Za predane Životu

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2126 Re: Za predane Životu

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:Cornholio, popusti malo ove ljude, dođi da nas zahebavaš na budizam ope', k'o nekad, :lol:
Ma šta ću ja kod budista, njih život puno ne interesuje, njima je dovoljna jedna narandža i da nema galame oko njih :D :lol:
Ako dođeš daću ti naranču i krompir, :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2127 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Čovjek je jači što je o manje stvari ovisan, a dobar je forum, samo i sa forumom, kao i sa svim ostalim , treba imati pravu mjeru, ničemu ne treba robovati.



Od mene za danas toliko :)
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2128 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

Great Cornholio wrote:
bizet wrote:
@Conrholio, kako da ti zamjerim na bezdusnosti?
Ok, ovo je forum, svi smo mi ovdje privremeno,i zato što nam je dosadno, i pozdravi muža :)
ma jasno, pozdravicu muza, ne brini :)
User avatar
Sinapsa
Posts: 839
Joined: 01/06/2004 18:28

#2129 Re: Za predane Životu

Post by Sinapsa »

Challenger__ wrote:samo za madame bizet:

Nisi ga uspio sacuvati samo za nju :) ....i meni Farinelli vec drugo vece uljepsava a malog djecaka sa avatara ispraca u krevet..... kao najljepsa Gute Nacht Musik :thumbup:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2130 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

bizet wrote:@Challenger_, hvala ti, vratila me u zivot :) edit: razmisljam kako je moguce da me ovako dramaticna aria vrati u zivot?... zvuci jednostavno, skoro naivno, nevino, ocaravajuca muzika...prva misao bila je, dok god kuca srce boricu se...eto zato me vratila u zivot :)
Kako da ne, kako da ne... O tome opširnije kad budem imao vremena i mira oko sebe.
Sinapsa wrote: Nisi ga uspio sacuvati samo za nju :) ....i meni Farinelli vec drugo vece uljepsava a malog djecaka sa avatara ispraca u krevet..... kao najljepsa Gute Nacht Musik :thumbup:
:thumbup:

Svaka čast. Sad nas je troje. Pardon, četvoro. Klinac je meeeeeeeed! Evo jedna brzinska, takođe Hendlova, za dobro jutro, uz kafu, prije odlaska, Andreas Šel:

bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2131 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

@Challenger_, svaka cast za Andreasa Scholla :thumbup:

@Sinapsa, pozitivno iznenadjena cuvsi da Lascia ch'io pianga uspavljuje dijete :)

@Cornholio, uspijes me naljutiti, ipak bila sam preostra...zbog historije na ovoj temi i njenog znacenja meni u tom periodu trebala sam neki dan drugacije odreagovati, izvini molim te :(
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2132 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

bizet wrote:
@Cornholio, uspijes me naljutiti, ipak bila sam preostra...zbog historije na ovoj temi i njenog znacenja meni u tom periodu trebala sam neki dan drugacije odreagovati, izvini molim te :(
Sve je to za ljude :)

Nego, ne samo umjetnost, rijetko šta se danas cijeni u dovoljnoj mjeri, i što je još gore, cijene se neke stvari koje uopšte ne bi trebale postojati.

Evo i Americi se umjetnici dodvoravaju širokim narodnim masama, nismo samo mi zaostali :D

Meni ovo fino zvuči.

bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2133 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

los snimak

@Cornholio, poslah ti pp sa linkom na temu kako bi bila sigurna da ces vidjeti izvinjenje, ne brinem ja za tebe, a ni ti se ne trebas brinuti za mene :) ...e sad koliko ces se ti ufurati kad osnujes porodicu, zivi bili pa vidjeli :)

umjetnici su cesto poput male djece, nesvjesni koliko nase igrarije mogu nanijeti stete drustvu, a time i nama samima...ali i globalizacija ima negativnu stranu...ovo je vrijeme kada Supermen izvjestava o takmicenju u prejedanju dok su odijelo davno pojeli moljci, ali zato svi znamo kada ti komsinici izgori rucak...heroji vise nikome ne trebaju, zasto bi onda trebali umjetnost i umjetnike...izgleda da ce nas demokratija i globalizacija unistiti, previse prosjeka koji diktira standarde


evo komad kojeg rado sviram sebi za dusu
[youtube] http://m.youtube.com/watch?v=m5qeuVOIbHk [/youtube]
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2134 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

@bizet, ja sam već sad nafuran, pa zbog toga ne želim s bilo kime na forumu komunicirati PP-ovima.

Šalim se, nego, više puta sam rekao da ja na forumu želim imati "potpunu slobodu", želim doći kad mi se dolazi, ne dolaziti kad mi se ne dolazi, jer dosta je obaveza u RL da bi čovjek i forum doživljavao kao obavezu.

Ne bih volio da se neko brine kad na neki post ne odgovorim odmah, ne bih volio da se nekim komuniciram PP-ovima, jer onda se forumanje pretvara u nešto više od forumanja, a ja lično to ne želim, ne želim da na forumu imam neke "favorite", da prema nekom imam neke posebne obaveze, zbog toga sam ja i na FB blokirao sve što se može blokirati.

Ja znam da na forumu neću biti zauvijek, u posljednje vrijeme pokušavam da forum svedem na što manju moguću mjeru, jer nije dobro živjeti samo u "virtualnom svijetu", a to forum jeste,forum je virtualni svijet u koji "pobjegnemo" kad nam stvarni svijet nije dovoljno zanimljiv, ili nam je naporan.

Ti si se, hvala Bogu, izborila sa problemima koje si imala u skorijoj prošlosti, vjerovatno ti je i forum u tome malo pomogao, i sad si na forumu, kao i većina nas, kad ti je dosadno, a za razbijanje dosade forum nije jako loš :)

A što se tiče umjetnosti i umjetnika, bez njih bi svijet bio siromašan i dosadan. Svako bi se trebao baviti onim što može činiti bolje od "prosjeka", u svemu bi trebali postojati standardi, a te stnadarde bi trebali postavljati najbolji i najmoralniji. Ja npr. ne mogu postavljati standarde u muzici, ne mogu na osnovu tih standarda ocijenjivati da li je nešto dobro ili loše, i koliko je nešto dobro ili loše, to trebaju posatvljati ljudi poput tebe, ljudi kojima je muzika profesija.

Ali, svijet je u vrlo lošem stanju, i teško pravi ljudi dođu na prave pozicije, valjda je i Niče ogorčen tom činjenicom izjavio " Nije dovoljno imati talenta, potrebno je i vaše odobrenje za to , zar ne prijatelji moji".

Znači, nema potrebe za izvinjavanjem, niti ima potrebe da se bilo ko za koga brine :)
User avatar
Sinapsa
Posts: 839
Joined: 01/06/2004 18:28

#2135 Re: Za predane Životu

Post by Sinapsa »

Challenger__ wrote:
bizet wrote:@Challenger_, hvala ti, vratila me u zivot :) edit: razmisljam kako je moguce da me ovako dramaticna aria vrati u zivot?... zvuci jednostavno, skoro naivno, nevino, ocaravajuca muzika...prva misao bila je, dok god kuca srce boricu se...eto zato me vratila u zivot :)
Kako da ne, kako da ne... O tome opširnije kad budem imao vremena i mira oko sebe.
Sinapsa wrote: Nisi ga uspio sacuvati samo za nju :) ....i meni Farinelli vec drugo vece uljepsava a malog djecaka sa avatara ispraca u krevet..... kao najljepsa Gute Nacht Musik :thumbup:
:thumbup:

Svaka čast. Sad nas je troje. Pardon, četvoro. Klinac je meeeeeeeed! Evo jedna brzinska, takođe Hendlova, za dobro jutro, uz kafu, prije odlaska, Andreas Šel:

Hvala @Challenger_,

Kako na komplimentu, tako i za video.... jednostavno opusta i nadahnjuje....
Dao si mi super ideju. Nisam znao za film o Karlu Brosiju, zvanom Farinelli. Tako da cu sljedecom prilikom mozda malo vise saznati o zivotu ovog neutersa.....
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2136 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

Film "Farineli" je možda najkvalitetniji muzički film zapadne hemisfere. U poređenju s njim jedan "Amadeus" je trećerazredni kič. Kada ga budeš tražio (la?), obrati pažnju na kvalitet prevoda jer je scenario bravurozan, pun dijaloga za pamćenje. Kažem prevod, jer se u filmu koriste talijanski, španski, njemački, francuski, engleski... jezik.

Tako, npr, onoj sceni prethodi antologijski dijalog između Hendla (kompozitora) i Farinelija (pjevača) u kome mu Hendl spočitava da je on obična biohemijska pojava (kastrato) koja se drznula da njemu, "glasu Boga na zemlji" (umjetnost kao epifanija) pljune u lice... Farineli je pokošen, ali, interpretirajući Hendlovu operu pokazuje da je mnogo više od biohemije, te sam Hendl pada pred Vječnom Ljepotom, čija je on bio posrednička, stvaralačka ruka...
Last edited by Challenger__ on 29/01/2014 22:24, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2137 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

Naravno, film nije tako težak, tu je dosta dvorskih intriga punih ljubavnih scena, koje, naravno, otpočinju za scenom...:-D

User avatar
Sinapsa
Posts: 839
Joined: 01/06/2004 18:28

#2138 Re: Za predane Životu

Post by Sinapsa »

Challenger__ wrote:Film "Farineli" je možda najkvalitetniji muzički film zapadne hemisfere. U poređenju s njim jedan "Amadeus" je trećerazredni kič. Kada ga budeš tražio (la?), obrati pažnju na kvalitet prevoda jer je scenario bravurozan, pun dijaloga za pamćenje. Kažem prevod, jer se u filmu koriste talijanski, španski, njemački, francuski, engleski... jezik.

Tako, npr, onoj sceni prethodi antologijski dijalog između Hendla (kompozitora) i Farinelija (pjevača) u kome mu Hendl spočitava da je on obična biohemijska pojava (kastrato) koja se drznula da njemu, "glasu Boga na zemlji" (umjetnost kao epifanija) pljune u lice... Farineli je pokošen, ali, interpretirajući Hendlovu operu pokazuje da je mnogo više od biohemije, te sam Hendl pada pred Vječnom Ljepotom, čija je on bio posrednička, stvaralačka ruka...
Meni je promakao. A upravo takve filmove, sa dijalozima za razmisljanje i pamcenje, favorizujem....Mislio sam ga sa interneta odnosno You Tube-a na TV prenijeti, medjutim nisam siguran hocu li naci taj kvalitetan prevod o kojem govoris...Pogledacu i u Videoteci, mada sumnjam...Ako nista onda cu ga naruciti... :thumbup:

Edit: Vidio sam par isjecaka filma na netu. Kvalitet je ocigledan...Ma, cini mi se i kada bih ga samo slusao da bi bio za deset...
User avatar
Sinapsa
Posts: 839
Joined: 01/06/2004 18:28

#2139 Re: Za predane Životu

Post by Sinapsa »

bizet wrote: @Sinapsa, pozitivno iznenadjena cuvsi da Lascia ch'io pianga uspavljuje dijete :)
Da, znas onu: hiljadu ljudi, hiljadu cudi.....U principu, ti si mi dala inspiraciju za repliku, pa je najprikladnije tebe samu citirati (stranica 82.) :
"jesi vidio koliko sarenila na svijetu ima, a mi muku mucimo da prihvatimo samo osnovne boje :( "

Zelim svojoj djeci da stimulisem fantaziju. Zelim da im, bez ikakve potrebe i pritiska za ucinkom, predstavim sarenila ovoga svijeta i da u njima prepoznaju ljepotu. Ljepotu drukcijeg, neobicnog, nepoznatog i nekonvencionalnog...

Moj, odnedavno petogodisnji sin je bio kao hipnotisan ovom arijom i pustacu mu je dokle god zeli da je cuje prije no sto mu procitamo pricu za laku noc....
Prije tri mjeseca je to mozda bila interpretacija sevdaha od Boze Vrece, prije dvije godine Edin Karamazov & Kaliopi, prije mjesec dana "Sting-Live in Berlin 2010", "Sting live in durham cathedral", Pavarotijeva "Nessun Dorma" o djecijim pjesmama da ne govorim...itd

Prosle sedmice smo umirali od smijeha gledajuci Charlija Chaplina i filmove stare ravno stotinu godina....
Starija kcerka pise upravo referat o izazovima nijemog filma....Uci da se postavi u poziciju drugog, da reflektuje i precizno opisuje osjecaje....Aha-efekti non stop

Pored svih problema koje zivot donosi sa sobom, okruzeni smo i ljepotom. Za srecu je dovoljno prepoznati je.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2140 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

http://m.youtube.com/watch?v=bu8H5rA9HuA

Sting me bas pozitivno iznenadio.

@Sinapsa, ukrasti od zivota je umjetnost, tako barem govori moj dajdja :)
Svi smo mi robovi nas samih, nasih zelja, neostvarenih snova, nasih strasti, i sve to pada u vodu kad ugledamo male okice koje nam se smijese rastereceno cak i od nase gluposti...najveca sreca jeste vidjeti ih vesele i zdrave i ucinicemo sve, i jos vise, da tako ostane.
Djeca nisu ogranicena kao mi stari.

@Challenger_, nabi mi komplex citajuci tvoj osvrt na film o Farinelliju....slazem se da je jedan od boljih, o Mozartu nije vrijedan spomena kao ni 2 o Beethovenu...cini mi se da je potrebna roditeljska paznja, vise se ne sjecam detalja, u slucaju da se zeli pogledati sa djecom...jednako roditeljska paznja ali jako dobar film sa dobrom muzikom o slikaru Modiglianiju.

@Cornholio, disi, ne da bi prezivio nego da bi zivio...drustvo cesce sakati nego sto daje krila...nemoj biti ni dobar ni los, ni Isus, Bog, budi svoj.

Kad to covjek izgubi sebe da bi se morao ponovo traziti? Sinapsa kaze da srecu dovoljno prepoznati, dodacu da treba biti spreman prihvatiti je, a moze li biti vece srece od te da se ujutro vidimo u ogledalu svjesni da smo zivi i zdravi i da jedina prepreka pred nama u ostvarenju nasih ciljeva stojimo mi sami.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2141 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

Bizet, Sinapsa, mali drugar - jaran plave kosice, mala, ali odabrana ekipa... :thumbup: Nego, prije nego što legnem: ideja muzičke supremacije u svijetu umjetnosti nije od juče, ona je oduvijek prisutna, a unutar nje jedna ključna, elitistička ideja koju sam modernizam nije uspio eliminisati, ideja epifanije kroz muziku...

Jedna od jačih scena na tu temu (vrhunske muzike kao epifanije Apsolutne Ljepote) iz filma "Amadeus":




Laku noć.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2142 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Postoji dobro, postoji zlo, dobro radi i dobru se nadaj, nije život toliko komplikovan.

@bizet, u pravu si ,čovjek je često sam sebi najveći neprijatelj, nije svjestan da čini zlo, vjeruje da čini dobro, i onda sam sebi zlo nanese.

Ali isto tako može čovjek činiti dobro a da ga snađe zlo, mogu mu drugi zlo nanijeti, ali to se teže dešava onima koji vjeruju da je jedino Bog uvijek u pravu, da se jedino Njemu može vjerovati bezrezervno, i jedino se u Njega, pored nas samih, uvijek možemo pouzdati.

Ja nisam muzički obrazovan da bih mogao biti objektivan u kritikovanju muzičkih djela, ali ovo vala lijepo zvuči, i nikome nikakvo zlo ne može nanijeti :)

bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2143 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

@Challenger_, jako mi to nesto zvuci...obrazlozis detaljnjije?...nisam se bavila mislju da jedna, u ovom slucaju muzika, umjetnost ima prevlast nad drugima, da moze vise da nadahne...moja cula jednako budu probudjenja i kad stojim ispred neke slike ili slusam izvedbu nekog djela...mozda se ta misao forimirala u vrijeme kada je muzika bila nazovimo mobilnija od ostalih umjetnosti, lakse je dopirala do publike i samim tim njena publika je brojnija...koliko takav stav danas pije vode ne znam...obrazlozi, molim te?
ne znas ti nikako pogoditi prave momente iz filmova :)

@Cornholio, ah taj Bach, o cemu li je on razmisljao dok je komponovao tu svitu u h-molu...nego znas li ti da ce ga jos malo pa zabraniti kod nas, kazu crkveni kompozitor pa nema prodje na ovijem prostorima...prica o dobru i zlu i Bogu koji je uvijek upravu, a ne znam sta bi ti rekla vise na ovu temu...prevari sam sebe pa ponekad nesto i napravi, bilo dobro bilo lose, da isprobas to sto propovjedas...ovo ja nasumice/random, ne smatram se kompetentnom da drugima dajem savjete o zivotu, pa sve sto kazem uzmi sa rezervom :)
_____
naleth na ovo, inace sam sentimentalno vezana za ovu operu

http://classical-music-online.net/en/production/2255#
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2144 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

@bizet, svako od nas čini ono što smatra dobrim, a da li činimo dobro to se jedino može provjeriti u praksi, ako čovjek ostane normalan, a pri tome i nešto ostvari u životu, onda je uspješan, i onda je činio dobro.

Ne bih ja varao nikoga, pa tako ni sebe, činim ono što vjerujem da je ispravno, ne želim drugima što ne želim sebi, a vala ne bih ni da živim u iluzijama da mogu "spasiti" svijet, to može jedino Bog.

A Bacha mogu zabraniti jedino "talibani", a pošto oni kod nas nikada neće doći na vlast, on na ovim prostorima nikada neće biti zabranjen.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2145 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

ima svega u bozijoj basti, pa i takvih koji zabranjuju Bacha

@Cornholio, nisi me shvatio kad sam rekla da prevaris sam sebe pa ponekad nesto i napravis

docekala me, nisam je trazila :)

Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2146 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

@bizet, pretpostavljam da si mi htjela poručiti da nije loše da čovjek nekada uradi nešto neplanirano, da "prevari" sam sebe.
Pa dobro, možda to nekom može donijeti nešto pozitivno, ali tako nešto treba činiti onaj ko misli da su mu potrebne promjene, meni trenutno ne trebaju.

Da, svakakvih ljudi ima Božijoj u bašti, dobrih, loših, manje dobrih, manje loših itd., i svima će Bog pravedno "presuditi", neće nikoga ni za šta zakinuti.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2147 Re: Za predane Životu

Post by bizet »

navika je gadna stvar

Bog pravedno sudi...hmmmm...ma neka ga hajde, nek i on nesto radi

slomila sam se trazeci je, znam melodiju ali nisam znala naziv pjesme...ali vrijedilo je cackati po netu za par minuta uzivanja u dobrom zvuku :)



ln
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#2148 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Pa naravno, svi mogu biti nepravedni, osim Boga.

Laku noć :)
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2149 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

bizet wrote:@Challenger_, jako mi to nesto zvuci...obrazlozis detaljnjije?...nisam se bavila mislju da jedna, u ovom slucaju muzika, umjetnost ima prevlast nad drugima, da moze vise da nadahne...moja cula jednako budu probudjenja i kad stojim ispred neke slike ili slusam izvedbu nekog djela...mozda se ta misao forimirala u vrijeme kada je muzika bila nazovimo mobilnija od ostalih umjetnosti, lakse je dopirala do publike i samim tim njena publika je brojnija...koliko takav stav danas pije vode ne znam...obrazlozi, molim te?
- Priča seže u davnine i traje do danas. Od antičkih vremena, muzici se daje prvenstvo, a to prevenstvo se objašnjava ovako: Muzika je nedeskriptivne prirode. Ona ne može da "opiše" jabuku, krušku, stijenu... kao što to mogu neke druge umjetnosti (književnost, slikarstvo, kiparstvo...). To je njen hendikep, ali i prednost. Prednost, jer po svojoj suštini nedeskriptivna, ona je najbliža "biti umjetnosti" (I. Focht "Bit umjetnosti") koja je u osnovi nematerijalna. Naravno, tu bit je teško dosegnuti, a kome pođe za rukom, taj "dostiže bit stvaralaštva i umjetnosti" (isto). A pošlo je ra rukom nekolicini muzičara i rijetkima izvan muzike (isto);

- Ovakvo mišljenje estetike spram muzike je često, ali nije i jedino stanovište. Ali je postojano kroz vrijeme i traje od najranijih vremena, preko antike, moderne do danas. To je konstanta;

- Takođe volim ostale umjetnosti, nema dileme.


(Što se tiče Bacha... Ako bi se držali tih "standarda", hladno bi mogli otpiliti komplet klasiku i ne bi ostao niti jedan jedini kompozitor. Ne treba se obazirati na prolazne besmislice, da ne kažem tranzitorne nebuloze.)
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#2150 Re: Za predane Životu

Post by Challenger__ »

Evo malo naših savremenika: Karl Jenkins, čuveni "Palladio":



Isto, u intepretaciji Davida Garretta:

Post Reply