Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#26 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by udrch »

Uglavnom Euro se više neće primati u svim većim radnjama..
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#27 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Alfons Kauders »

retardirana odluka... u najmanju ruku... km je zapravo euro i sta je sad tu problem?

zapravo jedini problem je sto uopste imamo km i sto vezemo par milijardi u depozitima kako bi imali nepotrebni currency board i pseudo-valutu...

bolje bi bilo da se skroz presaltamo na euro i oslobodimo te pare za pametnije stvari
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#28 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Comrad »

Al fakat, koji ce nam q KM, ta umjetna valuta. Koje su nase prednosti od nje. Ne mozes nista s njom. Gdje god da vani krenes, moras eure ponijeti, jer nase konvertibilne marke su sve, samo ne konvertibilne.

I ja sam za prebacivanje na euro, ionako cemo to kad-tad uraditi.
rkv
Posts: 8
Joined: 04/01/2010 16:07

#29 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by rkv »

Pozdrav svima,

Koliko je dozvoljeno promjeniti eura u banci? Budući da svaki put uzimaju sve podatke.

U zakonu stoji:
"Tko se neovlašteno bavi kupovinom i prodajom strane gotovine a vrijednost prometovanja prelazi iznos 50.000,00 KM
kaznit će se..."

Na koje se to razdoblje odnosi? Mjesečno, godišnje?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#30 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Haris.ba »

Alfons Kauders wrote:
zapravo jedini problem je sto uopste imamo km i sto vezemo par milijardi u depozitima kako bi imali nepotrebni currency board i pseudo-valutu...

bolje bi bilo da se skroz presaltamo na euro i oslobodimo te pare za pametnije stvari
Hajd ovako. jednoga dana mi ulazimo u sistem eura. I sada sve konvertibilne marke zamjenjujemo za eure. I sve te marke završavaju na računu centralne banke. Šta će davati vrijednost tim markama? Natpis na njima da im vrijednost daje ova država? Pa za pet minuta za 1 marku ne bi mogao žvaku da kupiš.

To što je KM vezana za euro ne znači da su jedno te isto.

Gledajte na ovo kao način centralne banke da poveća inflaciju(što pogoduje izvozu), tako što će povećati iznos maraka u opticaju na ovaj način. Pošto ne može manipulirati kursom marke, povećanjem novčane mase pokušava se pogodovati malo izvozu. Mada konvertibilne marke ne moraju završiti u plaćanju domaćih proizvoda, postoji mogućnost povećanja i uvoza(da se potroše na uvozne robe) - fin je ovo pokušaj.
silviasa
Posts: 8
Joined: 10/05/2011 13:31

#31 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by silviasa »

Nakon godinu dana posjetim nasu dragu Bih i kojeg razocarenja :( Svaki put kad odem tamo sve gore i gore.
Zivim u Italiji i nisam bila obavijestena o neprimanju eura. To i ne bi bio problem da postoje mjenjacnice.
U petak navecer krenemo nazad ja, muz i bolesna majka koju sam dovela samo radi sredjivanja razne dokumentacije jer se lijeci ovdje kod mene u Milanu. Jos uvijek ne mogu sebi da dodjem od nehumanosti i bahatosti koju sam dozivjela tamo za 3 dana :? Pa gdje su moje sarajlije??? nestale???
Kao sto sam vec napisala krenemo u petak navecer u ponoc da bismo sto prije stigli ovamo zbog mamine terapije. Dok smo dolazili u Sarajevo i prolalzili kroz Hrvatsku na svakoj benzinskoj pumpi nam prime eure ...zamijene ih i nastavimo put. Kazu nam u Sarajevu: Ne brinite i ovdje na pumpama primaju eure tj mijenjaju ih. I tako mi natocimo na Stupu u Omv-u, muz ode da plati...i odmah se vraca i kaze: Ne primaju eure :? Ma kazem ja njemu, nisi ti njih dobro razumio i udjem ja unutra sa njim. Kad gospodjica i gospodin sa naglaskom naravno ne sarajevskim kazu: zao nam je gospodjo mi ne primamo eure. pa sto to niste napisali na pumpi pa ga ne bih ni nasula i vidjeli ste strane tablice mogli ste pretpostaviti, nisu ljudi koji su u prolazu informisani o novom zakonu. Pa gdje mogu promijeniti pitam ja nju? Kaze idite u hotel Radon tamo ce vam zamijeniti....Obidjemo mi tako pola Sarajeva i svugdje nam privatnici sa ogromnim zadovoljsvom odbiju zamijeniti novac....bijednici...smiju se svi sretni :dance: Ja ih lijepo zamolim i kazem pa vozim majku bolesnu sa temperaturom molim vas uzmite proviziju koliku hocete! Jedan debeli papak iz fast food-a mi kaze: ni zlatom da mi placas!!! Ja se samo nasmijem i zahvalim mu na humanosti i kazem mu da nedaj Boze da jos imas kakvu moc...a oni gore su isti kao i ti zato smo iza Albanije po kulturi i po svemu a nezna se mozes nekad putovati i da ti zatreba pomoc nekog naseg.
Vratimo se mi na pumpu kad tamo 2 patrole policije :o :o :o :o
Pita moj muz ma sta se ovo desava??? Objasnim policajcu da nismo bili upuceni da ni na pumpama ne primaju eure i da samo znali ne bismo ni nasuli taj prokleti benzin. Sva 4 policajca sa cetvrtastim seljackim facama se cinicno smiju i kazu: Gospodjo u nasoj drzavi se placa markama mi vam tu nemozemo pomoci...Ok ok kazem ja...postujem pa i ja sam bosanka, ali zasto ne postoji nigdje mjenjacnica. Pa kako ce turisti putovati, sipati gorivo? Prosli smo uzduzi poprijeko Hrvatsku i nigdje nismo imali problema. Moze se barem napisati na bosanskom i engleskom: NE PRIMAMO EURE!!! Kaze on meni:" Lazes" gospodjo u Hrvatskoj vam nigdje nisu primili euro :x Na sta ja pobjesnim i kazem da sam ja putovala a ne on i kakva je to drzava u kojoj mjenjacnice tj banke (lopovi) rade samo dnevno a nocu ako slucajno udje u drzavu neki turist treba ga tretirati ko' kera???
Prevedem se jadnom muzu! Majka u autu place! Muz uzme mobitel i trazi broj od glavnog ambasadara i konzula Italije da nam pomognu...vec su 3 sata poslije ponoci :o :o :o nakon cega promijene misljenje i ipak prime eure.
Krenemo konacno na put, majci dam tabletu za smirenje, namjestim joj da legne na zadnja sjedista i nismo se zaustavili sve do Zagreba gdje smo prenocili.
Moj muz je obozavao Bosnu i naravno Sarajevo i planirao je bezbroj humanitarnih akcija sa prijateljima, neke su i ostvarene vec prosle godine. Nakon ovog iskustva je ulozio protestnu notu nasem konzulatu u Rimu i ovjavio svim medijima i na internetu sta nam se dogodilo. Naravno savjetujuci stranim turistima da ako bas zele da posjete Bosnu da se pripreme na maltretiranje!
Pa kakav to narod sada tamo zivi??? Cim prodam nekretnine (koje ni u snu nisam namjeravala prodati) necu proci kroz Bosnu nikad vise.
Zao mi je postenih ljudi koji trpe posljedice primitivizma cobana koji su naslili moj dragi grad.
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#32 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by karanana »

ne skontah dio price kad ti rekose da odes u radon plazu da promjenis eure koja je 100-200 metara od te pumpe, a ti onda predje na neke grilove.
sta bi u radonu?
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#33 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by mrtva kokoš »

nista cudno jad smo sa svih strana. donose zakone koji ne mogu da se implementiraju bez nekih ozbiljnijih posljedica.
ova me tema podsjeti da imam kuci nekih 50 eura u kovanicama, gdje bih mogao to zamijeniti??
silviasa
Posts: 8
Joined: 10/05/2011 13:31

#34 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by silviasa »

U Radonu su nas naravno odbili sa velikim zadovoljstvom pa smo obisli sve hotele u zoni i presli na grilove! Nakon 2 sada lutanja po gradu odlucili smo vratiti se na pumpu i cekati da svane i otvori se neka banka, posta da bismo promijenili novac, platili benzin i nastavili put!
User avatar
Imamopobjednika
Posts: 419
Joined: 02/03/2010 02:21

#35 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Imamopobjednika »

staza wrote:Ne vjerujem da je u narednim godinama uopće potreban veći broj mjenjačnicâ, jer se broj turistâ u BiH iz godine u godinu smanjuje
Imas li bilo kakav argument kojim mozes potkrijepiti boldiranu glupost? :roll: Po svim mogucim informacijama, statistikama a i iskustvima ljudi iz turizma broj turista u drzavi je svake godine sve veci. Svake godine se tokom ljetne sezone obori proslogodisnju rekord i onda neko proizvoljno i ovako napamet kategoricno nesto tvrdi. Samo kod nas.

P.S. Pod "argumentom" naravno podrazumijevam zvanicne statistike i podatke, nikako necija odokativna zapazanje ili mahalske suplje price.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#36 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Magarece_godine »

silviasa wrote: pa sto to niste napisali na pumpi pa ga ne bih ni nasula i vidjeli ste strane tablice mogli ste pretpostaviti,
I ja kada dodjem u Italiju na pumpi ne pise da ne primaju KM-ove, a kladim se da i ne znaju iz koje sam drzave po tablicama .... Uz duzno postovanje prema vasoj majci, mislim da na sve gledate malo s visoka ... Dosli ste u BiH i trebate postovati Zakone ove zemlje, ma kakva ona bila ... Vase klasifikacije "nesarajevski naglasak", "kockaste policijske glave" itd. dovoljno govore o vama ...
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#37 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by baustelac »

silviasa wrote:Nakon godinu dana posjetim nasu dragu Bih i kojeg razocarenja :( Svaki put kad odem tamo sve gore i gore.
Zivim u Italiji i nisam bila obavijestena o neprimanju eura. To i ne bi bio problem da postoje mjenjacnice.
U petak navecer krenemo nazad ja, muz i bolesna majka koju sam dovela samo radi sredjivanja razne dokumentacije jer se lijeci ovdje kod mene u Milanu. Jos uvijek ne mogu sebi da dodjem od nehumanosti i bahatosti koju sam dozivjela tamo za 3 dana :? Pa gdje su moje sarajlije??? nestale???
Kao sto sam vec napisala krenemo u petak navecer u ponoc da bismo sto prije stigli ovamo zbog mamine terapije. Dok smo dolazili u Sarajevo i prolalzili kroz Hrvatsku na svakoj benzinskoj pumpi nam prime eure ...zamijene ih i nastavimo put. Kazu nam u Sarajevu: Ne brinite i ovdje na pumpama primaju eure tj mijenjaju ih. I tako mi natocimo na Stupu u Omv-u, muz ode da plati...i odmah se vraca i kaze: Ne primaju eure :? Ma kazem ja njemu, nisi ti njih dobro razumio i udjem ja unutra sa njim. Kad gospodjica i gospodin sa naglaskom naravno ne sarajevskim kazu: zao nam je gospodjo mi ne primamo eure. pa sto to niste napisali na pumpi pa ga ne bih ni nasula i vidjeli ste strane tablice mogli ste pretpostaviti, nisu ljudi koji su u prolazu informisani o novom zakonu. Pa gdje mogu promijeniti pitam ja nju? Kaze idite u hotel Radon tamo ce vam zamijeniti....Obidjemo mi tako pola Sarajeva i svugdje nam privatnici sa ogromnim zadovoljsvom odbiju zamijeniti novac....bijednici...smiju se svi sretni :dance: Ja ih lijepo zamolim i kazem pa vozim majku bolesnu sa temperaturom molim vas uzmite proviziju koliku hocete! Jedan debeli papak iz fast food-a mi kaze: ni zlatom da mi placas!!! Ja se samo nasmijem i zahvalim mu na humanosti i kazem mu da nedaj Boze da jos imas kakvu moc...a oni gore su isti kao i ti zato smo iza Albanije po kulturi i po svemu a nezna se mozes nekad putovati i da ti zatreba pomoc nekog naseg.
Vratimo se mi na pumpu kad tamo 2 patrole policije :o :o :o :o
Pita moj muz ma sta se ovo desava??? Objasnim policajcu da nismo bili upuceni da ni na pumpama ne primaju eure i da samo znali ne bismo ni nasuli taj prokleti benzin. Sva 4 policajca sa cetvrtastim seljackim facama se cinicno smiju i kazu: Gospodjo u nasoj drzavi se placa markama mi vam tu nemozemo pomoci...Ok ok kazem ja...postujem pa i ja sam bosanka, ali zasto ne postoji nigdje mjenjacnica. Pa kako ce turisti putovati, sipati gorivo? Prosli smo uzduzi poprijeko Hrvatsku i nigdje nismo imali problema. Moze se barem napisati na bosanskom i engleskom: NE PRIMAMO EURE!!! Kaze on meni:" Lazes" gospodjo u Hrvatskoj vam nigdje nisu primili euro :x Na sta ja pobjesnim i kazem da sam ja putovala a ne on i kakva je to drzava u kojoj mjenjacnice tj banke (lopovi) rade samo dnevno a nocu ako slucajno udje u drzavu neki turist treba ga tretirati ko' kera???
Prevedem se jadnom muzu! Majka u autu place! Muz uzme mobitel i trazi broj od glavnog ambasadara i konzula Italije da nam pomognu...vec su 3 sata poslije ponoci :o :o :o nakon cega promijene misljenje i ipak prime eure.
Krenemo konacno na put, majci dam tabletu za smirenje, namjestim joj da legne na zadnja sjedista i nismo se zaustavili sve do Zagreba gdje smo prenocili.
Moj muz je obozavao Bosnu i naravno Sarajevo i planirao je bezbroj humanitarnih akcija sa prijateljima, neke su i ostvarene vec prosle godine. Nakon ovog iskustva je ulozio protestnu notu nasem konzulatu u Rimu i ovjavio svim medijima i na internetu sta nam se dogodilo. Naravno savjetujuci stranim turistima da ako bas zele da posjete Bosnu da se pripreme na maltretiranje!
Pa kakav to narod sada tamo zivi??? Cim prodam nekretnine (koje ni u snu nisam namjeravala prodati) necu proci kroz Bosnu nikad vise.
Zao mi je postenih ljudi koji trpe posljedice primitivizma cobana koji su naslili moj dragi grad.
Jos da si kojeg bradonju uturila u svoju pricu, slika bi bila kompletna. :dance: :run:
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#38 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by baustelac »

silviasa wrote:U Radonu su nas naravno odbili sa velikim zadovoljstvom pa smo obisli sve hotele u zoni i presli na grilove! Nakon 2 sada lutanja po gradu odlucili smo vratiti se na pumpu i cekati da svane i otvori se neka banka, posta da bismo promijenili novac, platili benzin i nastavili put!
ako ste nastupali u stilu kako ste svoj dogadjaj opisali, nije ni cudo sto vam nije niko htio razmijeniti
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#39 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Trebam te »

bahatosti koju sam dozivjela tamo za 3 dana Pa gdje su moje sarajlije??? nestale???
Pobjegle kad je bilo najteze, vjerovatno kao i ti :D :run: :D
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#40 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by kojeime »

.
Last edited by kojeime on 10/05/2011 15:07, edited 3 times in total.
lemma
Posts: 32
Joined: 16/09/2010 12:53

#41 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by lemma »

Ja cu samo da pohvalim gore pobrojana pravna lica, radnje i radnjice, za dosljednu primjenu zakona Bosne i Hercegovine. :thumbup:

silvasa, zao mi je sto si se nasla u takvim neugodnostima, ali za koje si u velikoj mjeri i sama odgovorna.
silviasa
Posts: 8
Joined: 10/05/2011 13:31

#42 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by silviasa »

O pa jasno mi je sve!!! A Ko je pricao o ikakvom bradonji??? Naravno puno ih je Sarajevo ali to nije moj problem. Svatko odlucuje o svom stilu, frizuri, oblacenju. Ovdje se prica o eurima.
Vec sam napisala da nije problem o nepostovanju Km nego u tome sto ne postoje mjenjacnice i sto ljudi nemaju saosjecanja. A kakav sam to nastup imala??? Lijepo sam ljude molila i rekla da nismo bili upuceni i da smo znali zamijenili bismo ih tokom dana.
A sto se tice Italije sve im se moze prigovoriti ali ne nehumanost. Ovdje ce pomoci crnom ciganinu ako je u nevolji. Ako pratite dogadjanja u Lampedusi tamo se svaki dan iskrca 1000 ljudi i samo Italija i italijani pomazu.
Za sve one kojima je zasmetao moj post neka se ne brinu turista je sve manje i surfajuci po internetu mogla sam procitati nezadovoljstvo mnogih stranaca.
metronom
Posts: 539
Joined: 13/06/2010 11:20

#43 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by metronom »

U Hrvatskoj vec odavno postoji zakon koji zabranjuje placanje Eurima (osim za odredjene izuzetke, u koje definitivno placanje na pumpama ne spada). U vecini trgovackih objekata ne pise da ne primaju Eure i vrlo vjerovatno ti ih nece ni primiti jer rizikuju placanje masnih kazni. To sto je tebi neko primio je vjerovatno njegova dobra volja i nista vise, obican izuzetak od pravila.

Isto tako u EU ti nigdje ne pise na objektima da ne primaju kune, KM-ove, dinare i sl. E sad, sto ti na BiH gledas s neke visine i smatras je nekom banana drzavom u kojoj vi gradjani EU morate biti haman zaman povlasteni u svakom slucaju i svi vam se moraju klanjati, to je druga stvar. Zakoni treba da vaze za sve, pa i za vas strance. Nepoznavanje zakona te ne amnestira od krivice za njegovo krsenje. U ostalom, zar vi gradjani EU nemate kakve kreditne kartice? Zamisli, taj izum je i kod nas dospio, a njima mozes uvijek platiti bez obzira na valutu.
User avatar
Imamopobjednika
Posts: 419
Joined: 02/03/2010 02:21

#44 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Imamopobjednika »

lemma wrote:Ja cu samo da pohvalim gore pobrojana pravna lica, radnje i radnjice, za dosljednu primjenu zakona Bosne i Hercegovine. :thumbup:

silvasa, zao mi je sto si se nasla u takvim neugodnostima, ali za koje si u velikoj mjeri i sama odgovorna.
:thumbup:
Uz duzno postovanje, ali ja u eurima nisam mogao platiti ni u Skandinaviji, ni u Britaniji - NIGDJE! Pa cak ni na pumpama, Mc Donaldsima, itd. Ponovo, uz duzno postovanje prema majci, ovo vise govori o tome koliko doticna gospodja putuje svijetom a manje o nama.

Jedini problem u svemu ovome jeste cinjenica da ne postoje mjenjacnice.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#45 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Magarece_godine »

metronom wrote:U Hrvatskoj vec odavno postoji zakon koji zabranjuje placanje Eurima (osim za odredjene izuzetke, u koje definitivno placanje na pumpama ne spada). U vecini trgovackih objekata ne pise da ne primaju Eure i vrlo vjerovatno ti ih nece ni primiti jer rizikuju placanje masnih kazni. To sto je tebi neko primio je vjerovatno njegova dobra volja i nista vise, obican izuzetak od pravila.

Isto tako u EU ti nigdje ne pise na objektima da ne primaju kune, KM-ove, dinare i sl. E sad, sto ti na BiH gledas s neke visine i smatras je nekom banana drzavom u kojoj vi gradjani EU morate biti haman zaman povlasteni u svakom slucaju i svi vam se moraju klanjati, to je druga stvar. Zakoni treba da vaze za sve, pa i za vas strance. Nepoznavanje zakona te ne amnestira od krivice za njegovo krsenje. U ostalom, zar vi gradjani EU nemate kakve kreditne kartice? Zamisli, taj izum je i kod nas dospio, a njima mozes uvijek platiti bez obzira na valutu.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Imamopobjednika
Posts: 419
Joined: 02/03/2010 02:21

#46 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Imamopobjednika »

silviasa wrote:turista je sve manje
Turista je sve vise. Znam jer mi je to posao. Ponavljam: sve zvanicne statistike i podaci pokazuju da se tokom ljetne sezone svake godine obori rekord koji je postavljen u prethodnoj. Daj mi molim te samo jedan jedini adekvatan dokaz ili argument da je broj turista u BiH sve manji (tvoje proizvoljne tvrdnje nisu nikakav dokaz).
silviasa
Posts: 8
Joined: 10/05/2011 13:31

#47 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by silviasa »

Ok hvala na razumijevanju! Nas narod je bio oduvijek poznat po humanosti. Narawvno da sam gledala na internetu obavjestenja o turistima koja naravno nisu azurirana!!!
Ma nije problem vidim da ljudi imaju predrasude i da me jos optuzuju sto kritikujem. Svatko se moze naci u nevolji i ja bih prva pomogla i pomagala sam uvijek kada sam bila u situaciji. Svaka cast svima koji su postovali zakon a ne ljudskost. Hvala Bosni i Sarajevu!

Ponavljam nije u pitanju moje nepostovanje zakona. Ja sam prva da postujem zakon svake drzave! Problem je sto ne postoje m j e n j a c n i c e koje rade i nocu!!!
User avatar
Imamopobjednika
Posts: 419
Joined: 02/03/2010 02:21

#48 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Imamopobjednika »

silviasa wrote: Problem je sto ne postoje m j e n j a c n i c e koje rade i nocu!!!
To je problem, i te cinjenice smo svjesni svi. To niko ne spori.
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#49 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by karanana »

zar iz italije dolazite bez ijedne debitne/kreditne kartice?
mislim, ne bih zelio da kontriram vasu pricu i iz postovanja prema starijoj zeni o kojoj ste morali brinuti taj dan/noc i zbog tog vaseg dugonocnog ganjanja ali ipak morali ste i vi spremniji doci.
a u pravu ste za mjenjacnice. samo ne znam zasto su vam prodavci na omv-u krivi.
Last edited by karanana on 10/05/2011 15:08, edited 1 time in total.
User avatar
Vegetastar
Posts: 391
Joined: 22/04/2011 10:46

#50 Re: Zakon o zabrani plaćanja Eurom!?

Post by Vegetastar »

Valuta države Bosne i Hercegovine je Konvertibilna Marka.

Valuta Evropske monetarne unije je EURO.

Evropska monetarna unija ne prima konvertibilne marke. Evropska monetarna unija ne dozvoljava uvođenje EUR-a kao zvanične valute zemlji koja nije njena članica (uz par izuzetaka, prvenstveno Crna Gora).

Dakle, BiH i da hoće ne može uvesti EUR-o kao zvanično sredstvo plaćanja. Ni jedna ozbiljna zemlja na svijetu na svojoj teritoriji ne prihvta plaćanje roba i usluga zvaničnom valutom druge zemlje.

Nepostojanje mjenjačnica jeste problem. Ali s druge strane, bankomati i POS terminali su na svakom koraku. Malo mi je nejasno da neko ko je putovao iz Italije nije posjedovao bankovnu karticu. Dvije mogućnosti - platite gorivo karticom, ili odete do najbližeg bankomata (udaljen 30ak metara) i podignete iznos u domaćoj valuti.

Uz dužno poštovanje prema postavljačici teme - država BiH nije u obavezi da nekoga ko obitava u Italiji obavijesti o nemogućnosti da se plaćanje vrši u valuti koja nije domicilna.
Post Reply