Za predane Životu

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#51 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

pussysmoke wrote:Da li je neko upoznat sa sledećim:

http://www.antimaterija.com/teorije-zav ... st-pokret/

A evo i komšije rade na tome:

http://www.zeitgeisthr.co.cc/

http://zeitgeistsrbija.org/
Volio bih da griješim, ali meni ovo "miriše" na onu hipi "revoluciju".

Jedno je biti buntovnik ( boriti se protiv autoriteta da bi zbacio postojeći autoritet i došao na mjesto autoriteta umjesto njega) a drugo je biti revolucionar ( istinski željeti stvarne promjene, ne samo zbog svoje vlastite koristi, već zbog dobrobiti cijelog čovječanstva).
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#52 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Preduslov za promjene je moći se osjećati nemoćnim i moćnim , u zavisnosti od situacije. Onaj ko se stalno osjeća moćnim ili se stalno osjeća nemoćnim, teško da će postati faktor promjena na bolje.

A i treba se moći identifikovati sa čovječanstvom, a ne samo sa grupom kojoj pripadamo, jer inače humanity goodbey.

User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#53 Re: Za predane Životu

Post by dr.Gonzo »

To je zato što si ti budista, a ja nisam

"Otvoriti" se u potpunosti, prekinuti svaku vezu sa našim usvojenim stavovima i navikama ( onoga što nas čini onim što jesmo) je vrlo teško.
Često nas te veze koče u napredovanju, i pošto se one mogu prekinuti jedino unutrašnjom borbom ( koja može biti pokrenuta izvana ili iznutra) potpuna "otvorenost" je preduslov za "izliječenje".

Društvo ne može funkcionisati bez ove prve perspektive, pravila zajedničkog života koje svi moraju uzimati u obzir pri svojim postupcima su preduslov funkcionisanja jedne društvene zajednice, ali bez ove druge perspektive "izliječenje" društva nije moguće.
Cuj budista :lol:
Pa i ja mislim da nam je ova prva perspektiva bitna za opstanak, i ne poricem da moze biti korisna. Al isto tako moze biti i destruktivna, sto se moze vidjeti iz raznih primjera ljudskog ponasanja(npr. sebicnost, manipulacija, unistavanje okoline itd). Ova druga, "duhovna"(da je tako nazovemo) perspektiva je lijek za probleme koje izaziva prva(ego) perspektiva. Stvar balansa...
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#54 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

dr.Gonzo wrote:
To je zato što si ti budista, a ja nisam

"Otvoriti" se u potpunosti, prekinuti svaku vezu sa našim usvojenim stavovima i navikama ( onoga što nas čini onim što jesmo) je vrlo teško.
Često nas te veze koče u napredovanju, i pošto se one mogu prekinuti jedino unutrašnjom borbom ( koja može biti pokrenuta izvana ili iznutra) potpuna "otvorenost" je preduslov za "izliječenje".

Društvo ne može funkcionisati bez ove prve perspektive, pravila zajedničkog života koje svi moraju uzimati u obzir pri svojim postupcima su preduslov funkcionisanja jedne društvene zajednice, ali bez ove druge perspektive "izliječenje" društva nije moguće.
Cuj budista :lol:
Pa i ja mislim da nam je ova prva perspektiva bitna za opstanak, i ne poricem da moze biti korisna. Al isto tako moze biti i destruktivna, sto se moze vidjeti iz raznih primjera ljudskog ponasanja(npr. sebicnost, manipulacija, unistavanje okoline itd). Ova druga, "duhovna"(da je tako nazovemo) perspektiva je lijek za probleme koje izaziva prva(ego) perspektiva. Stvar balansa...
Pa šta ćeš onda na onoj budističkoj temi, i što se ne svađaš s njima :? :lol:

Ako se budemo držali, isključivo, samo prve perspektive, ne samo da nećemo opstati, već ćemo se dovesti do potpunog uništenja. Razloge zbog kojih ćemo se uništiti si nabrojao. Ja nemam neku pretjeranu vjeru u ljudski rod, i zbog toga ću uplatiti vitre u IZ :D :lol:
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#55 Re: Za predane Životu

Post by dr.Gonzo »

U svakoj promjeni treba da krenemo od sebe, malim koracima ka velikom cilju. To je veliki posao. Zbog toga ne vjerujem u metode revolucije, vec iskljucivo evolucije covjecanstva. Svako za sebe, svi zajedno. I ne trebamo se trkati ko ce prije do stici do nekog cilja, vec pomagati jedni drugima na tom putovanju.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#56 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

dr.Gonzo wrote:U svakoj promjeni treba da krenemo od sebe, malim koracima ka velikom cilju. To je veliki posao. Zbog toga ne vjerujem u metode revolucije, vec iskljucivo evolucije covjecanstva. Svako za sebe, svi zajedno. I ne trebamo se trkati ko ce prije do stici do nekog cilja, vec pomagati jedni drugima na tom putovanju.
Slažem se.

Evo šta kaže Fromm o revolucionaru, šta je to:

- Da sumiramo: kad govorim o »revolucionarnom karakteru« mislim ne na biheviorističku već na dinamičku koncepciju. Čovjek nije »revolucionar«, u ovom karakterološkom smislu, zato što izriče revolucionarne fraze ni po tome što sudjeluje u revoluciji. Revolucionar, u ovom smislu, je čovjek koji se emancipirao od vezanosti za rodnu grudu i krvne veze, od majke i oca, od posebne lojalnosti državi, klasi, rasi, partiji ili religiji. Revolucionarni karakter je humanist utoliko što u sebi osjeća čitavo čovječanstvo i ništa ljudsko nije mu strano. On voli i poštuje život. On je skeptik i čovjek koji ima vjere. On je skeptik zato što sumnja u ideologije kao u ono što služi za prikrivanje nepoželjne stvarnosti. On je čovjek od vjere zato što vjeruje u ono što potencijalno postoji, iako još nije rođeno. On može reći »Ne« i biti nepokoran, upravo zato što može reći »Da« i pokoravati se svojim pravim, vlastitim principima. On nije polusvjestan nego potpuno svjestan lične i društvene stvarnosti. On je nezavisan; ono što jest duguje vlastitom naporu; on je slobodan i nikome nije sluga. Ovaj sažetak mogao bi navesti na pomisao da je ono što sam opisivao mentalno zdravlje i voljnost, a ne pojam revolucionarnog karaktera. To je, uistinu, opis umne, žive, mentalno zdrave osobe. Ja tvrdim da je zdrava osoba u bolesnom svijetu, potpuno razvijeno ljudsko biće u osakaćenom svijetu, potpuno osviještena osoba u napola razbuđenom svijetu — baš revolucionarni karakter. Jednom kad svi budu svjesni, proroci i revolucionarni karakteri neće možda više ni postojati — postojat će samo potpuno razvijena ljudska bića. Naravno, nikada većina ljudi nisu bili revolucionarni karakteri. Ali razlog što više ne živimo u pećinama upravo je to što je uvijek bilo dovoljno revolucionarnih karaktera u ljudskoj povijesti da nas izbave iz pećina. Međutim, postoje mnogi drugi koji se pretvaraju da su revolucionari, a u stvari su buntovnici, autoritarci ili politički oportunisti. Vjerujem da psiholozi imaju važnu funkciju u proučavanju karakteroloških razlika kod raznih tipova političkih ideologa. Ali da bi to učinili kako treba moraju, bojim se, imati neke od kvaliteta koje sam pokušao opisati u ovom eseju: oni sami moraju biti revolucionarni karakteri.
User avatar
bambina78
Posts: 778
Joined: 26/10/2011 15:00

#57 Re: Za predane Životu

Post by bambina78 »

Uh vidi cafira na jednom mjestu, sad kad vam grom spuca u ovaj topic ... :oops:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#58 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

bambina78 wrote:Uh vidi cafira na jednom mjestu, sad kad vam grom spuca u ovaj topic ... :oops:
Đe je keks, đe je sok na razgađanje, je l' se tako dolazi nekom na sijelo, ja kulture, pih :D
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#59 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

Great Cornholio wrote:
Da, istina, Giordano Bruno se uvjerio na svojoj koži da ne treba "istrčavati pred rudu".
Narod će prihvatiti sve što mu vlast nametne, prije je vlast nametala isključivo silom, danas se služe suptilnijim metodama.
narod prihvata ono sto mu odgovara, tako je i kod nas
niko nije natjeran da iskljuci svoj mozak...kad sebi dugo ponavljas jedno, onda to na kraju i postajes
Great Cornholio wrote: Ta poslovica ( kuća nije tijesna , gdje čeljad nisu bijesna) mora na "reviziju", tu su poslovicu , barem ja tako mislim, kreirali oni koji vladaju da bi se zaštitili od opravdanog gnjeva onih koji su prisiljeni da žive život nedostajan čovjeka, a s ciljem da se onima koji vladaju obezbjedi raskoš i bezgranična sloboda.

Nije grijeh buniti se, "bijesni" smo baš zbog toga što je kuća "tijesna", a "tijesna" je zbog toga što ne postoji neki univerzalni model normalnog i poželjnog, već postoji bezbroj modela koji se međusobno suprotstvaljaju, niko ne želi da žrtvuje bilo šta svoje zato što misli da je to njegovo jedino ispravno, svako želi potpunu slobodu u ispoljavanju svojih prava, ali kao što znamo pravo jednog je obaveza za drugog. Treba nam nešto zajedničko, nešto što će za sve predstavljati zadovoljstvo, biti prihvatljivo svima, jer samo tako se čovjek neće morati žrtvovati, neće morati uskraćivati neko svoje zadovoljstvo, moći će živjeti "punim plućima".
nisam znala da pricamo o grijehu
ovdje sam sebi skaces u stomak, uradi "reviziju" svojih misli
Great Cornholio wrote: Da bi došli do osjećaja korisnosti vlastite ličnosti potrebno je da nam okolina prizna da smo korisni, a priznaće nam ako činimo ono što je opšteprihvaćeno u nekoj zajednici, ono što su nametnuli oni koji vladaju. Ako to ne uspijemo, ako nas okolina ne prizna, onda osjećaj korisnosti i zadovoljstvo koje iz njega proističe moramo sami pronaći. Da bi smo to postigli moramo bidi sposobni da sami sebe ubijedimo da smo korisni bez obzira što nas okolina ne vidi i ne priznaje kao takve, a to nije niti malo lako, teško je biti sam protiv svih, ali nije neizvodivo.
dok sam pisala da je za zadovoljstvo sobom i svojim zivotom potreban osjecaj da si od koristi i potreban, mislila sam na porodicu i bliske ljude, ne globalno
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#60 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Narod prihvata ono što mu se servira,što mu neki autoritet, kojeg je narod prihvatio, servira.
Dobro bi bilo kad bi narod prihvatao samo ono što mu odgovara, a to bi mogao prihvatiti kad bi znao šta mu odgovara, a da zna šta mu odgovara morao bi izučiti mnogo debelih knjiga, a znamo svi gdje se u Bosni kriju pare :D

U pravu si, nećemo o grijehu, ovdje ćemo govoriti o onome šta bi trebali raditi, šta nije grijeh. E pa nije grijeh željeti život dostojan čovjeka, i nije grijeh pokušati spriječiti( "neutralizirati" njihov štetni uticaj), one koji nam takav život onemogućavaju.

Ima ona izreka " Misli globalno djeluj lokalno" i ja se s tom izrekom slažem. Ta izreka ne mora ići na reviziju, jer naše nene i djedovi, očevi, majke i ostala bliža i dalja rodbina , često nisu u mogućnosti da nas vide objektivno, il' nas precjenjuju il' nas potcjenjuju, pa zato osjećaj korisnosti ne bi trebali graditi samo na osnovu mišljenja i reakcija naše familije.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#61 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

"sto mu neki autoritet, kojeg je narod prihvatio"...znaci nekad je narod koristio nesto sto nazivamo mozgom kako bi sebi predstavio autoritete i izabrao one koji mu najbolje odgovaraju
pitanje je koliko ce jos vremena proci da shvatimo sto nam jos bolje odgovara od postojeceg

sami sebi onemogucujemo zivot dostojan covjeka...ali omogucili smo si zivot dostojan nas samih

osjecaj koristi svojim bliznjima je najzahvalniji i podrska koju od od njih dobijas najbitnija, no mislim da nismo na istim talasnim ovdje
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#62 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Narod prihvata nekog za autoritet, ili kad kandžija radi, ili kad taj autoritet izmanipuliše narod i stvori iluziju kod naroda da je to što taj autoritet govori dobro za narod.

Ja sam shvatio da je ovo što je danas loše i za mene i za narod, a kad će narod to shvatiti, i da li će shvatiti, to samo Bog zna.
Narod se pita, a ne ja, i šta meni onda preostaje nego da se nadam nekoj Božijoj intervenciji.
Sad će me ovi moji drugovi ćafiri napasti :D , al tako je kako je. Možemo pojedinac nešto učiniti, ali spriiječiti totalno rasulo ne može, nažalost.

Ne bih se složio, a ne bi se složila ni armija nezaposlenih, koji su nezaposleni ne svojom krivicom.

Pa i nismo, ja mislim da je važno gledati i na sebe a i istovremeno se boriti i za druge.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#63 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

isprica se ti sa ćafirom pristojno, na nivou dostojnom covjeka...kad gledas u nebo ti mozda vidis bozije djelo, ja jednostavno svemir, ali oboje jasno vidimo nebo...sad sta ce biti kad nas ne bude...pa o tome mozemo onda kad nas ne bude :)
kazem ti ja da kuca nije tijesna, samo celjad trebaju prestati biti bijesna

uspjesni manipulator je zasluzio svoju poziciju, a onaj koji mu to dopusti je zasluzio da bude izmanipulisan
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#64 Re: Za predane Životu

Post by vatrogasac »

bizet wrote:...sad sta ce biti kad nas ne bude...pa o tome mozemo onda kad nas ne bude :)
Zastara je gubitak zahtjeva na zaštitu vjerovnikova prava zbog njegova pasivnog držanja kroz zakonom određeno vrijeme. :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#65 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

bizet wrote:isprica se ti sa ćafirom pristojno, na nivou dostojnom covjeka...kad gledas u nebo ti mozda vidis bozije djelo, ja jednostavno svemir, ali oboje jasno vidimo nebo...sad sta ce biti kad nas ne bude...pa o tome mozemo onda kad nas ne bude :)
kazem ti ja da kuca nije tijesna, samo celjad trebaju prestati biti bijesna

uspjesni manipulator je zasluzio svoju poziciju, a onaj koji mu to dopusti je zasluzio da bude izmanipulisan
Vidiš, ja sam stekao dojam da si vjernik. Kažu da se pred kijamet neće moći procijeniti ko je vjernik, a ko nije :cry: :D
Ja nebo nekad posmatram samo kao nebo, a nekad ga doživljavam kao Božijih ruku djelo, zavisno od raspoloženja.
Šta će biti kad umremo i hoće li biti nešto poslije smrti - to ne znamo. Možemo vjerovati ili nevjerovati da će nešto biti ili neće biti, ali pošto ovdje pričamo o životu, nećemo o tome :)

Da, čeljad trebaju prestati biti bijesna, ali kako da to učine. Ako si upoznata sa psihološkim spoznajama svjesna si da se ljudi ne mijenjaju iz "čista mira", treba im motiv za promjenu. Za početak bi trebali priznati da imaju problema, ali rijetki su oni koji će reći nešto protiv sebe, uvijek je kriv neko drugi, uvijek se drugi mora mijenjati.

Istina, manipulator je izmanipulisao izmanipulisane, a izmanipulisani su mu dali podršku. Bez podrške izmanipulisanih manipulator ne bi mogao doći na poziciju sa koje odlučuje o svojoj i sudbini onih kojima "kroji" sudbinu.

Ma ne znam šta bi čovjek rekao, ljudi imaju potencijal i za zlo i za dobro, ali gledajući objektivno zlo je danas mnogo jače izraženo, tako da ja nisam baš neki veliki optimista što se tiče budućnosti čovječanstva.
Kao što rekoh, ljudi se ne mijenjaju iz čista mira, uglavnom ih neki belaj potakne na preispitivanje stavova, a sad željeti belaje i nije nešto previše humano...

Mir tvom rataru, mir tvom seljaku :? :-? Uglavnom, nek se mir uspostavi :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#66 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

vatrogasac wrote:
bizet wrote:...sad sta ce biti kad nas ne bude...pa o tome mozemo onda kad nas ne bude :)
Zastara je gubitak zahtjeva na zaštitu vjerovnikova prava zbog njegova pasivnog držanja kroz zakonom određeno vrijeme. :wink:
To ono " Robe, čuvaj se ( pomozi sebi), pa ću te i Ja čuvati ( pomoći ti)" - pa dobro je imati takav stav, neće ti nauditi ako ti to bude vodilja kroz život, i ja se time vodim. Samo ono 'Robe' treba izbaciti.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#67 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

vatrogasac wrote:
bizet wrote:...sad sta ce biti kad nas ne bude...pa o tome mozemo onda kad nas ne bude :)
Zastara je gubitak zahtjeva na zaštitu vjerovnikova prava zbog njegova pasivnog držanja kroz zakonom određeno vrijeme. :wink:
nisam pravnik...bojim se da nisam razumjela sto hoces reci...no budem pokusala odgonetnuti...nadam se da ce trud biti cijenjen
ne igram na kartu zastarijevanja...ima tu onaj smajli koji govori da sam htjela unijeti dozu zeze i da to nije nikakvo ozbiljno obecanje koje bi se moglo vremenom pretvoriti u dug...izgleda da moram poraditi na humoru

vidis i ovo je jedan od problema naseg drustva...zaboravili smo kako izgleda covjek, zaboravili smo sto je spontanost (receno nije kritika, svi smo mi ovdje neki prosjek naseg drustva sa njegovim hendikepima)
ima onaj filozof koji je svijecom trazio covjeka...mozda bi mogli poceti od ogledala, ma kako strasno otkrice moglo biti, ispod koze svi smo isti i svi imamo iste strahove
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#68 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

bizet wrote: mozda bi mogli poceti od ogledala, ma kako strasno otkrice moglo biti, ispod koze svi smo isti i svi imamo iste strahove
Nismo svi isti, iskustva se razlikuju a mi smo najviše "plod" vlastitog iskustva. Strahovi nam nisu isti, ali nam je jedan zajednički, svi se plašimo da nećemo uspjeti da ostvarimo svoje želje. Želja većine je uspjeti u nekoj društveno priznatoj djelatnosti, postati "neko", neko ko ima pravo da bude sretan. Danas je,a i gotovo uvijek, "neko" bio onaj ko se izdvaja iz mase, ko se razlikuje od "običnog" čovjeka. Za običnog čovjeka uspijeh bi bio imati šta jesti, šta piti, šta obući, negdje stanovati, imati priliku za školovanje, zaposlenje, udaju /ženidbu, rađanje djece - drugim riječima "običan" čovjek želi normalan život.

Teško je danas biti "običan", teško je normalnom čovjeku postići sve ono što treba da bi postao "običan", a i oni koji imaju priliku da postanu "obični" tu priliku odbacuju, ne mogu da se pomire s tim da će čitav život biti "obični", da nikad neće "uspjeti".

Eh da svi imamo želju da postanemo obični, da u tome vidimo uspijeh, gdje bi nam bio kraj :)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#69 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Ne znam za vas, ali meni i danas ponekad "sjedaju" ove " dječije" pjesme. Ljudi u pubertetu se bune protiv svega i svačega, uglavnom opravdano, uviđaju "dvostruki" moral koji vlada u društvu, bune se protiv toga, imaju želju da nešto promijene, ali bezuspješno, zato što tada ne predstavljaju bitan faktor koji bi doveo do promjena, promjena koje bi nam omogućile ozdravljenje.
Eh kad bi nešto od te želje i hrabrosti ostalo i u odraslom dobu, čuda bi napravili.

Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#70 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Oni se ne rađaju ni kao muslimani, ni kao katolici,ni kao komunisti,ni kao nacionalisti, ni kao navijači Barcelone ili Reala. Od onog dje su se rodili to najviše zavisi. Ne znam zašto vam ovo rekoh, ali ne može da škodi.

User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#71 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:15, edited 1 time in total.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#72 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

pussysmoke wrote:
Great Cornholio wrote:Oni se ne rađaju ni kao muslimani, ni kao katolici,ni kao komunisti,ni kao nacionalisti, ni kao navijači Barcelone ili Reala. Od onog dje su se rodili to najviše zavisi. Ne znam zašto vam ovo rekoh, ali ne može da škodi.

Ni jedna pametna ne može da škodi. :thumbup:
Kad se samo sjetim da je malo falilo da se počnemo za vratove fatat :lol:

U upustvo za upotrebu čovjeka treba, pod obavezno, ubaciti i naredbu da čovjek mora, u jednom danu, obavezno zbiti, minimalno, jednu šalu 8-) :lol:
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#73 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:15, edited 1 time in total.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#74 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

pussysmoke wrote: Do mene je bilo. Tvrdoglavost. :sad: Ali ipak sam vidio da od tebe mogu što šta naučiti. :thumbup:
A ovo što si rekao o uputstvu za upotrebu čovjeka se slažem u potpunosti. Smatram da ne bi bilo loše da sastavimo listu stvari koje čovjek mora uraditi u jednom danu. Mislim da odgovara i temi. :bih:
Oprošteno ti je, nećeš u džehenem 8-) :lol:

Šalim se, od svakog se može nešto naučiti,pa čak i od mene :D , ko god misli da sve zna, i da ni od koga više ništa novo ne može naučiti, u velikoj je zabludi i na velikom je gubitku.

Ništa se ne mora, osim umrijeti :evil: :lol:
Šalim se, ideja je odlična, samo bolje bi bilo da sastavimo neku listu stvari koje su poželjne, od kojih ćemo imati neku korist, jer kad se nešto mora onda je to gotovo uvijek teško.
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#75 Re: Za predane Životu

Post by Platformas »

Nemoj samo da vam lista ima 10 zapovjedi :D
Post Reply