ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Locked
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#1 ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Kemo BA »

KAZU DA U EU NEMA UGOVORA O RADU SA RADNICIMA NA NEODREDJENO VRIJEME.

TO NIJE ISTINA. NOVINARI TAKVE DEZINFORMACIJE PLASIRATE VI.

HAJDE DIJASPORO NAPISITE STVARNO STANJE.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#2 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by KatarinaKosaca »

Kemo BA wrote:KAZU DA U EU NEMA UGOVORA O RADU SA RADNICIMA NA NEODREDJENO VRIJEME.

TO NIJE ISTINA. NOVINARI TAKVE DEZINFORMACIJE PLASIRATE VI.

HAJDE DIJASPORO NAPISITE STVARNO STANJE.
Ima u EU ugovora na neodređeno. Samo što se lako dobije otkaz. Ali je obavezna i oppremnina. I niti jednom poslodavcu ne pada na pamet da se sa tim šali.
Mislim da u EU (bar gdje sam ja živjela) nije toliko bitno da li imaš određeno ili neodređeno, samo je bitno sa stanovišta banke, nego više gdje radiš, kako radiš, da li ima posla itd.
Ako je sve povoljno produživaće ti ugovor, mada je onaj na određeno maksimalno 3 godine. Prelazi u neodređano. U svakom slučaju da sanjamo samo takav odnos prema radniku.
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#3 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by damskot »

Naravno kako bi drugacije dobili stambenu hipoteku . U NL je prije (90tih) bilo nakon dva mjeseca ugovor dobijes stalni poslodavac je to mogao razvuci do 2 godine . Prvo dva mjeseca pa onda godinu pa jos jednom godinu nakon toga po zakonu ide neodređeno . Sad su dodali jos 1 pa te moze vozat 3 godine do stalnog .

Sto se tice otkaza poslodavac mora predati birou za zaposljavanje zahtjev a oni ce odluciti dali ima to pravo a ti automatski ides na biro i dobijas (2 godine 90tih) 6 mjeseci istu platu , ako si radio duze od 6 mjeseci . Inace te salju u opstinu na socialu a to traje dva mjeseca bez primanja . Tako da se ti sam vec za sedmicu dvije zaposlis od muke :)



Sta je meni cool bilo to sa 2 godine na birou raja (45+ god) dobije otkaz ode u spaniju iznajmi vilu i uziva 2 godine :) Onda se vrati i nadze posao za dan jer fakat moras biti degen da nemas posao ovdje . A biro niti ga dira niti trazi jer je 45+ a ima mladih koji cekaju posao i socialaca koje treba natjerati da rade .

Imaju emisiju IK VERTREK http://www.tros.nl/tros-tips/ikvertrek/ JA ODLAZIM . Radi se o Holandjanima koji se pokupe i odu da zive negdje van NL , pa sam u njoj tonu tih nekih sema vidio . Tako i da holandski biro za zaposljavanje ima poslovnice u spaniji za slucajeve kao ovaj iznad .
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#4 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by VjecitiStudent »

Kemo BA wrote:KAZU DA U EU NEMA UGOVORA O RADU SA RADNICIMA NA NEODREDJENO VRIJEME.

TO NIJE ISTINA. NOVINARI TAKVE DEZINFORMACIJE PLASIRATE VI.

HAJDE DIJASPORO NAPISITE STVARNO STANJE.
Šupci opet šalju dezinformacije. Nije u pitanju ukidanje individualnih ugovora na neodređeno vrijeme, već uvođenje roka trajanja kolektivnih ugovora.
Razlika je drastična.
User avatar
casica
Posts: 204
Joined: 20/10/2013 21:06

#5 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by casica »

Radnik u javnom sektoru kod nas dobivanjem ugovora o radu na neodredjeno vrijeme miran je 40 godina i moze da predje na strategiju ''ne mogu oni mene malo platiti koliko ja mogu malo raditi'' Kod privatnika toga nema a ni u tom zakonu koji zahtjeva eu.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#6 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Kemo BA »

casica wrote:Radnik u javnom sektoru kod nas dobivanjem ugovora o radu na neodredjeno vrijeme miran je 40 godina i moze da predje na strategiju ''ne mogu oni mene malo platiti koliko ja mogu malo raditi'' Kod privatnika toga nema a ni u tom zakonu koji zahtjeva eu.
Bravo! Nek komšiji crkne krava ! Umjesto borbe da privatnici maksimalno postuju prava radnika i da i kod tih istih privatnika sto vise ugovora bude na neodređeno vrijeme i da se to regulise i kroz zakone i kolektivne ugovore ti sebicno na mentalitet balkana svojstven nacin iznosis stav koji je po meni FUJ !
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#7 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Styling »

Bez obzira kakvi su kolektivni ugovori i šta zahtijeva EU, ono na čemu se kod nas mora poraditi to je jačanje sindikata koji će zaštiti prava radnika kroz određivanje minimalne satnice i zaštitu od nezakonitog otpuštanja. Na zapadu ako radiš kod privatnika, bez obzira kakav posao radiš ne može te natjerati da radiš prekovremeno a da ti ne plati. Imaš zaštitu sindikata, pa ako to poslodavac od tebe traži a ti se obratiš sindikatu. Takođe, ne može te platiti ispod minimalne satnice. Kod nas i danas ima slučajeva da radnik radi 8 sati a prijavljen je na 4 sata i dobija minimalac. Radnik se ne može obratiti sindikatu jer je sindikat nemoćan da bilo šta napravi.
To su stvari na kojima treba poraditi.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by insomnia78 »

Naravno da ima
Ja imam ugovor na neodredjeno, moja zena isto


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
casica
Posts: 204
Joined: 20/10/2013 21:06

#9 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by casica »

Kemo BA wrote:
casica wrote:Radnik u javnom sektoru kod nas dobivanjem ugovora o radu na neodredjeno vrijeme miran je 40 godina i moze da predje na strategiju ''ne mogu oni mene malo platiti koliko ja mogu malo raditi'' Kod privatnika toga nema a ni u tom zakonu koji zahtjeva eu.
Bravo! Nek komšiji crkne krava ! Umjesto borbe da privatnici maksimalno postuju prava radnika i da i kod tih istih privatnika sto vise ugovora bude na neodređeno vrijeme i da se to regulise i kroz zakone i kolektivne ugovore ti sebicno na mentalitet balkana svojstven nacin iznosis stav koji je po meni FUJ !
administracija je ono sto nas gusi a u administraciji je najvise ovih djabojeda, od politicara koje na vlasti drzi ta ista administracija traziti da nesto promjeni :lol: :lol: :lol: :lol: kemo, nasmijavas me, boli njih dupe za radnike kod privatnika.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#10 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Kemo BA »

casica wrote:
Kemo BA wrote: Bravo! Nek komšiji crkne krava ! Umjesto borbe da privatnici maksimalno postuju prava radnika i da i kod tih istih privatnika sto vise ugovora bude na neodređeno vrijeme i da se to regulise i kroz zakone i kolektivne ugovore ti sebicno na mentalitet balkana svojstven nacin iznosis stav koji je po meni FUJ !
administracija je ono sto nas gusi a u administraciji je najvise ovih djabojeda, od politicara koje na vlasti drzi ta ista administracija traziti da nesto promjeni :lol: :lol: :lol: :lol: kemo, nasmijavas me, boli njih dupe za radnike kod privatnika.
Treba znati razdvojiti kako kazes djabojede od radnika u administraciji koji posteno radeci svoj posao jos vise trpe gledajuci djabojede i trpeci mozda mobing i diskriminaciju na radnom mjestu. Onda se pojave takvi kao ti pa ih jos generalizovanjem strpaju sa tim istim djabojedima. Mozda te i ovo nasmije ali radnici su svugdje radnici i oni u drzavnim i oni u privatnim firmama a isto tako i djabojedi. Razlika je u uposljavanju i nepotizmu kod privatnika i drzavnoj administraciji. Privatnik na to ima pravo ali to cini samo u slucajevima da nepotizmom uposleni zaradi svoju placu dok je u drzaavnoj administraciji u pitanju ovladavanje istom po rodbinskoj liniji. O drugim vidovima necu pisati oticemo off topic.

Znaci radnik je svugdje radnik i u administraciji i kod privatnika i u svojoj firmi.

Ti mene ne mozes nasmijati ali u meni mozes probuditi zaljenje zbog nacina na koji razmisljas.
User avatar
casica
Posts: 204
Joined: 20/10/2013 21:06

#11 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by casica »

Nisam pisala svoja razmišljanja nego činjenice. Bez obzira koliko se to tebi gadilo ili bilo za žaljenje, sadašnji zakon o radu stimuliše samo prekobrojnu, sporu i neefikasnu administraciju da ništa ne radi i da čuva stečena prava. Zbog toga nam je tako kako nam je.
User avatar
raskopusa
Posts: 706
Joined: 24/01/2012 12:42

#12 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by raskopusa »

moja tetka ima 63 godine.zivi u zenici i radi u banci.sad je gazda tjera.tesko je zamisliti sta joj sve rade.svaki dan strasna sikaniranja.ako se daju veca prava poslodavcima sta ce biti sa nasom generacijom u tim godinama? svi cemo biti na ulici. tetka za sada trpi,(bojim se za njeno zdravlje) stiti je zakon da joj ne moze u tim godinama dati otkaz.jedna radi u kuci ,troje hrani. :sad:
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#13 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Kemo BA »

raskopusa wrote:moja tetka ima 63 godine.zivi u zenici i radi u banci.sad je gazda tjera.tesko je zamisliti sta joj sve rade.svaki dan strasna sikaniranja.ako se daju veca prava poslodavcima sta ce biti sa nasom generacijom u tim godinama? svi cemo biti na ulici. tetka za sada trpi,(bojim se za njeno zdravlje) stiti je zakon da joj ne moze u tim godinama dati otkaz.jedna radi u kuci ,troje hrani. :sad:
Ako se budu pitali ovakvi ko "casica" tvojoj tetki se pise crno. Nadam se da nece.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#14 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Kemo BA »

casica wrote:Nisam pisala svoja razmišljanja nego činjenice. Bez obzira koliko se to tebi gadilo ili bilo za žaljenje, sadašnji zakon o radu stimuliše samo prekobrojnu, sporu i neefikasnu administraciju da ništa ne radi i da čuva stečena prava. Zbog toga nam je tako kako nam je.
Cinjenice? Ma daj uozbilji se i pogledaj sve cinjenice a ne samo iz ugla koji tebi odgovara.Ovo sto si napisala je tvoje razmisljanje.
Last edited by Kemo BA on 08/03/2014 20:22, edited 3 times in total.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#15 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by VjecitiStudent »

A šta MMF zaista traži od naših, hoće li neko napisati?
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#16 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Kemo BA »

VjecitiStudent wrote:A šta MMF zaista traži od naših, hoće li neko napisati?
Evo samo dio : http://www.abc.ba/novost/18691/bih-bi-k ... preduslove a pojedini novinari su dali komentar da je među zahtjevima i ukidanje ugovora o radu na neodređeno kao takvi ugovori ne postoje u EU.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#17 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by VjecitiStudent »

Kemo BA wrote:
VjecitiStudent wrote:A šta MMF zaista traži od naših, hoće li neko napisati?
Evo samo dio : http://www.abc.ba/novost/18691/bih-bi-k ... preduslove a pojedini novinari su dali komentar da je među zahtjevima i ukidanje ugovora o radu na neodređeno kao takvi ugovori ne postoje u EU.
Ovo je opet rekla-kazala, ime li igdje originalni dokument MMF-a?
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#18 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Kemo BA »

VjecitiStudent wrote:
Kemo BA wrote:
VjecitiStudent wrote:A šta MMF zaista traži od naših, hoće li neko napisati?
Evo samo dio : http://www.abc.ba/novost/18691/bih-bi-k ... preduslove a pojedini novinari su dali komentar da je među zahtjevima i ukidanje ugovora o radu na neodređeno kao takvi ugovori ne postoje u EU.
Ovo je opet rekla-kazala, ime li igdje originalni dokument MMF-a?
To je i razlog zasto sam postao temu jer opet se manipulise i vec pocinjem dobijati ospice na pojave nekih novinara na TV ekranima. Originalni dokument nisam uspio pronaci a dobar novinar bi to objavio.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#19 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by VjecitiStudent »

Našao!
http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2014/cr1439.pdf
44.strana
We will seek—in cooperation with the social partners—to achieve that the new laws will:
(i) require all collective bargaining agreements to be time-bound;
(ii) give the government a larger role in determining the level of minimum wages—including for young workers;
(iii) promote differentiated wage setting based on skills and performance;
(iv) rationalize severance payments while strengthening social protection of the unemployed;
(v) step up labor inspections and increase penalties for labor law violations; and
(vi) protect workers’ rights consistent with ILO labor standards and EC labor directives
Ovo uopće ne izgleda tako loše.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27610
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#20 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by JoseMujica »

VjecitiStudent wrote:Našao!
http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2014/cr1439.pdf
44.strana
We will seek—in cooperation with the social partners—to achieve that the new laws will:
(i) require all collective bargaining agreements to be time-bound;
(ii) give the government a larger role in determining the level of minimum wages—including for young workers;
(iii) promote differentiated wage setting based on skills and performance;
(iv) rationalize severance payments while strengthening social protection of the unemployed;
(v) step up labor inspections and increase penalties for labor law violations; and
(vi) protect workers’ rights consistent with ILO labor standards and EC labor directives
Ovo uopće ne izgleda tako loše.
naravno da ne izgleda, ali moraju se Nerko Trenerko i ona Mićina Drag Queen vaditi na MMF za potop u koji su nas uvukli...a najlakše je nepismene naložiti na imaginarnog stranca koji hoće da te pljačka....još samo kojeg Jevreja da ubace u priču o MMF-u i slika je potpuna


samo da niko ne pita pa šta ste vi radili i oni što vas postaviše hebo vam pas mater seljačku :oops:
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#21 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Styling »

VjecitiStudent wrote:Našao!
http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2014/cr1439.pdf
44.strana
We will seek—in cooperation with the social partners—to achieve that the new laws will:
(i) require all collective bargaining agreements to be time-bound;
(ii) give the government a larger role in determining the level of minimum wages—including for young workers;
(iii) promote differentiated wage setting based on skills and performance;
(iv) rationalize severance payments while strengthening social protection of the unemployed;
(v) step up labor inspections and increase penalties for labor law violations; and
(vi) protect workers’ rights consistent with ILO labor standards and EC labor directives
Ovo uopće ne izgleda tako loše.
Ovo moze negativno utjecati na radnike u javnim preduzecima i drzavnoj administraciji (jer su oni najvise zasticeni kolektivnim ugovorima i garantovanim platama) a pozitivno na radnike u privatnom sektoru.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#22 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Kemo BA »

VjecitiStudent wrote:Našao!
http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2014/cr1439.pdf
44.strana
We will seek—in cooperation with the social partners—to achieve that the new laws will:
(i) require all collective bargaining agreements to be time-bound;
(ii) give the government a larger role in determining the level of minimum wages—including for young workers;
(iii) promote differentiated wage setting based on skills and performance;
(iv) rationalize severance payments while strengthening social protection of the unemployed;
(v) step up labor inspections and increase penalties for labor law violations; and
(vi) protect workers’ rights consistent with ILO labor standards and EC labor directives
Ovo uopće ne izgleda tako loše.
Za našao :thumbup:

Ovo sada redakcija Klix-a treba postaviti kao vijest da vise neki novinari ne manipulisu.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#23 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Kemo BA »

Styling wrote:
VjecitiStudent wrote:Našao!
http://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2014/cr1439.pdf
44.strana
We will seek—in cooperation with the social partners—to achieve that the new laws will:
(i) require all collective bargaining agreements to be time-bound;
(ii) give the government a larger role in determining the level of minimum wages—including for young workers;
(iii) promote differentiated wage setting based on skills and performance;
(iv) rationalize severance payments while strengthening social protection of the unemployed;
(v) step up labor inspections and increase penalties for labor law violations; and
(vi) protect workers’ rights consistent with ILO labor standards and EC labor directives
Ovo uopće ne izgleda tako loše.
Ovo moze negativno utjecati na radnike u javnim preduzecima i drzavnoj administraciji (jer su oni najvise zasticeni kolektivnim ugovorima i garantovanim platama) a pozitivno na radnike u privatnom sektoru.
Niti jedno ama bas niti jedno javno preduzece na drzavnom nivou nije zasticeno kolektivnim ugovorom a na uposlenike u istim se ne odnose ni entitetski opsti kolektivni ugovori. Takođe ni Zakon o radu na drzavnom nivou nije nimalo zastitnicki u odnosu na javna preduzeca. To sto navodis apsolutno nije istina i plod je nepoznavanja materije. Ako bi neko volio da se ova materija uredi vjeruj mi da je to vecina radnika u javnim preduzecima na nivou države.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#24 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Styling »

Kemo BA wrote:="We will seek—in cooperation with the social partners—to achieve that the new laws will:
(i) require all collective bargaining agreements to be time-bound;
(ii) give the government a larger role in determining the level of minimum wages—including for young workers;
(iii) promote differentiate wage setting based on skills and performance;
(iv) rationalize severance payments while strengthening social protection of the unemployed;
(v) step up labor inspections and increase penalties for labor law violations; and
(vi) protect workers’ rights consistent with ILO labor standards and EC labor directives

Ovo moze negativno utjecati na radnike u javnim preduzecima i drzavnoj administraciji (jer su oni najvise zasticeni kolektivnim ugovorima i garantovanim platama) a pozitivno na radnike u privatnom sektoru.
Niti jedno ama bas niti jedno javno preduzece na drzavnom nivou nije zasticeno kolektivnim ugovorom a na uposlenike u istim se ne odnose ni entitetski opsti kolektivni ugovori. Takođe ni Zakon o radu na drzavnom nivou nije nimalo zastitnicki u odnosu na javna preduzeca. To sto navodis apsolutno nije istina i plod je nepoznavanja materije. Ako bi neko volio da se ova materija uredi vjeruj mi da je to vecina radnika u javnim preduzecima na nivou države.[/quote]

Ma nemoj. A, garantovani koeficijenti, garantovana plata, regres, godišnji odmor...itd. Ovo radnicima u privatnom sektoru niko ne garantuje.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#25 Re: ZAKON O RADU ZAHTJEV EU

Post by Kemo BA »

Opet neistina hajde malo raspitaj se pa ces vidjeti da javno preduzece na drzavnom nivou nije dalo radnicima regres toliko godina da su i zaboravili znacenje te rijeci, treba li im oduzeti i godisnji odmor'??????????, garantovani koeficijenti - smjesna si jer je prosjek place 700 KM. O cemu pricas?
Locked