Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ElkoM
Posts: 339
Joined: 18/01/2020 11:59

#3476 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by ElkoM »

nije problem povećanja i proizvodnje uglja, mada se to ne sviđa picazjama iz EU, ali mi nemamo drugog resursa
a oni bogati mogu izvoljevat od vjetroelektrana do razniraznih drugih čuda

problem je što to ne zadovoljava nikakve pa ni minimalne ekološke standarde
TE ne odsumporavaju ugalji jer je debilčinma iz EP to velik trošak, jerbo bi im možda uticalo na smanjenje prosječne plate od 1700 KM
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#3477 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

Ovdje piše da imaju filtere. Kako vrećaste tako i hibridne:
http://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q= ... tBrIYFeyql
Koliko hibridnih filtera imaju kuće po brdima oko centra Sarajeva?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8578
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#3478 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Pitar sa Kariba »

zigzag wrote: Koliko hibridnih filtera imaju kuće po brdima oko centra Sarajeva?
Taman koliko nam treba.... :D

Image
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#3479 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

Ma naša pluća to mogu podnijeti, možda.

A žao mi djece.
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#3480 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

Iako je promjenom meteoroloških uslova temperaturna inverzija nestala, ovakvo neujednačeno stanje kvaliteta zraka je nastalo jer nije bilo jačeg vjetra niti intenzivnijih padavina koje bi značajnije smanjile akumulirane zagađujuće materije iz atmosfere iznad sarajevske kotline. Ipak, zadržavanje sličnih vremenskih uslova danas i sutra trebao bi imati jači efekt na smanjenje koncentracija zagađujućih materija u zraku. Slaba kiša bi trebala nastaviti padati, dok je u srijedu moguć i nešto jači vjetar koji bi mogao doprinijeti poboljšanju kvalitete zraka", naveli su iz Vlade KS.
Vidi kantonalne vlade. Ko meteorolozi.

A ostale vlade se ne oglašavaju. Nema mjerenja, nema problema.
User avatar
ElkoM
Posts: 339
Joined: 18/01/2020 11:59

#3481 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by ElkoM »

zigzag wrote: 27/01/2020 15:36 Ma naša pluća to mogu podnijeti, možda.

A žao mi djece.
pluća zadnja stradaju
krvotok plati prvi, pa srčani i moždani dolaze gratis, a baš starija populacija je tome sklona
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#3482 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by espn »

Sarajevo danas najzagađeniji glavni grad na svijetu, preporučuje se ostanak u kući

Image

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajev ... /200127099
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#3483 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by neko_sa_strane »

Moja pluća teže podnose ovo zagađenje. Danas sam na posao i s posla nosio masku na licu. Čini mi se da maska malo pušta. Ali sviranje u plućima je pojačano.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#3484 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by espn »

I moja je puštala. Ima na nosu ona metalna žica/ traka šta li je već i kad se ona stegne pristima prema konturi nosa ne pušta više maska vazduh sa strane. Ali teže se diše, što jest jest.
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#3485 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

pazi ovih:
Vlada Tuzlanskog kantona danas je utvrdila Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komunalnim djelatnostima. Razlog donošenja predmetnog Zakona je potreba da se reguliše obaveza priključenja poslovnih i stambenih objekata na komunalnu infrastrukturu za opskrbu toplotnom energijom, a u cilju smanjena zagađenja zraka kroz smanjenje broja individualnih ložišta
I onda sljedeća tačka dnevnog reda:
Vlada je odobrila 2.200,00 KM JU OŠ „Đurđevik" Živinice u svrhu nabavke i ugradnje novog kotla za sistem centralnog grijanja za Područnu školu „Stari Đurđevik".
Za te pare jedino možeš kupiti kotao na ugalj. I kao uvode se mjere protiv zagađenja.
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#3486 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/sar ... aka-527104

Mogu li ja biti u nadzornom odboru.

Bar jedan mandat. Imam nekih planova pa bi mi godio mjesecni priliv od koju hiljadu KM.

Uhljebistan.

Birokratija stvara novu birokratiju kao odgovor na zagađenje zraka.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#3487 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by 90minut »

nece biti kuknjave danas
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#3488 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Thorgerson »

zigzag wrote: 28/01/2020 19:55 https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/sar ... aka-527104

Mogu li ja biti u nadzornom odboru.

Bar jedan mandat. Imam nekih planova pa bi mi godio mjesecni priliv od koju hiljadu KM.

Uhljebistan.

Birokratija stvara novu birokratiju kao odgovor na zagađenje zraka.
Pa dobro znači najbolje ovo stavljati pod tepih kao prethodne vlade?
O zagađenju zraka nikada nije bilo ovoliko priče kao sada. Možda jeste tamo 70ih.

Ja ne vidim ništa loše u ovome.
Kako je naveo, djelatnost centra, između ostalog, bit će vođenje registra zagađivača zraka, izrada bilansa i vođenje registra emisija polutanata, istraživanje strujanja zraka zbog niskih sposobnosti samočišćenja atmosfere u sarajevskoj kotlini, analiza i statistička obrada podataka vezanih za monitoring zraka, izrada karte kvaliteta zraka za područje KS-a, procjena utjecaja zraka na zdravlje stanovništva, predlaganje sanacionih, kao i razvojnih mjera s obzirom da planovi razvoja moraju uključivati dimenziju zaštite okoliša i zraka.

Centar će se baviti i organizacijom edukacija kako za institucije, tako i stanovništvo, kontinuirano će izvještavati javnost o kvalitetu zraka, predlagat će Vladi mjere u posebnim epizodama prekomjerne zagađenosti zraka i drugo.

- Prioriteti su statistička obrada do sada prikupljenih podataka o kvalitetu zraka, primjena kompjuterske mehanike fluida u cilju modeliranja strujanja zraka za potrebe urbanističkog planiranja kao i kampanja smanjenja gubitaka energije u individualnim stambenim objektima, odnosno promjena načina loženja uz adekvatna uputstva, uspostavu savjetovališta i rad sa građanima, predavanje u školama, mjesnim zajednicama - dodao je ministar.
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#3489 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

kampanja smanjenja gubitaka energije u individualnim stambenim objektima, odnosno promjena načina loženja uz adekvatna uputstva, uspostavu savjetovališta i rad sa građanima, predavanje u školama, mjesnim zajednicama
Ubilo se za izvlačenje para. A u toj nekoj organizaciji moraš zaposlit još jedno 30 ljudi, direktora, sekretarica, vozača, kafe kuharica i ovih koji će brojati čestice i razlagati na manje i veće.

Odlična stvar za uhljebe u Sarajevu. A i Tuzla može ovo prekopirat, zaboga i Tuzla ima kantonalnu administraciju, Zenica obavezno a Travnik bi to trebao slijediti.
°u°
Posts: 2676
Joined: 11/04/2013 08:49

#3490 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by °u° »

Ovaj je lud ko struja. Lik ovakvim nebulozama vrijeđa inteligenciju svakog građana Tuzle. "90% zagađenja zbog TE" a "Tuzla najmanje zagađena u regionu zbog njegove uspješne toplifikacije"?!?!???!!!???

User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3491 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by escobar__ »

Nije normalan frajer, to smo davno ustanovili.
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#3492 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

Normalni su oni svi. Dobro znaju šta rade.

Je li normalan ovaj fond za zaštitu okoliša što će nekom dati 6 miliona KM za nekakvu zgradu. Zna se od koga su prikupljene te pare.
Je li normalna ova kantonalna sarajevska vlada što osniva nekavu agenciju za slaganje čestice. A i tu se zna ko će se finansirati.

Svi su oni normalni, jedni nisu normalni oni koji daju pare za uhljebe.
User avatar
escobar__
Posts: 8876
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3493 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by escobar__ »

Ko je normalan ba, fra'er koji je pred ovu zimsku sezonu Tuzlu nakitio usporivačima brzine i nije u stanju izradit pomena vrijedan zeleni talas pa automobili ove sezone zagađuju i više nego prethodne? Toplifikacija se haman nije pomakla s mrtve tačke, lafo nešto rade a u praksi uradili par ulica u Bukinju (naselje uz TE Tuzla) i k'o fol popravili stanje.

Pusti šuplju priču, fino je slušat majmuna dok medi na TV-u i priča kako su TE Tuzla i drugi nivoi vlasti babaroge ali oni koji žive ovdje vrlo dobro znaju šta se jeste, a šta nije uradilo.
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#3494 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zigzag »

Koliko ja znam, bar po vlastitom iskustvu, do prije godinu i po- dvije na sjevernoj magistrali je bio problem ali su ga riješili odnosno postoji zeleni talas. Bar meni izgleda puno bolje kad prođem tim dijelom.

Usporivači su opet priča za sebe i treba napraviti paralelu broja poginulih pješaka nakon uvođenja usporivača i prije toga. (Kružni tok kod tenisa je naopak)
A kažem ti. Normalni su oni svi kada treba staviti u svoj džep ili nekom nešto pogodovati. Svi su oni magistri logike. A da ne spominjem titule iz poštenja i morala. U zavisnosti od boje stranke. Svako imaju svoj tip titule poštenja i morala.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#3495 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by DearJohn »

Ja da se pitam ja bi zabranio saobraćaj (izuzev hitne, javnog prevoza i taksija) u strogoj jezgri, po uzoru na mnoge evropske gradove. Cijeli potez od Patriotske i Branilaca Sarajeva pa do pozorišta, bar u najkritičnijim mjesecima ali i period juni-avgust. Da se niko iz gradske to do sada nije sjetio da uradi je za mene zagonetka...
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#3496 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zubi »

Bravoooooooooo!

https://www.klix.ba/biznis/sarajevo-odo ... /200129082

Gradsko vijeće Grada Sarajeva usvojilo je danas izmjene regulacionog plana prostora u blizini zgrade Energoinvesta, odnosno zgrade Vlade FBiH na Pofalićima.
Izmjenom regulacionog plana pod nazivom "Kvadrant C1 Marijin Dvor" na mapu su unesena tri nova planirana objekta koja bi bila smještena između prostora Kampusa i ulice Hamdije Čemerlića.

Kako se navodi u usvojenoj odluci izmjene i dopune regulacionog plana, ukupan prostor je planiran kao stambeno-poslovna zona.

"Urbanističkim rješenjem nastojalo se što bolje iskoristiti raspoloživi prostor u smislu optimalne organizacije i razmještaja objekata. Gabariti objekata su utvrđeni građevinskom linijom i prilagođeni veličinama parcela. Planirana je izgradnja tri stambeno-poslovna objekta čija se spratnost kreće od P2 (osnovni gabarit) do P19 (vertikalni akcent) čija ukupna tlocrtna površina iznosi P=5.640 m2, a BGP=51.950 m2, te zadržavanje objekta benzinske pumpe s planiranom dogradnjom zimske bašte", stoji u odluci.

Drugim riječima, Gradsko vijeće je dozvolilo da se na datoj lokaciji izgrade objekti visine do 19 spratova.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#3497 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Hajvan »

Odlicna vijest.
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#3498 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by zubi »

Ne moze bolja.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#3499 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by Hajvan »

moze,
ovo uopste nisu neki highrise
vec midrise objekti


dakle, moze bolje u CBD grada i drzave.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#3500 Re: Zagađenost zraka u gradovima BiH | Aktuelno stanje i rješenja

Post by MorningStar »

Opet strujanje zraka od darive prema ... negdje :lol:
Post Reply