Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Civitas.3gim
Posts: 8
Joined: 15/04/2011 10:44

#1 Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Civitas.3gim »

Jedan u nizu problema građana naše zemlje jeste i činjenica da je sve više neispravnih, oštećenih i napuštenih automobila koje niko mjesecima ne miče sa mjesta na kojima propadaju, a nerijetko zauzimaju i veoma dragocjena parking mjesta. Automobili koji nisu u voznom stanju smetaju na javnim, a ponekad i zelenim površinama. Neregistrirana, havarisana i napuštena vozila, često polupanih stakala i bez točkova, mogu se vidjeti na područjima svih opština našega grada i predstavljaju istinsko ruglo Sarajeva, ali i opterećenja na parkinzima, jer bespotrebno zauzimaju parking mjesta. Ovi automobili narušavaju, kako je već rečeno, estetski izgled našega grada, obzirom da ovakvih olupina često ima i na zelenim površinama. Zimske službe redovno i svake godine imaju probleme, jer ne mogu očistiti ulice zbog automobila parkiranih na trotoarima. Sramota je da takve krhotine zaobilazimo na trotoaru i da nema načina da se regulira postupak sa tim automobilima koji su izgubili svoju glavni namjenu, tj. odavno su isključeni iz saobraćaja. Dok se, u susjednim nam zemljama, Hrvatskoj i Srbiji svake godine organizira odvoz i uklanjanje takvih vozila sa javnih površina, u cilju uljepšanja grada, portparol KJKP „Rad“ Sarajevo, gosp. Đipa kaže da oni ne mogu ništa uraditi po tom pitanju, ukoliko automobil ima stakla i točkove, jer bi ih vlasnik mogao tužiti. Dakle, to što se na parkinzima takvi automobili često popriječe i preko dva parking mjesta i nema načina da ih se ukloni – trenutno je neriješen problem. Iz izvora sredstava informiranja saznajemo da vlast izdvaja velika novčana sredstva, čak iznad 300 hiljada KM, te planira izgradnju dodatnih, podzemnih garaža. U KJKP „Rad“ smo također saznali da je naspram 5000 parking mjesta oko 120000 registriranih automobila.
Ovo su dodatni argumenti tvrdnji da su parking mjesta veoma dragocjena i potrebna, te da je suludo to što ista ta parking mjesta zauzimaju havarisana i neregistrirana vozila. Osim toga, na putevima FBiH je sve više neregistriranih automobila – njihov se broj, tokom protekle godine, povećao za 25%.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#2 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by zonbirile »

pa u normalnom svijetu naljepnica na vjetrobranu slui da se parkaši uvjere da li je auto registrovan.Neregistrovan auto se odvalči na posebno odlagalište i čuva 2 mjeseca,poslije se skocka u kocku i čiča miča gotova priča.Mi papuanci uvijek izmišljamo rupu na saksiji,pa koji qurac su uveli naljepnicu.Neregistrovan auto,nema pravo stajati na javnoj površini
Civitas.3gim
Posts: 8
Joined: 15/04/2011 10:44

#3 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Civitas.3gim »

zonbirile wrote:pa u normalnom svijetu naljepnica na vjetrobranu slui da se parkaši uvjere da li je auto registrovan.Neregistrovan auto se odvalči na posebno odlagalište i čuva 2 mjeseca,poslije se skocka u kocku i čiča miča gotova priča.Mi papuanci uvijek izmišljamo rupu na saksiji,pa koji qurac su uveli naljepnicu.Neregistrovan auto,nema pravo stajati na javnoj površini
U ''normalnom'' svijetu da, ali kod nas se sve rješava težim putem. Mi smo svjesni toga da neregistrovan automobil ne bi trebao zauzimati mjesto na javnom parkingu, međutim, oni koji bi to trebali spriječiti očigledno nisu svjesni ovog problema..
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#4 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by lajkujMe »

iako razumijem ovu polemiku ja osobno se ne mogu sloziti s ovim imam auto koje je neregistrovano i u punom je radnom stanju ali jbg fali 500 km da ga registrujem, i to sto imas auto kad ga nemozes registrovati e pa kupio sam ga kad sam imao para ali jbg teska vremena dosla
ROTOR 9
Posts: 243
Joined: 29/07/2009 15:38

#5 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by ROTOR 9 »

i kad su uvodili zakon o starosti auta., mogli staviz granicu nista starije od 25 godina na cesti.. Osim toga redovno susrecem., auta bez neispravne signalizacije.,auta koja se gase na semaforima.,stvaraju guzvu i potecijalna su opasnost..
Policija je zakazala., svaki dan je sve vise neregistroanih auta., vozaca bez polozenog ispita.,sve ih vise pod dozom alkohola i skupljih opijata., ne moze da potrefi kljuc u bravu a sjeda da vozi..

Izgradnja vecih parkinga.,i uklanjanje raznih sipka-ograda i trotoara bas tamo na mjestima gdje za mjesec dana ne prodje ni 100 pjesaka.. i molba svim pjesacima.. pozurite preko prelaza., to nije mjesto gdje se sastaje i razgovara..
Hvala.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#6 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Cholina_Lokica »

lajkujMe wrote:iako razumijem ovu polemiku ja osobno se ne mogu sloziti s ovim imam auto koje je neregistrovano i u punom je radnom stanju ali jbg fali 500 km da ga registrujem, i to sto imas auto kad ga nemozes registrovati e pa kupio sam ga kad sam imao para ali jbg teska vremena dosla
Pa prodaj :oops:
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#7 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by zonbirile »

lajkujMe wrote:iako razumijem ovu polemiku ja osobno se ne mogu sloziti s ovim imam auto koje je neregistrovano i u punom je radnom stanju ali jbg fali 500 km da ga registrujem, i to sto imas auto kad ga nemozes registrovati e pa kupio sam ga kad sam imao para ali jbg teska vremena dosla
---------------------------------------------------------------------------------
plačanjem registracije plačaš i ostale držbine i trošarine,čime stičeš pravo korištenja javnih površina,pa i parking.
Civitas.3gim
Posts: 8
Joined: 15/04/2011 10:44

#8 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Civitas.3gim »

zonbirile wrote:
lajkujMe wrote:iako razumijem ovu polemiku ja osobno se ne mogu sloziti s ovim imam auto koje je neregistrovano i u punom je radnom stanju ali jbg fali 500 km da ga registrujem, i to sto imas auto kad ga nemozes registrovati e pa kupio sam ga kad sam imao para ali jbg teska vremena dosla
---------------------------------------------------------------------------------
plačanjem registracije plačaš i ostale držbine i trošarine,čime stičeš pravo korištenja javnih površina,pa i parking.
Upravo tako, jer dok ljudi koji iz različitih razloga na javnim parkinzima drže neregistrovane i havarisane automobile, ostali, koji uredno izmiruju svoje obaveze plaćaju kazne za parkiranje na nedozvoljenim mjestima ili ostavljaju automobile na parkinzima koje moraju platiti.
Shvatamo da ima ljudi koji nemaju novac za registraciju automobila, ali mozda bi najbolja solucija bila prodaja tog automobila dok ne dođu bolja vremena.
Također, zakon kojim se reguliše pitanje korištenja javnih površina, među koje spadaju i javni parkinzi, se naziva Zakon o privremenom korištenju javnih površina, što bi značilo da one nisu ničiji posjed, ''garaža'' i slično, već da služe za privremeno ostavljanje automobila.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#9 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by zonbirile »

sve je jasno,samo nema primjene,trolovi sami donjeli vinjete,ali drot,ko drot nije još naučio za što služi.Svugdje u svijetu gdje ima vinjeta,drot zovne pauka,auto ide na odlagališete,3 mjeseca ide u kocku pa u željezaru.
Civitas.3gim
Posts: 8
Joined: 15/04/2011 10:44

#10 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Civitas.3gim »

Baš tako.
Zato se mi i borimo da se ovaj problem, uz malo volje naših vlasti, uskoro riješi.
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#11 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by lajkujMe »

pa auto mi nije bas na javnoj povrsini ispred zgrade je a ko hoce nek parkira pored ima dosta mjesta :lol:
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#12 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by detroit-mercy »

Ma samo javis ovim sakupljacima sekundarnih sirovina, ima da ga nema preko noci :mrgreen: .
User avatar
drndalo
Posts: 22735
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by drndalo »

Uh, ima kod mene na parkingu vec 2-3 komada koji ne samo da su neregistrovani, nego ni tablice nemaju evo vec godinu-dvije... E to bi trebalo biti, ili prodaji, ili vozi, ili zovem zeljezare... :cry:
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#14 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Tranquilizer »

Civitas.3gim wrote: Đipa kaže da oni ne mogu ništa uraditi po tom pitanju, ukoliko automobil ima stakla i točkove, jer bi ih vlasnik mogao tužiti.

Ha ha ha, koji vic...kao RAD se boji tužbe :lol: :lol: :lol:

a kada ti maznu auto paukom onda se ne boje tužbe :lol: :lol: :lol: :lol:
Civitas.3gim
Posts: 8
Joined: 15/04/2011 10:44

#15 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Civitas.3gim »

lajkujMe wrote:pa auto mi nije bas na javnoj povrsini ispred zgrade je a ko hoce nek parkira pored ima dosta mjesta :lol:
Parking ispred tvoje ili bilo čije zgrade je javna površina..
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#16 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Sunrise00 »

pa da su ovi zaboravljeni automobili najvece ruglo ovog grada, bilo bi super :-)
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#17 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by zonbirile »

ne da su ruglo,nego zauzimaju parking mjesta.
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#18 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Sunrise00 »

zonbirile wrote:ne da su ruglo,nego zauzimaju parking mjesta.
pa pise u naslovu ruglo grada :D da je pisalo "manjak parking mjesta zbog zaboravljenih automobila" to bi vec imalo vise smisla :D
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#19 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by zonbirile »

Sunrise00 wrote:
zonbirile wrote:ne da su ruglo,nego zauzimaju parking mjesta.
pa pise u naslovu ruglo grada :D da je pisalo "manjak parking mjesta zbog zaboravljenih automobila" to bi vec imalo vise smisla :D
----------------------
dobro Smislove,jesi li ti postavljač teme-nisi.Kapak.
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#20 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Desert Wind »

kazu rdjavom kurcu i dlaka smeta - tako i nama - sve vidimo tetke, najpametniji smo i najjaci - hajmo sad svu krvavo stecenu imovinu propalih radnika na reciklazu.

sto bi reko Elvis -U modi je biti šupak...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#21 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by zonbirile »

pa uvođenje vinjete je i bilo zato da se može odmah vidjeti da li je auto registrovano.Kao i uvijek zakon dobar,a primjena nikakva.Stalno se daju podaci o neregistrovanim autima,ali kada učestvuju u saobraćajki.Evo naprimjer,zaredaju drotovi po parkingu i ko nema vinjetu,pauk,pa se javi.Koji ti je to rezon,a šta je sa imovinom drugog,levat sa neregistriranim S paketom ti napravi 5000KM i nikom ništa.To levat mora voziti,jer nema para.
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#22 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Desert Wind »

fala bogu pa ovaj zakon citaj ispravljanje ledja sirotinji nema prodju i implementaciju jos uvijek zbog ogromne vecine propalih radnika i porodica koje jos uvijek emotivno dozivljavaju taj limeni komad smeca u nadi da ce ga opet nekad moci provozati i upaliti kao i zbog jos pokojeg drota koji vidi i shvata sta se desava da u opstem procvatu kriminala i dekadencije jos lovi neregistrovane aute ljudi kojima je bezakonje oduzelo bilo kakvu mogucnost normalnog zivota po parkinzima....

al' to ne smeta nekolicini forumskih likova - jer gospodi smetaju ta zaboravljena auta - jer ne mogu protegnut par stotina metara da parkiraju tamo odma' drito pored kafane ili jebališta da budu gospoda u vaktu i zemanu tiranije bezakonja i drzave koja nikad nije nista ucinila za malog covjeka pocev od 1992 osim sto mu je gurnula pusku u ruke i poslije 100% porezima otimaju od plata.

dabogda bilo jos gore, jos skuplji a gori benzin, jos vise kockatih papana u novim X5icama, jos vise bezakonja - pa kad vam dodje do usta i zaplati vam vase dijete ja l metkom ja l batinama ja l heroinom - pocnete da lovite zaboravljene limene ljubimce onih - koji su vam sve ono gore mogli obezbijediti svojim postenim radom.


FUJ
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#23 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Karabaja »

Slažem se da stare/napuštene automobile treba skloniti s parkinga. Ali ne i bilo koje auto zbog isteka registracije.

Evo šta se desilo u mom slučaju:
Naslijedio sam auto pristojnog godišta i potpuno ispravan, međutim kako to kod nas ide na sudu, pojavilo se više stranaka i ostavinska rasprava se razvukla 2 godine. Za to vrijeme ja nisam mogao registrovati auto i ono je moralo stajati na parkingu odjavljeno bez tablica. Šta sam ja trebao uraditi? Da li meni pauk da odnese auto zato što nema tablica? Na kraju se sve završilo kako treba, upisao sam auto na sebe, registrovao i sada vozim.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#24 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by zonbirile »

Desert Wind wrote:fala bogu pa ovaj zakon citaj ispravljanje ledja sirotinji nema prodju i implementaciju jos uvijek zbog ogromne vecine propalih radnika i porodica koje jos uvijek emotivno dozivljavaju taj limeni komad smeca u nadi da ce ga opet nekad moci provozati i upaliti kao i zbog jos pokojeg drota koji vidi i shvata sta se desava da u opstem procvatu kriminala i dekadencije jos lovi neregistrovane aute ljudi kojima je bezakonje oduzelo bilo kakvu mogucnost normalnog zivota po parkinzima....

al' to ne smeta nekolicini forumskih likova - jer gospodi smetaju ta zaboravljena auta - jer ne mogu protegnut par stotina metara da parkiraju tamo odma' drito pored kafane ili jebališta da budu gospoda u vaktu i zemanu tiranije bezakonja i drzave koja nikad nije nista ucinila za malog covjeka pocev od 1992 osim sto mu je gurnula pusku u ruke i poslije 100% porezima otimaju od plata.

dabogda bilo jos gore, jos skuplji a gori benzin, jos vise kockatih papana u novim X5icama, jos vise bezakonja - pa kad vam dodje do usta i zaplati vam vase dijete ja l metkom ja l batinama ja l heroinom - pocnete da lovite zaboravljene limene ljubimce onih - koji su vam sve ono gore mogli obezbijediti svojim postenim radom.


FUJ
------------------------------------------------------
pa bezakonje koje spominješ i počinje od toga,uz "male ljude" uvijek ide i oni ostali.Podaci MUP-a govore o autima sa tablicama "normalnim učesnicima u saobraćaju.Da bi policajac izvršio kontrolu on je prije morao zaustaviti auto,sada može samo pregledati aute u mirovanju.Učinak 1000x veći i zar nije cilj da svi imaju reg. auto.Ne kontam o čemu pričaš?
@karabaja tvoj slučaj jest ekstrem,neki presedan,da li se može prevaziči kada bi drotovi radili ne znam,u svakom slučaju onda je do vlasnika da nađe adekvatni parking.
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#25 Re: Zaboravljeni automobili - ruglo grada

Post by Haettenschweiler »

Karabaja wrote:Slažem se da stare/napuštene automobile treba skloniti s parkinga. Ali ne i bilo koje auto zbog isteka registracije.

Evo šta se desilo u mom slučaju:
Naslijedio sam auto pristojnog godišta i potpuno ispravan, međutim kako to kod nas ide na sudu, pojavilo se više stranaka i ostavinska rasprava se razvukla 2 godine. Za to vrijeme ja nisam mogao registrovati auto i ono je moralo stajati na parkingu odjavljeno bez tablica. Šta sam ja trebao uraditi? Da li meni pauk da odnese auto zato što nema tablica? Na kraju se sve završilo kako treba, upisao sam auto na sebe, registrovao i sada vozim.
Ti ili vi (stranke) ste auto trebali skloniti u neku garažu ili privatni posjed. Pa nema smisla da narod ispašta zbog tvoje ostavinske rasprave. Imam osjećaj da mnogi koji gromoglasno traže pravnu državu ne znaju da će se i sami morati pridržavati nekih pravila.
Post Reply