Zalba... putna karta za bus/voz...

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kliknise
Posts: 2
Joined: 02/04/2018 20:32

#1 Zalba... putna karta za bus/voz...

Post by kliknise »

Kome moze biti upucena zalba ako prevoznik ne ispunjava obaveze u toku putovanja?
Postoji li u BiH agencija koja prima i procesira takve zalbe?
Zalba upucena prevozniku, obicno ne urodi plodom. Ima li neka treca strana?

Puna mi je kapa da placam vozne karte,
- a da za uzvrat nemam mjesta za sjesti,
- da sjedim u vozilo koje prokisnjava,
- da sjedim u vozilu koje smrdi na wc, vonj, krmad...
- da sjedim u vozilu bez klime (iako mi prilikom kupovine karte receno da klima ima, iako na prospektu pise da klima ima, iako sam izabrao iskljucivo to vozilo samo zbog klime (umjesto klime mozes staviti bilo sta drugo, npr. ciste prozore, dovoljno prostora za noge,
- da vozilo kasni po 3 sata jer vozac stane i gdje je stanica, i gdje nije stanica, i izmedju...
- da su kondukteri i osoblje nadrndani i da se ponasaju kao da sam dosao da im otmem koru hljeba
- ...

U biti, na kartu gledam kao na ugovor. Dio tog ugovora je voznja od tacke A do tacke B, ali i odredjeni komfor tokom voznje (npr. sjediste).
Ja ga ispunjavam tako sto platim tu kartu i sto se ponasam u vozilu ljudski, u skladu sa propisima.
I ocekujem da ga i druga strana postuje. Ok, postoje situacije gdje ne mora biti sve 100% po PSu, ali dojma sam da SVI prevoznici u BiH (bar oni sa kojim sam se vozio) na putnika gledaju kao na vrecu krompira. Cilj je tu vrecu "prebaciti" od tacke A do tacke B.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2 Re: Zalba... putna karta za bus/voz...

Post by Sanjarko »

Ne znam. Tako smo se mi jednom iz Sarajeva do Zenice vozili. Vecinom kako sam shvatio to se desava kasno navece kad se vracaju studenti i ostali iz Sarajeva u Zenicu jer nema ako sam dobro shvatio iza ne znam koliko sati vise autobusa.

Ja sjedio kod vrata tad na podu. Ustupio drugima sjedista, staroj, sestri i drugima. Neki su tad stajali ako se dobro sjecam cijelo vrijeme. Krcat autobus bio tad.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#3 Re: Zalba... putna karta za bus/voz...

Post by pustopoljina »

Mozda inspekciji saobracaja za stajanje ili sjedenje na prolazu.
Mozda zastiti potrosaca za nemanje onog sto oglasavaju.
Tu bih pocela, oni ce znati uputiti te dalje.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4 Re: Zalba... putna karta za bus/voz...

Post by moonca »

Ah ,platis i avio kartu... pa ti se npr. nadje dijete iza sjedista u non- stop udara u tvoje(platio si kartu i hoces da spustish naslon ,deriste ne da) -sta da radis.. ili zaposleno osoblje :zoka:

ili do tebe sjedi debelindzo,kipi na sve strane ,uzima tvoj prostor ,mjesto da spustish ruku itd.. nemas zraka ...sve to ide uz -- uzimanjem tudjih usluga...

.mozda se zaliti direktno vlasniku prevoza -radije .. uglavnom oni izadju u susret, ako je nesto sto oni mogu nadoknaditi..
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#5 Re: Zalba... putna karta za bus/voz...

Post by Cookie85 »

kliknise wrote:Kome moze biti upucena zalba ako prevoznik ne ispunjava obaveze u toku putovanja?
Postoji li u BiH agencija koja prima i procesira takve zalbe?
Zalba upucena prevozniku, obicno ne urodi plodom. Ima li neka treca strana?

Puna mi je kapa da placam vozne karte,
- a da za uzvrat nemam mjesta za sjesti,
- da sjedim u vozilo koje prokisnjava,
- da sjedim u vozilu koje smrdi na wc, vonj, krmad...
- da sjedim u vozilu bez klime (iako mi prilikom kupovine karte receno da klima ima, iako na prospektu pise da klima ima, iako sam izabrao iskljucivo to vozilo samo zbog klime (umjesto klime mozes staviti bilo sta drugo, npr. ciste prozore, dovoljno prostora za noge,
- da vozilo kasni po 3 sata jer vozac stane i gdje je stanica, i gdje nije stanica, i izmedju...
- da su kondukteri i osoblje nadrndani i da se ponasaju kao da sam dosao da im otmem koru hljeba
- ...

U biti, na kartu gledam kao na ugovor. Dio tog ugovora je voznja od tacke A do tacke B, ali i odredjeni komfor tokom voznje (npr. sjediste).
Ja ga ispunjavam tako sto platim tu kartu i sto se ponasam u vozilu ljudski, u skladu sa propisima.
I ocekujem da ga i druga strana postuje. Ok, postoje situacije gdje ne mora biti sve 100% po PSu, ali dojma sam da SVI prevoznici u BiH (bar oni sa kojim sam se vozio) na putnika gledaju kao na vrecu krompira. Cilj je tu vrecu "prebaciti" od tacke A do tacke B.
Ma jok treba da budes zahvalan sto si platio kartu i jos te odvezli od tacke A do tacke B :lol: :lol:

Ali cisto sumnjam da mozes ista uraditi jos ako je u pitanju Centrotrans, boli njih kurac za klijente, njima je samo da uzmu pare, pa preko kurca rade svoj posao, posao za koji su placeni.

Jedino sto mozes mozda u novine da ides, pa da ih malo mediji stisnu!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#6 Re: Zalba... putna karta za bus/voz...

Post by moonca »

Samo Avaz.. :zoka:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#7 Re: Zalba... putna karta za bus/voz...

Post by muminovic »

Kupuj kartu samo u premium firmama, nemoj gledat ko je najjeftiniji, nego ko ispunjava sve tvoje norme
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8 Re: Zalba... putna karta za bus/voz...

Post by high_volume »

kliknise wrote:Kome moze biti upucena zalba ako prevoznik ne ispunjava obaveze u toku putovanja?
Postoji li u BiH agencija koja prima i procesira takve zalbe?
Zalba upucena prevozniku, obicno ne urodi plodom. Ima li neka treca strana?.
Inspekcija saobraćaja. Ovo je FBiH. RS ima svoje, i federalni kantoni takođe

http://www.fuzip.gov.ba/stranica/58/pregled

http://fmpik.gov.ba/bh/sektori/sektor-c ... ometa.html

http://www.fuzip.gov.ba/bundles/website ... _final.pdf
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#9 Re: Zalba... putna karta za bus/voz...

Post by dobar osjecaj »

muminovic wrote:Kupuj kartu samo u premium firmama, nemoj gledat ko je najjeftiniji, nego ko ispunjava sve tvoje norme
Mislis na prevoznike u BiH? Ako mislis na prevoznike u BiH, ko su to premium prevoznici u BiH?
kliknise
Posts: 2
Joined: 02/04/2018 20:32

#10 Re: Zalba... putna karta za bus/voz...

Post by kliknise »

Hvala na odgovorima :).
muminovic wrote:Kupuj kartu samo u premium firmama, nemoj gledat ko je najjeftiniji, nego ko ispunjava sve tvoje norme
Ko bi bili premium prevoznici?


U 2-3 navrata sam se vozio busem od Sarajeva za Zenicu, direktna linija (zaboravio sam prevoznika, moguce Biss ili tako nesto). Sve super, sve za 5.

Prije par mjeseci vozio sam se sa busom firme Fudeks (Skopje - Beograd). Usluga na nivou avionske (ljubazno osoblje, obavjestenja putem mikrofona i zvucnika, cist i uredan bus, dovoljno prostora, cak su podjelili sokice i cokoladice za laksi put).
Post Reply