Zakon o radu u osnovnom obrazovanju

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#1 Zakon o radu u osnovnom obrazovanju

Post by nausnica »

Dragi forumasi,

Da li ima neko i moze li da postira Zakon o radu u Osnovnom obrazovanju?

Hitno i bitno!

Hvala unaprijed.
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#2

Post by sigicalo »

Ne znam bas da li ima Zakon o RADU u osnovnom obrazovanju, ali znam da ima Zakon o osnovnom obrazovanju i Zakon o radu...ipak proguglaj malo...
http://www.dl.mef.unsa.ba
Na ovoj stranici imas zakona i pravilnika
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#3

Post by sigicalo »

http://www.fmon.gov.ba/index.php?option ... &Itemid=87
Na ovoj stranici ti je spisak svih zakona i pravilnika koji uredjuju obrazovanje u zemlji
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#4

Post by nausnica »

Sigic, hvala puno, odoh sad da pretrazim ove linkove koje si mi dao.

Ima li jos neko slicne linkove?
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#5

Post by modesti »

Imaš Zakon o osnovnom obrazovanju na http://www.monks.ba. Ali Zakon o radu ti je vezan za radnu organizaciju, u tvom slučaju vjerovatno određenu osnovnu školu. To u stvari nije Zakon, već Pravilnik o radu.
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#6

Post by nausnica »

Hvala Modesti, bice da si upravu.

Dakle, znas li mozda gdje na internetu mogu naci bh Pravilnik o radu u osnovnom obrazovanju?

Evo surfam i trazim, ali slabo....
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#7

Post by amrica »

sta te tacno interesuje?
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#8

Post by sigicalo »

Obicno te pravilnike izradjuje skola u kojoj radis. Imaju i pedagoski standardi i normativi za osnovne skole mozda tu ima nesto sto trazis. A sta te konkretno interesuje, mozda mozemo pomoci?
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#9

Post by nausnica »

Trazim nesto, treba mi hitno, taj Pravilnik o radu.
Last edited by nausnica on 07/10/2007 19:58, edited 1 time in total.
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#10

Post by sigicalo »

E onda trkom u ponedjeljak u prvu osnovnu skolu u komsiluku i zamoli ih da ti kopiraju Pravila skole...Tu su sadrzani koliko ja znam prava i obaveze kako ucenika tako i uposlenika...Samo oni ti to ne moraju dati posto je to interni dokument, ali muljaj da ti treba za istrazivanje jer uporedjujes pravila nekoliko skola...mada su sva ta pravila jako slicna ako ne i identicna.
Pokusaj. Sretno. Ako ne uspijes dobiti javi se mozda ja uspijem u svojoj skoli
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#11

Post by nausnica »

Sigic, hvala na savjetima i pomoci, a ti mi slobodno ako uspijes to uzeti iz svoje skole, posalji svakako. Unaprijed zahvaljujem.
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#12

Post by nausnica »

Evo problema:

Ucitelj si u osnovnoj skoli i imas normu koja je dovoljna za platu koju primas. No direktor skole sebi odnedavno daje za pravo da vam preko norme uvaljuje posao koji ne placa mimo toga.

Ti naravno ne mozes nista protiv toga ako zelis zadrzati posao, jer direktor kaze da "ima puno nezaposlenih", tj. prijeti time.

Ima li medju vama jos takvih slucajeva gdje (po prvi put u 15 godina rada) nakon nastave morate raditi i u produzenom boravku, ali to vam se ne placa?
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#13

Post by sigicalo »

Prije svega ucitelji imaju normu u skladu sa Nastavnim planom i programom bez obzira na to sto u I razredu imaju 13 casova ili u 4 razredu 18. U onoj tabeli oko 40-satne norme se na to dodaju razne stavke kao administracija, inovacije u nastavi, pripreme, dezurstvo, razrednistvo sto nosi odredjeni broj casova i uvijek se dobije 40 sati. A sve se nalazi u Normativima i standardima pod stavkom 40.casovna norma. Dok sam radila na Godisnjem programu rada svoje skole upisivao se samo broj sati prema vec utvrdjenom obrascu i samo smo povecavali ili smanjivali broj sati prema ponudjenim aktivnostima. Ali ima jedna zackoljica tu. U tabeli se nalazi i dio ostali poslovi u koje neki direktori stavljaju od ispomoci u kopirnici, rada u produzenom boravku do snimanje skolskih aktivnosti i toga se drze ko pijan plota. Vjerovatno je direktor te skole stavio rad u produzenom boravku u stavku OSTALO.Mada normalni direktori to ostalo drze samo na papiru osim nekoliko tirana u nasem kantonu.A to sto prijeti moze okaciti macko o rep ako radis na neodredjeno vrijeme jer skola nije privatna institucija da se nekome tako lako daje otkaz. Nego se ti raspitaj koje su ti zakonske mogucnosti, a mislim da ti je prva instanca nastavnicko vijece te skolski odbor.Jednostavno trazi na uvid kako je uradjena norma za ucitelje u skoli, konkretno za tebe, jer je u toj tabeli ime svakog uposlenika.Nije lose ni preko svog skolskog sindikata jer ako je tako kako kazes u skoli sigurno nisi jedina koja je nezadovoljna. I moje licno misljenje o situaciji o kojoj govoris:ukoliko skola nije u mogucnosti zaposliti nekog da radi u produzenom boravku(finansiranog od ministarstva ili samofinansiranjem) neka ga ukine, jer ti i bez rada u produzenom boravku imas normu. Ali parodija na to sve je sto ti u normu rijetko koji direktor biljezi rad sa djecom s posebnim potrebama, ili rad po IPP-u jer kad bi ti to uracunao onda bi pobogu imao preko norme. A to se ne smije desiti.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#14

Post by amrica »

Znam da se u skoli gdje ja radim placa sve preko norme. Pitanje je kolika ti je norma prema zakonu. Znam da sam vidjela taj pravilnik o normama ali ne sjecam se kako se zove dokument.
A sto se tice zaposljavanja novih ljudi, to samo Ministarstvo obrazovanja i nauke moze dati odobrenje, prema njihovim procjenama o potrebama skola.
Naj ti je bolje spakuj se pa u Ministarstvo, mozes u odjel inspekcije (soba 256) ili u finansije (261), dobices sve informacije iz prve ruke, a svi zapsoleni su fini i nagodni.
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#15

Post by sigicalo »

I kod mene u skoli se sve preko norme placa. Norma po zakonu ti je 40 sati. Nemoj se ustrucavati pitati za svoja prava. Zaposlene u produzenom boravku uglavnom placa sama skola od novca koji roditelji uplacuju.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#16

Post by modesti »

U mojoj školi se potpisuje na početku svake godine nekakav ko ugovor gdje ti piše satnica i norma za tu šk.god. i obavezno je zadnja stavka: "....i sve poslove po nalogu direktora...". I kod nas je malo šta mimo gole norme plaćeno, da povratiš.

Ono šta se tebe tiče, s obzirom na problem, možeš naći u Standardima koje također možeš skinuti sa http://www.monks.ba

A Pravilnik o radu je za svaku školui poseban, moraš naći svoj. Traži u Sekretarijatu, dužni su da ti ga daju na uvid! Ako imaš još nekih nejasnoća, obrati se predsjedniku Sindikata u školi, i oni imaju obavezu da te tu zaštite- zato im i plaćaš članarinu svaki mjesec.

Ovo samo za moju dušu: izrabljivači :x
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#17

Post by nausnica »

Hvala VAM SVIMA na datim informacijama. Puno ste mi pomogli. HVALA!!!!!!!
Post Reply