Zakon o carinskoj politici - uvoz za vlastite potrebe

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Baby Jane

Zakon o carinskoj politici - uvoz za vlastite potrebe

Post by Baby Jane » 29/10/2011 16:32

Zanima me, da li se moze obracunati carina na 2/3 odjevna artikla koji su se kupili preko interneta, a za svoju licnu upotrebu, te da li je prihvatljivo da na ukupan iznos od 130 KM, carinski organi zaracunaju 47 KM carine?

Meni je to van svake pameti. Citala sam zakon o carinskoj politici BiH, medjutim, ne mogu da nadjem tacno sta mi treba. Takodjer ima clan koji kaze da javne ustanove mogu uvoziti, bez placanja carine, predmete (odjecu, opremu itd) za licnu upotrebu. Postoji li isti clan za fizicka lica? Malo mi je nelogicno da ustanove tj pravna lica ne moraju placati, dok fizicka moraju.

Takodjer sam nasla neku odluku o putnickom prometu koja veli da se carina ne placa na predmete koji se koriste u licne svrhe poput odjece itd. Medjutim, ovo ne spada pod putnicki promet.

Bilo kakav savjet, misljenje itd su dobrodosli.

talić

Re: Zakon o carinskoj politici - uvoz za vlastite potrebe

Post by talić » 29/10/2011 20:57

carina može što god želi. Carina je 16% pa onda još i PDV 17% tako da je to na 130 KM upravo 46,45 KM. Carina se naplaćuje ne zbog punjenja budžeta nego zbog spriječavanja bavljenja trgovinom na taj način jer zamisli da sad ljudi počnu kupovati sa svih strana svijeta sve što je povoljno i da ovdje preprodaju.

thea

Post by thea » 12/11/2011 23:18

postovani forumasi,

evo i ja se moram ukljuciti u isto. Naime nase oporezivanje nema nikakve veze sa pravima nasih bosanaca i hercegoovaca.
Oni koji su takav zakon napravili, imali su svrhu da sebe obezbijede, obicno oni ne placaju porez sve dolazi na crno.
a mi kao fizicka lica smo prosto ogradeni da bilo sto lijepo-dobro profitiramo.

oporezivanje nema nikakvog smisla, ustvari porez nije 17% vec 33% ako ste dobili fakturu od 130.- a platili 47.- to je norlano.

naravno ta carina se u evropi nigdje ne placa, vac samo u bih, u svim evropskim zemljama carina se podrazumjeva porez.
dakle mislis da ces profitirati daleko si se zeznuo jer ce ti ovaj nas koji je takvo oporezivanje postavio cak profitirai od tebe.

poznanik

Post by poznanik » 13/11/2011 10:44

Koje se sve gluposti mogu pročitati na ovoj temi... :-) :lol: :lol:

Post Reply