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

desperate housewife

Zamisli Sarajevo

Post by desperate housewife » 23/03/2012 14:44

Naisla sam na jedan mali blog, da ne pricam puno o njemu, ono sto je moje "izvedeno misljenje" nakon citanja bloga jeste sledece:
(Pa da vidim sta vi mislite)

1. Sarajevo ne treba da se referencira na region u pogledu razvijanja infrastrukture. Zagreb i Beograd imaju predivne geografske lokacije ali ima i Sarajevo. Cinjenica je to da nam je geografija JAKO razlicita.

2. Sarajevo i BiH prije svega trebaju barem duplo vise stanovnika. Belgija koja ima 30.000 km2 u odnosu na bosanskih 51.000 ima DUPLO vise stanovnika.
PRIMJEDBA: To znacajno utice na samu mogucnost privredne proizvodnje, pa zatim i cinjenicu da vece trziste ima cijeli niz razlicitih, pozitivnih uticaja na cijene, konkurenciju itd.

3. Sarajevo kao regionalni centar u BiH treba da ima bar 2 miliona stanovnika.

4. Da bi Sarajevo imalo 2 miliona stanovnika, radi specificne geografkse lokacije potrebno je sledece:

4.1 Uciniti gradski saobracaj sto ugodnijim kako bi ljudi iskljucivo tezili ka korisstenjem istog i sto manje pribjegavali automobilima.

4.2 Trenutno tramvaj pravi puni krug sa 88-90 minuta bezobzira na guzvu! Infrastruktura tramvajskih sina je takva da se tramvaju MORA zaustavljati na semaforima, da mu je brzina najniza u Evropi, da je udobnost voznje tramvajem katastrofalna, svi se moraju penjati i silaziti u tu usku skalameriju, da ne pominjem probleme sa voznim kartama i slicno... CIjena jedne vozne karte tramvajem u Sarajevu je veca nego u New Yorku, Paris-u, Bursselu, Istanbulu itd..!!!

4.3 Sarajevo treba da bude povezano expres subway i local subway linijama koje nece imati prekida saobracaja radi semafora, koje ce biti ugodne za prijevoz, brze i pouzdane. Prijedlog linija:

4.3.1 Ilidza-Vjecnica-Ilidza (za manje od 55 minuta voznje)

4.3.2 Hadzici, Vogosca (Šip), Malesevici, Semizovac... Svi treba da budu povezani brzim linijama voza/subwaya koji ce imati u prosjeku 5-6 stanica do samog centra grada, otprilike kod americke ambasade gdje bi se dalje presjedalo za ostale djelove grada!

4.3.3 Hadzici i Ilidza treba takodje da imaju vezu ispod aerodroma i Dobrinje prema centru grada i u tom slucaju bi se iz Dobrinje stizalo do centra grada ili tacnije Marijin Dvora za 10-12 max 15 minuta + bi aerodrom bio FANTASTICNO povezan sa centrom grada

4.3.4 Potrebno bi bilo razraditii ostale poprecne linije, osavremeniti zaobilaznicu za trolejbus itd...

4.4 U tom slucaju da Sarajevo ima 2 miliona stanovnika to bi znacilo da samo grad Sarajevo akumulira sredstva DALEKO veca nego cijela Federacija danas te da bi se ovaj projekat nogo lakse isplatio i razvio.

4.5 Iz prilozenog se vidi da bi se pomenuta naselja morala sasvim urbanizovati i postati ne samo predgradja Sarajeva vec zaista i urbano da se uklope u Sarajevo

4.6 CENTAR Grada treba sacuvati od "papaka" ovim projektom. Centar mora biti sto vise sacuvan od automobilskog saobracaja i sa sto vise pjesacnog prostora.

4.7 Treba se ozbiljno pozabaviti politikom pitke vode i obezbejditi sto kvalitetniju vodu gradjanima Sarajeva

4.8 Razmotriti mogucnosti povecanja nivoa vode u Miljackoj tokom ljeta i susa. Da grad ne smrdi i da ne ostane i bez ove jadne Miljacke, rijeka/rjecica ima strasan uticaj na atmosferu i ambijen u gradu i jako je bitna.

4.9 Vecina evrpskih gradova ima kaldrmu na ulicama. Brisel je sav poplocan kockastom kaldrmom. To treba i Sarajevu. Kaldrma je jako jednostavna za odrzavati, dugotrajna i sto je najvaznije usporava saobracaj tako da nebi bili potrebni lezeci policajci, ovoliko semafora itd.Po kaldrmi nije moguce tako lako da se vozi preko 60 km/ph

5. Pod hitno uspostaviti zakon o "kulturi" zivljenja u gradovia koji bi primoravao ljude da uredjuju svoje placeve, okucnice, fasade i slicno.

6. Radovi za izradu potrebne infrastrukture u Sarajevu i oko Sarajeva bi toliko zaposlili cijelu drzavu da nemam nikakve sumnje da bi to bio korak naprijed. ALI NARAVNO BEZ DA DODJU NEKI STRANI ELEMENTI I STAVE NAM IZVODJACE RADOVA IZ NEKIH DRUGIH ZEMALJA. Ovo se moze isplatiti samo ako je projekat drzave ISKLJUCIVO sa domacim firmama koje su tu vec preko 10-20 godina registrovane i bez podizvodjaca ili nadizvodjaca!!!

7. Iskustvo koje bi dobile domace firme u gradnji ovakve infrastrukture bi bilo bez premca u regionu!

... Sigurno i vi imate nekih prijedloga i primjedbi. Pisi te.

Ovo nikoga nisa ne kosta ali se zaista moze pokrenuti i motivisati
Last edited by desperate housewife on 23/03/2012 14:53, edited 2 times in total.

karanana
Been thanked: 4 times

Re: Zamisli Sarajevo

Post by karanana » 23/03/2012 14:49

sta je ovo 2 put kopiran isti tekst.

jeli ovo nesto stvarno neciji realan plan pa mi treba da ga komentarisemo ili trebamo samo da to zamislimo ovo kao ovako napisano i da i mi nadodajemo nas dio bajke?

desperate housewife

Post by desperate housewife » 23/03/2012 14:52

karanana wrote:sta je ovo 2 put kopiran isti tekst.

jeli ovo nesto stvarno neciji realan plan pa mi treba da ga komentarisemo ili trebamo samo da to zamislimo ovo kao ovako napisano i da i mi nadodajemo nas dio bajke?

Greska je bila, popravila sam.

Pa ovo je prijedlog plana, ovi politicari na vlasti su daleko od toga da budu ovoliko kreativni i da nesto planiraju. Po njima se nista ne moze. Mislim da bi trebalo dodati jos jedan "politicki" zatvor. Tipa goli otok, da im napravimo negdje u hercegovackom kamenjaru stalno zaposlenje.

Jedan od povoda je i ocajna situacija u GRAS-u gdje su direktori tokom poslednjih 15 godina unistili sve kako bi sada sve sto su pokrali investirali u privatne firme kojima zele da prepuste autobuski i minibuski saobracaj.

Dokaz da ce privatnici moci da rade uspjesno je dokaz protiv njih, jer ako ce moci privatnici moci ce i drzavna firma ali nije cilj da drzava radi vec da se privatnici obogate.
Last edited by desperate housewife on 23/03/2012 14:55, edited 1 time in total.

kokuz_sa
Been thanked: 5 times

Post by kokuz_sa » 23/03/2012 14:54

ja dosao do tacke 4 i vecu glupost iskreno odavno ne procitah..
koji ba 2MIL stanovnika..
gdje i od cega ce da zive?
kad sarajevo bude velicine beograda onda moze da se prica o 2mil stanovnika..

sarajevu prvo treba puno vise radnih mjesta koja ce dovuc 2mil ljudi da tu zivi..

a koliko BiH sad ima stanovnika..mozda hmm 4MIL ..od tih 4 bi 2 trebala da su u Sa :lol: :lol:

a i u krajnjem slucaju mozes ima predobar gradski prevoz u Sa..al opet neces moci proci od parkiraih auta..jer ce po domacinstvu koje broji 4 clana imat se 6 auta parkiranih na trotuaru

desperate housewife

Post by desperate housewife » 23/03/2012 14:58

kokuz_sa wrote:ja dosao do tacke 4 i vecu glupost iskreno odavno ne procitah..

sarajevu prvo treba puno vise radnih mjesta koja ce dovuc 2mil ljudi da tu zivi..

a koliko BiH sad ima stanovnika..mozda hmm 4MIL ..od tih 4 bi 2 trebala da su u Sa :lol: :lol:

a i u krajnjem slucaju mozes ima predobar gradski prevoz u Sa..al opet neces moci proci od parkiraih auta..jer ce po domacinstvu koje broji 4 clana imat se 6 auta parkiranih na trotuaru
Uzet je primjer New Yorka, gdje zapravo vecina stanovnistva nema automobile jer nemaju nikakvu potrebu za istim pored najboljeg gradskog saobracaja na svijetu.

Tako da ti to ne stoji kao neki argument

Sto se tice populacije, bez ikakvih problema Sarajevo moze biti grad sa 2 miliona stanovnika, fol je sto ta dva miliona nece svakodnevno dolaziti u centar grada da rade, pa i sada 40% ljudi sa Dobrinje ne dolaze u grad mjesecima jer imaju vecinu sadrzaja u donjem djelu grada.

Opet losa primjedba. Sorry.

ZA SVE JE POTREBNA HRABROST, ODVAZNOST, VIZIJA I ZELJA! ONI KOJI TO NEMAJU, PREDPOSTAVLJAM DA SU SASVIM ZADOVOLJNI TRENUTNIM STANJEM.

kokuz_sa

Post by kokuz_sa » 23/03/2012 15:07

hajde mi kazi samo sta ovo znaci
4.8 Razmotriti mogucnosti povecanja nivoa vode u Miljackoj tokom ljeta i susa. Da grad ne smrdi i da ne ostane i bez ove jadne Miljacke, rijeka/rjecica ima strasan uticaj na atmosferu i ambijen u gradu i jako je bitna.

na koji nacin da se poveca nivo rijeke ljeti..(ona brana na bentbasi to ne moze)

mozda da se slijedi primjer indijanaca i da plesu gradjani ples dozivanja kise na platou ispred BBI

a ovo sto rece
bez ikakvih problema Sarajevo moze biti grad sa 2 miliona stanovnika, fol je sto ta dva miliona nece svakodnevno dolaziti u centar grada da rade, pa i sada 40% ljudi sa Dobrinje ne dolaze u grad mjesecima jer imaju vecinu sadrzaja u donjem djelu grada.

po ovome tvom sarajevo je izgleda samo od Marijin dvora do Bascarsije..i dobrinja je grad sarajevo a ne "donji dio grada"

a za primjer ste uzeli njujork..grad koji je ogromne velicine..i grad koji nema parkova al ima garaza za mnogobrojna auta i ima zagadjenje zraka ko zenica kod nas.

megacar

Post by megacar » 23/03/2012 15:08

Urnebesno :D

Saobraćajem protiv negativnih demografskih trendova :D

desperate housewife

Post by desperate housewife » 23/03/2012 15:09

kokuz_sa wrote:hajde mi kazi samo sta ovo znaci

na koji nacin da se poveca nivo rijeke ljeti..(ona brana na bentbasi to ne moze)

mozda da se slijedi primjer indijanaca i da plesu gradjani ples dozivanja kise na platou ispred BBI

a ovo sto rece
bez ikakvih problema Sarajevo moze biti grad sa 2 miliona stanovnika, fol je sto ta dva miliona nece svakodnevno dolaziti u centar grada da rade, pa i sada 40% ljudi sa Dobrinje ne dolaze u grad mjesecima jer imaju vecinu sadrzaja u donjem djelu grada.

po ovome tvom sarajevo je izgleda samo od Marijin dvora do Bascarsije..i dobrinja je grad sarajevo a ne "donji dio grada"

a za primjer ste uzeli njujork..grad koji je ogromne velicine..i grad koji nema parkova al ima garaza za mnogobrojna auta i ima zagadjenje zraka ko zenica kod nas.
Pa znas , sad si se JAKO provalio za New York i razotkrio svoju neukost :D

New York ima OGROMAN centralni park i bas je po tome poznat. Ali ti to ne znas vec si samo hejter tako da te molim da zaobidjes temu ako nemas neke konstruktivne primjedbe i pitanja.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 23/03/2012 15:12

Jao sjajno!

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by black » 23/03/2012 15:13

sta kazu europejci :mrgreen:

kokuz_sa

Post by kokuz_sa » 23/03/2012 15:14

pa ako sam se ja provalio sto taj ogromni grad ima samo, slovom i brojem JEDAN(1) park onda WOW
svaka im cast..neka se ponose tim svojim jednim parkom..ja cu se radije ponosit Sarajevom da 293736 parkova i 450 000 stanovnika

kome se ne svidja grad sarajevo sa svim svojim zelenilom i ko voli beton..bujrum onda u neko grad s 2mil stanovnika se preselite i uzivajte u betonu i 1 parku

anoush
Location: A Eruchîn, ú-dano i faelas a hyn, an uben tanatha le faelas.

Post by anoush » 23/03/2012 15:18

kokuz_sa wrote:pa ako sam se ja provalio sto taj ogromni grad ima samo, slovom i brojem JEDAN(1) park onda WOW
svaka im cast..neka se ponose tim svojim jednim parkom..ja cu se radije ponosit Sarajevom da 293736 parkova i 450 000 stanovnika

kome se ne svidja grad sarajevo sa svim svojim zelenilom i ko voli beton..bujrum onda u neko grad s 2mil stanovnika se preselite i uzivajte u betonu i 1 parku

smiri se malkice...

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ne ... City_parks

karanana

Post by karanana » 23/03/2012 15:20

sta je poenta ove teme?
ovaj grad ne moze logisticki ni po svom geografskom polozaju primiti ni 500.000 stanovnika. citava federacija bih nema 2 miliona stanovnika. odakle bi dovukla ljude da zive u tom 2-milionskom gradu? prica se o nekim podzemnim zeljeznicama, brzim linijama preko nekih brda oko sarajeva i spajanja hadzica i vogosce, a oni nisu u stanju 2 kilometra zaobilaznice napraviti.
ovo je neki projekat iz osnovne skole, maximalno 1-2 razreda srednje.

cyprus
Been thanked: 7 times

Post by cyprus » 23/03/2012 15:21

Čuj BiH bi trebala imat duplo više stanovnika :-) Znači, da poručimo brzom dostavom iz Kine par miliona stanovnika? :-D ... i onda komparacija sa Belgijom :-) Jel treba da poredimo naš brdsko-planinski reljef i u Belgiji dominantan nizijski?

Zatim 2 miliona stanovnika Sarajeva? :-) Da zanemarimo sve socijalne upitnike koji se javljaju pri ovakvoj ideji, da se zadržim čisto na reljefnoj predispoziciji Sarajevske kotline... Neko zaista misli da ovdje ima PROSTORA da se stanovništvo najmanje upeterostruči? :-) I kad bi Bjelašnicu urbanizovali, bojim se da bi to teško moglo bit tako :D

alica.k

Post by alica.k » 23/03/2012 15:23

porediti new york sa sarajevom je suludo, pa housewife, samo otvori google earth i pogledaj reljef sarajeva.
gdje bi ti tu sirila grad i smjestila 2 mil ljudi? mi smo okruzeni planincurama haman gdje god da pogledas...

kokuz_sa

Post by kokuz_sa » 23/03/2012 15:25

anoush wrote:
kokuz_sa wrote:pa ako sam se ja provalio sto taj ogromni grad ima samo, slovom i brojem JEDAN(1) park onda WOW

smiri se malkice...

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ne ... City_parks
dobro dobro imaju 13 parkova na toliko velik grad..
pogledaj im povrdinu aerodroma..kao nas grad..
oni u parkove idu ili ne idu 1 mjesecno i to im je familijarno okupljanje..putu po 2-3h s jednog na drugi dio grada da budu u parku..
ja evo s svog prozora vidim kod sebe 4 parka puna djece
dok se tamo djeca igraju ovako
Image
dok ne naidje auto pa se moraju skloniti..

karanana

Post by karanana » 23/03/2012 15:29

nije bas tako kokuze. koriste i oni parkove itekako, a imaju i infrastrukturu u parkovima: koseve, teniske, fubalske terene.......
ovo je neka komsijska partija street hokeja. ali to nije ni tema.

desperate housewife

Post by desperate housewife » 23/03/2012 15:32

alica.k wrote:porediti new york sa sarajevom je suludo, pa housewife, samo otvori google earth i pogledaj reljef sarajeva.
gdje bi ti tu sirila grad i smjestila 2 mil ljudi? mi smo okruzeni planincurama haman gdje god da pogledas...
Zao mi je sto svi gledate samo i ISKLJUCIVO direktne analogije. Hajde da se razmislja o onome sto moze biti od koristi, sto se moze primjetiti. Sta kazete na to?

Ako se gleda na trenutno socjalnos tanje, pa pazi te, ovo je ujedno i prijedlog da se ono promjeni. Veci grad i razvijeniji od Sarajeva MORA IMATI vise gladnih i beskucnika ali je to ujedno grad ekonomski centar, univerzitetski centar, centar svega sto sve u njegovom okruzenju gura i vuce.

Jedino 2 miliona ljudi su dovojno veliko i trziste i dovoljna kolicina radne snage da se pravi neki progres.

Svi znamo da kina ima naseljenost kao mongolija, pa nebi posteno ni culi za nju...

kokuz_sa ti si vjerovatnoneko mlad, moj ti ej savjet, sve novca sto dodje do tebe da skupljas i putujes...
Provalio si se, nemoj se vaditi...

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 23/03/2012 15:35

Očigledno "desperate housewife".
Ja sam prestao čitati kod nakon tačke 3.
:run:

demode

Post by demode » 23/03/2012 15:36

desperate housewife wrote:

Uzet je primjer New Yorka, gdje zapravo vecina stanovnistva nema automobile jer nemaju nikakvu potrebu za istim pored najboljeg gradskog saobracaja na svijetu.

Sto se tice populacije, bez ikakvih problema Sarajevo moze biti grad sa 2 miliona stanovnika, fol je sto ta dva miliona nece svakodnevno dolaziti u centar grada da rade, pa i sada 40% ljudi sa Dobrinje ne dolaze u grad mjesecima jer imaju vecinu sadrzaja u donjem djelu grada.

ZA SVE JE POTREBNA HRABROST, ODVAZNOST, VIZIJA I ZELJA! ONI KOJI TO NEMAJU, PREDPOSTAVLJAM DA SU SASVIM ZADOVOLJNI TRENUTNIM STANJEM.
Recite da se salite. Izvinite, koje ste vi struke???
Ja sam po profesiji arhitekta i izmedju ostalog nesto znam oko i urbanizma pa biram rijeci da vas neuvrijede na vasu instalaciju da u Sarajevu moze zivjeti 2 mil. stanovnika. Da li mislite da se kvalitet zivljenja ili stepen urbanizacije jednog centra mjeri milionima stanovnika. Sarajevo je sada prenapucen grad po svojoj infrastrukturi. Njegovo ubrzano sirenje sprijecavaju sto geografsko morfoloski sto ekonomski razlozi. Pa znate li kakvo bi to zagadjenje bilo. Da negovorim o novcu. Jeli to treba biti kompleks manje vrijednosti sto imamo manje stanovnika od Zagreba i BG. Sadasnji broj stanovnika je idealan broj za jedan grad velicine Sarajeva, samo sto Sarajevo nema potrebnu infrastrukturu te se stvaraju uzasne guzve i zagadjenje. I poredite nesto neporedivo, kakva crna kaldrma u Briselu. Jesu li u Briselu mozda ostre zime kao u Sarajevu, da li mozda kamioni prolaze kroz centar Brisela kao kroz Sarajevo. Uostalom dok nije bilo motornog saobracaja pola Sarajeva je bilo pokaldrmisano. Pokazite mi ko u Sarajevu danas zna kaldrmisati pravom kaldrmom kao za turskog vakta. Niko. Koju god su kaldrmu digli nisu je znali vratiti pa je ili propala ili se nadigla. Uh. ovo je suvise neozbiljno odustajem od daljne diskusije. Pogledajte malo urbanisticke planove kojih se malo ko drzi.

suncica24

Post by suncica24 » 23/03/2012 15:37

Ovo za New York nije istina. NY je grad sa jako lose razvijenom mrezom javnog saobracaja. Metro u NY je rezerviran za "nize klase" i malo ko se rado vozi njim, autobuski saobracaj prakticno ne postoji, dok su zagusenja na cvorovima ogromna (uzeti samo primjer Brooklin Bridge-a).

Medjutim, ima mnogo primjera europskih gradova koji su javni saobracaj doveli skoro do savrsenstva, te smanjili upotrebu privatnih vozila u centru grada u najvecoj mogucoj mjeri. Dok se predvidja ukidanje istog za nekih 15-tak godina u cjelosti (sto se tice centara).

Dalje, Sarajevu ne treba 2mil stanovnika da bi bio perspektivan i grad ugodnog zivljenja. Naprotiv. Urbanisticki tokovi danas idu ka razbijanju megapolisa, tj. visemilionskih gradova u manje cjeline i organizovanje tih cjelina u samostalne centre koji tangiraju ka "centru centra", ali pruzaju sve pogodnosti i neovisno od njega.

Tako Sarajevo bez obzira na velicinu moze biti i regionalni centar (nema potrebe za pretrpavanjem) i mjesto ugodnog zivota. A za to, pored infrastrukture... gdje treba naglasiti vaznost zeljeznickog saobracaja koji postaje sve popularniji u svijetu, a koji kod nas nije razvijan od zadnje Titine pruge, potrebno je da Sarajevo tezi i ka "zelenom gradu" (ne SDA tipa, vec tipa odrzivog razvoja), za koji s obzirom i na velicinu i na polozaj ima sve potencijale (a i na tradiciju i nacin zivota)... o tome sta se danas desava u tom smjeru i kuda se grad gura necu ni da govorim. Dalje, da bi bio ugodan za zivot grad se mora poceti urbanisticki planirati, a ne graditi na ho-ruk, i to sa generalnim planovima za 50god, kracim za 20 i onim za svakih 5god kako bi se moglo pratiti stanje razvoja. Pri tome vrijeme je da grad pocne misliti na javne prostore i njihovo oblikovanje, na pjesacke staze - koliko cisto pjesackih saobracajnica znate? (nema razloga da se centralni dio Carsija-Titova ne zatvori za saobracaj, uz ostavljanje tramvajskog saobracaja), na slobodne prostore (Sa ima samo Carsiju i trg ispred Parlamenta kao takve), na parkove, na uredjenje obala Miljacke (posebno lijeve obale od Latinske do Alfakovca), na urbaniziranje Alipasina (niposto ne ovako kako se to "kao" sada radi), Grbavice i novih naselja poput Stupa i Sipa, na promoviranje biciklistickog prevoza i staza, zelenih krovova i terasa, basci i setalista (sta je sa Darivom), na prostore za stare, na prostore za kulturu... na mnogo toga.

I sve se to moze. Da postoji volja, da postoji vizija i da postoje ljudi koji su vodjeni tom vizijom...
Ali... cini se da neke druge stvari imaju prvenstvo, da ne gledamo svoj grad sa ljubavlju i da nam nije bitno kako on raste i cemu tezi... dok smo kao neodgovorni roditelji prepustili ulici da ga odgaja.

desperate housewife

Post by desperate housewife » 23/03/2012 15:39

cyprus wrote:Čuj BiH bi trebala imat duplo više stanovnika :-) Znači, da poručimo brzom dostavom iz Kine par miliona stanovnika? :-D ... i onda komparacija sa Belgijom :-) Jel treba da poredimo naš brdsko-planinski reljef i u Belgiji dominantan nizijski?

Zatim 2 miliona stanovnika Sarajeva? :-) Da zanemarimo sve socijalne upitnike koji se javljaju pri ovakvoj ideji, da se zadržim čisto na reljefnoj predispoziciji Sarajevske kotline... Neko zaista misli da ovdje ima PROSTORA da se stanovništvo najmanje upeterostruči? :-) I kad bi Bjelašnicu urbanizovali, bojim se da bi to teško moglo bit tako :D

Pa u tom slucaju Sarajevo bi bilo i Ilijas, i Breza i Kiseljak... Ja mislim da tu bez problema moze zivjeti bar 1 milion stanovnika.. a to znaci najmanje DUPLO vise para od rada i najmanje DUPLO razvijeniji grad...

Naravno, svaki veliki grad ima posebne probleme, poseban menadzment itd..

Ali gledaj te ovo, u narodnom pozorostu u Sarajevu ima po najmanje 30% predstava koje su PRAZNE.. jer nema stanovnika i naravno da sve te kulturne manifestacije ne mogu nista da akumulisu, ne mogu nista da obezbjede, Sarajevo treba imati bar jos 5 pozorista i da su sva uvijek puna.. pogledaj te Prag...

itd itd itd...

kokuz_sa

Post by kokuz_sa » 23/03/2012 15:40

alica.k wrote:porediti new york sa sarajevom je suludo, pa housewife, samo otvori google earth i pogledaj reljef sarajeva.
Zao mi je sto svi gledate samo i ISKLJUCIVO direktne analogije. Hajde da se razmislja o onome sto moze biti od koristi, sto se moze primjetiti. Sta kazete na to?

Ako se gleda na trenutno socjalnos tanje, pa pazi te, ovo je ujedno i prijedlog da se ono promjeni. Veci grad i razvijeniji od Sarajeva MORA IMATI vise gladnih i beskucnika ali je to ujedno grad ekonomski centar, univerzitetski centar, centar svega sto sve u njegovom okruzenju gura i vuce.

Jedino 2 miliona ljudi su dovojno veliko i trziste i dovoljna kolicina radne snage da se pravi neki progres.

Svi znamo da kina ima naseljenost kao mongolija, pa nebi posteno ni culi za nju...

kokuz_sa ti si vjerovatnoneko mlad, moj ti ej savjet, sve novca sto dodje do tebe da skupljas i putujes...
Provalio si se, nemoj se vaditi...
kokuz je vidio fin dio evrope putujuci..tako da sa sigurnoscu kazat mogu..nigdje kao u Sarajevu..
ima ljepsih gradova i boljih milion puta..ali nema onog duha i malog grada..nema mahale ni jedan grad kao sarajevo..
veliki grad=mehanicko zivljenje,poso,kuca.. ne poznajes komsiju do sebe..

karanana

Post by karanana » 23/03/2012 15:40

pa ja, u pravu su oni sto kazu "tuzla radi, sarajevo se gradi". vidi subway-a, podzemnih zeljeznica, svjetskih cuda......

a pazi ovo
4.7 Treba se ozbiljno pozabaviti politikom pitke vode i obezbejditi sto kvalitetniju vodu gradjanima Sarajeva
a ni 300 hiljada ljudi nema vode kako treba.
ja ostajem pri tvrdnji da je ovo projekat nekog ranog srednjoskolca.

cyprus
Been thanked: 7 times

Post by cyprus » 23/03/2012 15:42

Evo da uzmemo primjer Bukurešta, grada koji je smješten u Vlaškoj NIZIJI... On sa naseljima koja mu gravitiraju ima oko 2 miliona stanovnika, dok u administrativnoj definiciji grada (ovo ograničeno na snimku) živi 1,7 miliona:

Image

I onda usporedba sa Sarajevom (ovo sve zeleno što se vidi su planine):

Image

PS Rumunija je država sa blizu 20 miliona stanovnika, pa može imat glavni grad sa 2 miliona

Locked