Zablude o vegetarijanstvu

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Halid Invalid
Posts: 48
Joined: 11/06/2005 19:15

#1 Zablude o vegetarijanstvu

Post by Halid Invalid »

Zablude o vegetarijanstvu

Vegetarijanstvo je pre svega način života, životni stil. Još uvek se vegetarijanstvo smatra odricanjem, žrtvovanjem, kao da su mrtve i napaćene životinje gurmanski užitak. Još uvek se vegetarijanstvo smatra nesigurnim za zdravlje, čak i opasnim za decu i mlade, kao da su mrtve i napaćene životinje savršene za zdravlje. Svaki se vegetarijanac, kao i onaj koji će to tek postati, svakodnevno suočava s neznanjem, predrasudama i sa toliko pogrešnih informacija o vegetarijanstvu, ekologiji, ljudskoj ishrani i zdravlju da je naprosto neophodno voditi iste bitke iz dana u dan...

U raspravi će često neko reći, da vegetarijanci u svojoj hrani ne dobijaju dovoljno belančevina.
Istina je suprotna - vegetarijanci dobijaju belančevine iz istih izvora odakle i drugi ljudi: žitarice, povrće mahunarke... Ali odbacivanjem mesa, vegetarijanci izbegavaju nagomilavanje belančevina životinjskog porekla. Te namirnice, osim toga, sadrže masti, holesterol, pesticide i antibiotike, što otežava rad organa ya varenje, a posebno jetre i bubrega. Umesto ranijih 15 do 20 posto kalorija u obliku belančevina i 40 do 50 posto u obliku masti, savremeni nutricionisti savetuju da u svakodnevnoj ishrani bude 10 do 15 posto belančevina, a samo 5 do 10 posto masti.

Drugi česti prigovor vegetarijancima glasi: biljne belančevine lošije su od životinjskih.
Ta zastarela tvrdnja temelji se na pogrešnoj pretpostavci po kojoj bi ljudske belančevine trebale imati isti sastav od osam osnovnih aminokiselina kao i životinjsko meso. Danas je poznato da se otprilike 80 posto belančevina koje čovek uzima potroši u organizmu na izgradnju 14 aminokiselina koje nisu osnovne, te se troše za proizvodnju energije ili pohranjuju u obliku masnoće. Naše telo ima sposobnost da samo izdvoji sve bitne aminokiseline iz biljnih belančevina koje su mu potrebne. Osim toga treba znati da telo ne može apsorbovati belančevine već ih razgrađuje i uzima aminokiseline koje mu trebaju.

Kažu da vegetarijanci nemaju uravnoteženu ishranu.
Većina se vegetarijanaca hrani standardno, prvenstveno koristeći četiri grupe hrane: žitarice, mahunarke, lisnato povrće i voće. Meso ugrožava ravnotežu u telu tako što njegovim unošenjem stvara višak masti, holesterola, pesticida, hormona i antibiotika. Meso, takođe, sprečava normalnu apsorpciju važnih hranjivih sastojaka, jer vezuje kalcijum iz kostiju i preopterećuje sistem za varenje.

Meso je koncentrisani hranjivi paket.
Meso je pre svega koncentrisani izvor masti, holesterola, pesticida, hormona i ostataka antibiotika.
Ljudi koji ne jedu meso su zdraviji, manje pate od uobičajenih hroničnih bolesti i duže žive od onih koji jedu meso. To potvrđuju milioni vegetarijanaca širom sveta, a takođe i naučna istraživanja. Ipak, godine tradicije i običaja, kao i propaganda mesne industrije, učinili su svoje i nametnuli stav da je nemoguće preživeti i ostati zdrav bez jedenja mesa. Istina je upravo suprotna!

I povrće i voće takođe su zagađeni pesticidima.
Na nesreću, tako je. Ali dobro je što vegetarijanci mogu trljanjem i pranjem četkom otkloniti barem deo otrovnih supstanci s površine voća i povrća. A mesojedi meso ne mogu oprati od otrovnih sastojaka nikakvim pranjem. Životinje koje jedu zatrovanu stočnu hranu talože pesticide i koncentrišu ih u svojim masnim naslagama u razmeri i do 20:1.

Konstitucija ljudskog tela predviđena je za jedenje mesa.
Istina je dijametralno suprotna. mala usta, oblik zuba, pH faktor u pljuvački, veliki želudac, dužina creva, kod ljudi očigledno pokazuje kako je posredi ustrojstvo predviđeno za jedenje plodova i bilja, a ne kidanje životinjskog mesa. Struktura našeg tela ista je strukturi tela velikih čovekolikih majmuna koji su vegetarijanci. Zar možete zamisliti čoveka kako kao lav trči za antilopom, grize je i kida joj meso vlastitim zubima?

Vegetarijanstvo za odrasle - dobro, ali nije za decu.
Deca trebaju velike količine belančevina, kalcijuma i drugih hranjivih sastojaka za svoj rast. Trebaju ugljene hidrate za energiju i vitamine da bi to sve zajedno regulisali. Meso je bogato belančevinama i gvožđem, ali isto tako sadrži zasićene masti i holesterol. Meso, takođe, oduzima kalcijum iz kostiju. Zašto da namećemo deci nasilje i pritom im ugrožavamo zdravlje? Deca mogu dobiti sve potrebne sastojke za svoj rast iz balansirane vegetarijanske ishrane koja sadrži širok spektar žitarica i zrnevlja, mahunarki, povrća i voća. Osim toga upravo deca najviše dobijaju od vegetarijanstva; zdravo detinjstvo i vaspitanje o saosećajnosti prema svim živim bićima.

Vegetarijanska kuhinja je suviše složena i odnosi mnogo vremena.Svaka promena načina života donosi razdoblje u kojem treba više raditi i uložiti više truda, ali pozitivan je ishod vredan ulaganja. Uzmimo, na primer, vežbanje. Prelaz na vegetarijanstvo možda je težak, ali kad se priučite, onda čovek vidi kako je sve jednostavno. Osim toga, za pripremanje većine vegetarijanskih jela i obroka nije potrebno toliko kuvanja i pranja posuđa.

Vegetarijanska ishrana je jednolična.
Ko god zna nešto o jelima reći će da to nije istina. Vegetarijanska ishrana nije samo povrće s pare i smeđi pirinač. Postoje hiljade ukusnih vegetarijanskih jela. Od orijentalnih kao što su suši, tofu, šiškab ili kus-kus do pašteta i namaza, složenaca i variva, vegetarijanskih sendviča, hamburgera, palačinki, salata... popis je neiscrpan. Stotine je različitih semenki i zrnevlja, povrća i voća. Zapravo izbacivanjem mesa ishrana dobija na raznovrsnosti i počinje otkrivanje fantastičnih različitih ukusa.

Vegetarijanstvo je samo prolazna moda.
Moda je prolazna, a vegetarijanstvo - zasnovano na zdravstvenim i etičkim razlozima - ovde je već hiljade godina. Još u doba velikih filozofa, Pitagore (VI. vek p.n.e.) i Platona (427-347. p.n.e.) koji su bili vegetarijanci i veliki zagovornici vegetarijanske ishrane, vegetarijanstvo je bilo staro hiljade godina, ono nije uopšte bilo nova zamisao, a ubrzo će gotovo svi ljudi biti vegetarijanci.

Ništa na svetu ne može nadoknaditi ukus mesa.
Mnogobrojni su proizvodi od soje s ukusom i sastavom nalik na meso. Na tržištu se nalaze potpuno biljni proizvodi s ukusom na meso, kobasice, hrenovke, ribu pa do račića i kavijara. Ako je posredi samo ukus, onda je danas, bez sumnje, mnogo lakše postati vegetarijanac nego ikad pre. No upravo prelaskom na vegetarijansku hranu mnogi ljudi shvate kako su se monotono hranili i koliko predivnih ukusa i kombinacija nudi bezmesna ishrana.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2

Post by Qler »

ma dzaba, ja nikad necu prestati jesti meso :D

uostalom, kad toliko volite zivotinje, sto im pojedoste svu hranu :D:D:D:D:D
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#3

Post by flora.sa »

jela sa okruglice od soje...kada se naprave stcvarno liče na meso...onako izdinstano, podsjeća na sitni ćevap...

ali se ni ja qler, ne bih mogla odreći mesa.
supa na prvom mjestu.
meso na drugom.
poslije toga dolaze trave :D
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#4

Post by hananah »

Vegeterijanac sam postala kad je moj organizam poceo bukvalno odbijati meso, tj. kad god meso pojedem sve zavrsi u WC solji, inace nemam problema sa stomakom ali od mesa mi muka.
I super se osjecam otkad ne jedem meso, imam vise energije, raspolozenija sam, izgubila sam par kilograma, jednostavno se osjecam puno bolje.
No sve je individualna stvar. Moje iskustvo sa vegeterijanstvom je pozivitno sto ne znaci da svakome prija ovaj nacin ishrane :)
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5

Post by Truba »

ja sam 3 dana bio vegetarijanac
treći dan... legnem navečer... i bukvalno mi se mantalo... :( jedva ustao iz kreveta

fino ustanem i napucam se đačke salame i odmah mi bi bolje :)
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#6

Post by Qler »

menije teletina na prvom mjestu
pa janjetina
pa piletina :D

ali volim i govedinu, junetinu, pa onda bubrezi, srce, jetu bas i ne volim, ma ima toga jos.

a ne volim (bez zezanja, ne jedem):mrkva, paradajz, paprika, luk, zelje, zelena salata, grasak, patlidzan, cvekla, kisele krastavice i kiseli kupus 8uostalom nista kiselo)

Od povrca jedem samo kupus, grah i krompir :D
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#7

Post by flora.sa »

Qler wrote:menije teletina na prvom mjestu
pa janjetina
pa piletina :D

ali volim i govedinu, junetinu, pa onda bubrezi, srce, jetu bas i ne volim, ma ima toga jos.

a ne volim (bez zezanja, ne jedem):mrkva, paradajz, paprika, luk, zelje, zelena salata, grasak, patlidzan, cvekla, kisele krastavice i kiseli kupus 8uostalom nista kiselo)

Od povrca jedem samo kupus, grah i krompir :D
gdje tu smjestiš visočku pečenicu?
:D
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#8

Post by flora.sa »

Qler wrote:menije teletina na prvom mjestu
pa janjetina
pa piletina :D

ali volim i govedinu, junetinu, pa onda bubrezi, srce, jetu bas i ne volim, ma ima toga jos.

a ne volim (bez zezanja, ne jedem):mrkva, paradajz, paprika, luk, zelje, zelena salata, grasak, patlidzan, cvekla, kisele krastavice i kiseli kupus 8uostalom nista kiselo)

Od povrca jedem samo kupus, grah i krompir :D
zaboravio si karfiol!
:D
pretpostavljam da ni njega ne jedeš...
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#9

Post by Qler »

ne :D

sta ces, naopak sam :D
Halid Invalid
Posts: 48
Joined: 11/06/2005 19:15

#10

Post by Halid Invalid »

hananah wrote:Vegeterijanac sam postala kad je moj organizam poceo bukvalno odbijati meso, tj. kad god meso pojedem sve zavrsi u WC solji, inace nemam problema sa stomakom ali od mesa mi muka.
I super se osjecam otkad ne jedem meso, imam vise energije, raspolozenija sam, izgubila sam par kilograma, jednostavno se osjecam puno bolje.
No sve je individualna stvar. Moje iskustvo sa vegeterijanstvom je pozivitno sto ne znaci da svakome prija ovaj nacin ishrane :)
Ja na zalost nisma vegetarijanac...

obozavam jagnjetinu, pogotovo sa raznja...

ali takodje volim povrce,...
jedem ga u ogromnim kolicinama...

i to sve vrste...

Nego kako stoje stvari sa libidom... :-)

jel ga vegtarijanska hrana jaca ili ne... :shock:


:)


;)
xygirl
Posts: 1339
Joined: 21/09/2004 15:30

#11

Post by xygirl »

a ne volim (bez zezanja, ne jedem):mrkva, paradajz, paprika, luk, zelje, zelena salata, grasak, patlidzan, cvekla, kisele krastavice i kiseli kupus 8uostalom nista kiselo)

auu, lose :D:D
soojaa, to je hrana moja :D:D: doduse i piletina a riba mmm

teska mesa ne dolaze u obzir :D:D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#12

Post by pitt »

Ma ako nema mesa to nije obrok za mene :D:D:D
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#13

Post by flora.sa »

ribu ne ubrajam u meso.
:D
kada jedem ribu, za pola sata sam gladna.
xygirl
Posts: 1339
Joined: 21/09/2004 15:30

#14

Post by xygirl »

pitt wrote:Ma ako nema mesa to nije obrok za mene :D:D:D
:D mesozderu :D
El-bosniaco
Posts: 580
Joined: 11/05/2005 12:30

#15

Post by El-bosniaco »

joj kad dodjem u sarajevo kako cu se najesti koke sa raznja uh, onaj miris, ona masnoca, joj evo mi kaplje voda iza zuba :D

Image

ko moze odolit ovome :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#16

Post by pitt »

ja sam svastojed :D:DD:
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#17

Post by digger »

pitt wrote:ja sam svastojed :D:D
Sto no kazu: Najbolje je udrobljeno.
Zelenis je OK, ali meso je meso. Nije li ona nasa: Sve su pite pitice, al' burek je pitac!
Btw, da ljudi nisu poceli jesti meso, ne bi nam se razvio ni mozak. (OK, kako kome!).
Sta izgleda da je najbolji izvor proteina: piletina i 2 X nedjeljno riba zbog Omega 6 i 9... ili je to 69... hmm, ovo mi lici na... ma jeste... SOIXANTE-NEUF!!! Anyone to join me... for dinner? :D
TheGame
Posts: 360
Joined: 17/09/2004 16:23

#18

Post by TheGame »

ima tu puno i genetike...ako ti je babo i đed i čukunđed :D jeo meso to se utisne u genetski kod i jebiga, ne možeš ti onda prešaltat na soju, žaru, maslačak :D , a da ne bude problema.

ja jedem sve...svinjetinu, teletinu, ovčetinu, janjetinu, piletinu..a najviše volim ribu-morsku. šanpjero ili kakav list-jadranski. :)
Svileni
Posts: 108
Joined: 22/05/2003 00:00

#19

Post by Svileni »

digger wrote:
pitt wrote:ja sam svastojed :D:D
Btw, da ljudi nisu poceli jesti meso, ne bi nam se razvio ni mozak.
Ti ovo ozbiljno o razvijanju mozga? Za tvoju informaciju a i za ostale ucesnike ove interesantne teme, izmedju ostalih, Albert Einstein je bio vegetarijanac. Kod njega se, da izvines, beli razvio. Mozak.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#20

Post by Kwaheri »

pitt wrote:Ma ako nema mesa to nije obrok za mene :D:D:D

....kazu ima nesto s krvnom grupom 0+...pravo gotivi meso...

...ja se na to vadim...kad me pocnu prozivat "vidi je, ne jede, vec mete..."
...samo nisam bas ljubitelj cevapa i inih proizvoda od mljevenog mesa...ali ih ipak jedem...ponekad... :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#21

Post by pitt »

zena wrote:
pitt wrote:Ma ako nema mesa to nije obrok za mene :D:D:D

....kazu ima nesto s krvnom grupom 0+...pravo gotivi meso...

...ja se na to vadim...kad me pocnu prozivat "vidi je, ne jede, vec mete..."
...samo nisam bas ljubitelj cevapa i inih proizvoda od mljevenog mesa...ali ih ipak jedem...ponekad... :D
Djse me nadje...i krvnu mi grupu zna :D:D:D
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#22

Post by digger »

Svileni wrote:
digger wrote:
pitt wrote:ja sam svastojed :D:D
Btw, da ljudi nisu poceli jesti meso, ne bi nam se razvio ni mozak.
Ti ovo ozbiljno o razvijanju mozga? Za tvoju informaciju a i za ostale ucesnike ove interesantne teme, izmedju ostalih, Albert Einstein je bio vegetarijanac. Kod njega se, da izvines, beli razvio. Mozak.
Vrlo ozbiljno. Vidi "The Ascent of Man" by Bronowski.
Istovremeno, ljudski mozak se razvio prije kojih milion godina. Time i Ajnstajnov bez obzira da li je jeo puru ili krmenadle.
Svileni
Posts: 108
Joined: 22/05/2003 00:00

#23

Post by Svileni »

digger wrote:
Svileni wrote:
digger wrote: Btw, da ljudi nisu poceli jesti meso, ne bi nam se razvio ni mozak.
Ti ovo ozbiljno o razvijanju mozga? Za tvoju informaciju a i za ostale ucesnike ove interesantne teme, izmedju ostalih, Albert Einstein je bio vegetarijanac. Kod njega se, da izvines, beli razvio. Mozak.
Vrlo ozbiljno. Vidi "The Ascent of Man" by Bronowski.
Istovremeno, ljudski mozak se razvio prije kojih milion godina. Time i Ajnstajnov bez obzira da li je jeo puru ili krmenadle.
Prvo, digger-u, da te pozdravim. Pa, kaze: Na informaciju kako se ljudski mozak razvio prije kojih milion godina, ja ti mogu samo odgovoriti sa "Ajde"
( ovo ti je informacija tipa "Covjek je drustveno bice", k'o u najboljoj tradiciji samoupravnog socijalizma, rodila majka istog ). Covjek je po svojoj prirodi biljojed. Sad sto je od biljojeda postao svejed je iz prostog razloga sto je covjek kao bice prilagodljiv, pa, mu je, izmedju ostalog, lesina zivotinje, kojoj mi tepamo "meso", postala prirodna hrana ( kako ti nesto, sto nije dobro za covjekovo zdravlje, moze biti prirodna hrana? ). Ima ljudi koji mogu jesti staklo i eksere, pa, ipak, ne mozemo reci da su nam staklo i ekseri ( ekser desetka je najzajebaniji ) prirodna hrana. Da zakljucim ( a i da ne tupim dalje, mog'o bi 'vako do sutra ), covjek moze normalno zivjeti bez da konzumira lesine zivotinja kao i ostale proizvode zivotinjskog porijekla. Ja poznajem ljude koji su od svog rodjenja vegani ( znaci ne jedu meso, ribu, mlijeko, jaja i med ). Nadam se da ti ne trebam govoriti da su to psiho-fizicki sasvim normalni ljudi.
Uglavnom, kazu, oni pametni koji se bave nutricionizmom da je vegetarijanstvo a pogotovo veganstvo visi oblik ljudskog razvoja kao i svijesti.
Izbor je vrlo jednostavan: mozes biti svejed i tjesiti sebe kako ti je to u genima ( jasta je ) ili otici na onu eticniju i zdraviju stranu, zvanu vegenstvo i zbog tog izbora dovesti samog sebe u predivnu situaciju u kojoj znas da vise nikad ni jedna zivotinja nece patiti zbog tebe. Raspisah se nevidjeno. Odoh pojesti ekser desetku.
Pozdrav
rainbow_sex
Posts: 249
Joined: 04/08/2003 00:00
Contact:

#24

Post by rainbow_sex »

znanje lijepog i zdravog zivota mozda ne treba ni djelit sa osobama koje se ismijavaju svemu sto je razlicito

uglavnom u srednjem vjeku bosanska crkva je propovjedala da se ne jede meso. dolaskom azijata to se izmijenilo i tako smo danas cevap nacija

licno se ne hranim mesom osim ponekad ribom i sasvim mi je dobro
Svileni
Posts: 108
Joined: 22/05/2003 00:00

#25

Post by Svileni »

rainbow_sex wrote:znanje lijepog i zdravog zivota mozda ne treba ni djelit sa osobama koje se ismijavaju svemu sto je razlicito
Svaki ti je aktivizam, pa, tako i aktivizam u cijoj je osnovi propagiranje vegetarijanizma, povezan, pomalo, sa utopijom ( haj ti, majcin sine, objasni nekadasnjim delegatima, da je zemlja okrugla i da se ista okrece oko Sunca a ne obratno, kad ti isti delegati tvrde da je Zemlja ravna ploca natovarena na nejaka pleca slonova ). Ali, bez obzira sto to ponekad izgleda kao utopija, samo putem aktivizma i edukacije mogu ljudi doci do odredjenih saznanja. Ne treba zaboraviti da je i robovlasnistvo nekad bilo normalno ( skont'o white baja ingeniozan, demokratski plan, kako ce od danas, pa, do kraja svijeta nevidjeno handriti crnca, samo zato sto je ovaj crn ), pa, ukinuse robovlasnistvo. Ono sto je nekad bilo normalno, vise nije. Tako ce, neminovno, i sve danasnje razlicitosti, edukacijom i
raznim vrstama aktivizma postati normalne ali, naravno, za to treba vremena. E, sad, sto ce u procesu edukacije biti delegata koji ce se svemu tome smijati ( Cul' ti Halide da Enes ne jede meso, sta mu je, da nije sta pogano lizn'o ) je najmanje bitno.Uglavnom, rainbow_sex, super ti je sto ne jedes meso. Samo slijedi logican slijed: poslije mesa prestanes jesti ribu, pa, jaja, pa, sir, pa, mlijeko, pa, med i otvori ti se nevidjena lepeza zdrave, veganske prehrane.
Veliki pozdrav
Post Reply