Zabrana rada poslije 23:00

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#1 Zabrana rada poslije 23:00

Post by Liberalism »

Zbog cega se niko u Bosni i Hercegovini ne buni zbog zabrane rada ugostiteljskih i trgovačkih objekata poslije 23:00?

Najbolji primjer katastrofalne primjene ove mjere jesu turisticka mjesta u BiH u kojima policija strogo kaznjava sve koji rade nakon 23:00

Da li to podrzavete / ne podržavate i zasto??
Pretposljednji Mohikanac
Posts: 545
Joined: 24/10/2006 15:50

#2

Post by Pretposljednji Mohikanac »

koja glupost. ne podrzavam zabranu. jebo ti grad gdje je u 11 fajront.

e sad, drugo je sto bi uveo obavezno testiranje zvucne izolacije, i za rad iza 11 davao dozvole samo lokalima koji zadovoljavaju odredjene standarde.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#3

Post by Liberalism »

Zasto to?

Zasto zvucna izolacija poslije 23 sata?

Ima li neki konkretan razlog?
Pretposljednji Mohikanac
Posts: 545
Joined: 24/10/2006 15:50

#4

Post by Pretposljednji Mohikanac »

pa zato sto ljudi u okolnim zgradama spavaju...?
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#5

Post by Liberalism »

seka wrote:protiv :oops:

samo ako se objekat nalazi najmanje 3km od stambenog prostora 8)
Ok znaci i ti ne podrzavas ovakvu mjeru restrikcije koju provode nase vlasti.

Al posto je tvoj stav uslovan (3 km od stambenog prostora), zasto to? Na primjer zasto se u Sarajevu ne ogranici tramvajski saobracaj do 23:00 jer on stvara buku građanima koji zive neposredno uz tramvajsku prugu? Treba li onda i tramvaje odmaknuti 3 km od naselja? Ili da ne voze po noci?

Slican je primjer drumski saobracaj? Da li si i za to da se samo na cestama udaljenim 3 km od naselja voze drumska vozila (posebno kamioni) nakon 23:00?

Ili kontra. Zasto ti smeta rad apoteke ako se nalazi u tvom naselju poslije 23:00?
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#6

Post by taxi_driver »

kako sam ja cuo,zatvaranje objekata poslije 2300 nije zbog buke,nego zbog toda sto vecina kafica nisu registrovani kao nocni barovi.tako da, ako nije nocni bar ,mora zatvoriti do 2300.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#7

Post by Liberalism »

seka wrote:
Liberalism wrote:
seka wrote:protiv :oops:

samo ako se objekat nalazi najmanje 3km od stambenog prostora 8)
Ok znaci i ti ne podrzavas ovakvu mjeru restrikcije koju provode nase vlasti.

Al posto je tvoj stav uslovan (3 km od stambenog prostora), zasto to? Na primjer zasto se u Sarajevu ne ogranici tramvajski saobracaj do 23:00 jer on stvara buku građanima koji zive neposredno uz tramvajsku prugu? Treba li onda i tramvaje odmaknuti 3 km od naselja? Ili da ne voze po noci?

Slican je primjer drumski saobracaj? Da li si i za to da se samo na cestama udaljenim 3 km od naselja voze drumska vozila (posebno kamioni) nakon 23:00?

Ili kontra. Zasto ti smeta rad apoteke ako se nalazi u tvom naselju poslije 23:00?
zivota ti, gdje ti zivis i gdje je taj tvoj ugostiteljski objekat?
apoteku i ugostiteljski objekat porediti :-)
nemam vremena sad da objasnjavam...za gradsku buku.
poz.
Kad bi procitala podzakonske akte koji se odnose na regulisanje radnog vremena vidila bi da taj akt ne pravi razlike između privatne apoteke i diskoteke.

Svi trgovački i ugostiteljski objekti imaju regulisano radno vrijeme i to do 23:00. tako da je to na identican nacin rjeseno u tvom rodnom sarajevo i ovde gdje ja zivim u tom mom gorazdu :-)

Pitanje je rada nakon 23:00 i on je kao takav u svim objektima koji rade direktno sa kupcima roba i usluga - ZABRANJEN.

Jel sad jasnije :)
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#8

Post by Liberalism »

taxi_driver wrote:kako sam ja cuo,zatvaranje objekata poslije 2300 nije zbog buke,nego zbog toda sto vecina kafica nisu registrovani kao nocni barovi.tako da, ako nije nocni bar ,mora zatvoriti do 2300.
Nocni barovi su samo sinonim za objekte koji rade po specijalnom rezimu i kao takvi specijalni slucajevi se izuzimaju od generalnog pravila da je radno vrijeme do 23:00.

Usput, da li je neko upoznat kada je po prvi put uvedeno takvo pravilo u Bosni i Hercegovini?
plimpi
Posts: 92
Joined: 29/10/2006 10:51
Location: Sarajevo

#9 Re: Zabrana rada poslije 23:00

Post by plimpi »

Liberalism wrote:Zbog cega se niko u Bosni i Hercegovini ne buni zbog zabrane rada ugostiteljskih i trgovačkih objekata poslije 23:00?

Najbolji primjer katastrofalne primjene ove mjere jesu turisticka mjesta u BiH u kojima policija strogo kaznjava sve koji rade nakon 23:00

Da li to podrzavete / ne podržavate i zasto??

nisi napisao ništa konkretno, ni kojim zakonom se to zabranjuje, niti u kojim mjestima policija kažnjava ? i koja su to turistička mjesta? i, koja je kazna posrijedi? koliko često? navedi par primjera, ne možeš pisati nepotpune informacije.

:-)
plimpi
Posts: 92
Joined: 29/10/2006 10:51
Location: Sarajevo

#10

Post by plimpi »

opet mi nije jasno na koje objekte tačno misliš. ja sam nebrojeno mnogo puta bila u ugostiteljskom objektu do 4 ujutro :-) ili, bolje rečeno, moja raja. ja se uvijek umorim oko 12 - 1 i odem kući pavati :D but the point is - jako puno kafana radi do kasno i zaista mi niej jasno tvoje pitanje. ili misliš samo na neke? nije valjda da sve one rade ilegalno :-)
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#11

Post by Liberalism »

Svi ugostiteljsk objekti koji rade nakon 23:00 ili su bjekti sa posebnim rezimom rada (kao sto neko rece nocni barovi) ili rade a ne postuju propise o radnom vremenu. Ako objekat ima na vratima napisano radno vrijeme (obicno od 08:00 do 23:00) a ako radi kasnije krsi propise o radnom vremenu.

Znaci i objekti koji u krugu 'izvan 3 km od naseljenog mjesta' rade nakon 23:00 a nemaju posebno odobrenje (u nekim sredinama se takva odobrenja uopste ne mogu dobiti) krse zakon i kao akvi podložni su sankcijama policije. Jeli to u redu?
forza milan
Posts: 373
Joined: 12/07/2006 16:02

#12

Post by forza milan »

Liberalism wrote:Svi ugostiteljsk objekti koji rade nakon 23:00 ili su bjekti sa posebnim rezimom rada (kao sto neko rece nocni barovi) ili rade a ne postuju propise o radnom vremenu. Ako objekat ima na vratima napisano radno vrijeme (obicno od 08:00 do 23:00) a ako radi kasnije krsi propise o radnom vremenu.

Znaci i objekti koji u krugu 'izvan 3 km od naseljenog mjesta' rade nakon 23:00 a nemaju posebno odobrenje (u nekim sredinama se takva odobrenja uopste ne mogu dobiti) krse zakon i kao akvi podložni su sankcijama policije. Jeli to u redu?
poslije 23:00 ljudi imaju pravo spavati a ti nemas pravo galamiti
jasno ko dan
da bi galamio treba da ne ugrozavas pravo koje onih koji spavaju
ako imas uvjete za to galami i festaj 00:00-24:00

e sad, mozda bih se i ja bunio da sam vlasnik nekog takvog objekta ali probaj bit realan bar na kratko
Pretposljednji Mohikanac
Posts: 545
Joined: 24/10/2006 15:50

#13

Post by Pretposljednji Mohikanac »

buahaha dvije godine mi je "Futura" pod prozorom tutnjala, sad mi je tako drago sto je nema, nije bilo sretnijeg covjeka od mene kad im je poplava u podrumu sarajke izbila :lol: :lol: :lol: pokrepali dabogda i oni i njihova "muzika" :D
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#14

Post by Liberalism »

forza milan wrote:
Liberalism wrote:Svi ugostiteljsk objekti koji rade nakon 23:00 ili su bjekti sa posebnim rezimom rada (kao sto neko rece nocni barovi) ili rade a ne postuju propise o radnom vremenu. Ako objekat ima na vratima napisano radno vrijeme (obicno od 08:00 do 23:00) a ako radi kasnije krsi propise o radnom vremenu.

Znaci i objekti koji u krugu 'izvan 3 km od naseljenog mjesta' rade nakon 23:00 a nemaju posebno odobrenje (u nekim sredinama se takva odobrenja uopste ne mogu dobiti) krse zakon i kao akvi podložni su sankcijama policije. Jeli to u redu?
poslije 23:00 ljudi imaju pravo spavati a ti nemas pravo galamiti
jasno ko dan
da bi galamio treba da ne ugrozavas pravo koje onih koji spavaju
ako imas uvjete za to galami i festaj 00:00-24:00

e sad, mozda bih se i ja bunio da sam vlasnik nekog takvog objekta ali probaj bit realan bar na kratko
Na osnovu cega ti tvrdis da jedna osoba ima pravo spavati nakon 23:00 a da druga osoba nema pravo kupiti hljeb nakon 23:00?

De mi reci taj neki argument koji je jasan ko dan?

Ako nadjes i jedan relevantan podatak koji potvrdjuje tvoj 'jasno kao dan' teorem skidam kapu :-) Ali nema to je obicna predrasuda.

Jos nesto. Niko niti od jednih od naroda izabranih predstavnika vlasti u Bosni i Hercegovini nije dobio takvu odluku. Ta odluka o radnom vremenu je prepisana i danas ne vjerjem da je ziv niti jedan zakonodavac koji je takvu odluku donio.
Dosta
Posts: 107
Joined: 26/11/2005 15:08

#15

Post by Dosta »

Liberalism wrote:
taxi_driver wrote:kako sam ja cuo,zatvaranje objekata poslije 2300 nije zbog buke,nego zbog toda sto vecina kafica nisu registrovani kao nocni barovi.tako da, ako nije nocni bar ,mora zatvoriti do 2300.
Nocni barovi su samo sinonim za objekte koji rade po specijalnom rezimu i kao takvi specijalni slucajevi se izuzimaju od generalnog pravila da je radno vrijeme do 23:00.
eto rijesen problem! registruj svoj bar ili sta vec kao nocni klub, placaj veci porez i radi! ne vidim sta je problem u ovom zakonu... svi bi da rade do 5 ujutro a da prijave 10 prodanih kafa i tri pive :D
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#16

Post by Liberalism »

Dosta wrote:
Liberalism wrote:
taxi_driver wrote:kako sam ja cuo,zatvaranje objekata poslije 2300 nije zbog buke,nego zbog toda sto vecina kafica nisu registrovani kao nocni barovi.tako da, ako nije nocni bar ,mora zatvoriti do 2300.
Nocni barovi su samo sinonim za objekte koji rade po specijalnom rezimu i kao takvi specijalni slucajevi se izuzimaju od generalnog pravila da je radno vrijeme do 23:00.
eto rijesen problem! registruj svoj bar ili sta vec kao nocni klub, placaj veci porez i radi! ne vidim sta je problem u ovom zakonu... svi bi da rade do 5 ujutro a da prijave 10 prodanih kafa i tri pive :D
Ako na ovaj nacin kreiras argumentaciju svaka cast. To ti dodje isto da si rekao nekome: Hoces da jedes poslije 23:00. Fino se registruj pa jedi.

Zasto organicavanje rada povezujes sa utajom poreza? Hoces da kazes da za tebe nije problem kada neki turista koji prolazi kroz bosnu nakon 23:00 ne moze kupiti komad hljeba ili negdje uci i popiti casu vode?

Ovde nije stvar da se registujes po nekom posebnom zakonu pa da mozes u 24:00 koristiti neku uslugu. Zasto tramvaji u Sarajevu mogu naplacivati po normalnim cijenama usluge transporta izmedju 23:00 i 24:00 a prodavnica hljeba (ili rakije svejedno) mora se posebno registrovati za to?

Ili jos banalnije. Zbog cega tramvaji rade do 24:00 a ne rade npr do 01:00?

Bas me interesuju razlozi onih kojima radno vrijeme do 23:00 smeta, zast im ne smeta radno vrijeme do 22:30?

I na kraju, moze li iko ovde dati neki konkretan argument zbog cega je ovako i zbog cega ne moze drugacije?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#17

Post by mostarac »

Ovo je Zakon rjesio veoma efikasno i ja ne vidim nikakav problem u svemu tome. Nikome nije zabranjeno raditi nakon 23:00 sata, ali ce na to svakako platiti poseban porez i taksu sto je sasvim uredu, jer ako nista drugo Zakon o radu obavezuje na posebne nadoknade za nocni rad. Dakle niko nikom nista nije zabranio, ali ako ces se ti registrovati ko caffe bar a raditi cijelu noc kao da je podne onda to bas i nema smisla, jer zapamti U SVIM DRZAVAMA ovog svijeta je to regulisano na isti nacin. Svi koji rade nakon 23, a negdje i nakon 22 sata imaju obavezu ispunjavanja odredjenih uslova kao i obavezu placanja veceg poreza. To sto bi ti u kaficu koji se nalazi u stambenoj zgradi odvio muziku do daske u 3 sata poslije ponoci govori samo o tvom bezobrazluku a ne o drzavi. Zakon i postoji da onemoguci tipove poput tebe da maltretiraju veliki broj ljudi. Da bi imao dozvolu da pustas muziku poslije 23 sata onda moras i napraviti zvucnu izolaciju i ispuniti kriterije i uslove za to, pa opleti koliko ti drago i plati za taj svoj ceif.
Drzava ni prodavnicama, ni kaficima ni bilo cemu drugom nije zabranila rad nakon 23 sata, ali je taj rad tretirala na poseban nacin i prema njemu se tako i odnosi, kao uostalom i sve drzave ovog svijeta. Sad sto je nas anrhija u ovoj zemlji naucila da svaka seljacina moze doci i reci sta me boli k.... za ostale ljude oko mene, nek je meni dobro, je drugi par rukava, i shvatam ja da onda makar i to simbolicno provodjenje zakona i MOG PRAVA NA ODMOR boli mnoge sto su izasli iz opanaka, ali opanke nikad nisu izasle iz njih
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#18

Post by Liberalism »

mostarac wrote:Ovo je Zakon rjesio veoma efikasno i ja ne vidim nikakav problem u svemu tome. Nikome nije zabranjeno raditi nakon 23:00 sata, ali ce na to svakako platiti poseban porez i taksu sto je sasvim uredu, jer ako nista drugo Zakon o radu obavezuje na posebne nadoknade za nocni rad. Dakle niko nikom nista nije zabranio, ali ako ces se ti registrovati ko caffe bar a raditi cijelu noc kao da je podne onda to bas i nema smisla, jer zapamti U SVIM DRZAVAMA ovog svijeta je to regulisano na isti nacin. Svi koji rade nakon 23, a negdje i nakon 22 sata imaju obavezu ispunjavanja odredjenih uslova kao i obavezu placanja veceg poreza. To sto bi ti u kaficu koji se nalazi u stambenoj zgradi odvio muziku do daske u 3 sata poslije ponoci govori samo o tvom bezobrazluku a ne o drzavi. Zakon i postoji da onemoguci tipove poput tebe da maltretiraju veliki broj ljudi. Da bi imao dozvolu da pustas muziku poslije 23 sata onda moras i napraviti zvucnu izolaciju i ispuniti kriterije i uslove za to, pa opleti koliko ti drago i plati za taj svoj ceif.
Drzava ni prodavnicama, ni kaficima ni bilo cemu drugom nije zabranila rad nakon 23 sata, ali je taj rad tretirala na poseban nacin i prema njemu se tako i odnosi, kao uostalom i sve drzave ovog svijeta. Sad sto je nas anrhija u ovoj zemlji naucila da svaka seljacina moze doci i reci sta me boli k.... za ostale ljude oko mene, nek je meni dobro, je drugi par rukava, i shvatam ja da onda makar i to simbolicno provodjenje zakona i MOG PRAVA NA ODMOR boli mnoge sto su izasli iz opanaka, ali opanke nikad nisu izasle iz njih
Na zalost i ti koristis dokaze koji ne bi trebali biti uzeti u obzir kada se objektivno diskutuje o tome da li je dobro ili ne sto drzava ogranicava ad nakon 23:00.

Ti dajes kao 'dokaz' tvrdnju da država nije zabranila rad nakon 23:00 ali ih tretira na poseban nacin.
Ja o tome upravo i govorim i pitam zasto drzava tretira na poseban nacin one koji prodaju proizvode i usluge nakon 23:00, ako da ti to i nije neki jak argument.

Koristis kao argument naknade za nocni rad koji propisuje Zakon o radu kao argument 'za' placanje ekstra poreza za rad nakon 23:00. Cudno (mada nije neuobicajeno) da primjenjujes jedan zakon na sasvim drugu oblast jer kakve ima veze zakon o radu (koji obavezuje poslodavca na obaveze prema uposleniku) sa podzakonskim aktima o radnom vremenu (koji regulisu extra poreze za one koji rade duze od 23:00)?

Trece, koristis kao argument za 'kafic u stambenoj zgradi' kao argument za, mada ova zabrana rada ne razlikuje 'kafic u zgradi' u odnosu na kafic na Treskavici gdje u krugu od 20 km nema zive osobe.

Cetvrto koristis argument maltretiranja. Međutim ne navodis niti jedan dokaz kako prodavnica prehrambenih proizvoda koja hoce da radi 24:00 moze maltrtirati veliki broj ljudi i koja se nalazi ne blizu stambenih objekata (npr: interex na stupu?)


Peto, ako ti radis od 08:00 do 16:00 i zelis da se odmaas od 22:00 do 08:00 i time argumentujes da rad bas u to vrijeme kad se ti odmaras mora biti posebno retiran, sta sa ljudima koji rade od 16:00 do 24:00, da li oni imaju pravo da normalno korite trgovacke i ugostiteljske usluge u period nakon sto zavrse sa svojim radnim vremenom?

(za ovo podsjeticu te da u Bosni jos uvijek ima masa ljudi koji rade promjenjivo radno vrijeme / rad u smjenama)

Ako ti imas pravo na odmor od 23:00 do 08:00 u kojem ti netreba ni prodavnica ni apoteka ni kafana, kako imas pravo da kazes da neko drugi nema pravo da sam rasporedi svoje vrijeme za odmor kako on to misli da je najbolje?

Da bolje razmislis, provjeri ko je to odredio da imas pravo na odmor u te sate? Cista predrasuda.....

Ima toga more da se diskutuje zato malo manje razmisljaj o opancima a malo vise se educiraj o pitanju o kojem zelis da diskutujes :) :-)
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#19

Post by chuchumbamayumbe »

Liberalism wrote:
mostarac wrote:Ovo je Zakon rjesio veoma efikasno i ja ne vidim nikakav problem u svemu tome. Nikome nije zabranjeno raditi nakon 23:00 sata, ali ce na to svakako platiti poseban porez i taksu sto je sasvim uredu, jer ako nista drugo Zakon o radu obavezuje na posebne nadoknade za nocni rad. Dakle niko nikom nista nije zabranio, ali ako ces se ti registrovati ko caffe bar a raditi cijelu noc kao da je podne onda to bas i nema smisla, jer zapamti U SVIM DRZAVAMA ovog svijeta je to regulisano na isti nacin. Svi koji rade nakon 23, a negdje i nakon 22 sata imaju obavezu ispunjavanja odredjenih uslova kao i obavezu placanja veceg poreza. To sto bi ti u kaficu koji se nalazi u stambenoj zgradi odvio muziku do daske u 3 sata poslije ponoci govori samo o tvom bezobrazluku a ne o drzavi. Zakon i postoji da onemoguci tipove poput tebe da maltretiraju veliki broj ljudi. Da bi imao dozvolu da pustas muziku poslije 23 sata onda moras i napraviti zvucnu izolaciju i ispuniti kriterije i uslove za to, pa opleti koliko ti drago i plati za taj svoj ceif.
Drzava ni prodavnicama, ni kaficima ni bilo cemu drugom nije zabranila rad nakon 23 sata, ali je taj rad tretirala na poseban nacin i prema njemu se tako i odnosi, kao uostalom i sve drzave ovog svijeta. Sad sto je nas anrhija u ovoj zemlji naucila da svaka seljacina moze doci i reci sta me boli k.... za ostale ljude oko mene, nek je meni dobro, je drugi par rukava, i shvatam ja da onda makar i to simbolicno provodjenje zakona i MOG PRAVA NA ODMOR boli mnoge sto su izasli iz opanaka, ali opanke nikad nisu izasle iz njih
Na zalost i ti koristis dokaze koji ne bi trebali biti uzeti u obzir kada se objektivno diskutuje o tome da li je dobro ili ne sto drzava ogranicava ad nakon 23:00.

Ti dajes kao 'dokaz' tvrdnju da država nije zabranila rad nakon 23:00 ali ih tretira na poseban nacin.
Ja o tome upravo i govorim i pitam zasto drzava tretira na poseban nacin one koji prodaju proizvode i usluge nakon 23:00, ako da ti to i nije neki jak argument.

Koristis kao argument naknade za nocni rad koji propisuje Zakon o radu kao argument 'za' placanje ekstra poreza za rad nakon 23:00. Cudno (mada nije neuobicajeno) da primjenjujes jedan zakon na sasvim drugu oblast jer kakve ima veze zakon o radu (koji obavezuje poslodavca na obaveze prema uposleniku) sa podzakonskim aktima o radnom vremenu (koji regulisu extra poreze za one koji rade duze od 23:00)?

Trece, koristis kao argument za 'kafic u stambenoj zgradi' kao argument za, mada ova zabrana rada ne razlikuje 'kafic u zgradi' u odnosu na kafic na Treskavici gdje u krugu od 20 km nema zive osobe.

Cetvrto koristis argument maltretiranja. Međutim ne navodis niti jedan dokaz kako prodavnica prehrambenih proizvoda koja hoce da radi 24:00 moze maltrtirati veliki broj ljudi i koja se nalazi ne blizu stambenih objekata (npr: interex na stupu?)


Peto, ako ti radis od 08:00 do 16:00 i zelis da se odmaas od 22:00 do 08:00 i time argumentujes da rad bas u to vrijeme kad se ti odmaras mora biti posebno retiran, sta sa ljudima koji rade od 16:00 do 24:00, da li oni imaju pravo da normalno korite trgovacke i ugostiteljske usluge u period nakon sto zavrse sa svojim radnim vremenom?

(za ovo podsjeticu te da u Bosni jos uvijek ima masa ljudi koji rade promjenjivo radno vrijeme / rad u smjenama)

Ako ti imas pravo na odmor od 23:00 do 08:00 u kojem ti netreba ni prodavnica ni apoteka ni kafana, kako imas pravo da kazes da neko drugi nema pravo da sam rasporedi svoje vrijeme za odmor kako on to misli da je najbolje?

Da bolje razmislis, provjeri ko je to odredio da imas pravo na odmor u te sate? Cista predrasuda.....

Ima toga more da se diskutuje zato malo manje razmisljaj o opancima a malo vise se educiraj o pitanju o kojem zelis da diskutujes :) :-)
Po ovoj logici i filozofiji, sve treba da radi non-stop, pocevsi od gradskog prevoza, restorana, kafana, barova, prodavnica, apoteka... Ma daaaj...
Postoje neke (ne)pisane norme i pravila i ja sam za to da se primjenjuju. Npr, nisam za to da se, kao u Hrvatskoj, uvede zabrana rada nedjeljom (kod nas bi komotno moglo petkom) :D , ali nisam ni za to da mi hadzo pusta muziku do neka doba i da to tako moze prolaziti. Pa ja imam malo dijete, a i bez njega, moraju ljudi spavati i odmarati se... Valjda je noc stvorena za to. A ovi kojima odgovara "nocni rezim" zbog njihovih obaveza, trebali bi svoje potrebe prilagoditi tim uslovima. Postoje dezurne apoteke, dezurne prodavnice, postoji komercijalna linija do neka doba, postoje i mjesta koja rade do ujutro, pa u cemu je onda problem?
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#20

Post by Liberalism »

Neznam gdje si procitao da bi svi trebali raditi non-stop. Ovde je u pitanju zabrana rada poslije 23:00 a ne zakon o radu non-stop...

U domaćim propisima nema nekog prava za dezurni rad i takvo nesto koriste samo apoteke u javnom vlasnistvu.

Moze neko prihvatati ili ne prihvatati nepisana pravila ili norme ali to je cista zloupotreba zakona i ogranicavanje slobode pojedinca.

Ako ti mislis da nije u redu da ti u 24:00 imas pravo kupiti nesta za tvoje dijete to je ok. Ali ja mislim da se to ne treba ogranicavati jer nisu svi kao ti. I zasto bi neko trebao trpiti nesto bez ikakvog obrazlozenja. A takvi su propisi u zabrani rada nakon 23:00.

I ta prica oko necijeg prava da se odmara i spava je čista demagogija. Konkretan primjer za sve koji misle tako:

Svima vama kao smeta rad nakon 23:00 ali vam ne smeta uvijek. Smeta vam u ponedeljak 13. novembra ali vam ne smeta 31. decembra? Ako ste za zabranu onda ste za zabranu. Ako niste niste. Al vi bi zabranu kad vama odgovara a slobodu kad vama odgovara. To je licemjerno.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#21

Post by chuchumbamayumbe »

Liberalism wrote:Neznam gdje si procitao da bi svi trebali raditi non-stop. Ovde je u pitanju zabrana rada poslije 23:00 a ne zakon o radu non-stop...

U domaćim propisima nema nekog prava za dezurni rad i takvo nesto koriste samo apoteke u javnom vlasnistvu.

Moze neko prihvatati ili ne prihvatati nepisana pravila ili norme ali to je cista zloupotreba zakona i ogranicavanje slobode pojedinca.

Ako ti mislis da nije u redu da ti u 24:00 imas pravo kupiti nesta za tvoje dijete to je ok. Ali ja mislim da se to ne treba ogranicavati jer nisu svi kao ti. I zasto bi neko trebao trpiti nesto bez ikakvog obrazlozenja. A takvi su propisi u zabrani rada nakon 23:00.


I ta prica oko necijeg prava da se odmara i spava je čista demagogija. Konkretan primjer za sve koji misle tako:

Svima vama kao smeta rad nakon 23:00 ali vam ne smeta uvijek. Smeta vam u ponedeljak 13. novembra ali vam ne smeta 31. decembra? Ako ste za zabranu onda ste za zabranu. Ako niste niste. Al vi bi zabranu kad vama odgovara a slobodu kad vama odgovara. To je licemjerno.
Ja sve pokupujem prije 23:00 i ne pada mi na pamet da idem u shopping poslije toga! Ako je nekome zapelo za pivu ili nesto drugo, ima brate prodavnica otvorenih non-stop, pa moze da kupi sto mu je potrebno.
Naravno da mi smeta rad nakon 23:00, ali samo tamo gdje mu nije mjesto. Ne protivim se, neka rade Bazeni i Aqua cijelu noc, tamo nikome ne smetaju, ali ako glavonja otvori kafanu u mojoj zgradi, pa drnda dzigera cijelu noc, onda je to nesto drugo.
Sto se tice toga ko je licemjeran, to nema veze sa mojom konstatacijom, ta ti je prica bezze ba...
A gdje pocinje i gdje zavrsava sloboda pojedinca? Naravno da moraju postojati neka ogranicenja. Pa ne mozes hodati gol po gradu jer je to u suprotnosti sa nekim moralnim normama i nacelima. Ne mozes voziti 120 tamo gdje je ogranicenje 60. Samo mi nemoj reci da se i tu krse prava pojedinca. Zato i postoji zakon da bi to regulisalo i da ne bi ljudi tumacili ovo ili ono onako kako njima odgovara. Kako je tako je, a ako nekome ne odgovara, bujrum brate u Holandiju, tamo je sve dozvoljeno, pa u stranku pedofila se upisite, uzivajte...Tamo bar nema ogranicavanja slobode pojedinaca.
Marchegianni
Posts: 191
Joined: 29/04/2003 00:00
Location: Sarajevo

#22

Post by Marchegianni »

Meni preko puta zgrade radi pekara 24H, iza zgrade granap 24h, u okolini ima još kamara takvih objekata. Samim tim je besmisleno govoriti o zabrani. Nije zabranjeno, samo važe drugi administrativni uslovi. Problem je vlasnika što ne radi kad vam zatreba hljeb (na primjer), ne zakonodavca.

Uostalom, neću ponavljati rečeno, mostarac je već sve rekao što se ima reći.
User avatar
hrasno38
Posts: 31285
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#23

Post by hrasno38 »

kako neko moze uporedjivati recimo ugostiteljski objekat sa muzikom uzivo sa recimo apotekom ili pekarom. Zna se kucni red ako u ovoj drzavi postoji ikakav red i poslije 23 nema muzike osim naravno ako je ta muzika necujna van zidova tog objekta. Sve ostalo je uznemirivanje jer ugostiteljski objekat mozda jeste potreba ali muzika nije pogotovo ako je preglasna i ako je u basti toga objekta koji je jedva 10-tak metara udaljen od okolnih kuca.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#24

Post by Liberalism »

Marchegianni wrote:Meni preko puta zgrade radi pekara 24H, iza zgrade granap 24h, u okolini ima još kamara takvih objekata. Samim tim je besmisleno govoriti o zabrani. Nije zabranjeno, samo važe drugi administrativni uslovi. Problem je vlasnika što ne radi kad vam zatreba hljeb (na primjer), ne zakonodavca.

Uostalom, neću ponavljati rečeno, mostarac je već sve rekao što se ima reći.
To sto ti radi pekara razlog je u tome sto je dozvoljena proizvodnja 24 sata, ali to ne znaci da je pekarama dozvoljena prodaja proizvoda 24:00. Pogledaj radno vrijeme pekare pa ces vidjeti. drugim rijecima oni prodaju hljeb nakon 23:00 sata mimo propisa.

isto je i za granap. Prodavnice koje rade 24:00 zvanicno ne rade vec se od 23:00 do 07:00 objekat cuva a taj cuvar ujedno i prodaje (opet mimo zakona) proizvode kupcima.

Jel vam sad malo jasnije? Sta ste se uhvatili kafane?

Usput, niko da kaze 'boze dragi kako policija dozvoljava rad kafanama nakon 23:00 na novu godinu, bajram bozic ili sta ti ja znam vec' vec vam samo smeta kada vi ne izlazite u kafane nakon 23:00.

Nije ovde rijec o tome sta kome smeta ili ne smeta nego sta su argumenti za zabranu rada i zasto ako je vec tako da vecini smeta rad nakon 23:00 zasto onda bilo sta radi nakon dozvoljenog radnog vremena.

Vama sve smeta osim onda kad vam zatreba neka usluga nakon 23:00. Tad vam nista ne smeta.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#25

Post by chuchumbamayumbe »

Liberalism wrote:
Marchegianni wrote:Meni preko puta zgrade radi pekara 24H, iza zgrade granap 24h, u okolini ima još kamara takvih objekata. Samim tim je besmisleno govoriti o zabrani. Nije zabranjeno, samo važe drugi administrativni uslovi. Problem je vlasnika što ne radi kad vam zatreba hljeb (na primjer), ne zakonodavca.

Uostalom, neću ponavljati rečeno, mostarac je već sve rekao što se ima reći.
To sto ti radi pekara razlog je u tome sto je dozvoljena proizvodnja 24 sata, ali to ne znaci da je pekarama dozvoljena prodaja proizvoda 24:00. Pogledaj radno vrijeme pekare pa ces vidjeti. drugim rijecima oni prodaju hljeb nakon 23:00 sata mimo propisa.

isto je i za granap. Prodavnice koje rade 24:00 zvanicno ne rade vec se od 23:00 do 07:00 objekat cuva a taj cuvar ujedno i prodaje (opet mimo zakona) proizvode kupcima.

Jel vam sad malo jasnije? Sta ste se uhvatili kafane?

Usput, niko da kaze 'boze dragi kako policija dozvoljava rad kafanama nakon 23:00 na novu godinu, bajram bozic ili sta ti ja znam vec' vec vam samo smeta kada vi ne izlazite u kafane nakon 23:00.

Nije ovde rijec o tome sta kome smeta ili ne smeta nego sta su argumenti za zabranu rada i zasto ako je vec tako da vecini smeta rad nakon 23:00 zasto onda bilo sta radi nakon dozvoljenog radnog vremena.

Vama sve smeta osim onda kad vam zatreba neka usluga nakon 23:00. Tad vam nista ne smeta.
To je zxato sto je Bajram dva puta godisnje, Bozici po jednom i to je to...Svako pravilo ima izuzetaka...
Za ovo drugo procitaj postove gore iznad i nemoj uproscavati stvari i generalizovati... Fakat si bezze zapeo... Kako mozes porediti rad kafane, apoteke, benzinske pumpe, pekare ili prodavnice? Ma daaj ba...
Post Reply