Zabranimo izvoz drveta iz BiH!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

schnjufko
Posts: 252
Joined: 26/01/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#26

Post by schnjufko »

ma sve to ljepo zvuci al drzava sa ovakvim delegatima nece daleko stici a pogotovu zabraniti izvoz drveta
Postoje dva nacina da se to rijesi prvi je grupa stimulativnih poreza dakle ako zasadi 10 sadnica na jedno drvo koje je oboreno osobodimo ga poreza (mada nevjerujem da ce neki delegat u parlamentu pogurat tu ideju jer se nikome nesadi drvo a s druge strane razbucace se biodiverzitet jer ce se saditi samo komercijalno drvo a sve ostale vrste nece biti interesantne. Drugo rijesenje je sabotiranje sume. Koliko znam nekad su u kanadi zeleni napravili ogromne troskove korporacijama koje sijeku drvo tako sto su zabijali exere od kaljenog celika u drvece pa su samo troskovi na pilama koje su crkle popucale i slicno bili veci od vrijednosti posjecenih stabala. ima raznih nacina za zastitu sume samo treba malo zakopati po internetu. Zeleni su prilicno domisljati na drugim djelovima planete.
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#27

Post by vodolija_33 »

Ima nešto što se zove "mito i korupcija" što spriječava naše "delegate" da između ostalog (čitaj uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda i td.) zaštite naše šume. Oni jedino štite svoje novčanike...

Pogledaj samo Slovence kako vode računa o svojoj državi i njenim bogatstvima, ali drvo kupuju u BiH. Pametni ljudi. I ja bih na njihovom mjestu.

Jedino što me tješi je činjenica da se to drvo jednim svojim dijelom opet vrati nama. Doduše, u vidu stola, regala, stolice i sl. po "prihvatljivim" cijenama :D

Jesmo papci, alal nam vjera :)
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#28

Post by kekec »

"Izgleda" da u BiH postoji "sumska mafija".
Stanuju u gradu, a zive (odlicno) od sume.
A Eliot Nesa ni na vidiku. :sad:
Last_one
Posts: 349
Joined: 20/05/2006 01:00
Location: Sarajevo..Hrasno

#29

Post by Last_one »

Ne znam da li je neko zadnjih godina prosao preko Trebevica i prema Romaniji....tokom rata a i posle tamo je sve ogoljeno,i cula sam da zadnjih 6 mjeseci ljudi iz tih podrucja masovno idu na posumljavanja...Samo da ne bude uzalud,jer kad drvo naraste opet ce se naci neko jaci i od zakona da ga posjece i proda....pa i moja stara je kao pionir sadila a posle nigdje sume!!!!!
Nego ovako...
Postoje ekoloske udruge preko kojih bi se moglo pokrenuti ovo pitanje....tipa ECOTIM iz Sarajeva,a ima ih jos!!!!
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#30

Post by Saraswati »

Pa hocemo li nesto pokrenuti? Ili, kako to ide? Prenj? Neko drugi s iskustvom? Da angazujemo DOSTASE? :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#31

Post by PipiDugaDevetka »

Ima'l neko one žute trake "PAZI MINE! - ПАЗИ МИНЕ!" da špartam po BeHa-ri i kačim je gdje god neplanski bosoglave bosanska brda i planine?
Last_one
Posts: 349
Joined: 20/05/2006 01:00
Location: Sarajevo..Hrasno

#32

Post by Last_one »

PipiDugaDevetka wrote:Ima'l neko one žute trake "PAZI MINE! - ПАЗИ МИНЕ!" da špartam po BeHa-ri i kačim je gdje god neplanski bosoglave bosanska brda i planine?
Pa moze se i to nabavit..... :roll: :roll: :roll:
A ideja je kvalitetna!Prva liga!
Pitala bih ja komsiju za trake...al....otiso u Irak....eto ti!!!!!Sta ces!
lutkica_lutkica
Posts: 108
Joined: 06/06/2004 17:37
Location: Sarajevo

#33

Post by lutkica_lutkica »

PipiDugaDevetka wrote:Ima'l neko one žute trake "PAZI MINE! - ПАЗИ МИНЕ!" da špartam po BeHa-ri i kačim je gdje god neplanski bosoglave bosanska brda i planine?
evo, prva aktivna ideja!!!


pohvale! :-D :bih:
zeljeni_nadimak
Posts: 195
Joined: 07/12/2005 12:23
Location: Tuzla

#34

Post by zeljeni_nadimak »

Last_one wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Ima'l neko one žute trake "PAZI MINE! - ПАЗИ МИНЕ!" da špartam po BeHa-ri i kačim je gdje god neplanski bosoglave bosanska brda i planine?
Pa moze se i to nabavit..... :roll: :roll: :roll:
A ideja je kvalitetna!Prva liga!
Pitala bih ja komsiju za trake...al....otiso u Irak....eto ti!!!!!Sta ces!
Nazalost, bas i nije. U podrucjima koja su pod sumama, ljudi koji zive u blizini ili koji su vezani za taj dio tacno znaju gdje se smije ici a gdje ne. Ovih dana se bas pitam nesto vezano za dio kad se vozite od Olova prema Sarajevu. Prvi put sam prosla tim dijelom prije godinu dana i sjecam se zivo da je najvecim dijelom oko ceste sve vrvilo od onih crvenih plocica sa mrtvackom glavom i crvenih traka sa natpisom MINE.
U zadnje vrijeme prolazim nekoliko puta sedmicno tim dijelom i rijetko vidim te iste oznake za mine a kroz sumu je bagerima prokopano bezbroj novih puteva kojima se izvlace ogromni balvani. To je uzas sta se radi gore.
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#35

Post by Mahalac »

Prenj kako izdrzis?

:D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#36

Post by Skyfox »

Last_one wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Ima'l neko one žute trake "PAZI MINE! - ПАЗИ МИНЕ!" da špartam po BeHa-ri i kačim je gdje god neplanski bosoglave bosanska brda i planine?
Pa moze se i to nabavit..... :roll: :roll: :roll:
A ideja je kvalitetna!Prva liga!
Pitala bih ja komsiju za trake...al....otiso u Irak....eto ti!!!!!Sta ces!
Ima jedan site na kojem mozes kreirati sve moguce znakove upozorenja, opasnosti... u 4 koraka, ali zaboravio sam kako se zove, nasao sam ga preko Krtice prije nekih 5 dana.

Uglavno zabranom izvoza ne bi nista postigli, osim ostecenja ionako klimave nam ekonomije. Jedino rjesenje je uspostavljanje pravne drzave, a time i zakona!!!
zeljeni_nadimak
Posts: 195
Joined: 07/12/2005 12:23
Location: Tuzla

#37

Post by zeljeni_nadimak »

zeljeni_nadimak wrote:
Last_one wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Ima'l neko one žute trake "PAZI MINE! - ПАЗИ МИНЕ!" da špartam po BeHa-ri i kačim je gdje god neplanski bosoglave bosanska brda i planine?
Pa moze se i to nabavit..... :roll: :roll: :roll:
A ideja je kvalitetna!Prva liga!
Pitala bih ja komsiju za trake...al....otiso u Irak....eto ti!!!!!Sta ces!
Nazalost, bas i nije. U podrucjima koja su pod sumama, ljudi koji zive u blizini ili koji su vezani za taj dio tacno znaju gdje se smije ici a gdje ne. Ovih dana se bas pitam nesto vezano za dio kad se vozite od Olova prema Sarajevu. Prvi put sam prosla tim dijelom prije godinu dana i sjecam se zivo da je najvecim dijelom oko ceste sve vrvilo od onih crvenih plocica sa mrtvackom glavom i crvenih traka sa natpisom MINE.
U zadnje vrijeme prolazim nekoliko puta sedmicno tim dijelom i rijetko vidim te iste oznake za mine a kroz sumu je bagerima prokopano bezbroj novih puteva kojima se izvlace ogromni balvani. To je uzas sta se radi gore.
Ne znam da li je Devetka bio na ovom, prethodno pomenutom podrucju ali odjednom ima puno vise crvenih tablica sa mrtvackim glavama :D
Downunda
Posts: 484
Joined: 08/11/2006 17:10

#38

Post by Downunda »

Kad bi se zakon o sječi i pošumljvanjaju šuma bar djelimično provodio (ako uopšte i postoji), možda i ne bi imali uništenu prirodu i sitne profitere (uglavnom vlasnike "divljih" pilana).Svakako da se ovome mora stati u kraj, ali se ne slažem (a i postoje očiti argumenti za ovo) sa onima koji kažu da se drvo treba prerađivati i slati kao polu ili gotov proizvod na tržište.
Ne zaboravite da je Šipad, kao naš najveći prijeratni izvoznik izgubio gotovo skroz cijelo svoje prijeratno tržište (ovi debili na vlasti nisu u stanju vratiti Šipadove objekte u "komšiluku", a kamoli tržište).
Zbog novih tehnologija, novih sistema upravljanja (popularno nazvanih "management"), mi bi možda i ostvarili neki suficit od izvoza drvne rezane građe, samo ako se sa drvnim sirovinama "zakačimo" na neke velike drvne gigante iz Evrope.
Ovako, u zemlji od manje od 4 miliona stanovnika, sa totalnom anarhijom u drvnoj industriji i preko 50 fabrika, stvarno nismo konkurentni nikome (ponavljam da je prije rata uz Šipad veliki izvoznik bila i Krivaja i još par većih koncerna iz BiH).
Ja sam bio na jednom od najvećih sajama drvne industrije u Minhenu 2001. ili 2002. godine gdje je izlagao i naš Konjuh (mislim da su bili oni):
Znate li kako je njihov štand izgledao, ne u odnosu na talijanske ili švedske gigante, nego na estonske, bugarske ili poljske kompanije (koje su također tranzicione zemlje)? Stvarno znatno "skromnije" (da ne kažem jadno), a sve upravo zbog činjenice da jedino sa jednim ili par jakih drvnih giganata (a ne sa 50 malih "fabrikica") možemo možda nešto i zaraditi od izvoza drvne industrije. Neko je spomenuo IKEU iz Švedsku; svi drvni preređivači iz Švedske su na neki način povezani ili posluju sa IKEO-m i u svijetu se iz Švedske zna samo za IKEU!
Ovo je, po mišljenju i stručnjaka iz zemlja u tranziciji (koje su bile u istoj ili sličnoj situaciji poslije pada komunizma, gdje su se "preko noći" počele pojavljivati "divlji" izvoznici) jedini način da se zaradi nešto od drvne industrije.
A nama su šume, uz rude i hidroenergetski potencijal, oduvijek bile najvažniji izvozni privredni resurs.
Ako se nešto ne uradi po ovom pitanju, onda sam aposlutno za to da se šume uopšte i ne diraju, jer svakako od rezanja na "crno" profit ostvaruju samo mafijaši.

Ta ra
Locked