Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Logovan
Posts: 94403
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1676 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Logovan »

614, a svi šute, niko da se ozbiljno pozabavi problemom.
User avatar
Filter
Posts: 8043
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#1677 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Filter »

Logovan wrote:614, a svi šute, niko da se ozbiljno pozabavi problemom.
sta ce se zajebavat kad ce brzo proljece... i tako do iduce godine
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1678 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by VladaFBiH »

Logovan wrote:614, a svi šute, niko da se ozbiljno pozabavi problemom.
prvo da naglasim da ne branim nikoga :)

ne postoji brz način rješavanja ovog pitanja jer se od 1990 nije ništa radilo na ovome (pogotovo za novu vlast koja je najavila da će napokon nešto konkretno da se uradi - živi bili pa vidjeli)... jučerašnji dan je dobar pokazatelj da se napokon odustane od priče da su automobili glavni uzročnik - nedjelja je i raspust što u praksi znači da imamo max 30% (procjena iz rukava naravno) uobičajenog broja automobila na cesti... očito je da je jedini uzročnik Čumur... e sad vidjet ćemo šta će ovi novi konkretno uraditi u 2019. godini i kako će nas pripremiti za zimu 2019/2020 - ovo je jedno od glavnih pitanja od kojih im zavisi sudbina na idućim izborima :)
User avatar
Logovan
Posts: 94403
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1679 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Logovan »

Filter wrote:
Logovan wrote:614, a svi šute, niko da se ozbiljno pozabavi problemom.
sta ce se zajebavat kad ce brzo proljece... i tako do iduce godine
Mole Boga da sutra otopli na makar +10. :oops: Ma ustvari sad ne mogu ni pristupiti rješavanju problema, sad je gotovo, na proljeće treba rješavati i donositi mjere i pravila za zimski period.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#1680 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by skafiskafsnjak »

Ljudi , bjezite u Hercegovinu . Spasavajte zivu glavu :D
User avatar
Logovan
Posts: 94403
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#1681 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Logovan »

Hoću reći ugrije na +10 i odmah se daleko manje zagađuje, a vjetar bi bio još bolji.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55677
Joined: 15/12/2008 16:53

#1682 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by ultima_palabra »

Logovan wrote:Hoću reći ugrije na +10 i odmah se daleko manje zagađuje, a vjetar bi bio još bolji.
Ne može ni ugrijati na +10 bez jakog juga, pravi se temperaturna inverzija.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#1683 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Nivelacija »

ultima_palabra wrote:
Logovan wrote:Hoću reći ugrije na +10 i odmah se daleko manje zagađuje, a vjetar bi bio još bolji.
Ne može ni ugrijati na +10 bez jakog juga, pravi se temperaturna inverzija.
trenutno je stanje u kotlinskim gradovima temperaturalne inverzije i bogami potrajat ce.

nabijeni smo u pretis izmedju -5C do +5C dok je iznad sloja zagadjenja sunce koje nas nabija toplijim zrakom i nedozovoljava da ikakve materije odu iz kotline.

mogli bi i neki rekordi past u iduca 3-4 dana
User avatar
oldtajmer
Posts: 5040
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#1684 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by oldtajmer »

blago nama pa imamo nase strucnjake,uzalud smo se brinuli ljudi,mirno spavajte i sto cesce pustajte djecu vani narocito navece kada zrak uzasno smrdi,ali varate se nije to od zagadjena vec je nekoj koni vjerovatno zagorila vecera :thumbup:

Image
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#1685 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Thorgerson »

VladaFBiH wrote:
Logovan wrote:614, a svi šute, niko da se ozbiljno pozabavi problemom.
prvo da naglasim da ne branim nikoga :)

ne postoji brz način rješavanja ovog pitanja jer se od 1990 nije ništa radilo na ovome (pogotovo za novu vlast koja je najavila da će napokon nešto konkretno da se uradi - živi bili pa vidjeli)... jučerašnji dan je dobar pokazatelj da se napokon odustane od priče da su automobili glavni uzročnik - nedjelja je i raspust što u praksi znači da imamo max 30% (procjena iz rukava naravno) uobičajenog broja automobila na cesti... očito je da je jedini uzročnik Čumur... e sad vidjet ćemo šta će ovi novi konkretno uraditi u 2019. godini i kako će nas pripremiti za zimu 2019/2020 - ovo je jedno od glavnih pitanja od kojih im zavisi sudbina na idućim izborima :)
Upravo tako.

I to nije samo ovu nedjelju, nego svaku nedjelju kada tih dana bude zagađenje, upravo nedjeljom bude najvece. Svi su kuci, svi loze, a nigdje auta na cesti.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#1686 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Thorgerson »

oldtajmer wrote:blago nama pa imamo nase strucnjake,uzalud smo se brinuli ljudi,mirno spavajte i sto cesce pustajte djecu vani narocito navece kada zrak uzasno smrdi,ali varate se nije to od zagadjena vec je nekoj koni vjerovatno zagorila vecera :thumbup:
Pa gdje zive ovi likovi?

Ne treba mi nikakav aqi, pokazatelj...imam čulo njuha, a i mozak mi jos funkcionise.
Kada izadjem po ovom kijametu, em nepodnosljivo smrdi, em mi nije dobro.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1687 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by VladaFBiH »

Thorgerson wrote:
oldtajmer wrote:blago nama pa imamo nase strucnjake,uzalud smo se brinuli ljudi,mirno spavajte i sto cesce pustajte djecu vani narocito navece kada zrak uzasno smrdi,ali varate se nije to od zagadjena vec je nekoj koni vjerovatno zagorila vecera :thumbup:
Pa gdje zive ovi likovi?

Ne treba mi nikakav aqi, pokazatelj...imam čulo njuha, a i mozak mi jos funkcionise.
Kada izadjem po ovom kijametu, em nepodnosljivo smrdi, em mi nije dobro.
ovo izjava je gora od ćevabdžinice odgovorne za zagađenje... *ebem ti stručnjake i ko ih tako nazva
mishic
Posts: 6294
Joined: 28/04/2011 16:29

#1688 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by mishic »

Pa i u nas se vlada trudi. Evo sa poskupljenjem plina sada će još par hiljada ljudi preći na gume, otpad i čumur nabavljen prije nekoliko godina.
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#1689 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Better Man »

oldtajmer wrote:blago nama pa imamo nase strucnjake,uzalud smo se brinuli ljudi,mirno spavajte i sto cesce pustajte djecu vani narocito navece kada zrak uzasno smrdi,ali varate se nije to od zagadjena vec je nekoj koni vjerovatno zagorila vecera :thumbup:

Image
Samo uhljebi i plaćenici će reći da stanje nije arlamantno. Lemeš Samir je veliki stručnjak i jedan od rijetkih istinskih boraca za ekologiju i čist zrak i bori se da dokaže istinu, a ona je da nam je zrak itekako zagađen i to preko svih granica normalnog.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#1690 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by DaffyDuck »

Mogao je i ovaj Knezevic predloziti, pored kontrole kvaliteta nosom, za interventnu mjeru pogled u nebo i kisni ples da rastjera maglu :roll:
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1691 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by klixoris »

VladaFBiH wrote:
Logovan wrote:614, a svi šute, niko da se ozbiljno pozabavi problemom.
prvo da naglasim da ne branim nikoga :)

ne postoji brz način rješavanja ovog pitanja jer se od 1990 nije ništa radilo na ovome (pogotovo za novu vlast koja je najavila da će napokon nešto konkretno da se uradi - živi bili pa vidjeli)... jučerašnji dan je dobar pokazatelj da se napokon odustane od priče da su automobili glavni uzročnik - nedjelja je i raspust što u praksi znači da imamo max 30% (procjena iz rukava naravno) uobičajenog broja automobila na cesti... očito je da je jedini uzročnik Čumur... e sad vidjet ćemo šta će ovi novi konkretno uraditi u 2019. godini i kako će nas pripremiti za zimu 2019/2020 - ovo je jedno od glavnih pitanja od kojih im zavisi sudbina na idućim izborima :)
Nije realno ocekivati od nove vlade da za godinu dana rijesi problem koji se pravio 20+ godina od strane vjecito vladajuce SDA garniture...
Mnostvo je ilegalno izgradjenih kuca koje loze sve i svasta, a alternative nemas da im ponudis (plin je vec preskup, a najaviljuju se i dodatna poskupljenja)
Jedini je nacin drasticno pojeftinjenje plina pa uvodjenje masovne gasifikacije, pracenu zabranom lozenja cumura uz uvodjenje rigoroznih kazni za one koji zabranu ne postuju. Pa zabrana divljacke gradnje po gradu, mozda cak i rusenje ovih par nedavno izgradjenih velikih rugla uz Miljacku koja remete strujanje zraka... Tek tada bi se mogao ocekivati neki napredak, a to je nemoguce uraditi u kratkom roku...
Da nas Njemacka sad okupira, trebalo bi im najmanje 10 godina intenzivnog rada da rijese sva sranja koja je domaca stoka napravila...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#1692 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by VladaFBiH »

mishic wrote:Pa i u nas se vlada trudi. Evo sa poskupljenjem plina sada će još par hiljada ljudi preći na gume, otpad i čumur nabavljen prije nekoliko godina.
da, Federalna vlada...
corei3
Posts: 716
Joined: 22/05/2014 09:42

#1693 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by corei3 »

Živim u kući bez termo fasade i sa lošom stolarijom, površina sprata koji grijemo je 55m2.
Da bi to zagrijali na nekih 21 stepen potrebno nam je oko 300KM plina u prosjeku.
Koliko je takvih kuća po Sarajevu, kojima bi račun za plin bio previsok? Plin je na granici isplativosti i sada, i samo bolje urađene kuće se mogu ugrijati sa oko 100-150KM plina mjesečno (grubi prosjek na osnovu nekoliko članova porodice). Još hoće da poskupe, niko ne spominje recimo pojeftinjenje za 30%.
Kao što neko reče iznad, problem nije riješiv preko noći, kao ni sa recimo vodom. Nagutat ćemo se mi još polutanata, a poznavajući rad odgovornih institucija ovaj se problem nikad neće riješiti, al nikad.
Boli koga dupe za zagađenost realno, nemogu se riješiti najjednostavnija pitanja.
Trenutno je vrh izdati upozorenje, ev može to svak od nas.
Još pregurat ovo Januara i Februara, mart već pomalo počinju proljetni vjetrovi i na tome se priča završava do iduće zime i naglabanja šta je uzrok zagađenja.
Umjesto odma, al odma, da se počne planski raditi na rješavanju problema, studiozno, uposlit eksperte, uvest ih ako ih mi nemamo, i polako. Pa nek bar moja djeca kad porastu i dobiju svoju djecu ne razmišljaju o zagađenju.
Najzagađeniji smo grad, i to svakodnevno i NIKO al NIKO ni da se počeše.

Copy/paste:
Kada se u nekom društvu ili zajednici, tokom dužeg vremena događa veliki broj negativnih stvari, tada ljudi koji su deo tog društva, a da bi se zaštitili od vlastitih neprijatnih emocija, počinju da podižu pragove svoje osetljivosti. Rezultat je da pripadnici zajednice kolektivno oguglaju – da ono što ih je ranije uzbuđivalo, više nema tu moć. Zato je društvena i politička apatija jednog društva veoma važan znak da tom društvu treba pomoć.
Preuzeto sa:http://milivojevic.info/ravnodusnost/
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#1694 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Tuzla111 »

Mogu li se prijaviti eko policiji fabrike kojima izlazi crn dim iz odzaka? Imamo li zakon protiv toga i da li ce eko policija doci?
The BEN10
Posts: 7569
Joined: 19/09/2011 09:03

#1695 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by The BEN10 »

Tuzla111 wrote:Mogu li se prijaviti eko policiji fabrike kojima izlazi crn dim iz odzaka? Imamo li zakon protiv toga i da li ce eko policija doci?
Naravno. Obavezno zovi!

Eko telefon
» 660 000

https://sarajevo.co.ba/servisi/vazni-telefoni/
User avatar
mayab
Posts: 27176
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1696 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by mayab »

Image
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1699 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Sanjarko »

Sad mi na Fejsu ovo javilo. Ali ne koristim ga pa nisam znao kako podijeliti. Imam ja za ovo rjesenje i Svabe rade na necemu slicnome u vezi ovoga i mojoj ideji za rjesenje ovoga.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1700 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by triconja »

Da se mene pita ja bih izgradio jos 20 termoelektrana u bih, pored svakog grada po jedna, onih hidroelektrana dje god more pa nek vidi europa sta ti je proizvodnja energije, ha ja :lol:
Post Reply