Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Kondenzator
Posts: 130
Joined: 23/11/2010 01:29

#26 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Kondenzator »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Kondenzator wrote:Vjerujem da ce booking povuci odluku kad im se od ovih 200 niko ne javi.. zato su i poslali samo 200 dok se konsultuju sa svojim advokatima
AirBnB je po meni dosta bolji ali zadnje dvije godine u BiH Booking je preuzeo primat. Na žalost Booking ima glupu poslovnu politiku da iznajmljivač direktno u kešu naplaćuje od gosta dok AirBnB i drugi to naplaćuju od gosta i ona proslijede iznajmljivaču na njegov račun ili virtuelni račun kod Payoneer-a. Booking uzima minimalno 12% od iznajmljivača dok AirBnB samo oko 2% a ostatak od gosta, što je bolje za iznajmljivače. Generalno imam loše iskustvo sa Bookingom. Jednom mi se desilo da je gost otišao i nije platio, nije neka velika suma 40Eura, ali eto to se kod AirBnB-a i ostalih ne može desiti. Bookin nije poduzeo ništa po tom pitanju da sankcioniše gosta. Na Bookingu također ima veliki procenat otkazivanja i zna se desiti da gost jednostavno ne dođe a drži recimo mjesec-dva blokirane datume i naravno iznajmljivač gubi jer ne dobije ništa. Ima još dosta loših stvari kod Bokinga...
Sve znam i sve se slazem, ali jednostavno sam preko airbnb imao jednu rezervaciju preko bookinga 10.

Ja kad sebi trazim idem preko AirBNB jer mi je lakse, preglednije i sigurnije, ali eto raja izgleda vise koristi booking.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#27 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Kondenzator wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Kondenzator wrote:Vjerujem da ce booking povuci odluku kad im se od ovih 200 niko ne javi.. zato su i poslali samo 200 dok se konsultuju sa svojim advokatima
AirBnB je po meni dosta bolji ali zadnje dvije godine u BiH Booking je preuzeo primat. Na žalost Booking ima glupu poslovnu politiku da iznajmljivač direktno u kešu naplaćuje od gosta dok AirBnB i drugi to naplaćuju od gosta i ona proslijede iznajmljivaču na njegov račun ili virtuelni račun kod Payoneer-a. Booking uzima minimalno 12% od iznajmljivača dok AirBnB samo oko 2% a ostatak od gosta, što je bolje za iznajmljivače. Generalno imam loše iskustvo sa Bookingom. Jednom mi se desilo da je gost otišao i nije platio, nije neka velika suma 40Eura, ali eto to se kod AirBnB-a i ostalih ne može desiti. Bookin nije poduzeo ništa po tom pitanju da sankcioniše gosta. Na Bookingu također ima veliki procenat otkazivanja i zna se desiti da gost jednostavno ne dođe a drži recimo mjesec-dva blokirane datume i naravno iznajmljivač gubi jer ne dobije ništa. Ima još dosta loših stvari kod Bokinga...
Sve znam i sve se slazem, ali jednostavno sam preko airbnb imao jednu rezervaciju preko bookinga 10.

Ja kad sebi trazim idem preko AirBNB jer mi je lakse, preglednije i sigurnije, ali eto raja izgleda vise koristi booking.
Da, prije dvije godine i više bilo je obratno, 10 preko AirBnB a jedna ili ni jedna preko Bookinga. Da se napravi neka peticija prema Bookingu moglo bi se možda i promijeniti barem ova politika naplate kao u HR.
Kondenzator
Posts: 130
Joined: 23/11/2010 01:29

#28 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Kondenzator »

@drvosjeca ili bilo ko drugi.

Moze li pomoc da nam kazete gdje povaditi sljedece dokumente koji su potrebni da se priloze pri predavanju zahtjeva za kategorizaciju

PRILOŽITI:
-Dokaz o poslovnoj sposobnosti
-Dokaz o vlasništvu objekta [ ovo manje vise svi znamo ]
-Dokaz da nije Pravosnažnom sudskom presudom ili
rješenjem o prekršaju izrečena mjera sigurnosti ili zaštitna
mjera zabrane pružanja usluga u domaćinstvu,
-Podatke o broju i površinama smještajnih jedinica. [ ovo takodjer znamo ]

Dakle 2 od 4 tacke su nam nejasne, a pogotovo prva dokaz o poslovnoj sposobnosti ?
User avatar
dulekrele
Posts: 3819
Joined: 10/04/2014 18:25

#29 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by dulekrele »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Kondenzator wrote:Vjerujem da ce booking povuci odluku kad im se od ovih 200 niko ne javi.. zato su i poslali samo 200 dok se konsultuju sa svojim advokatima
AirBnB je po meni dosta bolji ali zadnje dvije godine u BiH Booking je preuzeo primat. Na žalost Booking ima glupu poslovnu politiku da iznajmljivač direktno u kešu naplaćuje od gosta dok AirBnB i drugi to naplaćuju od gosta i ona proslijede iznajmljivaču na njegov račun ili virtuelni račun kod Payoneer-a. Booking uzima minimalno 12% od iznajmljivača dok AirBnB samo oko 2% a ostatak od gosta, što je bolje za iznajmljivače. Generalno imam loše iskustvo sa Bookingom. Jednom mi se desilo da je gost otišao i nije platio, nije neka velika suma 40Eura, ali eto to se kod AirBnB-a i ostalih ne može desiti. Bookin nije poduzeo ništa po tom pitanju da sankcioniše gosta. Na Bookingu također ima veliki procenat otkazivanja i zna se desiti da gost jednostavno ne dođe a drži recimo mjesec-dva blokirane datume i naravno iznajmljivač gubi jer ne dobije ništa. Ima još dosta loših stvari kod Bokinga...
Booking je los za iznajmljivaca ali je bolji za gosta zato raja vise ide preko bookinga. kod bookinga gost ne treba da placa unaprijed i moze da otkaze rezervaciju a da ne ostavi proviziju. placanje na licu mjesta i gdje god sam bio trazili su da se plati odmah nakon ulaska u apartman. inace to je super sto ti radis ali kakva nam je drzava onda je i zakonska regulativa naopaka. samo da oteza rad.
Kondenzator
Posts: 130
Joined: 23/11/2010 01:29

#30 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Kondenzator »

Ima masu smislenih, ali i glupih stvari da bi ostvario 4 ili 5 zvijezdica.

Tipa u kuci nam je laminat nemamo tepiha, a jedan od uslova su neklizuci tepisi pored kreveta :D.

Onda tipa napa u kuhinji.. itd

Nacitao sam se svega.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#31 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Kondenzator wrote:Ima masu smislenih, ali i glupih stvari da bi ostvario 4 ili 5 zvijezdica.

Tipa u kuci nam je laminat nemamo tepiha, a jedan od uslova su neklizuci tepisi pored kreveta :D.

Onda tipa napa u kuhinji.. itd

Nacitao sam se svega.
To za tepih misli se na manji tepih pored kreveta ne da ti bude skroz od-do. Kod mene je isto laminat onaj malo bolji, stavio gumirani manji tepih/etison i zadovoljio formu. Napa u kuhiji ni to ti nije neki problem, staviš onu što ne ide na ventilaciju već što ima ugljeni filter, cijene novih su oko 100-130KM. Za neke manje sitnice znaju progledati kroz prste.
Kondenzator
Posts: 130
Joined: 23/11/2010 01:29

#32 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Kondenzator »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Kondenzator wrote:Ima masu smislenih, ali i glupih stvari da bi ostvario 4 ili 5 zvijezdica.

Tipa u kuci nam je laminat nemamo tepiha, a jedan od uslova su neklizuci tepisi pored kreveta :D.

Onda tipa napa u kuhinji.. itd

Nacitao sam se svega.
To za tepih misli se na manji tepih pored kreveta ne da ti bude skroz od-do. Kod mene je isto laminat onaj malo bolji, stavio gumirani manji tepih/etison i zadovoljio formu. Napa u kuhiji ni to ti nije neki problem, staviš onu što ne ide na ventilaciju već što ima ugljeni filter, cijene novih su oko 100-130KM. Za neke manje sitnice znaju progledati kroz prste.
Znaci bukvalno kad dodju idu po onom spisku i redom pregledaju sve.

Mi imamo 4 spavace i 2 toaleta sa wc soljama, ali kako vidim za 4 spavace bi morali imat dvije kupaone + odvojen wc.

Da li su tu striktni kad su wc-ei u pitanju?

Niko nam se nije zalio nikad na to, jer su 2 sasvim bila dovoljna.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#33 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Kondenzator wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Kondenzator wrote:Ima masu smislenih, ali i glupih stvari da bi ostvario 4 ili 5 zvijezdica.

Tipa u kuci nam je laminat nemamo tepiha, a jedan od uslova su neklizuci tepisi pored kreveta :D.

Onda tipa napa u kuhinji.. itd

Nacitao sam se svega.
To za tepih misli se na manji tepih pored kreveta ne da ti bude skroz od-do. Kod mene je isto laminat onaj malo bolji, stavio gumirani manji tepih/etison i zadovoljio formu. Napa u kuhiji ni to ti nije neki problem, staviš onu što ne ide na ventilaciju već što ima ugljeni filter, cijene novih su oko 100-130KM. Za neke manje sitnice znaju progledati kroz prste.
Znaci bukvalno kad dodju idu po onom spisku i redom pregledaju sve.

Mi imamo 4 spavace i 2 toaleta sa wc soljama, ali kako vidim za 4 spavace bi morali imat dvije kupaone + odvojen wc.

Da li su tu striktni kad su wc-ei u pitanju?

Niko nam se nije zalio nikad na to, jer su 2 sasvim bila dovoljna.
Možda možeš ići na recimo da ti je modul s dvije prostorije za spavanje jer tada ti treba jedan WC i jedan zahod a ti imaš dva WC, dakle zadovoljavaš. Dakle dvije spavaće, predosblje plus neka kao hobi soba, dnevna i kuhinja sa trpezarijom. Jesu, moraš zadovoljiti to sa WC i zahod mada najbolje da pozoveš i pitaš direktno jer ja sam išao na modul sa jednom prostorijom za spavanje.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#34 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by breuer »

šta ako se iznajmljuje samo soba u stanu, dakle, dijeli se stambeni prostor tokom izdavanja...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#35 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

breuer wrote:šta ako se iznajmljuje samo soba u stanu, dakle, dijeli se stambeni prostor tokom izdavanja...
Moraš preko općine, nazovi svoju općinu pa provjeri sa njima direktno jer nemam iskustva sa kategorizacijm soba. Znam da preko Fed. min. turizma se ne vrši kategorizacija soba.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#36 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by breuer »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
breuer wrote:šta ako se iznajmljuje samo soba u stanu, dakle, dijeli se stambeni prostor tokom izdavanja...
Moraš preko općine, nazovi svoju općinu pa provjeri sa njima direktno jer nemam iskustva sa kategorizacijm soba. Znam da preko Fed. min. turizma se ne vrši kategorizacija soba.
mnogo hvala na konkretnom odgovoru! i želim svima sreću i uspjeh u daljnjem radu :)
Kondenzator
Posts: 130
Joined: 23/11/2010 01:29

#37 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Kondenzator »

Edit obrisank
Last edited by Kondenzator on 19/02/2018 12:47, edited 1 time in total.
Kondenzator
Posts: 130
Joined: 23/11/2010 01:29

#38 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Kondenzator »

Drvosjeca wrote:

Možda možeš ići na recimo da ti je modul s dvije prostorije za spavanje jer tada ti treba jedan WC i jedan zahod a ti imaš dva WC, dakle zadovoljavaš. Dakle dvije spavaće, predosblje plus neka kao hobi soba, dnevna i kuhinja sa trpezarijom. Jesu, moraš zadovoljiti to sa WC i zahod mada najbolje da pozoveš i pitaš direktno jer ja sam išao na modul sa jednom prostorijom za spavanje.
To kod tebe sto si prijavio ne odgovara stvarnom stanju? Mislim ako prijavim tako kako si rekao vidjet ce ljudi 4 spavace kad dodju, a ja prijavio dvije.

To znaci ako dodje inspekcija mogu imat problem? Booking ce mi dati da stavim veci kapacitet? Ne pise u dozvoli koju saljemo bookingu broj gostiju?

Kad komisija izadje ako nesto ne zadovoljimo moze se desit da daju tri zvijezdice a ti ih moras platit iako si ganjao 4 zvijezdice?

Nazvat cu ih svakako.

Moram napravit spisak. Kakav sef treba neki mali bezveze?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#39 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Kondenzator wrote:
Drvosjeca wrote:

Možda možeš ići na recimo da ti je modul s dvije prostorije za spavanje jer tada ti treba jedan WC i jedan zahod a ti imaš dva WC, dakle zadovoljavaš. Dakle dvije spavaće, predosblje plus neka kao hobi soba, dnevna i kuhinja sa trpezarijom. Jesu, moraš zadovoljiti to sa WC i zahod mada najbolje da pozoveš i pitaš direktno jer ja sam išao na modul sa jednom prostorijom za spavanje.
To kod tebe sto si prijavio ne odgovara stvarnom stanju? Mislim ako prijavim tako kako si rekao vidjet ce ljudi 4 spavace kad dodju, a ja prijavio dvije.

To znaci ako dodje inspekcija mogu imat problem? Booking ce mi dati da stavim veci kapacitet? Ne pise u dozvoli koju saljemo bookingu broj gostiju?

Kad komisija izadje ako nesto ne zadovoljimo moze se desit da daju tri zvijezdice a ti ih moras platit iako si ganjao 4 zvijezdice?

Nazvat cu ih svakako.

Moram napravit spisak. Kakav sef treba neki mali bezveze?
Odgovara, ja imam jednu spavaću, dnevni boravak, kuhinju sa trezarijom, hodnik i WC sa kupatilom. Kategorizacija neme veze sa Bookingom niti Booking interesuje koliko ćeš ti staviti kreveta, gostiju, nivo opremljenosti...naguraj 10 kreveta to njih ne interesuje. Ja recimo imam jedan bračni krevet u sopavaćoj a u dnevnoj imam trosjed na izvlačenje i on se računa kao pomoćni ležaj i to je ok. Može se nešto na tu foru kao dvije spavaće a ovo ostalo pomoćni ležajevi. :wink: Ako ne zadovoljiš 4 zvjezdice mogu ti dati rok da ispraviš neostatak ili da ti recimo daju privremeno rješenje ili da te obiju. :roll: Tri zvjezdice ne možeš dobiti preko Fed. min. turizma već bi morao preko općine. Nazovi pa provjeri te detalje da budeš siguran jer da ne bacaš 400KM komisiju koja izlazi. Odmah da ti kažem da ti uređenost apartmana mora biti baš visoka, noviji namještaj i uređaji...itd.
Kondenzator
Posts: 130
Joined: 23/11/2010 01:29

#40 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Kondenzator »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Kondenzator wrote:
Drvosjeca wrote:

Možda možeš ići na recimo da ti je modul s dvije prostorije za spavanje jer tada ti treba jedan WC i jedan zahod a ti imaš dva WC, dakle zadovoljavaš. Dakle dvije spavaće, predosblje plus neka kao hobi soba, dnevna i kuhinja sa trpezarijom. Jesu, moraš zadovoljiti to sa WC i zahod mada najbolje da pozoveš i pitaš direktno jer ja sam išao na modul sa jednom prostorijom za spavanje.
To kod tebe sto si prijavio ne odgovara stvarnom stanju? Mislim ako prijavim tako kako si rekao vidjet ce ljudi 4 spavace kad dodju, a ja prijavio dvije.

To znaci ako dodje inspekcija mogu imat problem? Booking ce mi dati da stavim veci kapacitet? Ne pise u dozvoli koju saljemo bookingu broj gostiju?

Kad komisija izadje ako nesto ne zadovoljimo moze se desit da daju tri zvijezdice a ti ih moras platit iako si ganjao 4 zvijezdice?

Nazvat cu ih svakako.

Moram napravit spisak. Kakav sef treba neki mali bezveze?
Odgovara, ja imam jednu spavaću, dnevni boravak, kuhinju sa trezarijom, hodnik i WC sa kupatilom. Kategorizacija neme veze sa Bookingom niti Booking interesuje koliko ćeš ti staviti kreveta, gostiju, nivo opremljenosti...naguraj 10 kreveta to njih ne interesuje. Ja recimo imam jedan bračni krevet u sopavaćoj a u dnevnoj imam trosjed na izvlačenje i on se računa kao pomoćni ležaj i to je ok. Može se nešto na tu foru kao dvije spavaće a ovo ostalo pomoćni ležajevi. :wink: Ako ne zadovoljiš 4 zvjezdice mogu ti dati rok da ispraviš neostatak ili da ti recimo daju privremeno rješenje ili da te obiju. :roll: Tri zvjezdice ne možeš dobiti preko Fed. min. turizma već bi morao preko općine. Nazovi pa provjeri te detalje da budeš siguran jer da ne bacaš 400KM komisiju koja izlazi. Odmah da ti kažem da ti uređenost apartmana mora biti baš visoka, noviji namještaj i uređaji...itd.
To sve zadovoljavamo sto se tice uredjenosti. Kontaktirat cu ih kad su ove stvari oko wc-a u pitanju i ovog sto smo pricali da se pripremimo.

Hvala ti puno
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#41 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Evo oglasilo se i Fed. min. turizma...



https://www.klix.ba/biznis/ministarstvo ... /180221094
Građani FBiH koji iznajmljuju sobe, stanove ili apartmane pokušavaju registrovati svoju djelatnost nakon što im je stiglo obavještenje kompanije Booking.com da se više neće moći oglašavati na njihovom servisu ukoliko ne budu registrovani. Iako je ovaj problem riješen na nivou FBiH, općine u KS još nisu uskladile svoje propise, zbog čega je nastao problem u praksi.
Naime, Booking.com je iznajmljivače obavijestio da im je stigao dopis od Turističke zajednice KS o nekretninama koje nisu registrovane te im je dat rok od 10 dana da to učine. Kada su se osobe koju su odlučile "legalizovati" svoje poslovanje obratile općinama, obavijestili su ih da se mogu registrovati kao preduzeće ili obrt, što iziskuje mnogo veće troškove nego registracija fizičke osobe koja ne podliježe fiskalizaciji.

Neusklađenost s federalnim nivoom


Federalno ministarstvo okoliša i turizma oglasilo se saopćenjem u kojem su pojasnili kako su Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti (ZUD) moguća tri oblika registracije: pravna osoba, obrtnik i fizička osoba. Kao pravna osoba (d.o.o. i d.d.) se oni koji iznajmljuju svoje smještajne kapacitete registruju kod nadležnog suda u skladu sa Zakonom o privrednim društvima, dok se kao fizička osoba-obrtnik s mogućnošću iznajmljivanja više nekretnina registruju u skladu sa Zakonom o obrtu FBiH koji je podložan fiskalizaciji. Treća opcija je registracija kao fizička osoba-iznajmljivač, odnosno vlasnik nekretnine koju izdaje, i ova osoba nije obrtnik, ne obavlja djelatnost i ne podliježe fiskalizaciji te prijavljuje porez na prihod kao fizička osoba, uz evidentiranje gostiju kod Ureda za strance BiH i nadležne turističke zajednice.

"Odredbama članova 41-49 ZUD i podzakonskih akata (Pravilnika o razvrstavanju, minimalnim uslovima i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu i seoskom domaćinstvu) propisani su elementi za kategorizaciju objekata koji se koriste za kratkoročni najam (sobe, apartmani, studio apartmani i kuće za odmor) te definiraju zajedničke i podijeljene nadležnosti između FMOIT-a i jedinica lokalne samouprave (općine i gradovi), gdje je ministarstvo nadležno za utvrđivanje kategorije ugostiteljskih objekata sa četiri i više zvjezdica, a jedinice lokalne samouprave za niže kategorije. Kako se pozivaju na isto zakonsko uporište, jedinice lokalne samouprave, koje se još nisu uskladile s važećim zakonom, mogu analogno primijeniti ponuđene urneke za rješavanje ove problematike u svojoj nadležnosti, a ovo ministarstvo im se stavlja na raspolaganje za više informacija i nudi stručnu pomoć u rješavanju ovih pitanja", navodi se u saopćenju.

Iznajmljivači nemaju adekvatna objašnjenja


Ovaj zakon je definirao i nadležnost kantona za vođenje postupaka kategorizacije hotela, motela i hostela s dvije i tri zvjezdice. Iz ovog ministarstva ističu kako se neki kantoni još nisu donijeli zakone iz ove oblasti, tako da, trenutno, u nekim kantonima nije moguće kategorizirati ovakve ugostiteljske objekte.

"Zbog ovog propusta ugostitelji su često u prilici da im se nameću obaveze i/ili različita tumačenja obaveza, bez adekvatnih pojašnjenja u vezi s načinom ulaska u legalne pravne okvire. S druge strane, određeni kantoni poput ZDK su se odlučili na analognu primjenu federalnog zakona te uspješno vrše registraciju ovih ugostiteljskih objekata na svojoj teritoriji. S obzirom na novonastalu situaciju predlažemo svim kantonima provođenje ovog modela do donošenja odgovarajućeg kantonalnog propisa", kažu iz FMOIT-a.

Prolongirati rok za registraciju


U Kantonu Sarajevo još nije donesen zakon o ugostiteljskoj djelatnosti, niti se analogno primjenjuje federalni zakon, a prema informacijama s terena, neke jedinice lokalne samouprave u ovom kantonu ne informiraju zainteresirane stranke o mogućnosti registracije njihovog poslovanja kao fizičke osobe-iznajmljivača, što je posebno dobilo na intenzitetu nakon dopisa Turističke zajednice KS kompaniji Booking.com, o čemu je Klix.ba već pisao. Zbog toga iznajmljivači u KS trenutno imaju opciju da se registruju kao obrt i plaćaju dažbine za cijelu godinu, i u mjesecima kada ne iznajmljuju nekretnine.

"Kako registrovanje obrta ili privrednog društva donosi mnogo veće troškove, znatan dio ugostitelja je doveden u beznadežan položaj. Iako cijenimo i pozdravljamo napore Turističke zajednice KS na smanjenju crnog tržišta i ukupnog podizanja standarda i kvaliteta pružanja ugostiteljskih usluga u Kantonu Sarajevo i u cijeloj Federaciji BiH, smatramo da je neophodno, prije ovakvih jednostranih poteza, provesti širu koordinaciju s nadležnim institucijama te osigurati mogućnost usklađivanja s pozitivnim zakonskim propisima onih ugostitelja koji žele poslovati legalno. Iz svega navedenog očigledno je da to u ovom trenutku nije moguće uraditi, posebno ne u datom roku od deset dana. U vezi s tim, ovo ministarstvo poziva Turističku zajednicu KS da prolongira rok kod kompanije Booking.com, a općine i Kanton Sarajevo da izvrše adekvatne pripreme i oforme komisije za kategorizaciju ugostiteljskih objekata u skladu s važećim Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti FBiH i tako stvore preduvjete da svi zainteresirani ugostitelji imaju priliku provesti odgovarajuće procedure registracije, ne trpeći finansijsku štetu", kažu iz nadležnog ministarstva.

Zakon u parlamentarnoj proceduri od oktobra


Federalno ministarstvo okoliša i turizma, u saradnji s Međunarodnom finansijskom korporacijom (IFC), članicom grupacije Svjetske banke, pripremilo je novi Nacrt zakona o ugostiteljstvu, a Vlada FBiH uputila ga je u parlamentarnu proceduru u oktobru prošle godine, međutim još nije bio na dnevnom redu Parlamenta.
Dakle imate zakonsko pravo da kao fizičke osobe iznajmljujete svoje nekretnine turistima a ne da kao što po oćinama tvrde da morate osnivati firme ili obrte jer time podlježete drugim zakonskim obavezama što cijelu stvar poskupljuje a općini donosi naravno prihode. Tražite od vaših općinskih organa da vas registriju samo kao fizičke osobe a ne kao obrtnike.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10878
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#42 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Prpa.ba »

Jedan od rijetkih primjera gdje je federalna regulativa progresivnija od kantonalnih i opcinskih. Cestitke za korisnu temu, uz nadu da ce fizicka lica koja se bave ovim poslom izlobirati kvalitetnu harmonizaciju propisa i olaksati zaradjivanje novca i sebi i drzavi. :thumbup:
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#43 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by hurmasica »

Danas vidjeh da neka agencija sa sjedištem u njemackoj nudi riješenje za ilegalne izdavače. WWTRAVEL.DOO. Nesto kao posrednik u izdavanju.
Narode da li cemo.dozvoliti da nam neka agencija iz njemacke uzme pare?
Treba nesto rjesavat!
Treba vidjeti da.li se može kakvo udruženje osnovati pa da se obuhvate svi mali izdavači ili nesto tome slicno.
Nemojte samo kukat, mislim da bi trebali istuputi sa zahtjevom za rjesavanje ovog problema jedinstveno!
User avatar
popi
Posts: 354
Joined: 09/04/2007 16:52

#44 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by popi »

Da li je neko skoro obavio proces registracije preko opštine, da podijeli koju informaciju? :roll:

Moja pretraga net-a i raspitivanje po opštini su slabo urodili plodom. Jedino što sam nabavila obrazac zahtjeva za registraciju, koji mi je teta na šalteru jedva pronašla...

I ključno pitanje - ako je ovo sve na paušalnoj bazi (kao fizičko lice), koliko onda okvirno iznose ti godišnji rashodi za porez, bor.taxa i sl.?
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#45 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by pravabubica »

popi wrote:Da li je neko skoro obavio proces registracije preko opštine, da podijeli koju informaciju? :roll:

Moja pretraga net-a i raspitivanje po opštini su slabo urodili plodom. Jedino što sam nabavila obrazac zahtjeva za registraciju, koji mi je teta na šalteru jedva pronašla...

I ključno pitanje - ako je ovo sve na paušalnoj bazi (kao fizičko lice), koliko onda okvirno iznose ti godišnji rashodi za porez, bor.taxa i sl.?
Počela je kategorizacija za objekte sa 2 i 3 zvjezdice... u Općini. Pored svega navedenog što je propisalo Federalno ministarstvo treba jos atest za el. instalacije, plinske instalacije, atest zaštite od požara, gromobranske instalacije, atest za dimnjak i uplatnica unaprijed...da nije tužno bilo bi smijesno. Za sobu u domacinstvu....znaci samo za kategorizaciju ( atesti i ostalo) oko 1000 KM.
Napominjem da se naknade za rad izlazak komisije i rjesenje o kategorizaciji razlikuju po Općinama. Isto tako i papiri koji su potrebni za kategorizaciju. Zvala sam ministarstvo i oni ne mogu puno uciniti po tom pitanju.
User avatar
popi
Posts: 354
Joined: 09/04/2007 16:52

#46 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by popi »

Hvala na info.
Eto, meni niko nije spominjao te ateste, a zar je uopšte potrebno to, ukoliko se radi o stanu u stambenoj zgradi... :?
Zbunjola prava...
pravabubica
Posts: 155
Joined: 16/10/2007 11:38

#47 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by pravabubica »

[quote="popi"]Hvala na info.
Eto, meni niko nije spominjao te ateste, a zar je uopšte potrebno to, ukoliko se radi o stanu u stambenoj zgradi... :?
Zbunjola prava...[/quo
Papiri koje traze se razlikuju od Opcine do Opcine,kao i naknade za izlazak komisije, nista nije usaglaseno, nasa posla :oops:
User avatar
popi
Posts: 354
Joined: 09/04/2007 16:52

#48 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by popi »

Ma, ja.
I nemaš nigdje pribaviti adekvatne informacije. Meni u N.Grad, ništa ne kažu, ništa ne znaju, samo ispuni zahtjev...
A, ne znam kolike su obaveze , da li ići sezonski ili cijelu godinu.
I da, na ovom zahtjevu piše 125KM komisija
User avatar
mk ultra
Posts: 19240
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#49 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by mk ultra »

pravabubica wrote:
popi wrote:Hvala na info.
Eto, meni niko nije spominjao te ateste, a zar je uopšte potrebno to, ukoliko se radi o stanu u stambenoj zgradi... :?
Zbunjola prava...[/quo
Papiri koje traze se razlikuju od Opcine do Opcine,kao i naknade za izlazak komisije, nista nije usaglaseno, nasa posla :oops:
u novom sarajevu su čovjeku tražili i atest za buku :mrgreen:

centar traži za struju samo čini mi se, i da se ima barem jedan PP aparat na lokaciji kad komisija izađe (aparat bez dokumenta, kako zašto ne znam)

SG sve, struja, zaštitu od požara dokument (+2x9kg aparata na kvadraturu preko 20m2) i zaštitu na radu
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#50 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by HAVANA »

Stari grad,do sad zena izvadila 5 papira od 11 cuda sa liste.Zk,potvrda o poslovnoj sposobnosti,nekakva u sudu o nekaznjavanju,sta li,drzavljanstvo...Nemam pojma sta jos.Sad moram nekakvih atesta more izvaditi,pa komisija za kategorizaciju...Elem jedno milja ce biti,al da mi je zavrsit,ko da hilton otvaram. :-) Sta god su poceli da rade ,ko biva da regulisu,zakomplikovali su jos vise. Mi smo ba kreteni,nas treba spalit.Sve djuture.
Post Reply