Zakon o kriminalizaciji klevete?

User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#26 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by Mishelinke »

kakavdanakneiskustvu wrote: 26/08/2023 20:13
Mishelinke wrote: 26/08/2023 20:06

Ako tvoja laž može nekome uništiti život, ili ubiti nekoga, onda treba da ideš, itekako.

Ako ode "u eter" da si silovatelj, ubica, pedofil,... gotovo je tada. Džaba demanti, presude, izvinjenja, priznanja,... pedofil si i gotovo. Narodu je to ušlo u uši i ti si obilježen za cijeli život.
tužba za naknadu štete zbog klevete
Nema tih para kojom ti mogu tu štetu nadoknaditi.

Odlaskom lažljivca u zatvor, bar imaš neku duševnu satisfakciju i možda bi te spriječio da se ne ubiješ, jer u ovakvim situacijama čovjek se lahko odluči za to.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#27 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by Mishelinke »

tap3ah75 wrote: 26/08/2023 20:11 Mene zanima kako mogu iz rs donijeti Zakon da važi za cijelu BiH?
Može. Tužilaštvo, bilo BH (jer i oni rade na osnovu i KZRS) bilo RS, izda nalog za privođenje SIPA-i i eto ga. Ako nisi u BiH, nalog SIPA proslijedi Interpolu i onda te Interpol ganja bilo gdje u svijetu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17363
Joined: 31/03/2019 14:56

#28 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by vjeshalica »

Mishelinke wrote: 26/08/2023 20:20
tap3ah75 wrote: 26/08/2023 20:11 Mene zanima kako mogu iz rs donijeti Zakon da važi za cijelu BiH?
Može. Tužilaštvo, bilo BH (jer i oni rade na osnovu i KZRS) bilo RS, izda nalog za privođenje SIPA-i i eto ga. Ako nisi u BiH, nalog SIPA proslijedi Interpolu i onda te Interpol ganja bilo gdje u svijetu.
:lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58996
Joined: 03/08/2010 19:04

#29 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Mishelinke wrote: 26/08/2023 20:18
kakavdanakneiskustvu wrote: 26/08/2023 20:13

tužba za naknadu štete zbog klevete
Nema tih para kojom ti mogu tu štetu nadoknaditi.

Odlaskom lažljivca u zatvor, bar imaš neku duševnu satisfakciju i možda bi te spriječio da se ne ubiješ, jer u ovakvim situacijama čovjek se lahko odluči za to.
itekako ima

nije sve ni u parama,ne traži se tim tužbama samo isplata novca nego i da e javnio osobe koje klevetale to javno opovrgnu,izvinu se,izjave da to neće više ponavljati
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58996
Joined: 03/08/2010 19:04

#30 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ja napišem negdje na društvenim mrežama da je @mishelinke viđen da u ponoć hoda pjan ko letva gradom,ti podneseš krivičnu prijavu protiv mene zbog toga i ja u pritvor do okončanja postupka?
User avatar
sehohari
Posts: 8427
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#31 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by sehohari »

tap3ah75 wrote: 26/08/2023 20:11 Mene zanima kako mogu iz rs donijeti Zakon da važi za cijelu BiH?
Zakon "ne važi" za cijelu BiH, ali svaka policija na teritoriji BiH ima obavezu da te isporuči u sud na području RS-a ukoliko se ustanovi da si tamo počinio neki krivično djelo.
Isto važi i obrnuto. Ako si nešto uradio u FBiH, policija će te npr. u Prnjavoru odmah uhapsiti.

Samo sada npr. taj zakon ne važi ako ti činiš djelo klevete prema nekome iz FBiH.
Isto tako, ako neko tebi (iako živiš u FBiH) nešto loše kaže, a ta osoba živi u RS-u, možeš ga prijaviti policiji RS.

Mislim, jedna država smo.

Jedino u Americi npr. je jedna savezna država mogla da odbije da isporuči nekoga za neko krivično djelo počinjeno u nekom drugom dijelu SAD-a.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#32 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by Mishelinke »

kakavdanakneiskustvu wrote: 26/08/2023 20:25 Ja napišem negdje na društvenim mrežama da je @mishelinke viđen da u ponoć hoda pjan ko letva gradom,ti podneseš krivičnu prijavu protiv mene zbog toga i ja u pritvor do okončanja postupka?
Pa sad, ja ne bih podnio KP, ali i da podnesem, ne bi išao u zatvor. Branio bi se za slobode, jer za tu vrstu klevete ide, po ovom zakonu, ide novčana kazna, a ne zatvor, samim tim, tužilaštvo ne bi ni tražilo pritvor već eventualno samo mjere zabrane do okončanja postupka. Opet je do tebe, ako si svjestan da si lagao, fino priznaš, odrežu ti novčanu kaznu, platiš je i skidaju se i mjere zabrane.
mali_balon
Posts: 11456
Joined: 12/09/2012 09:57

#33 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by mali_balon »

evo sad tiktokom krui uradak pomocu AI, da dodik voli muslimane i prica arapski i ja to podijelim.....hoce li me doci hapsiti miletova milicija
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#34 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by Mishelinke »

mali_balon wrote: 26/08/2023 20:33 evo sad tiktokom krui uradak pomocu AI, da dodik voli muslimane i prica arapski i ja to podijelim.....hoce li me doci hapsiti miletova milicija
Neće Miletova, ali hoće SIPA ili MUP KS ili FUP i isporučiti te Miletovoj policiji, koja te dalje proslijeđuje tužiocu..


Jedna smo država, kao što kolega @sehohari napisa.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58996
Joined: 03/08/2010 19:04

#35 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Mishelinke wrote: 26/08/2023 20:33
kakavdanakneiskustvu wrote: 26/08/2023 20:25 Ja napišem negdje na društvenim mrežama da je @mishelinke viđen da u ponoć hoda pjan ko letva gradom,ti podneseš krivičnu prijavu protiv mene zbog toga i ja u pritvor do okončanja postupka?
Pa sad, ja ne bih podnio KP, ali i da podnesem, ne bi išao u zatvor. Branio bi se za slobode, jer za tu vrstu klevete ide, po ovom zakonu, ide novčana kazna, a ne zatvor, samim tim, tužilaštvo ne bi ni tražilo pritvor već eventualno samo mjere zabrane do okončanja postupka. Opet je do tebe, ako si svjestan da si lagao, fino priznaš, odrežu ti novčanu kaznu, platiš je i skidaju se i mjere zabrane.
prvo ,ti ne odgovori na pitanje znaš li ko je milan tegeltija i znaš li na kojoj je funkciji bio a na kojoej je sad?

pa što ne bi podnio k. prijavu ako ti je neko nanio štatu tvom ugledu,to ti ne bi smetalo a bi da neko napiše da si pedofil?
User avatar
sehohari
Posts: 8427
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#36 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by sehohari »

Ma i ovi novinari nisu u stanju to fino napisati.

Postoji jasna razlika između važenja zakona i privođenja.

Dok niko iz RS-a nije u slučaj uključen, zakon iz RS-a ne važi.

Samo što kod nas ne može policajac reći "ma ne sviđa se meni zašta te traže tamo u Prnjavoru, ugodan dan", već te mora proslijediti dalje.
Ali tako je svugdje.
Po tom principu "Zakon o kleveti RS-a važi u Finskoj".
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58996
Joined: 03/08/2010 19:04

#37 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Mishelinke wrote: 26/08/2023 20:35
mali_balon wrote: 26/08/2023 20:33 evo sad tiktokom krui uradak pomocu AI, da dodik voli muslimane i prica arapski i ja to podijelim.....hoce li me doci hapsiti miletova milicija
Neće Miletova, ali hoće SIPA ili MUP KS ili FUP i isporučiti te Miletovoj policiji, koja te dalje proslijeđuje tužiocu..


Jedna smo država, kao što kolega @sehohari napisa.
hoće ako to neko prijavi policiji,ili podnese k. prijavu
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#38 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by Mishelinke »

kakavdanakneiskustvu wrote: 26/08/2023 20:38
Mishelinke wrote: 26/08/2023 20:33

Pa sad, ja ne bih podnio KP, ali i da podnesem, ne bi išao u zatvor. Branio bi se za slobode, jer za tu vrstu klevete ide, po ovom zakonu, ide novčana kazna, a ne zatvor, samim tim, tužilaštvo ne bi ni tražilo pritvor već eventualno samo mjere zabrane do okončanja postupka. Opet je do tebe, ako si svjestan da si lagao, fino priznaš, odrežu ti novčanu kaznu, platiš je i skidaju se i mjere zabrane.
prvo ,ti ne odgovori na pitanje znaš li ko je milan tegeltija i znaš li na kojoj je funkciji bio a na kojoej je sad?

pa što ne bi podnio k. prijavu ako ti je neko nanio štatu tvom ugledu,to ti ne bi smetalo a bi da neko napiše da si pedofil?
Jebiga, ne bih se zamarao jer to bi me više nasmijalo, nego povrijedilo. A za pedofiliju je nešto drugo i to je vrlo ozbiljna situacija.

A znam ko je MT. Koliko znam smijenjen je upravo od strane tog VSTV-a.
RefPus
Posts: 219
Joined: 30/04/2023 17:39

#39 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by RefPus »

Mishelinke wrote: 26/08/2023 20:16 Postupak nije skup. To je spin. Ti ako uzmeš i najskupljeg advokata, oslobađajućom presudom troškovi postupka padaju na teret budžetskih sredstava suda. Dakle tebe kao optuženog, u slučaju oslobađajuće presude (a to bi i bilo ako nisi lagao), bez obzira kakvog advokata da imaš, taman da je i rahmetlija Fahrija Karkin u pitanju, trošak iznosi 0 KM.

To prvo, a drugo opet se vraćam na početak.

Ako si čist, čemu strah od privođenja? Zadržaće te maksimalno 24 sata i moraju te ili pustiti ili predati tužiocu. Ako te predaju tužiocu, izneseš dokaze i kući ideš. Ako nemaš dokaza, onda si nagrabusio, ali ne vjerujem da bi neki novinar pisao bez dokaza. To svakako nije ni etično? Valjda ne bi ili ipak bi, zbog čega se i diže ova galama?

Ne znam, ali opet nisam uvjeren da je ovaj zakon nešto loše, naprotiv.

Ovaj zakon nema veze sa zatvorskim kaznama, dakle radi se isključivo o novčanim kaznama koje će građani plaćati do nekoliko hiljada, a mediji do nekoliko desetina hiljada maraka ako se dokaže da su klevetali. To će dovesti do autocenzure i smanjenja kritične mase jer ljudi prvo ne vjeruju u pravosuđe, kamoli u pravdu. Kad pričamo o tome kako se radi o spinu, evo jedan primjer koji bi se mogao dogoditi:

Osoba X je napisala u mediju Y da je osoba Z otuđila 100 maraka iz budžeta, pritom priložila dokaze. Osoba Z (iz RS) prijavi osobu X policiji, koja potom privodi osobu X, a naknadno je predaje tužiocu. Sutradan već puste osobu X da ide svojoj kući, ili na posao, gdje osoba X opet napiše novi tekst o drugoj osobi Z2 koja je isti taj dan prijavi i tako u nedogled. Imamo tu vrlo opasnu situaciju progona i iskorištavanja državnih resursa za ušutkavanje slobodnih medija. Desi li se da je osoba X koja je prijavljena građanin FBiH, ona može da se na 5-6-50 različitih postupaka pred sudovima brani - ali u Republici Srpskoj. Putuj danas, putuj sutra, putuj prekosutra. Otud i strahovi od privođenja.

Druga stvar, po meni još važnija, ovim se omogućuje političkoj eliti u RS-u da progone medije, novinare i građane koji su kritični prema njihovim djelima, i još gore - da koriste državu da za njih dokazuju klevetu. U tom slučaju možemo imati 100 ovakvih postupaka mjesečno gdje će 99 ljudi biti oslobođeno, a jedan će biti osuđen - čime je politička elita nauštrb budžeta uštedila 99 parničnih postupaka za naknadu štete prouzrokovane klevetom.

Apsolutno se sve ovdje svodi isključivo na jednu stvar, a to je cenzura.
mali_balon
Posts: 11456
Joined: 12/09/2012 09:57

#40 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by mali_balon »

Mishelinke wrote: 26/08/2023 20:35
mali_balon wrote: 26/08/2023 20:33 evo sad tiktokom krui uradak pomocu AI, da dodik voli muslimane i prica arapski i ja to podijelim.....hoce li me doci hapsiti miletova milicija
Neće Miletova, ali hoće SIPA ili MUP KS ili FUP i isporučiti te Miletovoj policiji, koja te dalje proslijeđuje tužiocu..


Jedna smo država, kao što kolega @sehohari napisa.
mislim da nece to tek tako lako proci ali et....procjenjuje se tu ko je prava opasnost po sistem....nece mene i tebe privesti jer lajemo na forumu ali hoce politicke konkurentei opoziciju...polako doci ce ovaj zakon glave samom dodiku.....
mislim de ovaj zakon biti "ziv" 2 ili 3 prijave i past ce u zaborav kada vladajuca elita u RS skonta koliko je opasan
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58996
Joined: 03/08/2010 19:04

#41 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Mishelinke wrote: 26/08/2023 20:42
kakavdanakneiskustvu wrote: 26/08/2023 20:38

prvo ,ti ne odgovori na pitanje znaš li ko je milan tegeltija i znaš li na kojoj je funkciji bio a na kojoej je sad?

pa što ne bi podnio k. prijavu ako ti je neko nanio štatu tvom ugledu,to ti ne bi smetalo a bi da neko napiše da si pedofil?
Jebiga, ne bih se zamarao jer to bi me više nasmijalo, nego povrijedilo. A za pedofiliju je nešto drugo i to je vrlo ozbiljna situacija.

A znam ko je MT. Koliko znam smijenjen je upravo od strane tog VSTV-a.
pa je li ti onda jasno ko je na vrhu pravosuđa,dodikov čovjek ,a ti pišeš da ti treba dokaz o korupciji u pravosuđu,a dodik gura zakon kojim će svakom zaprijetiti zatvorom ako neko
kaže,napiše nešto što se njemj ne sviđa
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#42 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by Almir_ »

vaučer wrote: 26/08/2023 19:07 Na ovakvim zakonima je Putin izgradio današnju Rusiju, autoritarnu zemlju gdje te mrk pogled u smjeru vlasti može spremiti u zatvor. Ako to želiš za BIH, super. Smisao ovog zakona nije da nešto popravi, nadogradi, riješi ‘granične’ slučajeve - nego samo i isključivo da osigura vlasti (Dodiku) mehanizme da uguši opoziciju, kritiku kako iz javne tako i privatne sfere.

Koliko sam informisan,slicno je i u Turskoj.
Na ulici nema price o kritikovanju Erdogana,i to jos prije 4-5 godina sam to cuo.
Vecinom svaka vlast tome tezi,nema slobode govora,kritike a pogotovo javne a u BiH se ide lagano prema tome.
Jer kada imas Sud,Tuzilastvo,Sigurnost,Novac onda ti jos ostaju mediji,vojska,policija.
HelaS
Posts: 5773
Joined: 22/09/2018 13:21

#43 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by HelaS »

Mishelinke wrote: 26/08/2023 18:37 Može li mi neko zdravorazumski objasniti zašto je ovaj zakon loš?

Koliko vidim, samo se bude novinari. Jel to znači da su novinari do sada pisali laži I klevete pa ih ovo pogodili, ili?

Zaista ne shvatam ovoliku histeriju. Po meni, ovaj zakon bi trebalo izglasati na nivo BiH. Nemoj klevetati i neće biti problema, počni klevetati i lagati, ideš na robiju. Vrlo jednostavno.

Zaista ne shvatam ovo protivljenje jednom jako dobrom, i nadasve poželjnom zakonu.
Kleveta
Član 208a.

(1) Ko o drugom licu iznosi ili pronosi nešto neistinito, znajući da je riječ o neistini, identifikujući to lice trećim licima na jasan način, i na taj način pričini štetu ugledu i časti tog lica, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 3.000 KM.
(2) Ako je djelo iz stava 1. ovog člana učinjeno putem štampe, radija, televizije, kompjuterske mreže ili drugih vidova komunikacije, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je ono postalo dostupno većem broju lica, kazniće se novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM.
(3) Ako je ono što se iznosi ili pronosi dovelo ili moglo dovesti do teških posljedica za oštećenog, učinilac će se kazniti novčanom kaznom od 3.000 KM do 6.000 KM.

Iznošenje ličnih i porodičnih prilika
Član 208b.

(1) Ko iznosi ili pronosi štogod iz ličnog ili porodičnog života nekog lica što može škoditi njegovoj časti ili ugledu, a što nije, niti može predstavljati činjenice koje su od opravdanog interesa, kazniće se novčanom kaznom od 1.000 KM do 3.000 KM.
(2) Ako je djelo iz stava 1. ovog člana učinjeno putem štampe, radija, televizije, kompjuterske mreže ili drugih vidova komunikacije, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je ono postalo dostupno većem broju lica, učinilac će se kazniti novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM.
(3) Ako je ono što se iznosi ili pronosi dovelo ili moglo dovesti do teških posljedica za oštećenog, učinilac će se kazniti novčanom kaznom od 3.000 KM do 6.000 KM.
(4) Istinitost ili neistinitost onog što se iznosi ili pronosi iz ličnog ili porodičnog života nekog lica ne dokazuje se.

https://www.narodnaskupstinars.net/?q=la/printpdf/27777

Po mom mišljenju, nečija šteta ugledu i čast, teško je dokaziva. Moje stajalište ugleda i nečije, moja čast i nečija, nemaju istu mjeru. Ne postoji pravilo za čast, pa da se može kazati da je narušena, da je ugled poremećen.

Osim toga, zašto mi je zapriječeno pravo da kažem što mislim? Zašto mi država "zatvara usta" silom :?
User avatar
vaučer
Posts: 9376
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#44 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by vaučer »

Almir_ wrote: 26/08/2023 21:09
vaučer wrote: 26/08/2023 19:07 Na ovakvim zakonima je Putin izgradio današnju Rusiju, autoritarnu zemlju gdje te mrk pogled u smjeru vlasti može spremiti u zatvor. Ako to želiš za BIH, super. Smisao ovog zakona nije da nešto popravi, nadogradi, riješi ‘granične’ slučajeve - nego samo i isključivo da osigura vlasti (Dodiku) mehanizme da uguši opoziciju, kritiku kako iz javne tako i privatne sfere.

Koliko sam informisan,slicno je i u Turskoj.
Na ulici nema price o kritikovanju Erdogana,i to jos prije 4-5 godina sam to cuo.
Vecinom svaka vlast tome tezi,nema slobode govora,kritike a pogotovo javne a u BiH se ide lagano prema tome.
Jer kada imas Sud,Tuzilastvo,Sigurnost,Novac onda ti jos ostaju mediji,vojska,policija.

Nisam čitao o Turskoj dovoljno da komentiram. Ali Erdogan ima slične despotske tendencije pa me ne bi čudilo.

Ovakvi relativizatori kao otvarač teme su melem za uši našim vlastima. Takvima možeš sve prodati pod maskom ‘sigurnosti’, dok uzimaš jednu po jednu slobodu i gušiš jedan po jedan izvor kritike.
Piaty
Posts: 5778
Joined: 01/12/2020 00:58

#45 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by Piaty »

Kada sam vidio uvodni post, sjebo sam se.
Ja ono ne bih napisao i da sam 10-11 godina star, ali eto.

Nemoj se šta uvrijediti samo
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#46 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by Mishelinke »

Piaty wrote: 26/08/2023 22:34 Kada sam vidio uvodni post, sjebo sam se.
Ja ono ne bih napisao i da sam 10-11 godina star, ali eto.

Nemoj se šta uvrijediti samo
Čitam kako piše, a piše da je kriminalizovama kleveta, a ne istraga, članci, istina,... samo kleveta.

I digla se i kuka i motika i to zbog klevete. To je po meni isto kao da se svi dignu zbog toga što je krađa kriminalizovana, a kleveta je nešto puno gore od krađe.

Čitam ova objašnjenja, sve je nekako u fazonu čula-kazala, rek'o ovaj, jes' vidio onog, sistem ovakav, korumpirano sve, a niko da napiše ništa konkretno.

Sad sam još više uvjeren da je ovaj zakon itekako dobar i potreban. Trebalo bi ovo i u FBIH donijeti, ili kao izmjena KZBIH na nivou BIH.
User avatar
mayab
Posts: 27328
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#47 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by mayab »

Od samog početka najave ovakvog zakona, krmošenko se stalno "vadio" kako isti -sličan zakon postoji u nekim državama EU, pa nije problematičan nikome !
Znajući da je on prije svega veliki manipulator,
pretpostavljam da ti tamo zakoni baš i nisu isti kao ovaj "njegov", tj. da sigurno imaju neku bitnu razliku, koju on naravno svjesno prešućuje.

Stvarno bi volio da imamo ovde nekoga stručnog da nam to pojasni ! :thumbup:
HelaS
Posts: 5773
Joined: 22/09/2018 13:21

#48 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by HelaS »

Mishelinke wrote: 27/08/2023 19:55
Piaty wrote: 26/08/2023 22:34 Kada sam vidio uvodni post, sjebo sam se.
Ja ono ne bih napisao i da sam 10-11 godina star, ali eto.

Nemoj se šta uvrijediti samo
Čitam kako piše, a piše da je kriminalizovama kleveta, a ne istraga, članci, istina,... samo kleveta.

I digla se i kuka i motika i to zbog klevete. To je po meni isto kao da se svi dignu zbog toga što je krađa kriminalizovana, a kleveta je nešto puno gore od krađe.

Čitam ova objašnjenja, sve je nekako u fazonu čula-kazala, rek'o ovaj, jes' vidio onog, sistem ovakav, korumpirano sve, a niko da napiše ništa konkretno.

Sad sam još više uvjeren da je ovaj zakon itekako dobar i potreban. Trebalo bi ovo i u FBIH donijeti, ili kao izmjena KZBIH na nivou BIH.
Slažem se za kažnjavanje pisanja laži po javnom medijskom prostoru i nanošenje štete zbog toga, ali koje štete, ali ne za kažnjavanje povrede časti. Povreda časti nije mjerljiva. Nekome je čast uvrijeđena mrkim pogedom, a nekom ružnim osmijehom. Nekome i klevetom: "Mishelinke ne pere kosu i kad izađe među ljude, svi bježe od njega po 10 m". A čovjek ćelav :-)
mishic
Posts: 6357
Joined: 28/04/2011 16:29

#49 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by mishic »

Čini mi se da se na temelju ovoga zakona izgubilo Stevandićevo ime među temama koje su o(p)stale na forumu.

A ja tamam htjeo da ga pohvalim i kritikujem one koji vjeruju Šmitu umjesto Stevandića.

Stevandić odgovorio Schmidtu: Laž, nije bilo postavljenih barikada
mishic
Posts: 6357
Joined: 28/04/2011 16:29

#50 Re: Zakon o kriminalizaciji klevete?

Post by mishic »

Znači sada bi Šmit mogao pod udar ovoga zakona!
Post Reply