Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#26 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

cyprus wrote:Gdje piše da su SAMO narodi? I ne vidim da se išta negira iz Ustava... Etnička/nacionalna pripadnost ti dođe ko vrat/šija
Pa rekao sam ti prije, zasto zelis da ponavljam.

Jednu naciju cine svi narodi koji zive na jednom zajednickom prostoru.

Jednu etnicku skupinu odnosno narod cine zajednice ljudi koje imaju isto porjeklo, kulturu i obicaje.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#27 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by cyprus »

slogabn wrote:
cyprus wrote:Gdje piše da su SAMO narodi? I ne vidim da se išta negira iz Ustava... Etnička/nacionalna pripadnost ti dođe ko vrat/šija
Pa rekao sam ti prije, zasto zelis da ponavljam.

Jednu naciju cine svi narodi koji zive na jednom zajednickom prostoru.

Jednu etnicku skupinu odnosno narod cine zajednice ljudi koje imaju isto porjeklo, kulturu i obicaje.
Gdje si to pročito? :mrgreen: Da pogađam... Sam zaključio? :mrgreen:
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#28 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by HM 2011 »

harač wrote:U potpunosti si u pravu kod nerazlikovanja naroda i nacije. Činjenica je da se govori o konstitutivnim narodima, te se i riječ "nation" ili "national" trebalo prevoditi kao "narod/ni", a ne "nacionalni". Naravno, kako Ustav BiH nikada nije zvanično preveden tako se upalo u grešku još od početka i glupost se ponavlja već petnaest godina.

Istovremeno, ne mislim da postoji ustavni problem, niti sam ikada čuo da je neko igdje osporavao jedno pitanje u popisu. Rezultati popisa su, u konačnici, ustavno irelevantni. Državno uređenje se određuje ustavom, a ne demografijom, te dok se on ne promijeni situacija je ista, taman se pokazalo da je jedne "nacije" 0.1%, a druge 99%.
ne treba se prevoditi nation, nego pipilići,

peoples se treba prevoditi kao narodi i tako se i prevodi....

BH čine konstituivni narodi i ostali....

skupština RS je Narodna skuptšina Peoples assembly,

Ustav Federacije priča o nacijama...
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#29 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

cyprus wrote:
slogabn wrote:Jednu naciju cine svi narodi koji zive na jednom zajednickom prostoru.

Jednu etnicku skupinu odnosno narod cine zajednice ljudi koje imaju isto porjeklo, kulturu i obicaje.
Gdje si to pročito? :mrgreen: Da pogađam... Sam zaključio? :mrgreen:
Ne. Sve fino pise u Ustavu BiH:
Podsjećajući se na Osnovna načela usaglašena u Ženevi 8. 9. 1995. godine i u Njujorku 26. 9. 1995. godine, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#30 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by cyprus »

slogabn wrote:
cyprus wrote:
slogabn wrote:Jednu naciju cine svi narodi koji zive na jednom zajednickom prostoru.

Jednu etnicku skupinu odnosno narod cine zajednice ljudi koje imaju isto porjeklo, kulturu i obicaje.
Gdje si to pročito? :mrgreen: Da pogađam... Sam zaključio? :mrgreen:
Ne. Sve fino pise u Ustavu BiH:
Podsjećajući se na Osnovna načela usaglašena u Ženevi 8. 9. 1995. godine i u Njujorku 26. 9. 1995. godine, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine.
Ne to, bolan... Gdje si pročito šta je nacija, a šta etnička grupa? Ponavljam, pretpostavljam da nisi nigdje, nego si do proizvoljnih definicija došao vlastitim umnim promišljanjem :-D
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#31 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

cyprus wrote:Ne to, bolan... Gdje si pročito šta je nacija, a šta etnička grupa? Ponavljam, pretpostavljam da nisi nigdje, nego si do proizvoljnih definicija došao vlastitim umnim promišljanjem :-D
Uzmi malo se informisi van dometa SRNE mozda sto i naucis. Ja nisam otvorio temu da raspravljamo o tome kako cijeli svijet upotrebljava jednu terminologiju a Srbi drugu. Pitaj srbe zasto oni koriste drugaciju terminologiju.

NACIJA: citizenship of particular nation (state) - the status of belonging to a particular nation by origin, birth, or naturalization.

ETNICKE GRUPE ili NAROD: Ethnicity / Peoples - Ethnicity or ethnic group is a socially defined category. These categories may be based on common cultural heritage, shared ancestry, history, homeland, language or dialect, and possibly other aspects such as religion, mythology and ritual, cuisine, dressing style, physical appearance, etc.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#32 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by cyprus »

slogabn wrote:
cyprus wrote:Ne to, bolan... Gdje si pročito šta je nacija, a šta etnička grupa? Ponavljam, pretpostavljam da nisi nigdje, nego si do proizvoljnih definicija došao vlastitim umnim promišljanjem :-D
Uzmi malo se informisi van dometa SRNE mozda sto i naucis. Ja nisam otvorio temu da raspravljamo o tome kako cijeli svijet upotrebljava jednu terminologiju a Srbi drugu. Pitaj srbe zasto oni koriste drugaciju terminologiju.

NACIJA: citizenship of particular nation (state) - the status of belonging to a particular nation by origin, birth, or naturalization.

ETNICKE GRUPE ili NAROD: Ethnicity / Peoples - Ethnicity or ethnic group is a socially defined category. These categories may be based on common cultural heritage, shared ancestry, history, homeland, language or dialect, and possibly other aspects such as religion, mythology and ritual, cuisine, dressing style, physical appearance, etc.
Izvor?

(Cijeli svijet jednu, Srbi drugu :lol: :lol: :lol: )

PS Našo ja, nema veze... Pa bolan što ne postaviš sve što si našo, a ne samo ono što ti odgovara:

http://www.thefreedictionary.com/nationalities
na·tion·al·i·ty (nsh-nl-t, nsh-nl-)
n. pl. na·tion·al·i·ties
1. The status of belonging to a particular nation by origin, birth, or naturalization.
2. A people having common origins or traditions and often constituting a nation.
3. Existence as a politically autonomous entity; national independence.
4. National character.
5. Nationalism.
Al dobro je, počeo si čitat... Još samo da prestaneš čitat selektivno... Tada ćeš uvidjeti da nacija nije pojam koji ima samo jedno značenje i da je tako svugdje, ne samo kod Srba :mrgreen:
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#33 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

cyprus wrote:
slogabn wrote:
cyprus wrote:Ne to, bolan... Gdje si pročito šta je nacija, a šta etnička grupa? Ponavljam, pretpostavljam da nisi nigdje, nego si do proizvoljnih definicija došao vlastitim umnim promišljanjem :-D
Uzmi malo se informisi van dometa SRNE mozda sto i naucis. Ja nisam otvorio temu da raspravljamo o tome kako cijeli svijet upotrebljava jednu terminologiju a Srbi drugu. Pitaj srbe zasto oni koriste drugaciju terminologiju.

NACIJA: citizenship of particular nation (state) - the status of belonging to a particular nation by origin, birth, or naturalization.

ETNICKE GRUPE ili NAROD: Ethnicity / Peoples - Ethnicity or ethnic group is a socially defined category. These categories may be based on common cultural heritage, shared ancestry, history, homeland, language or dialect, and possibly other aspects such as religion, mythology and ritual, cuisine, dressing style, physical appearance, etc.
Izvor?

(Cijeli svijet jednu, Srbi drugu :lol: :lol: :lol: )

PS Našo ja, nema veze... Pa bolan što ne postaviš sve što si našo, a ne samo ono što ti odgovara:

http://www.thefreedictionary.com/nationalities
na·tion·al·i·ty (nsh-nl-t, nsh-nl-)
n. pl. na·tion·al·i·ties
1. The status of belonging to a particular nation by origin, birth, or naturalization.
2. A people having common origins or traditions and often constituting a nation.
3. Existence as a politically autonomous entity; national independence.
4. National character.
5. Nationalism.
Al dobro je, počeo si čitat... Još samo da prestaneš čitat selektivno... Tada ćeš uvidjeti da nacija nije pojam koji ima samo jedno značenje i da je tako svugdje, ne samo kod Srba :mrgreen:
Ovo pod broj jedan je vaznije. Pod broj dva su sugerise da se radi o skupini naroda koji ponekad cini dio jedne nacije, sto moze da ima dvosmisleno znacenje.

Naprimjer, u Ustavu BiH jasno je naglaseno "Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima)", ovo KAO znaci da su oni SAMO TO, da nisu nacija. Jer da se mislilo da su ti narodi TRI NACIJE BiH nebi nastavila svoje postojanje kao priznata clanica Ujedinjenih nacija, vec bi se morale utvrditi nove nacionalne granice.
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#34 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Basvod »

slogabn wrote:Jer da se mislilo da su ti narodi TRI NACIJE BiH nebi nastavila svoje postojanje kao priznata clanica Ujedinjenih nacija, vec bi se morale utvrditi nove nacionalne granice.
:-)
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#35 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by cyprus »

E braćo mila, svašta :-) :lol:
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#36 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

cyprus wrote:E braćo mila, svašta :-) :lol:
cyprus wrote: 01-09-2013 ...Ali teritorija ne može biti posjedovana od strane etničke grupe ... To što etničke grupe nastoje zapišati određenu teritoriju, to ne znači da je ista njihova...
Ljubi te glupko :kiss:
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#37 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Basvod »

slogabn wrote:
cyprus wrote:E braćo mila, svašta :-) :lol:
cyprus wrote: 01-09-2013 ...Ali teritorija ne može biti posjedovana od strane etničke grupe ... To što etničke grupe nastoje zapišati određenu teritoriju, to ne znači da je ista njihova...
Ljubi te glupko :kiss:
Ne bih da advokatisem al nisi dobro shvatio.
Cyprus je htio reci da po Ustavu BiH ni jedna etnicka skupine ne moze posjedovati teritoriju.
Ali po Ustavu BiH etnicka skupina se moze izjednaciti sa nacijom.
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#38 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

Basvod wrote:
slogabn wrote:
cyprus wrote:E braćo mila, svašta :-) :lol:
cyprus wrote: 01-09-2013 ...Ali teritorija ne može biti posjedovana od strane etničke grupe ... To što etničke grupe nastoje zapišati određenu teritoriju, to ne znači da je ista njihova...
Ljubi te glupko :kiss:
Ne bih da advokatisem al nisi dobro shvatio.
Cyprus je htio reci da po Ustavu BiH ni jedna etnicka skupine ne moze posjedovati teritoriju.
Ali po Ustavu BiH etnicka skupina se moze izjednaciti sa nacijom.
hehehe jes kaze to Ustav BiH al u panjevima. Izvor, copy paste dio tog ustava a do tad NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#39 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Basvod »

Ja i ti nismo tumaci Ustava BiH.
Ako je Zakon o popisu prosao to znaci da je u skladu sa Ustavom. Cista logika, ne treba biti pametan.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#40 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by cyprus »

slogabn wrote:
cyprus wrote:E braćo mila, svašta :-) :lol:
cyprus wrote: 01-09-2013 ...Ali teritorija ne može biti posjedovana od strane etničke grupe ... To što etničke grupe nastoje zapišati određenu teritoriju, to ne znači da je ista njihova...
Ljubi te glupko :kiss:
Živ bio, ti demonstriraš na ovoj temi nemogućnost osnovnog logičkog rezonovanja... Jasno ti je dokazano da tumačenje pojma 'nacija' nije jedinstveno, ili ako hoćeš da postoji više vrsta nacija... Najmanje dvije:

1) teritorijalna nacija - država
2) neteritorijalna nacija - etnička grupa

I tebi opet nije jasno i naravno nastavljaš tamburat po svom...
Last edited by cyprus on 01/09/2013 16:43, edited 1 time in total.
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#41 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

cyprus wrote:
slogabn wrote:
cyprus wrote:E braćo mila, svašta :-) :lol:
cyprus wrote: 01-09-2013 ...Ali teritorija ne može biti posjedovana od strane etničke grupe ... To što etničke grupe nastoje zapišati određenu teritoriju, to ne znači da je ista njihova...
Ljubi te glupko :kiss:
Živ bio, ti demonstriraš na ovoj temi nemogućnost osnovnog logičkog rezonovanja... Jasno ti je dokazano da tumačenje pojma 'nacija' nije jedinstveno, ili ako hoćeš da postoji više vrsta nacija... Najmanje dvije:

1) teritorijalna nacija - država
2) neteritorijalna nacija - etnička grupa

I tebi opet nije jasno i naravno nastavljaš tamburat po svom...
LOGIKA = NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA

Jednu naciju cine svi narodi koji zive na jednom zajednickom prostoru.

Jednu etnicku skupinu odnosno narod cine zajednice ljudi koje imaju isto porjeklo, kulturu i obicaje.
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#42 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Basvod »

slogabn wrote:
Basvod wrote:Ja i ti nismo tumaci Ustava BiH.
Ako je Zakon o popisu prosao to znaci da je u skladu sa Ustavom. Cista logika, ne treba biti pametan.
Od Topole, od Topole, pa do Ravne Gore,
od Topole, od Topole, pa do Ravne Gore,
sve su straže, sve su straže, đenerala Draže...
:-) Jel ti dobro?
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#43 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by cyprus »

slogabn wrote:LOGIKA = NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA
Ovim se vraćamo na početak teme, gdje ti na svoju ruku uspostavljaš ovu relaciju, ignorišući sve relevantne pisane izvore i jezička tumačenja... Ja se s tobom ne bih vrtio u krug, tako da ti slobodno nastavi... Ali morao sam intervenisat jer će valjda i neko razuman čitati ovu temu...
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#44 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by HM 2011 »

cyprus wrote:
slogabn wrote:LOGIKA = NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA
Ovim se vraćamo na početak teme, gdje ti na svoju ruku uspostavljaš ovu relaciju, ignorišući sve relevantne pisane izvore i jezička tumačenja... Ja se s tobom ne bih vrtio u krug, tako da ti slobodno nastavi... Ali morao sam intervenisat jer će valjda i neko razuman čitati ovu temu...
Pa čita neko razuman......

Jedan narod, jedna država, jedna nacija.
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#45 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Basvod »

HM 2011 wrote:
cyprus wrote:
slogabn wrote:LOGIKA = NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA
Ovim se vraćamo na početak teme, gdje ti na svoju ruku uspostavljaš ovu relaciju, ignorišući sve relevantne pisane izvore i jezička tumačenja... Ja se s tobom ne bih vrtio u krug, tako da ti slobodno nastavi... Ali morao sam intervenisat jer će valjda i neko razuman čitati ovu temu...
Pa čita neko razuman......

Jedan narod, jedna država, jedna nacija.
Tukne ti ovo na Ein Volk, ein Reich, ein Fuhrer
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#46 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

cyprus wrote:
slogabn wrote:LOGIKA = NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA
Ovim se vraćamo na početak teme, gdje ti na svoju ruku uspostavljaš ovu relaciju, ignorišući sve relevantne pisane izvore i jezička tumačenja... Ja se s tobom ne bih vrtio u krug, tako da ti slobodno nastavi... Ali morao sam intervenisat jer će valjda i neko razuman čitati ovu temu...
Nije ja nego tako stoji u Ustavu BiH i to je definisano u cijelom svijetu pod pojmanjem jedne nacije - NACIJA=DRZAVA=TERITORIJA! Na svijetu ne postoji neteritorijalna nacija.

Ja tamburam a vi nastavite da guslate, i vratimo se na pocetak teme.

Pitanje pod br. 24 gdje se navodi Etnicka pripadnost/nacionalnost zadire u Ustav BiH, a i prijasnje Ustave BiH - SRBiH i RBiH. U svakom od tih Ustava jasno stoji da su Srbi, Hrvati, Bosnjaci zajedno sa ostalim samo NARODI.
USTAV BiH - Podsjećajući se na Osnovna načela usaglašena u Ženevi 8. 9. 1995. godine i u Njujorku 26. 9. 1995. godine, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine.


Ovo KAO znaci du su oni SAMO TO i nista vise.
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#47 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Basvod »

Boga mi u drzavnom Zakonu o popisu pise drugacije.
A posto ti nisi ovlasten za tumacenje Ustava ostaje da se ponasamo po zakonima ove drzave po kojem je etnicka skupina/nacija.
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#48 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by slogabn »

Basvod wrote:Boga mi u drzavnom Zakonu o popisu pise drugacije.
A posto ti nisi ovlasten za tumacenje Ustava ostaje da se ponasamo po zakonima ove drzave po kojem je etnicka skupina/nacija.
Znaci slozili smo se da Zakon o popisu stanonistva zadire u Ustav BiH.
Last edited by slogabn on 02/09/2013 01:11, edited 1 time in total.
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#49 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by Basvod »

slogabn wrote:
Basvod wrote:Boga mi u drzavnom Zakonu o popisu pise drugacije.
A posto ti nisi ovlasten za tumacenje Ustava ostaje da se ponasamo po zakonima ove drzave po kojem je etnicka skupina/nacija.
Znaci slozili smo se da Zakon o popisu stanonistva zadire u Ustav BiH.

Super, et ja odoh sad da zivim svoj zivot, bok Jura. 8-)
Ne, nismo se slozili.
Ja cak ne znam ni sta znaci termin "zadirati u Ustav".
Zakon je u skladu sa Ustavom jer da nije ne bi ni prosao, cista logika.
User avatar
BHCluster
Posts: 23382
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#50 Re: Zakon o popisu stanovnistva zadire u Ustav BiH

Post by BHCluster »

Basvod wrote:
slogabn wrote:
Basvod wrote:Boga mi u drzavnom Zakonu o popisu pise drugacije.
A posto ti nisi ovlasten za tumacenje Ustava ostaje da se ponasamo po zakonima ove drzave po kojem je etnicka skupina/nacija.
Znaci slozili smo se da Zakon o popisu stanonistva zadire u Ustav BiH.

Super, et ja odoh sad da zivim svoj zivot, bok Jura. 8-)
Ne, nismo se slozili.
Ja cak ne znam ni sta znaci termin "zadirati u Ustav".
Zakon je u skladu sa Ustavom jer da nije ne bi ni prosao, cista logika.
To nije tacno jer vec je bilo problema oko izbornog zakona koji se je koristi a bio je u sukobu sa Ustavom prematome ako neznas nesto nemoj sudjelovati u to raspravi cista logika jer ispadas malo...
Post Reply