Zakon o saobraćaju (saobraćajna nesreća)

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
vindfaker
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Zakon o saobraćaju (saobraćajna nesreća)

Post by vindfaker » 13/01/2020 20:41

Pozdrav,

Prošle zime sam imao saobraćajnu nesreću sa malom materijalnom štetom (meni karambolka i far napukli, njemu ogrebotina). Ja bio kriv, proklizao na masnom i udario ga, kontakt prednjim krajem a on imao prvenstvo.

Eh sad, policija došla i rekla kao meni 300KM kazna i 2 mjeseca oduzimanja vozačke, i to su ponovili jedno 100 puta. Rekli su da popunimo obrazac, čovjek sa kojim sam imao sudar se slagao sa tim potpuno, popunili smo ga uz pomoć policije. I sad mene od tad, evo već skoro godinu dana zanima to kako sam ja mogao dobiti 300KM kazne i 2 mjeseca zabrane ako je obrazac popunjen. Inače sam još uvijek početnik, nekih par mjeseci još.

Da li su oni stvarno meni mogli dati tu kaznu? I koja je u stvari kazna za skrivljavanje saobraćajne nezgode? Tražio sam svugdje ali su outdated stranice, nisam nešto blizak s pravom.

Hvala
Last edited by vindfaker on 14/01/2020 20:42, edited 1 time in total.

kuli1961

Re: Zakon o saobraćaju (saobraćajna nesreća)

Post by kuli1961 » 13/01/2020 20:55

vindfaker wrote:
13/01/2020 20:41
Pozdrav,

Prošle zime sam imao saobraćajnu nesreću sa malom materijalnom štetom (meni karambolka i far napukli, njemu ogrebotina). Ja bio kriv, proklizao na masnom i udario ga, kontakt prednjim krajem a on imao prvenstvo.

Eh sad, policija došla i rekla kao meni 300KM kazna i 2 mjeseca oduzimanja vozačke, i to su ponovili jedno 100 puta. Rekli su da popunimo obrazac, čovjek sa kojim sam imao sudar se slagao sa tim potpuno, popunili smo ga uz pomoć policije. I sad mene od tad, evo već skoro godinu dana zanima to kako sam ja mogao dobiti 300KM kazne i 2 mjeseca zabrane ako je obrazac popunjen, i dok im nisam gurnuo fesliju za kafe nisu odustali od te priče. Inače sam još uvijek početnik, nekih par mjeseci još.

Da li su oni stvarno meni mogli dati tu kaznu? I koja je u stvari kazna za skrivljavanje saobraćajne nezgode? Tražio sam svugdje ali su outdated stranice, nisam nešto blizak s pravom.

Hvala
Bez uvrede, no nisu stranice outdated, vec nisi vjest u pretrazi.
Probaj ovako- posjeti stranicu na kojoj se nalazi Zakon o osnovima bezbjednosti saobracaja na putevima u BIH, ili evo:

https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... -u-BiH.pdf
(za mod-a: ne znam kako ide opcija rename linka, nemam namjeru reklamirati ovu advokatsku kancelariju)
prisjeti se sto tacnije mozes datuma saobracajke
u zakonu potrazi odredbu koja govori o obavezi postovanja prednosti- tako bar slijedi iz tvog opisa
zatim procitaj prekrsajne odredbe- ima ih puno, ali se potrudi i nadji dio gdje se ti "uklapas", i znaces kolika ti je novcana kazna zaprijecena zakonom i ima li i kolika je mjera zabrane upravljanja PMV "B" kategorije
srecno sa pretragom

vindfaker

Post by vindfaker » 13/01/2020 21:03

Hvala drug, znam da nisam vješt oko toga.

Zanima me samo da li je on meni mogao i kaznu napisati pored tog europskog obrazca što smo popunili ili nije?

Maraschino
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Post by Maraschino » 13/01/2020 21:04

vindfaker wrote:
Pozdrav,

Eh sad, policija došla i rekla kao meni 300KM kazna i 2 mjeseca oduzimanja vozačke, i to su ponovili jedno 100 puta. Rekli su da popunimo obrazac, čovjek sa kojim sam imao sudar se slagao sa tim potpuno, popunili smo ga uz pomoć policije. I sad mene od tad, evo već skoro godinu dana zanima to kako sam ja mogao dobiti 300KM kazne i 2 mjeseca zabrane ako je obrazac popunjen, i dok im nisam gurnuo fesliju za kafe nisu odustali od te priče. Inače sam još uvijek početnik, nekih par mjeseci još.

Hvala
Prva greska, zasto zvati policiju na uvidjaj ako nema povrijedjenih?

Uvijek je neko kriv a zna se desiti obostrana krivica.
Napravio si belaj, priznaj covjeku i popunite obrasce. Ne moraju izjave da se slazu ali mora situacija i to ce osiguranje izmedju sebe da rjesavaju.

Kod nas se odmah zove policija pa se jos plati sto ti oni popune obrazac(zapisnik).

vindfaker

Post by vindfaker » 13/01/2020 21:06

Maraschino wrote:
13/01/2020 21:04

Napravio si belaj, priznaj covjeku i popunite obrasce. Ne moraju izjave da se slazu ali mora situacija i to ce osiguranje izmedju sebe da rjesavaju.

Kod nas se odmah zove policija pa se jos plati sto ti oni popune obrazac(zapisnik).
Greška je, ali je taj drugi odmah izašao iz auta i nazvao policiju, a nije ni štete imao od parnice. O dogovoru ni govora nije bilo. Priznao sam, gotovo je to već sve isplaćeno mu je osiguranje do sad garant. Ja sam rekao da sam kriv 100%, nisam htio nikakve diskusije.

Jedino me zanima da li su policajci mogli meni kaznu napisati i pored tog obrazca što smo popunili ili su samo htjeli sebi zaradit za kafe?

Maraschino

Post by Maraschino » 13/01/2020 21:21

vindfaker wrote:
13/01/2020 21:06
Maraschino wrote:

Greška je, ali je taj drugi odmah izašao iz auta i nazvao policiju, a nije ni štete imao od parnice. O dogovoru ni govora nije bilo. Priznao sam, gotovo je to već sve isplaćeno mu je osiguranje do sad garant. Ja sam rekao da sam kriv 100%, nisam htio nikakve diskusije.

Jedino me zanima da li su policajci mogli meni kaznu napisati i pored tog obrazca što smo popunili ili su samo htjeli sebi zaradit za kafe?
Oduzimanje drugom prednosi je prekrsaj a koliki to ti ne bi znao reci. Dakle, nacinio si prekrsaj i izazvao udes. Na stranu placanje stete.

vindfaker

Post by vindfaker » 13/01/2020 21:24

Eh dobro, sreća pa je prošlo od toga godina, sad je sve dobro. Bilo mi je skuplja registracija malo, prošao sam bar bez kazne.

shandrprcSA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by shandrprcSA » 13/01/2020 21:27

300KM i 1 Mjesec

vindfaker

Post by vindfaker » 13/01/2020 21:49

Hvala ti

vjeshalica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

Post by vjeshalica » 14/01/2020 20:23

vindfaker wrote:
Pozdrav,

Hvala
morali su ti u tom slučaju napisati prekršajni nalog, morao si dostaviti vd na izvrenje sankcije po rjesenju ako ti je odredjena zabrana itd itd itd...ima tu dosta stvari
zavisi sta su utvrdili sta si napravio
ima tamo u zakonu ako skrivis udes za neprilagođenu voznju stanju na cesti,ako oduzmes prvenstvo itd itd...sve zavisi od prekršaja
posto si pocetnik vidi se da si sjedio na usima na predavanjima a nisi se zanimao za zakon jer je to suhoparna i nebitna materija za tebe i mnoge poput tebe,a ustvari zakon je pravilo ponasanja u saobraaju a ne samo kazne

vjeshalica

Post by vjeshalica » 14/01/2020 20:25

Maraschino wrote:

mora li neko poginuti ili biti povrijeđen?sta ako je doslo do velike materijalne stete gdje su vitalni dijelovi auta ostali bez funkcije???

vindfaker

Post by vindfaker » 14/01/2020 20:27

baš da sam sjedio na ušima i nisam, ali eto kako ti kažeš.. sreća pa si bio sa mnom u autu da vidiš kako i šta je bilo.

išao sam ni 20km/h, bila prva kiša i padala baš onako, staro auto loše gume, krenuo lagano zakočiti i poletio 5 metara s obzirom da je bilo nizbrdo.. popunili obrazac, ljudi fino rekli ne pišemo ovaj put ja im se zahvalio, razlaz.. prošlo dosta vremena od toga, sve riješeno. neki stariji policajci došli, tolerantni, šta ja znam.

vindfaker

Post by vindfaker » 14/01/2020 20:28

vjeshalica wrote:
14/01/2020 20:25
Maraschino wrote:

mora li neko poginuti ili biti povrijeđen?sta ako je doslo do velike materijalne stete gdje su vitalni dijelovi auta ostali bez funkcije???
veća šteta meni nego njemu, meni razbijen far i pukla karambolka.. njemu parnica jedna samo

vjeshalica

Post by vjeshalica » 14/01/2020 20:30

vindfaker wrote:
14/01/2020 20:27
baš da sam sjedio na ušima i nisam, ali eto kako ti kažeš.. sreća pa si bio sa mnom u autu da vidiš kako i šta je bilo.

išao sam ni 20km/h, bila prva kiša i padala baš onako, staro auto loše gume, krenuo lagano zakočiti i poletio 5 metara s obzirom da je bilo nizbrdo.. popunili obrazac, ljudi fino rekli ne pišemo ovaj put ja im se zahvalio, razlaz.. prošlo dosta vremena od toga, sve riješeno. neki stariji policajci došli, tolerantni, šta ja znam.
pa jesi sjedio....tehnički neispravan,da su kakvi rokalji, tu bi te pošteno obrijali ne bi vise sjeo za volan

vindfaker

Post by vindfaker » 14/01/2020 20:36

vjeshalica wrote:
14/01/2020 20:30
pa jesi sjedio....tehnički neispravan,da su kakvi rokalji, tu bi te pošteno obrijali ne bi vise sjeo za volan
lahko je bit pametan sad..

nemam nešto pretjerano dobru zaradu i ne uzimam pare od starog za nove gume ili nešto što ode na autu. sad su dobre hvala Bogu, a u svoje vozačke sposobnosti ne sumnjam nikako,.. ne vidim potrebu za tolikim pametovanjem, samo sam pitao nešto hh

ljudi su pošteni ispali, vidjeli su kakva je situacija i tjt..

Maraschino

Post by Maraschino » 14/01/2020 20:57

vjeshalica wrote:
14/01/2020 20:25
Maraschino wrote:

sta je velika materijalna steta?
jedne prilike me osoba sa invaliditetom udarila pozada i bez ikakvih problema smo popunili formulare i predali u osiguravajuce kuce. nakon pregleda eksperta on konstatuje da ja imam totalnu stetu na autu i da se to ne isplati popravljati ''jer je taj udar povukao mnoge druge dijelove''(a na prvi pogled nije izgledalo tako).

nema vece stete od totalne pa opet nije nuzno zvati policiju. na zapadu, ako nema povrijedjenih to ih ne interesuje a cudno bi bilo da neko kaze da ce zvati policiju zbog udesa i materijalne stete. ljudi vec navikli da to rjesavaju drugacije.

vjeshalica

Post by vjeshalica » 14/01/2020 22:06

Njih ne jebuckaju po osiguravajucim drustvima mada i toga ima
Kod nas se od svega pravi lopovluk

kuli1961

Post by kuli1961 » 15/01/2020 11:04

Sve mi se cini da nije bitno kakva steta je nastala, @vindfaker je pitao da li mu se moze izreci opisana kazna....ako sam dobro sve "pohvatao"..
e sad.. mi se raspisali, ovako -onako, pa su pali i razliciti komentari...
i negdje pri kraju ove teme, sam "pitac" je dao odgovor :"ljudi fino rekli ne pisemo ovaj put, ja im se zahvalio"
dakle, ovo su rijeci policajaca....nema prekrsajnog naloga, nema kazne...
a sve se okoncalo vecim iznosom obaveznog osiguranja, bez naloga, kazne i zabrane (naravno)-sto govori da je obrazac zapisnika o steti bio obostrano saglasan, osiguranje ga prihvatilo i namirilo stetu
ende. tacka.
ajmo dalje.... :D

Maraschino

Post by Maraschino » 15/01/2020 22:18

kuli1961 wrote:
15/01/2020 11:04
Sve mi se cini da nije bitno kakva steta je nastala, @vindfaker je pitao da li mu se moze izreci opisana kazna....ako sam dobro sve "pohvatao"..
e sad.. mi se raspisali, ovako -onako, pa su pali i razliciti komentari...
i negdje pri kraju ove teme, sam "pitac" je dao odgovor :"ljudi fino rekli ne pisemo ovaj put, ja im se zahvalio"
dakle, ovo su rijeci policajaca....nema prekrsajnog naloga, nema kazne...
a sve se okoncalo vecim iznosom obaveznog osiguranja, bez naloga, kazne i zabrane (naravno)-sto govori da je obrazac zapisnika o steti bio obostrano saglasan, osiguranje ga prihvatilo i namirilo stetu
ende. tacka.
ajmo dalje.... :D
dok im nisam gurnuo fesliju za kafe nisu odustali od te priče
poslije ovoga nije potrebno pisati kaznu, kod nas poznato.

vindfaker

Post by vindfaker » 15/01/2020 22:26

Maraschino wrote:
15/01/2020 22:18
sta da ti kazem, spasavala se situacija.. halal im bilo

Maraschino

Post by Maraschino » 15/01/2020 22:32

vindfaker wrote:
15/01/2020 22:26
Maraschino wrote:
15/01/2020 22:18
sta da ti kazem, spasavala se situacija.. halal im bilo
:thumbup:

Post Reply