Za predane Životu

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2151 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

Challenger_,
nastankom programske muzike dolazi do podijeljenih misljenja medju savremenicima, jedni smatraju da muzika moze i treba da ima programski sadrzaj, drugi da isti oduzima od njene vrijednosti, da je ogranicava...licno mi je draza apsolutna muzika od programske, i smatram da ima veci znacaj

Davida sam jednom poslusala, u slicnom izdanju...Cornholio nazva takvu umjetnicku rabotu prostituisanje, a ja cu se ovaj put sloziti sa tim, cijeli taj performans nije vrijedan gledanja

da ocistim organizam od Davida
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2152 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

Nisam ljubitelj coca-cola light interpretacija, također. Iako, one mogu da budu staza do izvora, mogu da približe autentična djela početnicima.

Pozzz!

_____


Sinapsa, jesi živ? Kako je ljepotan?
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2153 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

@Callenger_
dotaknuli smo se bitnog problema, na koji nacin edukovati publiku i razvijati kulturnu svijest i senzibilitet prema umjetnosti?
primjer Davida (simpaticna simbolika :)) je mac sa dvije ostrice, moze i ne mora pribliziti svojoj publici autenticno djelo, odnosno zelju da ga u takvom obliku poslusaju i da ih sutra vise zanima prerada
gdje je ta granica?
kod nas je slucaj da smo htjeli uraditi nesto da se zblize religije, pa se u ratu izvodila npr. Simfonija Orijenta od Slavenskog (sjajno djelo), ali to je ubrzo preraslo u program Dodji Najdrazi, na kome su se, ako se ne varam nisam bas pratila detaljno, izvodila Ilahije u dovoljno pristojnoj izvedbi Sarajevske filharmonije, a onda se krenulo jos vise podilaziti publici praveci od tog muzicku koridu...samo jedan od pokazatelja da bosanski muslimani nisu spremni za intelektualni razvoj...ne znam je li intelektualni prava rijec, ali se i toga dotice
taj put obrazovanja vecinskog naroda u Federaciji je trebao ostati na putu Slavenskog, forsirajuci trenutne kompozitore da komponuju djela, spona bi bili oni, a dati im slobodu i sirinu u muzickom smislu...mozda nije los pokusaj ni Hasanaginica ni Safikada, ali te opere su mogle biti po uzoru na Shakespearove drame, dovoljna je cinjenica da su ih pisali bosanskohercegovacki kompozitori....dakle samo smo spustili prag....slika is South parka kad traze granicu u dubinama mora

naravno da se pokusava ocuvati neki nivo, Filharmonija godisnje odrzi niz dobrih koncerata sa gostujucim solistima i dirigentima, opera se takodje trudi...tu ima materijala u kojem jedino mogu vidjeti nas spas....Muzicka akademija nesto svasta radi, kako ja dozivljavam sve na papiru...Akademija bi trebala biti institucija koja ce voditi glavnu rijec kada je muzicki zivot u pitanju, kroz dobru saradnju sa pomenutim institucijama, forsirajuci domace kompozitore i muzicare....mlade, talentovane, kako se vec kaze da bi bilo zvucno...i tih pokusaja ima, samo nedovoljno da bi se njima dicili.

zato nedostatak pravog muzickog programa nadomjestamo sa ZMBT i Hayat produkciji, raznim DM i sl. kanalima...previse je mladih koji se muzicki obrazuju, cak i akademkski, da bi mogli svirati u kafani....opet ta granica za koju niko ne zna gdje lezii....to je postalo pravilo ponasanja i mi smo odgovorni zato je do toga doslo

Sarajevo, hvala Bogu pa barem jedan grad u Federaciji, jos uvijek ima publiku koja posjecuje pozoriste i zna i umije cijeniti i razdvojiti kvalitet od zabave, koja opet nije mnogobrojna i upitan je i njen opstanak
u manjim gradovima smo osudjeni na podilazenja, kako bi privukli publiku, ne vise zbog novca, nego sto niko od nas ne zeli svirati u polupraznoj sali...granicu u manjim sredinama ni genijalci iz South parka ne bi pronasli...
a opet na manje sredine, jer nijedna ne djeluje samostalno, veliki uticaj dolazi is Sarajeva
tu se nadovezujemo na televizijski program na kojem svaki pismen uradak ostaje neprimjecen dok se forsira korida
postavlja se pitanje da li je moguce da bas toliko nemamo svijesti i savjesti prema nasem narodu, prema buducim narastajima? na cemu mislimo graditi ovu drzavu? da li je mislimo graditi uopste, ili se zadovoljavamo dekicama na livadi u tefericnom raspolozenju?

kako popraviti ovo stanje? u muzici sigurno fali kritika, mi je vise nemamo....jasno mi je da nakon rata je i nije moglo biti jer sve sto se uradilo, u uslovima u kojim se radilo, zasluzivalo je pohvale...ali taj nedostatak kritike doveo je do staja koje imamo danas, a danas ne vidim da je iko dovoljno sposoban da je napise, ili ako jeste ona zavrsi u ladici, jer novine, sem hvale, ne zele da je objave...granica jos dublje

jedan zacarani krug na koji smo vec navikli, tjeseci sebe da se trudimo i radimo najbolhe sto umijemo, dok su rezulati mali ili nikakvi, radimo bez osjecaja odgovornosti prema buducim narastajima svaljujuci svu krivicu na vlast, za koju znamo da ne mari za narod, i male budzete za kulturu, zanemarujuci cinjenicu da smo u ratu i tik poslihe svirali i radili bez razmisljanja hocemo li biti placeni, ali sa velikim entuzijazmom i snagom da se izborimo za nas opstanak.....nije ta borba vrijedna ovog stanja u kohe smo se doveli

zanima me kako vi vidite nasu ulogu i put na kojem smatrate da bi se trebali naci? sta vam to fali i da li vam ista fali kada je u pitanju umjetnost?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2154 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

@bizet, živimo u društvu koje nije baš previše civilizovano, na vlasti su jako nemoralni i nestručni ljudi, tako da se onaj ko želi da se bori za vlastitu, profesiju koja nije profitabilna pa samim tim niti interesantna sadašnjim vladarima, može pouzdati samo u sebe i u istomišljenike koji su spremni da ga podrže u tome.

Onaj ko vjeruje u Boga može pomoć zatražiti i od Njega.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2155 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

nije to bas tako Cornholio, 50-tih godina proslog vijeka smo pocinjali od niceg i uspjeli ostvariti pristojan nivo, zasto to nije moguce i ovaj put? sta nas to koci?

i ako nisam vjernik, ponekad osjetim potrebu da postedim Boga od nasih problema i gluposti...nije mu bilo mjesto tu na kraju tvog posta, pusti ga neka se i On malo odmori, ili kao sto kaze "pomozi si, pomoce ti"
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2156 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

50-tih godina prošlog vijeka iza umjetnika je stajala Država, nisu se morali brinuti kako da prežive, i lakše i uspješnije su radili svoj "posao".

Ja vjerujem u Isusove riječi, a On je rekao da će pred "Sudnji dan" na Zemlji zlo doživjeti svoju "kulminaciju".

Al' treba se truditi da čovjek popravi ono što je u njegovoj moći, treba i Boga zamoliti za pomoć.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2157 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

pa o Drzavi i pricam, zasto to nije moguce i ovaj put? sta nas koci?

velis Sudnji dan se blizi...ma nema nista od njega za bar jos jedno 100 godina, hocu da podignem ovo dijete i da ona dozivi unucad, ali ne zato sto se sa 18 udala :lol: ...salu na stranu, zlo je uvijek isto, ne mogu zamisliti da kuliminira kad je vijekovima prisutno, kao i dobro...sve je to savrseno izbalansirano :)

nego kad budes ukrao vremena ispricaj mi o Isusu
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2158 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

bizet wrote:pa o Drzavi i pricam, zasto to nije moguce i ovaj put? sta nas koci?

velis Sudnji dan se blizi...ma nema nista od njega za bar jos jedno 100 godina, hocu da podignem ovo dijete i da ona dozivi unucad, ali ne zato sto se sa 18 udala :lol: ...salu na stranu, zlo je uvijek isto, ne mogu zamisliti da kuliminira kad je vijekovima prisutno, kao i dobro...sve je to savrseno izbalansirano :)

nego kad budes ukrao vremena ispricaj mi o Isusu

Kad će biti Sudnji dan to niko ne zna, možda "sutra" a možda za 1000 godina, tad će zlo biti pobijeđeno, neće više postojati, ostaće samo dobro.

A ako te interesuje Isus, najbolje ti je o Njemu učiti iz originala, u Novom zavjetu je zapisano šta je On činio i govorio.

Laku noć :)
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2159 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

zanima me kako ga ti dozivljavas, tvoje vidjenje, jer ti ne pripadas niti jednoj religiji..cini mi se i da si obecao, mozda se varam
ali ako ti se ne da pisati onda ni nemoj

ln
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2160 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Vrlo slično onome kago ga adventisti doživljavaju, ali za razliku od njih ja ne vjerujem u postojanje đavola, za mene je đavo simbol zla koje može biti u nama ili djelovati na nas iz naše okoline , ne postoji kao stvarno zlo biće. Imaš temu o Adventizmu, ovdje na forumu, a i pokretač teme nas je zamolio da na ovoj temi ne raspravljamo o religiji, pa da ga ispoštuemo.

ln
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2161 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

Okej
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2162 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

bizet - o kulturnoj politici.

Kompleksna i jednostavna tema. Jednostavna jer kulturna politika ima dva glavna kolosjeka, nacionalni i univerzalni. Nacionalni se tiče čuvanja, stvaranja i promocije domaćih kulturnih vrijednosti, a univerzalna upoznavanja i komunikacije sa svjetskom kulturnom baštinom. Problem (a u tome je kompleksnost ove priče) nastaje kada nekompetentne osobe pokušavaju da naprave fuziju domaće i univerzalne kulturne baštine, gdje se na svjetsku baštinu gleda optikom nacionale kulture, ideologije ili religije. To onda nije kulturna politika već provincijalna lakrdija.

A stvar je savršeno jednostavna: ta dva procesa trebaju da budu dvije odvojene paralelne rijeke, dva paralelna procesa.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2163 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

proces stvaranja nacionalnog identiteta se uvijek odrazavao i na umjetnost, nismo mi izuzetak, i u tome nema nista lose, cak obratno, ako se pametno radi...sve bivse drzave su ovaj proces prosle davno prije nas, mi smo bas zakinuti u tom pogledu...nismo mi samo sevdalije, ima Bosna i Hercegovina i dobrih kompozitora, samo su neki zaboravljeni/zapostavljeni, a trenutni nedovoljno podrzani
da smo barem isli na kvantitet iz kojeg bi se vremenom izdvojio kvalitet, princip pokusaja i pogresaka, ali ni za to nismo pokazali da imamo sluha, nego smo kao suha grana na kojoj pokoji cvijet urijetko procvjeta
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2164 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

u ovakvim vremenima covjek se lako moze izgubiti...a sta vrijednije drzava moze imati nego narod svjestan sebe i svojih kvaliteta
prvih nekoliko dana mi nije uopste bilo do muzike, nego kako pomoci svom narodu, svojoj drzavi, a onda svatih da najbolje sto mogu dati jeste da nastavim raditi svoj posao najbolje sto znam

http://m.youtube.com/watch?v=fW630zFA93Y
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2165 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

@bizet, u pravu si, u vremenima kad svi lažu, kad se svi trude da se predstave kao zaštitnici, kad svi tvrde da su oni ti koje treba slijediti, najpametnije je ne vjerovati nikome, ne krenuti ni za kim, već naći sebi neko "sklonište" dok ovo ludilo prođe, a proći će.

Nama u BiH ne može biti gore, preživjeli smo njagore, preživjeli smo rat, preživjeli smo ludilo najveće od svih ludila koje ljudi periodično stvaraju, zato što ne slijede Onoga koga bi trebalo, Onoga ko je rekao da će ludilo prestati kad On odluči da spriječi sve one koji su uzrok ludila.

Zloupotrijebiću još jednom ovu temu, ali valjda se niko neće naljutiti, a i ti mi jednom reče da bi voljela da ti ispričam nešto o Isusu, pa evo citiraću ti Njegove riječi, koje čovjeku mogu pružiti "sklonište" u ovim ludim vremenima, a i pomoći mu da ostane Čovjek ako se ovih Njegovih savjeta bude pridržavao.

Ovo su Njegovi savjeti kojih se treba pridržavati u svim situacijama, u haosu koji pokušava da raspameti Čovjeka, najčvršće.

A pošto niti jedan humanista i veliki um, Isusu nisu mogli naći niti jednu zamjerku, onda ne treba sumnjati u ispravnost i dobronamjernost ovih savjeta :)



I

Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Egipatske, iz doma ropskoga. Nemoj imati drugih bogova uza me.

II

Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene; A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.

III

Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.

IV

Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ. Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje. A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim. Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.
V

Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.



VI

Ne ubij.



VII

Ne čini preljube.



VIII

Ne kradi.



IX

Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.



X

Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2166 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

da ti ispričam nešto o Isusu, pa evo citiraću ti Njegove riječi...
Cornholio, druže. Ovo je 10 Božjih zapovjedi, nastalih na Sinaju, koje je donio Mojsije.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2167 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Challenger__ wrote:
da ti ispričam nešto o Isusu, pa evo citiraću ti Njegove riječi...
Cornholio, druže. Ovo je 10 Božjih zapovjedi, nastalih na Sinaju, koje je donio Mojsije.
Da, ne znam sad gdje, ali postoji dio u Novom zavjetu, gdje je Isus ( Otac, Sin i Duh sveti, da se malo našalimo, Tri u jednom :) ) koji je prije nešto od više od 2000 godina hodio Zemljom, potvrdio da su to Zapovjedi koje je Bog dao Mojsiju ( Musa a.s, kod Muslimana), kojih se svi mi moramo pridržavati.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2168 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Niče je napisao knjigu pod nazivom "Antihrist", a uopšte nije bio protiv Isusa, a nije ga ni doživljavao kao nekog običnog čovjeka.

"Ako ikada išta razumem o ovom velikom simbolisti, onda je to da je on samo unutrašnje realnosti uzimao kao realnosti, kao "istine" — a da je ostalo, sve prirodno, vremensko, prostorno, istorijsko, shvatao samo kao znak, kao priliku za parabole. Pojam "čovečjeg sina" nije neka konkretna ličnost koja pripada istoriji, nešto pojedinačno, jedinstveno, nego "večna" činjeničnost, jedan psihološki simbol razlučen od pojma o vremenu. To isto važi, i u najvišem smislu, za boga ovog tipičnog simboliste, za "božje carstvo", za "nebesko carstvo", za "božje detetstvo".
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#2169 Re: Za predane Životu

Post by Rolo »

-
novi66
Posts: 4
Joined: 12/02/2014 23:10

#2170 Re: Za predane Životu

Post by novi66 »

Great Cornholio wrote:@bizet, u pravu si, u vremenima kad svi lažu, kad se svi trude da se predstave kao zaštitnici, kad svi tvrde da su oni ti koje treba slijediti, najpametnije je ne vjerovati nikome, ne krenuti ni za kim, već naći sebi neko "sklonište" dok ovo ludilo prođe, a proći će.

Nama u BiH ne može biti gore, preživjeli smo njagore, preživjeli smo rat, preživjeli smo ludilo najveće od svih ludila koje ljudi periodično stvaraju, zato što ne slijede Onoga koga bi trebalo, Onoga ko je rekao da će ludilo prestati kad On odluči da spriječi sve one koji su uzrok ludila.

Zloupotrijebiću još jednom ovu temu, ali valjda se niko neće naljutiti, a i ti mi jednom reče da bi voljela da ti ispričam nešto o Isusu, pa evo citiraću ti Njegove riječi, koje čovjeku mogu pružiti "sklonište" u ovim ludim vremenima, a i pomoći mu da ostane Čovjek ako se ovih Njegovih savjeta bude pridržavao.

Ovo su Njegovi savjeti kojih se treba pridržavati u svim situacijama, u haosu koji pokušava da raspameti Čovjeka, najčvršće.

A pošto niti jedan humanista i veliki um, Isusu nisu mogli naći niti jednu zamjerku, onda ne treba sumnjati u ispravnost i dobronamjernost ovih savjeta :)



I

Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Egipatske, iz doma ropskoga. Nemoj imati drugih bogova uza me.

II

Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene; A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.

III

Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.

IV

Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ. Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje. A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim. Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.
V

Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.



VI

Ne ubij.



VII

Ne čini preljube.



VIII

Ne kradi.



IX

Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.



X

Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega.
NE POSTOJI NIKO NA SVIJETU KO BI MOGAO ISPUNITI SVE OVE ZAHTJEVE.... ILI SMO MOZDA SVI VJERNICI?
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2171 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

@Cornholio, nismo na istim talasnim
raspisah se i greskom zatvorih prozor, ode u nepovrat, sigurno ima razlog za to :)
hvala ti sto si se dotaknuo obecanja, ali u nevakat, ovih dana sam kameno hladna prema Bogu, Isusu i ostatku veselog drustvanceta


ne znam je li bila:
http://m.youtube.com/watch?v=XopQG0Gjgmo


@Rolo, imam pitanje, ali ako je moguce na pp?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2172 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

novi66 wrote:
NE POSTOJI NIKO NA SVIJETU KO BI MOGAO ISPUNITI SVE OVE ZAHTJEVE.... ILI SMO MOZDA SVI VJERNICI?
Bog će svoje obećanje ispuniti, a gore navedene zahtjeve mi moramo ispuniti, On je jasan, ne želi nikome da se prilagođava, sve vidi, sve zna, svima će nam pravedno presuditi, kad za to vrijeme dođe, niko neće moći izbjeći Njegov sud, pa eto zbog toga bi svi trebali biti vjernici.

Ali, nikoga On neće natjerati da ispunjava gore navedene zapovjedi, imamo slobodnu volju da sa svojom sudbinom činimo šta želimo.

@bizet, razumijem te, ko još danas čovjek koji priča o Bogu, onako kako ja pričam, shvata ozbiljno :)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2173 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Istina će nas osloboditi.

Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#2174 Re: Za predane Životu

Post by Rolo »

bizet wrote:@Cornholio, nismo na istim talasnim
raspisah se i greskom zatvorih prozor, ode u nepovrat, sigurno ima razlog za to :)
hvala ti sto si se dotaknuo obecanja, ali u nevakat, ovih dana sam kameno hladna prema Bogu, Isusu i ostatku veselog drustvanceta


ne znam je li bila:
http://m.youtube.com/watch?v=XopQG0Gjgmo


@Rolo, imam pitanje, ali ako je moguce na pp?
Pitaj slobodno
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2175 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

Rolo

Vidio sam tvoj komentar na Ničea. Šteta što si ga obrisao.
Post Reply