Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Da li ste za donošenje Zakona o zabrani pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Da, naravno ;
101
67%
Ne, radi se o diskriminaciji pušača ;
43
29%
Nije mi baš važno ;
6
4%
 
Total votes: 150

VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#1 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by VjecitiStudent »

A da promijenis anketno pitanje u "Da li ste za ili protiv raka pluca?"
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#2 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Asana »

Pozdravljam odluku.
Nije li danas vec bila negdje ovakva tema, samo bez ankete?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#3 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by VjecitiStudent »

ThunderbirD wrote:
VjecitiStudent wrote:A da promijenis anketno pitanje u "Da li ste za ili protiv raka pluca?"
Neće ići.

Bila bi poželjna on topic diskusija... :)
Rak pluca je itekako "on topic" kad je pusenje u pitanju.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3243673.stm
Lung cancer is the most commonly diagnosed cancer in the world. In the UK, it is the second most-frequently occurring cancer, accounting for 1 in 7 new cases. Nine in ten of these can be squarely blamed on the pernicious effects of tobacco smoking - and unfortunately the majority of cases cannot be cured.
Most lung cancer cases are caused by smoking cigarettes. Even passive smoking can cause a problem, and the longer period over which the patient smokes, the higher the risks.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#4 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by nokia6170 »

konkretno takav zakon vec postoji u federaciji, ali ga niko, al bas niko ne primjenjuje. doslovice govoreci, vlada federacije kad ga je i predlozila parlamentu na usvajanje, cini mi se davne 1998. ili 99. godine, imali smo priliku na tv-u vidjeti kako premijer federacije i pojedini ministri na televiziji furlaju na sjednicama vlade...odakle je sam zakon i potekao :)

a kad neki zakon javno ne primijenjuju oni koji su ga predlozili i usvojili, zasto bi ga primijenjivali i ostali.
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#5 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by paprica29 »

U državi nam je sve sređeno i funkcioniše bez prijekorno, još je samo ostalo da se riješi problem pušenja i onda smo Švica. :roll: :roll: :roll:
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#6 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Skyfox »

u principu jedino mi smeta negdje kad jedem ako nema odvojeno za pusace i ove normalne :D
ali i to su rijetke situacije.
Znam da je ovisnost ali idi kuci pa pusi, znaci apsolutno da zabrani!!!
Samo sto je to malo smjesno jer kao i svi drugi zakoni kod nas ni ovaj se nece sprovoditi...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#7 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by VjecitiStudent »

Pticica mi kaze da FDS vrlo skoro organizovati jos jedno krstarenje oko Dubrovnika za nase politicare, da obezbijedi da nikakve slicne zabrane ne stupe na snagu
Za­ni­mlji­vo je da se kre­sa­nje ra­dni­čkih pla­ća u FDS de­ša­va ne­po­sre­dno na­kon što je upra­va ove fir­me or­ga­ni­zi­ra­la i pla­ti­la sku­po­cje­ni, po­ma­lo ek­stra­va­gan­tni izlet čes­trde­se­tak vi­so­kih zva­ni­čni­ka vla­da­ju­ćih stra­na­ka u Du­bro­vnik, ko­ji je sa­drža­vao i plo­vi­dbu sre­dnje­vje­ko­vnim je­dre­nja­kom. Me­đu zva­ni­ca­ma bi­li su i Šef­ki­ja Čekić, Se­mi­ha Bo­ro­vac, Ti­mur Nu­mić..., ko­ji zva­ni­čno sa sa­ra­jev­skom fa­bri­kom, ne­ma­ju ni­ka­kve ve­ze.
http://sarajevo-x.com/forum/posting.php ... =1&t=59081
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#8 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln »

VjecitiStudent wrote:A da promijenis anketno pitanje u "Da li ste za ili protiv raka pluca?"
A da na tramvajima napisemo anketu "jeste li za to da budete ubodeni u trbuh"?
Na sudzuki i suhovini "jeste li za rak zeluca", na pecenju "jeste li za visok holesterin", na pivi "jeste li za saobracajni udes"
Za sve na forumu: jeste li za to da @vjeciti malo ohladi sa pametovanjem?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#9 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln »

paprica29 wrote:U državi nam je sve sređeno i funkcioniše bez prijekorno, još je samo ostalo da se riješi problem pušenja i onda smo Švica. :roll: :roll: :roll:
Da, onda ce nam ukinuti vize, primice nas u EU, nece biti kriminala...
U drzavi gdje je lakse nabaviti gudru nego cigarete prica se o zabrani pusenja...jooooj, sto ne mogu popapucenih opanaka...
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#10 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by nosara »

seln wrote:
VjecitiStudent wrote:A da promijenis anketno pitanje u "Da li ste za ili protiv raka pluca?"
A da na tramvajima napisemo anketu "jeste li za to da budete ubodeni u trbuh"?
Na sudzuki i suhovini "jeste li za rak zeluca", na pecenju "jeste li za visok holesterin", na pivi "jeste li za saobracajni udes"
Za sve na forumu: jeste li za to da @vjeciti malo ohladi sa pametovanjem?
Ako je posljednje pitanje anketno, da, o da!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#11 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by mIRCerka »

nokia6170 wrote:konkretno takav zakon vec postoji u federaciji, ali ga niko, al bas niko ne primjenjuje. doslovice govoreci, vlada federacije kad ga je i predlozila parlamentu na usvajanje, cini mi se davne 1998. ili 99. godine, imali smo priliku na tv-u vidjeti kako premijer federacije i pojedini ministri na televiziji furlaju na sjednicama vlade...odakle je sam zakon i potekao :)

a kad neki zakon javno ne primijenjuju oni koji su ga predlozili i usvojili, zasto bi ga primijenjivali i ostali.
Otkako je Srebren Dizdar postao dekan Filozofskog faxa u Sarajevu, pushiti mozes samo u kafeteriji, ne i na hodnicima prostranim...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#12 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln »

mIRCerka wrote:
nokia6170 wrote:konkretno takav zakon vec postoji u federaciji, ali ga niko, al bas niko ne primjenjuje. doslovice govoreci, vlada federacije kad ga je i predlozila parlamentu na usvajanje, cini mi se davne 1998. ili 99. godine, imali smo priliku na tv-u vidjeti kako premijer federacije i pojedini ministri na televiziji furlaju na sjednicama vlade...odakle je sam zakon i potekao :)

a kad neki zakon javno ne primijenjuju oni koji su ga predlozili i usvojili, zasto bi ga primijenjivali i ostali.
Otkako je Srebren Dizdar postao dekan Filozofskog faxa u Sarajevu, pushiti mozes samo u kafeteriji, ne i na hodnicima prostranim...
Da se razumijemo: i ja sam za zabranu pusenja u javnim ustanovama (osim u za to predvidjenim prostorijama)...ali ja cu vjerovatno ovog ljeta zaobici Hrvatsku, iz samo jednog razloga: njihova ajatolahska zabrana pusenja u SVIM ugostiteljskim objektima...biva, sve ostalo nam je kalaj, jos samo pusenje da zabranimo i eto dzenneta na zemlji.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#13 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Better Man »

Aposulutno sam za potpunu zabranu pušenjana javnim mjestima. Prošle zime u Londonu šetam pored pabova, kad vidim goste koji puše ispred paba, jer unutra je zabranjeno pušenje. Tako treba i kod nas. Ako želiš zapaliti cigaretu lijepo izađeš van objekta ispušiš i nakon toga možeš nazad u objekat. I još jednu stvar treba uvesti, a to je zabrana prodaje cigareta maloljetnicima.
bosnianwoman
Posts: 154
Joined: 25/07/2008 14:02

#14 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by bosnianwoman »

VjecitiStudent wrote:Pticica mi kaze da FDS vrlo skoro organizovati jos jedno krstarenje oko Dubrovnika za nase politicare, da obezbijedi da nikakve slicne zabrane ne stupe na snagu
Za­ni­mlji­vo je da se kre­sa­nje ra­dni­čkih pla­ća u FDS de­ša­va ne­po­sre­dno na­kon što je upra­va ove fir­me or­ga­ni­zi­ra­la i pla­ti­la sku­po­cje­ni, po­ma­lo ek­stra­va­gan­tni izlet čes­trde­se­tak vi­so­kih zva­ni­čni­ka vla­da­ju­ćih stra­na­ka u Du­bro­vnik, ko­ji je sa­drža­vao i plo­vi­dbu sre­dnje­vje­ko­vnim je­dre­nja­kom. Me­đu zva­ni­ca­ma bi­li su i Šef­ki­ja Čekić, Se­mi­ha Bo­ro­vac, Ti­mur Nu­mić..., ko­ji zva­ni­čno sa sa­ra­jev­skom fa­bri­kom, ne­ma­ju ni­ka­kve ve­ze.
http://sarajevo-x.com/forum/posting.php ... =1&t=59081
Iskreno se nadam da ce zakon biti usvojen i primjenjen bez izuzetaka... takodjer bi bilo pozeljno da se zakonom regulise da osobe mladje od 20 godina ne mogu kupiti cigarete... isto bi trebalo da vazi i za alkohol...
Interesantno je kako kod nas sve poskupljuje osim cigareta i alkohola...Nema socijalnog bunta sve dok narod ima za "cigara" i za "pive"... nisam jednom cula izvlakusu "jos mi je samo to ostalo"... ne bih se smjela opkladiti da vlada na to racuna...

Steta sto kakav vjetar nije puhnuo da "elitu" odvede na pucinu bez povratka :zzzz:
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24273
Joined: 26/08/2007 17:10

#15 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Charuga »

Better Man wrote:Aposulutno sam za potpunu zabranu pušenjana javnim mjestima. Prošle zime u Londonu šetam pored pabova, kad vidim goste koji puše ispred paba, jer unutra je zabranjeno pušenje. Tako treba i kod nas. Ako želiš zapaliti cigaretu lijepo izađeš van objekta ispušiš i nakon toga možeš nazad u objekat. I još jednu stvar treba uvesti, a to je zabrana prodaje cigareta maloljetnicima.
Za ovo boldirano, mešćini, ima zakon ali ga niko ne postuje. Kao i zabranja prodaje i tocenja alkoholnih pica i zabrana kladjenja ali ... Kakva drzava takvo i postovanje zakona ... 8-)
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#16 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Better Man »

seln wrote:
mIRCerka wrote:
nokia6170 wrote:konkretno takav zakon vec postoji u federaciji, ali ga niko, al bas niko ne primjenjuje. doslovice govoreci, vlada federacije kad ga je i predlozila parlamentu na usvajanje, cini mi se davne 1998. ili 99. godine, imali smo priliku na tv-u vidjeti kako premijer federacije i pojedini ministri na televiziji furlaju na sjednicama vlade...odakle je sam zakon i potekao :)

a kad neki zakon javno ne primijenjuju oni koji su ga predlozili i usvojili, zasto bi ga primijenjivali i ostali.
Otkako je Srebren Dizdar postao dekan Filozofskog faxa u Sarajevu, pushiti mozes samo u kafeteriji, ne i na hodnicima prostranim...
Da se razumijemo: i ja sam za zabranu pusenja u javnim ustanovama (osim u za to predvidjenim prostorijama)...ali ja cu vjerovatno ovog ljeta zaobici Hrvatsku, iz samo jednog razloga: njihova ajatolahska zabrana pusenja u SVIM ugostiteljskim objektima...biva, sve ostalo nam je kalaj, jos samo pusenje da zabranimo i eto dzenneta na zemlji.
U svim zemljama EU je na snazi totalna zabrana pušenja u svim ugostiteljskim objektima, bez izuzetka. Dakle Hvatska je uvela identičnu zabranu kao zemlje EU (zabrana u HR nije ništa strožija nego u zemljama EU).
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#17 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by pjega »

pusac sam, ali ovako nesto podrzavam u potpunosti. sve do kafane, a da ne govorim o pusenju na radnom mjestu. to je cisto odvratno. meni nije nimalo mrsko izaci da zapalim kada je to potrebno. u svakom slucaju, nadam se da se ovo uskoro i sprovede.
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24273
Joined: 26/08/2007 17:10

#18 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Charuga »

Better Man wrote:
seln wrote:Da se razumijemo: i ja sam za zabranu pusenja u javnim ustanovama (osim u za to predvidjenim prostorijama)...ali ja cu vjerovatno ovog ljeta zaobici Hrvatsku, iz samo jednog razloga: njihova ajatolahska zabrana pusenja u SVIM ugostiteljskim objektima...biva, sve ostalo nam je kalaj, jos samo pusenje da zabranimo i eto dzenneta na zemlji.
U svim zemljama EU je na snazi totalna zabrana pušenja u svim ugostiteljskim objektima, bez izuzetka. Dakle Hvatska je uvela identičnu zabranu kao zemlje EU (zabrana u HR nije ništa strožija nego u zemljama EU).
Nemoj biti siguran u ovo sto pricas ... Bio sam u martu 2008 u Spaniji i nisam dozivio ovo sto ti pricas ... U svim ugostiteljskim objektima u kojima sam sjedio sam bez ikakvih problema zapalio cigaru ... Nisam sjedio (a nisam ni naisao na takav) u objektima gdje sjedi "elita" i ne znam kako je tamo ali takvi me restorani i ne interesuju ... Nisam mogao zapaliti na (u) zeljeznickoj stanici, metrou, aerodromu i sl jer tu nedaju i tu svi puse ispred ...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#19 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by VjecitiStudent »

Plavih_11 wrote: Nemoj biti siguran u ovo sto pricas ... Bio sam u martu 2008 u Spaniji i nisam dozivio ovo sto ti pricas ... U svim ugostiteljskim objektima u kojima sam sjedio sam bez ikakvih problema zapalio cigaru ... Nisam sjedio (a nisam ni naisao na takav) u objektima gdje sjedi "elita" i ne znam kako je tamo ali takvi me restorani i ne interesuju ... Nisam mogao zapaliti na (u) zeljeznickoj stanici, metrou, aerodromu i sl jer tu nedaju i tu svi puse ispred ...
I ako vec nije, bit ce
EU considers smoking ban in all bars, restaurants
The European Commission wants to ban smoking in all member states' workplaces by 2010.


BRUSSELS - The European Commission wants to ban smoking in bars and restaurants across the European Union, officials in Brussels said Monday.

However, discussions on a smoking ban in all 27 member states' workplaces are still at the initial stage, meaning any new rules are unlikely to begin before 2010.

"Clearly one of the areas which we would like to see covered (by the ban) is bars, restaurants and pubs, which are enclosed spaces where workers on a daily basis are exposed to passive smoking and to the consequences that passive smoking has on their own health and safety", said Chantal Hughes, spokeswoman of EU employment commissioner Vladimir Spidla.

Smoking bans currently differ widely across the EU. While Ireland was the first EU country to make its pubs and restaurants smoke-free, smoking cigarettes is still allowed in some pubs in Germany and Belgium. And smoking is still common in both bars and restaurants in central and Eastern European countries like Hungary and Romania.

"A number of member states have already introduced smoking bans. However, they are very different in terms of scope and nature", Hughes said.

"We have a duty to ensure that all workplaces are safe and secure for workers. At this stage we do not think that this is the case, which is why the commissioner would like to see a ban in all workplaces", the spokeswoman said.

The commission plans to consult with employers and trade unions first, and does not expect the new rules to be submitted for approval to national governments before late 2009, when the next EU executive assumes office.

However, it is "important to start the debate and get the ball rolling", Hughes said.
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24273
Joined: 26/08/2007 17:10

#20 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by Charuga »

To da ce biti ne sporim, samo kazem da sada NIJE tako kao sto se prica ...
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#21 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by ladyblue18 »

Ja sam za.
Meni cigare jako smetaju, i cesto skrecem paznju na to i roditeljima, najblaze receno ne mogu biti u istoj prostoriji sa osobama koje puse, jer se odmah pocnem skoro pa gusiti. U zivotu nisam zapalila i uvijek gledam da sto manje budem u drustvu pusaca. A i danas bez obzira u koji kafic covjek da ode, izadje iz njega smrdljiv da Bog sacuva.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#22 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln »

Better Man wrote:Aposulutno sam za potpunu zabranu pušenjana javnim mjestima. Prošle zime u Londonu šetam pored pabova, kad vidim goste koji puše ispred paba, jer unutra je zabranjeno pušenje. Tako treba i kod nas. Ako želiš zapaliti cigaretu lijepo izađeš van objekta ispušiš i nakon toga možeš nazad u objekat. I još jednu stvar treba uvesti, a to je zabrana prodaje cigareta maloljetnicima.
Zar ne bi bilo jednostavnije da ti ne ides u ugosttiteljske objekte?
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#23 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by alica.k »

ej, sto bi ja ovo volila. muka mi je kad vidim da neko pusi. a i smeta mi.
Da li je tačno, da od prošle godine ni u Turskoj nema pušenja na javnim mjestima :roll:
bila sam prosle godine i turskoj, nije se smjelo pusiti na javnim mjestima u zatvorenim prostorijama. i jako su strogi povodom toga, oni znakovi da ces platit kaznu su na svakom koraku bili.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#24 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln »

bosnianwoman wrote:. takodjer bi bilo pozeljno da se zakonom regulise da osobe mladje od 20 godina ne mogu kupiti cigarete.
rano je to, bona...bolje od 50
nisam jednom cula izvlakusu "jos mi je samo to ostalo"
Pa ti pohitila da im i to uzmes?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#25 Re: Zabrana pušenja na javnim mjestima i u BiH ?!

Post by seln »

Better Man wrote:zabrana u HR nije ništa strožija nego u zemljama EU
A sta bi to, bogati, trebalo biti stroze? Smrtna kazna za pusenje?
Locked