Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#1 Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Aktuelizirala se problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova u KS koje građani KS nude preko AirBnB, Booking i sličnih site-ova i svjedoci smo porasta takve vrste poslovanja, ponude ali i potražnje. Nedavno je Booking poslao obavijest određenom broju oglašivača da će isti biti uklonjeni ako ne dokažu da imaju legalno registovan apartman. Detaljnije na linku ispd:

https://www.klix.ba/biznis/gradjani-ks- ... /180208050

Kako se već duže vremena bavim ovim poslom i gotovo drugu godinu imam kategorizovan apartman preko Fed. min. turizma, za koji plaćam uredno porez na dobit, paušal za krevete Turističkoj zajednici KS, poznata mi je ova zamršena zakonska zavrzlama kao i sve u ovom nakaradnom sistemu i državi.

Za ne upućene ako želite izvršiti kategorizaciju apartmana za 4 ili 5 zvjezdica morate to uraditi preko Fed. min. turizma.
http://www.fmoit.gov.ba/ba/page/25/kategorizacija - link zahtjev za ketogrizaciju domaćinstvo

Tu možete naći sve što trebate za kategorizaciju.

Ja sam čekao par mjeseci na kategorizaciu i na kraju me koštalo oko 600KM, 400KM izlazak komisije za kategorizaciju i oko 200KM izrada table za kategorizovani apartman. Moram reći da su ljudi u Fed. min. turizma korektni i profesionalni za razliku od službenika općine (Novo Sarajevo) koji prije dvije godine nisu imali pojma šta tražim, gledali me k'o vanzemaljca, da bi na kraju rekli da zaključujem ugovore sa gostima koji ostaju dan ili dva u Sarajevu. :lol:

Isto tako znam da sada ljudima govore da moraju izvršiti kategorizaciju samo preko općine, bukvalno ljude natjeraju da registruju ugostiteljski objekat :shock: gdje moraš plaćati oko 600KM godišnje općini za istaknutu firmu plus izvršiti fisikalizaciju koja nije jeftina, da imaju knjigovođu :lol: plus dosta nekih drugih stvari koje idu u pravcu samo da ljudima izvuku novac. Na žalost ljudi koji ne ispunjavaju uslove za 4 ili 5 zvjezdica moraju izvršiti tu kategorizaciju preko općine jer sve ispod 4 zvjezdice je njihova nadležnost. Ovo je naravno apsurd da ako imate apartman/stan da morate osnovati obrt/ugostiteljski objekat ili čak firmu :lol: :-) a ne jednostavno kao fizičko lice da budete registrovani bez puno birokratije i da plaćate porez i radite svoj posao.

Još jedna obaveza svakog ko izdaje stanove turistima je da imaju ovjerenu knjigu stranaca/gostinu koja se ovjerava u Služba za poslove sa strancima, adresa Braće Mulića 38, Sarajevo. Godišnja ovjera je 50KM. Imaju obavezu prijaviti goste koji ostaju duže od 3 dana u roku od 48 sati od njihovog ulaska. Služba za strance ima sistem prijave e-mailom, što olakšava poslovanje ali to moratetražiti da vam otvore takav način, tako da naknadno možete otići da vam ovjere odlazak gosta odnosno onda kada on ode iz vašeg apartmana ali na kraju opet povremeno sa knjigom stranca morate otići u kancelariju da se ovjeri odlazak.

Generalno sistem je komplikovan, nije prilagođen lakšem i jednostavnom poslovanju već zadovoljava neke stare forme i zakone a ima dosta apsurda. Recimo da vam dođe gost koji je prije 10 dana ušao u BiH na X graničnom prelazu i kod vas u Sarajevu ostaje 5 dana. Po zakonu imate obavezu da ga prijavite ali to ne možete jer je ušao prije 10 dana odnosno prošao je onaj rok od 48 sati od dana njegovog ulaska. :roll: Ili recimo dolazi vam gost u petak poslijepodne ili navečer, vikend je neradni za Službu za strance, i u ponedjeljak je već istekao taj rok. :-) Moram reći da su službenici fleksibilni ali eto bitno je da se ima i ta informacija na umu.

Po meni ovdje se vodi borba općina i federalnog nivoa jer općine žele ubrati sve moguće takse i poreze od gostiju ali i iznajmljivača pritom bezobzirno nameću birokratske metode i zastarjele sisteme poslovanja gdje moraš izvaditi i krvnu sliku da bi ti baba u općini dala pečat koji moraš imati. Karikiram malo naravno ali nije daleko od toga. Novi zakon koji je u pripremi odnosno već završen nacrt ispravlja te neke stvari, dosta olakšava poslovanje i centralizira te neke stvari i nadam se da će nekad proći.

Eto bilo bi dobro ako neko ima još svježijih saznanja da ovdje posta pa da malo raspravimo šta bi se moglo poboljšati, možda pokrenuti neku inicijativu, osnovati udruženje građana.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 17/02/2018 21:22, edited 1 time in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#2 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by O'zone »

Odlične informacije :thumbup:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

O'zone wrote:Odlične informacije :thumbup:
Ako sam pomogao drago mi je. :thumbup: Treba dodati da bi BiH trebala da se ugleda na susjede i Hrvatsku, recimo gdje je kategorizacija pojednostavljena, gotovo identično kao preko Fed. min. turizma, ne treba nikakva firma, obrt ili ugostiteljski objekat za fizička lica koji izdaju apartmane. Prijava gostiju znam da ide preko web interface-a i preko policije, paušalni porez na krevete...ma milina. Iskreno se nadam da BH zakonodavci neće razjebati i ovo malo posla što ima u zadnjih godina svojom birokratijom i željom da ljude nametima ubiju u pojam.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#4 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by O'zone »

Na žalost sve se radi navratnanos što se tiče zakonske regulative u KS. Poletjeli su da beru pare ali odluke uopšte ne prati stanje na terenu. Tako da kad se i obratiš nadležnim službama svi samo sliježu ramenima jer nemaju blage šta tražiš od njih.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#5 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by HAVANA »

Jebem im ja mater nesposobnu.Ja ne hodo vise nigdje, a nek mu mater registruje firmu.Cuj firmu. :lol: :-) Ako ubrzo ne pojednostave proceduru kao u hrvatskoj ,rasprodat i cao.Imam pametnija posla nego se s kretenima zajebavat.Zna li iko ista u ovoj zemlji na normalan nacin uraditi i zakonski regulisati. :-)Nevjerovatno.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#6 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

HAVANA wrote:Jebem im ja mater nesposobnu.Ja ne hodo vise nigdje, a nek mu mater registruje firmu.Cuj firmu. :lol: :-) Ako ubrzo ne pojednostave proceduru kao u hrvatskoj ,rasprodat i cao.Imam pametnija posla nego se s kretenima zajebavat.Zna li iko ista u ovoj zemlji na normalan nacin uraditi i zakonski regulisati. :-)Nevjerovatno.
Ne znam kakvi su ti apartmani ali ako zadovoljavaju 4 zvjezdice idi preko Fed. min. turizma, kategorizuj, plaćaš paušal na krevete Turističkoj zajednici KS 50KM po krevetu i plaćaš porez preko poreske uprave obrazac PIP-1034, vodi knjigu gostiju i ne mogu ti ništa. :)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#7 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by HAVANA »

Kako vodi knjigu gostiju? Kupili onu knjigu i isla da pita da je ovjeri,sta li.Ona to ganja.Onaj kreten u odjelu za strance mi rekao zeni da moram doci sa gostom dole kad ga prijavljujem,onaj iz turisticke da eto ko mogu placati taj pausal ali ko nije to nista jos rijeseno.Kaze eto placaj,da imas bar nesta ako ti dodju,onaj u poreznoj mi jedva obracunao porez kad je ugovor odnijela za 20 dana sto su nekakvi glumci bili...Jebo lud zbunjenog.Alan ford je mala maca za nas.Cirkus.Od tako jednostavne stvari takvu komplikaciju napraviti,nevjerovatno.Jedan sam prodao,ako ne rijese i drugi cu.Otvoricu joj nesta drugo i cao.Al i to drugo sam umro od sege neki dan kad sam cuo kako zakonski regulisu prodaju robe sa kojom smo mislili raditi.Majke mi ludi.U bogu sta ima zakomplikovace do bola.Stoka nesposobna i nepismena.
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by mk ultra »

Pa otvaranje obrta garantovano vodi do troska od 2000KM, sto prema opcini, provjerama, komisijama, bilo kome... to je minimum
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#9 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by HAVANA »

Nek im nana obrt otvara,ja necu.Cuj obrt,rashod jedno 2 milje, a prihod 1500 :lol:
Kondenzator
Posts: 136
Joined: 23/11/2010 01:29

#10 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Kondenzator »

Koji su uslovi za kategorizaciju sa 4-5 zvjezdica?
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#11 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Bluemore »

Fino skontali da monopoliziraju trziste
Malo vece gazde
A normalne gradjane naravno ko sisa
Klasika reketaska
Ali dokle vise :?:
Kondenzator
Posts: 136
Joined: 23/11/2010 01:29

#12 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Kondenzator »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
HAVANA wrote:Jebem im ja mater nesposobnu.Ja ne hodo vise nigdje, a nek mu mater registruje firmu.Cuj firmu. :lol: :-) Ako ubrzo ne pojednostave proceduru kao u hrvatskoj ,rasprodat i cao.Imam pametnija posla nego se s kretenima zajebavat.Zna li iko ista u ovoj zemlji na normalan nacin uraditi i zakonski regulisati. :-)Nevjerovatno.
Ne znam kakvi su ti apartmani ali ako zadovoljavaju 4 zvjezdice idi preko Fed. min. turizma, kategorizuj, plaćaš paušal na krevete Turističkoj zajednici KS 50KM po krevetu i plaćaš porez preko poreske uprave obrazac PIP-1034, vodi knjigu gostiju i ne mogu ti ništa. :)
Koliki je porez?
Vezano za zahtjev koji se popunjava tamo stoji izdajem cjelu godinu ili sezonski od do.

Ima li razlike ako stavimo cijelu godinu ili samo sezonski? Mislim jel skuplje il jeftinije?
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by drndalo »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
HAVANA wrote:Jebem im ja mater nesposobnu.Ja ne hodo vise nigdje, a nek mu mater registruje firmu.Cuj firmu. :lol: :-) Ako ubrzo ne pojednostave proceduru kao u hrvatskoj ,rasprodat i cao.Imam pametnija posla nego se s kretenima zajebavat.Zna li iko ista u ovoj zemlji na normalan nacin uraditi i zakonski regulisati. :-)Nevjerovatno.
Ne znam kakvi su ti apartmani ali ako zadovoljavaju 4 zvjezdice idi preko Fed. min. turizma, kategorizuj, plaćaš paušal na krevete Turističkoj zajednici KS 50KM po krevetu i plaćaš porez preko poreske uprave obrazac PIP-1034, vodi knjigu gostiju i ne mogu ti ništa. :)
Ko odredjuje **** kategoriju ? Kako to ide ?
Hendrix
Posts: 4104
Joined: 27/02/2004 00:00

#15 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Hendrix »

HAVANA wrote:Jebem im ja mater nesposobnu.Ja ne hodo vise nigdje, a nek mu mater registruje firmu.Cuj firmu. :lol: :-) Ako ubrzo ne pojednostave proceduru kao u hrvatskoj ,rasprodat i cao.Imam pametnija posla nego se s kretenima zajebavat.Zna li iko ista u ovoj zemlji na normalan nacin uraditi i zakonski regulisati. :-)Nevjerovatno.
Prvo da ti uzmemo pare pa cemo onda nekad regulisati nekako, to je taj rezon. :D
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#16 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by hurmasica »

Iskreno drago mi je da se nesto pokenulo po ovo Pitanju. Sitna raja koja izdaju sobu ili jedan apartman davno su potopljeni ovim vecim izdavacima sto imaju luksuzne apartmane po ferhadiji a daju ih po cijeni budi zasto. Isto tako moteli i hoteli koji uredno placaju svoje obaveze nemaju gostiju radi ilegalaca.
Zao mi je zbog obicne raje kojima je ovo bio mozda i jedini izvor prihoda...ali kao sto rekoh na ovaj biznis vec odavno su sapu stavili ovi sa parama.
Jedi o rjesenje je da jedna osoba otvori obrt pa da pod svoje "okrilje" stavi sve male izdavace.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by drndalo »

Jah, inace oni koji imaju pare nisu poklopili hotele... Nego su hoteli onako svemirska dobrotvorna pojava...

I placaju sve redom, nemaju dugova... Aha... I hosteli isto... Procitaj malo duznike Vodovodu...

Ako ces tako gledati, i svi Hosteli su uzeli goste hotelima... A ko moze uzeti hotel? Neki dobrostojeci srednjeklasas? Aha, moze, malo morgen...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#18 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

HAVANA wrote:Kako vodi knjigu gostiju? Kupili onu knjigu i isla da pita da je ovjeri,sta li.Ona to ganja.Onaj kreten u odjelu za strance mi rekao zeni da moram doci sa gostom dole kad ga prijavljujem,onaj iz turisticke da eto ko mogu placati taj pausal ali ko nije to nista jos rijeseno.Kaze eto placaj,da imas bar nesta ako ti dodju,onaj u poreznoj mi jedva obracunao porez kad je ugovor odnijela za 20 dana sto su nekakvi glumci bili...Jebo lud zbunjenog.Alan ford je mala maca za nas.Cirkus.Od tako jednostavne stvari takvu komplikaciju napraviti,nevjerovatno.Jedan sam prodao,ako ne rijese i drugi cu.Otvoricu joj nesta drugo i cao.Al i to drugo sam umro od sege neki dan kad sam cuo kako zakonski regulisu prodaju robe sa kojom smo mislili raditi.Majke mi ludi.U bogu sta ima zakomplikovace do bola.Stoka nesposobna i nepismena.
Vodi izdavač apartama odnosno valsnik. Istina da ako nisi kategorizovan da te više peglaju ali kada se kategorizuješ traži da ti otvore prijavu putem e-maila mada opet moraš na kraju otići da ti ovjere kartone i odlazak gostiju ali ne sa gostima i ne odmah što je meni umnogome olakšalo rad. Ne trebaš goste voditi samo iskopiraj pasoše.
drndalo wrote: Ko odredjuje **** kategoriju ? Kako to ide ?
4 i 5 zvjezdica po sadašnjem zakonu je nadležnost Fed. ministarstva turizma, postavio sam iznd gore link pa pogledaj šta se traži (http://www.fmoit.gov.ba/ba/page/25/kategorizacija). Ako ti ne zadovoljava 4 ili 5 zvjezdica moraš preko općine kategorizovati ali budale ported kategorizacije traže da otvoriš obrt/ugostiteljski objekat a to te košta masu para, moraš imati knjigovođu i izvršiti fiskalizaciju...itd. Skupo i ne vidim kako se to ispolati nekom ko ima jedan standardni apartman.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 18/02/2018 12:13, edited 2 times in total.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#19 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Kondenzator wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
HAVANA wrote:Jebem im ja mater nesposobnu.Ja ne hodo vise nigdje, a nek mu mater registruje firmu.Cuj firmu. :lol: :-) Ako ubrzo ne pojednostave proceduru kao u hrvatskoj ,rasprodat i cao.Imam pametnija posla nego se s kretenima zajebavat.Zna li iko ista u ovoj zemlji na normalan nacin uraditi i zakonski regulisati. :-)Nevjerovatno.
Ne znam kakvi su ti apartmani ali ako zadovoljavaju 4 zvjezdice idi preko Fed. min. turizma, kategorizuj, plaćaš paušal na krevete Turističkoj zajednici KS 50KM po krevetu i plaćaš porez preko poreske uprave obrazac PIP-1034, vodi knjigu gostiju i ne mogu ti ništa. :)
Koliki je porez?
Vezano za zahtjev koji se popunjava tamo stoji izdajem cjelu godinu ili sezonski od do.

Ima li razlike ako stavimo cijelu godinu ili samo sezonski? Mislim jel skuplje il jeftinije?
10% od neto prihoda za mjesec dana. Recimo napravio si bruto 500KM, oduzmeš troškove (struja, voda, plin, čišćenje, Internet) 120KM, na 380KM platiš 10% ili 38KM.
hurmasica wrote:Iskreno drago mi je da se nesto pokenulo po ovo Pitanju. Sitna raja koja izdaju sobu ili jedan apartman davno su potopljeni ovim vecim izdavacima sto imaju luksuzne apartmane po ferhadiji a daju ih po cijeni budi zasto. Isto tako moteli i hoteli koji uredno placaju svoje obaveze nemaju gostiju radi ilegalaca.
Zao mi je zbog obicne raje kojima je ovo bio mozda i jedini izvor prihoda...ali kao sto rekoh na ovaj biznis vec odavno su sapu stavili ovi sa parama.
Jedi o rjesenje je da jedna osoba otvori obrt pa da pod svoje "okrilje" stavi sve male izdavace.
Svi imaju gostiju vjeruj mi, pogotovo u ljetnim mjesecima ne možeš naći slobodnog kreveta. Šta misliš zašto se otvaraju ovoliki hoteli i hosteli...ima posla samo zakonodavac treba pojednsotaviti proceduru registracije i troškove jer se time povećali prihodi, ljudi zaposlili masu ljudi oko održavanaj i čišćenja partmana plus dosta nekih drugih usluga koje idu uz to. Ja imam izgrađenu čitavu mrežu dodatnih usluga koje pružam svojim gostima, rent a car, turističli vodiči, ketering, izleti, transferi...itd. Problem je što vlast nema sluha da se napravi sistem po uzoru na Hrvatsku. Garantujem da bi pojednostavljenom procedurom registracije izdavača apartmana i poreskom politikom mogli zaposliti u KS već naredno ljeto 2000 ljudi što direktno što indirektno kroz ove poslove. Mogu napisati magistarski nekom ambicioznom političaru na tu temu i kroz šta sasm sve prolazio, halalio bih mu da potpiše samo da se pojednostave neke stvari.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66038
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#20 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by _BataZiv_0809 »

Odmah kuknjava :-)
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#21 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by drndalo »

@drvosjeca

Pogledao sam ovaj link, hvala, ali kao ni prvi put nije mi iz njega jasno ko, sta, kako, dje...

Ok, zahtjev za kategorizaciju, domacinstva pretpostavljam... Posto kamp nisam... :mrgreen:

E sad, sta se za stan ispunjava, u zgradi, kvadratura, opreme stana ne vidim, broj lezaja jasan, odvojeni muski/zenski wc-i...?

Kako znam koji su uslovi za ***, ****, *****?

Mozda bih ja volio 5*, ali mogu dobaciti samo 4*...? Mozda nisam dobro gledao, ali... :?
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#22 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by mk ultra »

nije kuknjava, već traženje normalnog rješenja

gore po starom gradu, ove godine sam jedno 10tak hostela obišao
u našem zakoniku, nema uopće te kategorije... pa se i mi tu provlačimo nekako.

garantujem ti da je pola pravilnika, zakona, standarda koji su na snazi, potiču iz Jugoslavije

i onda se nađe neki kreten koji očima nije vidio nikad ništa od nekog posla i on bi da ureduje nekome... halo... odvadi
ljude iz bilo koje struke marginiziraju, a na pozicijama za odluku i pisanje pravilnika, pa i inspekciji kreteni. jebote, neki dan hoće da zatvore autoservis na stupu, zove me čovjek, i poslije pričam sa inspektorom, kaže treba po pravilniku da odradi to i to. reko po kojem pravilniku, kaže po pravilniku (vjerovatno nekom internom za koji samo oni znaju). :lol:
dolazi ti federalna inspekcija sa jednim pravilnicima, kantonalna sa drugim...

Ma koliko imali godina, ovdje se nakotilo neznanja i ljudi bez "biografije" i rada u bilo čemu. jel pelene dobio, znalo se za 25 godina da će biti u nekom javnom društvu.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#23 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

drndalo wrote:@drvosjeca

Pogledao sam ovaj link, hvala, ali kao ni prvi put nije mi iz njega jasno ko, sta, kako, dje...

Ok, zahtjev za kategorizaciju, domacinstva pretpostavljam... Posto kamp nisam... :mrgreen:

E sad, sta se za stan ispunjava, u zgradi, kvadratura, opreme stana ne vidim, broj lezaja jasan, odvojeni muski/zenski wc-i...?

Kako znam koji su uslovi za ***, ****, *****?

Mozda bih ja volio 5*, ali mogu dobaciti samo 4*...? Mozda nisam dobro gledao, ali... :?

Skini prvo uvjete za kategorizaciju dobro pročitaj i vidi da li ispunjavaš ili možeš lako ispuniti. Nekek stvari su bezveze i lako se ispune. Gledaš samo 4 i 5 zvjezdica jer su za to nadležni Fed. min. turizma.

https://www.google.com/url?q=http://www ... zQq_tmN_H0

Ako ispunajvaš ili možeš ispuniti sljedeća faza je da vlasnik objekta, onaj ko je upisan u ZK, skupi sljedeću dokumentaciju:

Uvjerenje o državljanstvu
Dokaz o poslovnoj sposobnosti
Dokaz o vlasništvu objekta (ZK)
Dokaz da nije Pravosnažnom sudskom presudom ili rješenjem o prekršaju izrečena mjera sigurnosti ili zaštitna mjera zabrane pružanja usluga u domaćinstvu.
Podatke o broju i površinama smještajnih jedinica.

Popuni zahtjev, uplati taksu i predaj. Kasnije zoveš i pitaš u kojoj je fazi...

Nadam se da je jasnije pa ako treba još šta pitaj.
Kondenzator
Posts: 136
Joined: 23/11/2010 01:29

#24 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Kondenzator »

Vjerujem da ce booking povuci odluku kad im se od ovih 200 niko ne javi.. zato su i poslali samo 200 dok se konsultuju sa svojim advokatima
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#25 Re: Zakonska problematika kratkoročnog iznajmljivanja stanova turistima u KS

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Kondenzator wrote:Vjerujem da ce booking povuci odluku kad im se od ovih 200 niko ne javi.. zato su i poslali samo 200 dok se konsultuju sa svojim advokatima
AirBnB je po meni dosta bolji ali zadnje dvije godine u BiH Booking je preuzeo primat. Na žalost Booking ima glupu poslovnu politiku da iznajmljivač direktno u kešu naplaćuje od gosta dok AirBnB i drugi to naplaćuju od gosta i ona proslijede iznajmljivaču na njegov račun ili virtuelni račun kod Payoneer-a. Booking uzima minimalno 12% od iznajmljivača dok AirBnB samo oko 2% a ostatak od gosta, što je bolje za iznajmljivače. Generalno imam loše iskustvo sa Bookingom. Jednom mi se desilo da je gost otišao i nije platio, nije neka velika suma 40Eura, ali eto to se kod AirBnB-a i ostalih ne može desiti. Bookin nije poduzeo ništa po tom pitanju da sankcioniše gosta. Na Bookingu također ima veliki procenat otkazivanja i zna se desiti da gost jednostavno ne dođe a drži recimo mjesec-dva blokirane datume i naravno iznajmljivač gubi jer ne dobije ništa. Ima još dosta loših stvari kod Bokinga...
Post Reply