Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
popi
Posts: 358
Joined: 09/04/2007 16:52

#51 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by popi »

Hvala ljudi!

Mada, ta milja u startu stvarno zvuči, uh, ... nisam očekivala toliki iznos, šta'š
Ništa, ovdje u N.G. možda kad predam zahtjev, onda te počnu prozivat za te dodatne ateste i sl., ko će im znat.
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#52 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by pravabubica »

HAVANA wrote:Stari grad,do sad zena izvadila 5 papira od 11 cuda sa liste.Zk,potvrda o poslovnoj sposobnosti,nekakva u sudu o nekaznjavanju,sta li,drzavljanstvo...Nemam pojma sta jos.Sad moram nekakvih atesta more izvaditi,pa komisija za kategorizaciju...Elem jedno milja ce biti,al da mi je zavrsit,ko da hilton otvaram. :-) Sta god su poceli da rade ,ko biva da regulisu,zakomplikovali su jos vise. Mi smo ba kreteni,nas treba spalit.Sve djuture.
Najcudnije je kako u Ministarstvu turizma za 4 * traze 5 papira i čudom se čude kako u Općinama za 2* i 3* provode samovolju.Dobili su instrukcije od Ministarstva kako treba, sve urneke rjesenja, tabelu za kategorizaciju, medjutim oni su najpametniji...grrrr
Tako nam i treba kad sutimo !!!
Al eto turizam nas iznenadio, ko komunalce snijeg u decembru.
User avatar
mk ultra
Posts: 19468
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#53 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by mk ultra »

popi wrote:Hvala ljudi!

Mada, ta milja u startu stvarno zvuči, uh, ... nisam očekivala toliki iznos, šta'š
Ništa, ovdje u N.G. možda kad predam zahtjev, onda te počnu prozivat za te dodatne ateste i sl., ko će im znat.
Dobit ces papir sa svim sta i treba... Skoro ko kafanu da otvaras :mrgreen:
User avatar
popi
Posts: 358
Joined: 09/04/2007 16:52

#54 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by popi »

Mah, biće ovdje svega... baš samovolja općina
Kako je pravabubica sinoć spomenula Min.turizma, odem na njihovu stranicu i gledam njihov zahtjev i ovaj koji sam ja dobila - na njihovom se vodimo kao iznajmljivači, a na ovom mom piše ugostitelj, baš kafana :-)
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#55 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by pravabubica »

popi wrote:Mah, biće ovdje svega... baš samovolja općina
Kako je pravabubica sinoć spomenula Min.turizma, odem na njihovu stranicu i gledam njihov zahtjev i ovaj koji sam ja dobila - na njihovom se vodimo kao iznajmljivači, a na ovom mom piše ugostitelj, baš kafana :-)
Ma na stranici Ministarstva turizma je bas sve fino napisano, samo treba slijediti njihova uputstva...sve ljudi odradili i transparentno. objavili sve potrebne obrasce, urneka, tabele, ali treba se praviti najpametniji i zakomplicirati ljudima zivot. Sve one koji žele prijavit u startu obeshrabriti sa brdom papira i koje moras debelo platiti. Sluzbenica u Min turizma kaze da su oni sve uradili da ljudima sto vise pojednostave i da je obostrani cilj da se sto vise objekata legalizira i nije im jasno kako Opcine za to nemaju sluha.
Kondenzator
Posts: 136
Joined: 23/11/2010 01:29

#56 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Kondenzator »

Jesu li pocele rezervacije? Kad ocekivati navalu :)?
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#57 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by pravabubica »

U cetvrtak na Pink-u emisija sa temom koja nas sve jako interesuje, molim vas da podrzimo pitanjima na meil: [email protected] ili na telefon 033 227 227, nadam se da cemo dobiti odgovore na pitanja koja nas sve zanimaju
EliasVeskot
Posts: 784
Joined: 16/05/2007 11:02

#58 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by EliasVeskot »

Da ne otvaram novu temu,
planiram staviti stan na air i booking, trenutno nemam para da uradim prijavu u opstini niti namjeravam dok ne budem imala prihod koji ce to pokriti .pitanje je, da li booking jos uvijek trazi zakonsku registraciju i da li imaju jos neke alternative?
NikolaKZ91
Posts: 217
Joined: 30/01/2018 12:03

#59 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by NikolaKZ91 »

Pozdrav. Greskom sam rezervisam smestaj na bookingu danas, isti otkazao ali je pisalo da ce mi biti naplacena naknada. Naravno odmah sam kontaktirao hotel i ljubazno su mi odg da nema nikakvih problema i da mi nece naplatiti nista. Cak su mi i poslali mejl preko booking.com da me nece teretiti za rezervaciju. Jel to to il treba da brinem?
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#60 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by drndalo »

Pa ako imas mail, sacuvaj ga, to bi trebalo biti OK.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#61 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by nineinchnails »

NikolaKZ91 wrote: Pozdrav. Greskom sam rezervisam smestaj na bookingu danas, isti otkazao ali je pisalo da ce mi biti naplacena naknada. Naravno odmah sam kontaktirao hotel i ljubazno su mi odg da nema nikakvih problema i da mi nece naplatiti nista. Cak su mi i poslali mejl preko booking.com da me nece teretiti za rezervaciju. Jel to to il treba da brinem?
Ako su ti potvrdili, nema problema.
NikolaKZ91
Posts: 217
Joined: 30/01/2018 12:03

#62 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by NikolaKZ91 »

nineinchnails wrote:
NikolaKZ91 wrote: Pozdrav. Greskom sam rezervisam smestaj na bookingu danas, isti otkazao ali je pisalo da ce mi biti naplacena naknada. Naravno odmah sam kontaktirao hotel i ljubazno su mi odg da nema nikakvih problema i da mi nece naplatiti nista. Cak su mi i poslali mejl preko booking.com da me nece teretiti za rezervaciju. Jel to to il treba da brinem?
Ako su ti potvrdili, nema problema.
Pa dobio sam mejl od hotela koji su mi poslali preko bookinga cak ima i broj rezervacije u gornjem desnom uglu, pa reko valjda to znaci da je zvanicno. Dakle poslali su mejl preko BOOKINGA jer je booking bio posrednik a ne privatnom prepiskom pa kontam da je ok. Doduse na booking aplikaciji na mobu mi ne pise nista od toga pise samo da je otkazano.
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#63 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Astrix »

Može li mi neko objasniti par stvari, neko ko se malo bolje razumije u zakone i ovu problematiku.
Naime, ima jedan bračni par iz ZG-a koji u Sarajevu ima tri stana i oni bi to iznajmljivalji. Nikad to nisu radili u Sarajevu pa su mene pitali da se raspitam o svemu da kad oni budu dolazili da mi daju punomoć da mogu sve uredno prijaviti da se to iznajmljuje.
Koliko znam oni imaju firmu registrovanu u Sarajevu ali nisu BiH državljani, ne znam da li će to predstavljati problem?

Šta mi sve treba da bi to legalizirao za iznajmljivanje?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#64 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by tempuser »

HAVANA wrote:Stari grad,do sad zena izvadila 5 papira od 11 cuda sa liste.Zk,potvrda o poslovnoj sposobnosti,nekakva u sudu o nekaznjavanju,sta li,drzavljanstvo...Nemam pojma sta jos.Sad moram nekakvih atesta more izvaditi,pa komisija za kategorizaciju...Elem jedno milja ce biti,al da mi je zavrsit,ko da hilton otvaram. :-) Sta god su poceli da rade ,ko biva da regulisu,zakomplikovali su jos vise. Mi smo ba kreteni,nas treba spalit.Sve djuture.
Gro toga je neka opsta procedura za bilo kakvu djelatnost registrovanu u opstini. Ja sam te potvrde, drzavljanstva, klince - palce, nisam ZK i ateste ali jesam listinge iz PIO MIO vadio za dopunsku djelatnost.
mama2Xmama
Posts: 1
Joined: 08/09/2015 18:40

#65 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by mama2Xmama »

Pozdrav,
Spremam se da uredim apartman u kući za iznajmljivanje, ispunjavam uslove za 4 zvjezdice za sve osim za kvadaturu kupaonice, imam nekih 4.3 kvadrata, a tamo piše da treba 5...zna li neko koliko je stroga ta komisija i postoji li mogućnost da mi tu "progledaju kroz prste"
Pozz
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#66 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Milenkov buraz »

mama2Xmama wrote: 29/12/2019 12:15 Pozdrav,
Spremam se da uredim apartman u kući za iznajmljivanje, ispunjavam uslove za 4 zvjezdice za sve osim za kvadaturu kupaonice, imam nekih 4.3 kvadrata, a tamo piše da treba 5...zna li neko koliko je stroga ta komisija i postoji li mogućnost da mi tu "progledaju kroz prste"
Pozz
Je li preko općine ili preko Fed. min. turizma? Ako je preko Fed. min. turizma ljudi su normalni i ako je ostalo sve ok progledat će ti kroz taj jedan "propust".
TwistedX
Posts: 384
Joined: 02/11/2010 16:55

#67 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by TwistedX »

Pozdrav, može li informacija pošto sam htio da registrujem studio apartman sa 3* u NG Sarajevo šta je sve potrebno od papirologije i koliko se plaća? Hvala
HelaS
Posts: 5605
Joined: 22/09/2018 13:21

#68 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by HelaS »

Inspekcija kontroliše smještaje na Bjelašnici, do sada pronađeno pet apartmana bez dozvole za rad
https://www.klix.ba/vijesti/bih/inspekc ... /240110113
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#69 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by VladaFBiH »

HelaS wrote: 11/01/2024 00:54
Inspekcija kontroliše smještaje na Bjelašnici, do sada pronađeno pet apartmana bez dozvole za rad
https://www.klix.ba/vijesti/bih/inspekc ... /240110113
i poslani pozivi vlasnicima nekoliko stotina apartmana...
Post Reply