Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Schlauf2
Posts: 366
Joined: 03/01/2013 21:58

#1 Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by Schlauf2 »

Eh ovako, kao što naslov teme kaže, pitanje je kako ugasiti auto kad je pod 'iberturom'. Šta treba uraditi da bi se motor ugasio? Najviše me interesira u slučaju standardnog turbo-dizel motora, bez intercoolera.

Zamolio bih samo da mi odgovore oni koji su stručni i poznaju materiju. Znači, ko hoće da pametuje i šupljira neka zaobiđe ovu temu.

Hvala.
skuterista
Posts: 234
Joined: 10/03/2013 11:51

#2 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by skuterista »

jednostavno , okrenes kljuc i izgasis ga ....iz iskustva ti kazem , dozivio na reno espace-u
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by Bakir1 »

nije bas tako jednostavno, u iberu se sile ponistavaju :D , nekada upali fazon pete brzine i pustanja kvacila ;-)
a najbolje je zacepiti usis zraka tada nema osnovnog sredstva za sagorjevanje
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#4 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by johntra »

Doživio na Renault Masteru, čupanje kutije zračnog filtera i usisa riješilo problem...
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#5 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by sorcerer »

na renault trafficu vise puta mi se desilo :
5 brzina ,pustanje kvacila uz pritisnutu kocnicu uvijek je upalilo :lol: :lol: :lol:
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#6 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by topcam »

Skines klemu sa baterije, nece na zrak ici, a ni pumpa goriva bez struje (meni brava crkla bila, pa je ovo bilo rjesenje).
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#7 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by sorcerer »

hahahhahahaa mozes skidat sta hoces,dok ne nestane ulja i goriva ili zraka on se nece ugasiti
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#8 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by topcam »

sorcerer wrote:hahahhahahaa mozes skidat sta hoces,dok ne nestane ulja i goriva ili zraka on se nece ugasiti

Sta mislis cega ce nestati kad prestane pumpa goriva pumpati ? :lol:
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#9 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by Kiberluskoni »

topcam wrote:
sorcerer wrote:hahahhahahaa mozes skidat sta hoces,dok ne nestane ulja i goriva ili zraka on se nece ugasiti

Sta mislis cega ce nestati kad prestane pumpa goriva pumpati ? :lol:
U iber-turi, motor ne radi na gorivo ;-)
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#10 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by topcam »

Perpetuum mobile :)
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#11 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by Kiberluskoni »

sorcerer wrote:hahahhahahaa mozes skidat sta hoces,dok ne nestane ulja i goriva ili zraka on se nece ugasiti
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#12 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by hakazvaka »

A sta je iber-tura? :shock:
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#13 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by Mlad i Nevin »

To je valjda neki slučaj kada motor ''podivlja'', radi na vrlo visokim obrtajima, troši ulje, ne može se jednostavno ugasiti, zna se desiti usljen crkavanja turbine ili nekog drugog većeg kvara i lako može doći do samouništenja motora? Bilo bi dobro da neko detaljnije pojasni tu iber turažu.
Schlauf2
Posts: 366
Joined: 03/01/2013 21:58

#14 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by Schlauf2 »

Mlad i Nevin wrote:To je valjda neki slučaj kada motor ''podivlja'', radi na vrlo visokim obrtajima, troši ulje, ne može se jednostavno ugasiti, zna se desiti usljen crkavanja turbine ili nekog drugog većeg kvara i lako može doći do samouništenja motora? Bilo bi dobro da neko detaljnije pojasni tu iber turažu.
Tačno. Pojednostavljeno, ibertura je situacija kada se ulje umjesto zraka pojavi u radnom sistemu motora, i motor počne dobivati ulje umjesto zraka, tako da motor radi na kombinaciji ulja i goriva (a i na samom ulju). Drugim riječima, motor sagorijeva ulje.
Manifestira se tako što motor nekontrolirano počne zakucavati obrtaje (faktički isto kao da daš puni gas) i pošto se ulje troši auto nenormalno puno dimi na auspuh (liči na požar).
Najčešći razlog za to je kvar na turbini, i može doći do smrti tog motora, ako motor preživi bez posljedica, smatrajte se sretnim.
Ukratko, ovo je jedan od najgorih kvarova (ako nije i najgori) koji vam se može desiti na autu.

- Ključem se ne može gasiti jer motor jednostavno ne reagira (okrenes kljuc, ko da ga nisi ni okrenuo).
- Prekid svih dovoda nafte ne radi jer motor radi i na ulje tako da to nece nista sprijeciti (da, motor radi na samo ulje dok ga ne potrosi), može se čak desiti da nakon prekida dovoda nafte motor čak dodatno poveća obrtaje zbog ulja.
- Koliko znam, i da pumpa goriva prestane pumpati, motor radi na ulje tu, tako da od skidanja klema ili nečeg sličnog nema ništa. (nek me za ovu stavku neko ispravi ako nije tačno)
- Sistem pete brzine i pustanja kvacila uz pritiskanje kočnice je prilicno rizican jer motor radi pod maltene punom turom tako da moze nesto puci u motoru, bilo klipnjaca ili nesto drugo.

Sada čini mi se ostaje jedino prekinuti dovod zraka, e to konkretnije kako uraditi je pitanje, šta pritisnuti, otkačiti i sl?
Naravno, i druga rješenja su poželjna, ako ih ima.
Last edited by Schlauf2 on 01/05/2013 20:44, edited 2 times in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#15 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by insomnia78 »

Mom se suri ljetos desilo na Sceniku, na pola autoputa:mrgreen:
On skino klemu i auto se ugasilo, motor rika totalno
s' moje sokoćalo
Schlauf2
Posts: 366
Joined: 03/01/2013 21:58

#16 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by Schlauf2 »

insomnia78 wrote:Mom se suri ljetos desilo na Sceniku, na pola autoputa:mrgreen:
On skino klemu i auto se ugasilo, motor rika totalno
s' moje sokoćalo
Ne znam baš, možda ti šura i nije dobio iberturu nego nešto drugo, jer mislim da skidao klemu il ne skidao, motor sam vuče ulje. Možda je u tom trenutku potrošio svo ulje pa se ugasio. Tu je motoru najčešće totalka.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by insomnia78 »

Schlauf2 wrote:
insomnia78 wrote:Mom se suri ljetos desilo na Sceniku, na pola autoputa:mrgreen:
On skino klemu i auto se ugasilo, motor rika totalno
s' moje sokoćalo
Ne znam baš, možda ti šura i nije dobio iberturu nego nešto drugo, jer mislim da skidao klemu il ne skidao, motor sam vuče ulje. Možda je u tom trenutku potrošio svo ulje pa se ugasio. Tu je motoru najčešće totalka.
Ne znam jebem li ga isti ti simptomi, obrtaji u maksimum, dim, auto ne reaguje na kljuc a i rekli su mu u servisu u njemackoj da mu je ubacio ulje u motor.


s' moje sokoćalo
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#18 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by Mlad i Nevin »

Može li se to desiti i na benzincu, ili je samo slučaj kod dizelaša?
Schlauf2
Posts: 366
Joined: 03/01/2013 21:58

#19 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by Schlauf2 »

insomnia78 wrote: Ne znam jebem li ga isti ti simptomi, obrtaji u maksimum, dim, auto ne reaguje na kljuc a i rekli su mu u servisu u njemackoj da mu je ubacio ulje u motor.


s' moje sokoćalo
Ne znam šta da kažem, onda jest ibertura, moguće da se poklopilo da je u tom trenutku kad je on klemu skinuo potrošio svo ulje pa se ugasio, jer struja nema veze kad on počne vući ulje. A moguće je i da je reagirao jako brzo prije nego što je motor skroz uhvatio maha pa skroz zakucao obtaje. Uglavnom, jako gadna stvar koja se može dogoditi na svakom dizelu.
Mlad i Nevin wrote:Može li se to desiti i na benzincu, ili je samo slučaj kod dizelaša?
Na benzincu koliko znam ne može, a i svaki slučaj za koji znam da se desilo je u pitanju bio dizel.

Evo neko je na jednom forumu dalje ovako objasnio iberturu:
''Evo šta se zapravo događa- Motor koji radi, iz nekog razloga- da li je to znatan višak ulja u motoru koji zatvori oduške, ili je loš pa ''duvanjem'' pregreje i podigne ulje u znatnoj količini do creva iberlaufa i ne dozvoljava ulju da se vrati u karter ili jednostavno turbina procuri u usis, ubaci veću količinu ulja u usisnu granu, 0.3-04.litre odjednom, a samim tim i u cilindre motora, smanjuje kompresioni prostor, podiže pritisak u taktu sabijanja i preko 50 pa i više bara, temperatura unutar cilindra dugotrajnije raste na preko 1100 stepeni celzijusovih, i gori sve od ulja koje tada postaje gorivo, do klipova..... Brzina sagoravanja dostiže od 1000-1200 m/sek, detonantno sagoreva. Motor je van kontrole u temperaturnom i brzinskom smislu, a teške havarije sa fizičkim uništenjem i lomovima velikog broja delova su najčešće posledice dugotrajne visoke temperature unutar cilindra, ekstremnog pritisaka i brzinskog forsiranja. Motor je najčešće za baciti, a i ono delova što je preživelo TRETMAN pitanje koliko je neoštećeno u geometrijskom, i termohemijskom smislu materijala. Najsigurnije je i to ne koristiti više nikad.''

Mehaničari, stručnjaci, ako ovo čitate javite se, da od vas čujemo šta po ovom pitanju.
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#20 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by sorcerer »

umjesto goriva motor pocne sagorijevati ulje ,ako je gorivo zatvoreno ,zrak nije i to ulje uz kombinaciju sa zrakom postaje smjesa .nikakvo skidanje klema ne moze to zaustaviti ,samo fizicko zatvaranje dovoda zraka ili mehanicko zaustavljanje motora -najveci stepen prenosa i kocnica
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#21 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by preludezalude »

Mom poznaniku se to bas desilo na laguni. Motor je grmio dok je bilo ulja. Kad je nestalo ulja i motor se tada ugasio. Rezultat: turbina se raspala a motor je prezivio. On stajao malo dalje od auta i sve posmatrao. To je bilo dima kao neki veci pozar.
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#22 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by sorcerer »

raspali su se tu i lezajevi radilice takodje....
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#23 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by drndalo »

Aha, zato se zovu "leteci"...? :lol:
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#24 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by sorcerer »

osim njih imaju i lezeci ,a ne zovu se ,vec sami dodju iz radnje poslije iber ture :D
skuterista
Posts: 234
Joined: 10/03/2013 11:51

#25 Re: Za stručne: kako ugasiti auto kad je pod iberturom?

Post by skuterista »

citajuci ovu temu , iberturu dozivljavaju izgleda samo vlasnici renola :shock:
Post Reply