Za predane Životu

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#1 Za predane Životu

Post by raoul duke »

Tema se iskljucivo bazira na okupljanju sto veceg broja ateista, agnostika, i svih onih ostalih koji ne vjeruju da postoji neki nevidljivi čiko na nebu , sa duzom bradom ili bez, koji nam svima kroji sudbinu.
Mi smo kao takvi svijesni da zivot , relativno kratak, treba provesti u svim njegovim blagodatima uz kodeks ponasanja i moral, ne obazirujuci se na knjige, zapise, i svitke stare hiljadama godina.
Stop religijoljubcima na ovoj temi, vjernici welcome, jer svi vjerujemo u bolje sutra.
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#2 Re: Za predane Životu

Post by raoul duke »

Budjenje i ujedinjenje svijesti kao cilj svacijeg zivota. Nepotreba za necim pseudonaucnim i fiktivnim , vec ono sto je stvarno, a to smo mi i svijet u kojem zivimo.
Ne štedimo vrijeme i pozitivnu energiju u ovom zivotu, u nadi da cemo imati toga vise u sljedecem, za koji znamo da ne postoji.


Image
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#3 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:08, edited 1 time in total.
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#4 Re: Za predane Životu

Post by nemoguce vruce »

pussysmoke wrote:
Infidel666 wrote:Tema se iskljucivo bazira na okupljanju sto veceg broja ateista, agnostika, i svih onih ostalih koji ne vjeruju da postoji neki nevidljivi čiko na nebu , sa duzom bradom ili bez, koji nam svima kroji sudbinu.
Mi smo kao takvi svijesni da zivot , relativno kratak, treba provesti u svim njegovim blagodatima uz kodeks ponasanja i moral, ne obazirujuci se na knjige, zapise, i svitke stare hiljadama godina.
Stop religijoljubcima na ovoj temi, vjernici welcome, jer svi vjerujemo u bolje sutra.

Upravo tako! Samo da "dubokumni" vjerski fanatici ne izvrše verbalni teroristički napad na ovu temu.
Ma ne brini, dovoljno vi upadate vasim "genijalnim" doskocicama upadate na religijske teme... :mrgreen:
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#5 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:07, edited 1 time in total.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#6 Re: Za predane Životu

Post by odr0n »

Helou. :lol:

Iako sam ateista, sto se tice vjere, nemam nista protiv onih koji samo vjeruju u boga (deizam/spinoizam), ali ne praktikuju religiju jer takvi ljudi jednako kao i ja ateista, smatraju religiju necim primitivnim na osnovu tvrdnji punih gresaka, nelogicnosti, kontradiktornosti koje su se trebale prevazici. Dok u danasnjem 21. vijeku praktikovanje religije kroz rituale smatram ekstremizmom, znaci ektremnim oblikom iskazivanja vjerovanja koje je totalno nepotrebno, kao i prihvatanje smijesnih, pogresnih, nelogicnih tvrdnji kojima je prosao rok, te pokusaje uklapanja istih u zivot i razmisljanje pojedinca, drustva i sto je najgore nauke, sto takodjer predstavlja ekstremizam. Svakom psihicki stabilnom covjeku nije potreban nikakav imaginarni autoritet koji je naredio i savjetovao sta je dobro, a sta lose zarad toga i toga jer svako sam vlastitom logikom i razumom moze prosuditi sta je dobro, a sta lose, da to nije tako, onda bi svako ko nije vjernik trebao da unistava i sebe i druge u bilo kojem segmentu i na najgori nacin, sto je naravno cista glupost. Najbolji primjer o cemu govorim je Einstein koji vjeruje u boga kao visu silu, ali religiju smatra djetinastom, takodjer svoje vjerovanje ne mjesa u nauku i vlastiti zivot. Tako da nemam nista protiv bilo koga u sta god on vjerovo, njegova privatna stvar, ali sam izricito protiv kada dodje do praktikovanja odnosno stvaranje religije od tog vjerovanja.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#7 Re: Za predane Životu

Post by miki.ba »

odr0n wrote:Helou. :lol:

Iako sam ateista, sto se tice vjere, nemam nista protiv onih koji samo vjeruju u boga (deizam/spinoizam), ali ne praktikuju religiju jer takvi ljudi jednako kao i ja ateista, smatraju religiju necim primitivnim na osnovu tvrdnji punih gresaka, nelogicnosti, kontradiktornosti koje su se trebale prevazici. Dok u danasnjem 21. vijeku praktikovanje religije kroz rituale smatram ekstremizmom, znaci ektremnim oblikom iskazivanja vjerovanja koje je totalno nepotrebno, kao i prihvatanje smijesnih, pogresnih, nelogicnih tvrdnji kojima je prosao rok, te pokusaje uklapanja istih u zivot i razmisljanje pojedinca, drustva i sto je najgore nauke, sto takodjer predstavlja ekstremizam. Svakom psihicki stabilnom covjeku nije potreban nikakav imaginarni autoritet koji je naredio i savjetovao sta je dobro, a sta lose zarad toga i toga jer svako sam vlastitom logikom i razumom moze prosuditi sta je dobro, a sta lose, da to nije tako, onda bi svako ko nije vjernik trebao da unistava i sebe i druge u bilo kojem segmentu i na najgori nacin, sto je naravno cista glupost. Najbolji primjer o cemu govorim je Einstein koji vjeruje u boga kao visu silu, ali religiju smatra djetinastom, takodjer svoje vjerovanje ne mjesa u nauku i vlastiti zivot. Tako da nemam nista protiv bilo koga u sta god on vjerovo, njegova privatna stvar, ali sam izricito protiv kada dodje do praktikovanja odnosno stvaranje religije od tog vjerovanja.
Zanci mogu i ja :D
Mada mislim da vecina koji se izjašnjavaju kao ateisti to ustvari nisu, nego su ovo boldirano.
Mali broj ljudi može sebi priznati da ne vjeruje u neku višu silu. Meni je dovoljno bilo vidjeti uživo istjerivanje đina da sebi priznam da ima nešto.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#8 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Pa lijepo vam je ovdje :D Uživajte koliko hoćete, ali nećete dokle hoćete :evil: :lol:

I o čemu ćemo ovdje pričati, o tome šta zavisi isključivo od nas, i šta možemo postići koristeći isključivo naše potencijale ? :)
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#9 Re: Za predane Životu

Post by drunken tiger »

Samo da upitam nešto, ne mislim da smaram ali ako si ti protiv religije i spisa starih hiljadama godina, zašto onda imaš taj broj 666 ?? Znamo svi šta taj broj predstavlja a ako si protiv toga onda sam sebe dovodiš u kontradiktornost...
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#10 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

pussysmoke wrote:
Great Cornholio wrote:Pa lijepo vam je ovdje :D Uživajte koliko hoćete, ali nećete dokle hoćete :evil: :lol:

I o čemu ćemo ovdje pričati, o tome šta zavisi isključivo od nas, i šta možemo postići koristeći isključivo naše potencijale ? :)
Mislim da se odgovor nalazi u prvom postu.
OK. Evo i od mene doprinos temi :
-Sve što možeš uraditi danas, ne ostavljaj za sutra, jer nikad se ne zna ... :evil: :lol:

Evo još nešto:
- Ako hoćete visoko da dospete, trebaju vam vaše rođene noge! Ne dajte da vas nose gore, ne sedajte na tuđa leđa niti na tuđu glavu! Šta, ti si se popeo na ata? I jašeš brže-bolje gore ka cilju svome? Dobro,prijatelju moj! ali i tvoja je uzeta noga s tobom na konju! Kad stigneš k cilju svome, kad skočiš sa ata svog: na rođenom visu svom, viši čoveče, – ti ćeš se spotaći? ( Fridrih NIče- Tako je govorio Zaratustra).
temohpab
Posts: 46
Joined: 15/08/2012 12:51

#11 Re: Za predane Životu

Post by temohpab »

Ko kaze da agnostici ne vjeruju da postoji neki "nevidljivi ciko" il pak teta, sto da ne? Samo im je ili neobjasnjiv/a ili nebitan/na. :-)

Meni je najinteresantnije kad je u pitanju vjerovanje i nevjerovanje to da su svi, ama bas svi nacitani i eksperti i da su im osjecanja vezana za to vjerovanje ili nevjerovanje jaca od bilo kojih drugih, nagon da brane te stavove im je jaci cak i od seksualnog.
A ne znaju da niko ne zna sve i da niko ne moze biti uvijek 100% u pravu.

Vama svima treba kakva sofija da vam da po znanju :lol:
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#12 Re: Za predane Životu

Post by raoul duke »

Great Cornholio wrote:Pa lijepo vam je ovdje :D Uživajte koliko hoćete, ali nećete dokle hoćete :evil: :lol:

I o čemu ćemo ovdje pričati, o tome šta zavisi isključivo od nas, i šta možemo postići koristeći isključivo naše potencijale ? :)
S obzirom da se tema kontradiktornosti u religiji zakljucala, ovdje je mozemo nastaviti, bez trolla i uplitanja vjernika koji instinkitivno brane svaki nas ''napad'' na njihovo uvjerenje.

Trebamo raspravljati i o budjenju sebe pa i ostalih.

Uvesti u temu i hedonizam – filozofiju po kojoj je “uživanje” najvažniji cilj čoveka. Uzivanje u potpunom smislu , ali uz pogled na ostale. Svjesni smo da ne postoji zivot poslije ovoga, zasto ne potrositi ovaj u najboljem mogucem smislu?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#13 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Infidel666 wrote:
Great Cornholio wrote:Pa lijepo vam je ovdje :D Uživajte koliko hoćete, ali nećete dokle hoćete :evil: :lol:

I o čemu ćemo ovdje pričati, o tome šta zavisi isključivo od nas, i šta možemo postići koristeći isključivo naše potencijale ? :)
S obzirom da se tema kontradiktornosti u religiji zakljucala, ovdje je mozemo nastaviti, bez trolla i uplitanja vjernika koji instinkitivno brane svaki nas ''napad'' na njihovo uvjerenje.

Trebamo raspravljati i o budjenju sebe pa i ostalih.

Uvesti u temu i hedonizam – filozofiju po kojoj je “uživanje” najvažniji cilj čoveka. Uzivanje u potpunom smislu , ali uz pogled na ostale. Svjesni smo da ne postoji zivot poslije ovoga, zasto ne potrositi ovaj u najboljem mogucem smislu?
Nemoj ba da nastavljamo o kontradiktornostima u religiji, jer ako o tome krenemo i ova će se zaključati.

Slažem se da čovjek treba nastojati da uživa u životu, ali isto vjerujem da treba biti sposoban da se ponekad i odrekne nekog užitka, baš zbog razloga koji si naveo, ne živimo sami, ono što mi radimo direktno, ili indirektno , utiče i na ostale.
Zbog toga bi mi trebali tražiti načine da što više uživamo u životu ali da uvijek , prije nego se upustimo u neko uživanje imamo na umu da naše uživanje ne naudi nekome drugom, ili nama samima.

Mi možemo pretpotsavljati da ne postoji život poslije ovoga, nikad to sa sigurnošću nećemo znati , saznaćemo tek kad dođemo u džehenem :evil: :D , ali hajde da sad to ostavimo po strani, hajde da se koncentrišemo na to kako da svi budemo što više zadovoljni na ovom svijetu, a da se pri tome ne razbolimo, psihički ili fizički, da se međusobno ne mrzimo, ubijamo itd.

Svi funkcionišemo na istim osnovnim principima, pa bi kod svih trebalo da "pali" neko univerzalno "uputstvo za upotrebu". Pridržavajući se tog uputsva trebali bi biti srećni, zadovoljni i zdravi.

Za početak, ja mislim da se ne bi trebali drogirati :D , jer droga nam stvara samo privid sreće.

Znači, šta da radimo, ili ne radimo, da pri čistoj svijesti i zdravoj pameti budemo srećni - o tome bi ovdje trebali pričati, nadam se da se slažeš :)
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#14 Re: Za predane Životu

Post by raoul duke »

Great Cornholio wrote: Nemoj ba da nastavljamo o kontradiktornostima u religiji, jer ako o tome krenemo i ova će se zaključati.

Slažem se da čovjek treba nastojati da uživa u životu, ali isto vjerujem da treba biti sposoban da se ponekad i odrekne nekog užitka, baš zbog razloga koji si naveo, ne živimo sami, ono što mi radimo direktno, ili indirektno , utiče i na ostale.
Zbog toga bi mi trebali tražiti načine da što više uživamo u životu ali da uvijek , prije nego se upustimo u neko uživanje imamo na umu da naše uživanje ne naudi nekome drugom, ili nama samima.

Mi možemo pretpotsavljati da ne postoji život poslije ovoga, nikad to sa sigurnošću nećemo znati , saznaćemo tek kad dođemo u džehenem :evil: :D , ali hajde da sad to ostavimo po strani, hajde da se koncentrišemo na to kako da svi budemo što više zadovoljni na ovom svijetu, a da se pri tome ne razbolimo, psihički ili fizički, da se međusobno ne mrzimo, ubijamo itd.

Svi funkcionišemo na istim osnovnim principima, pa bi kod svih trebalo da "pali" neko univerzalno "uputstvo za upotrebu". Pridržavajući se tog uputsva trebali bi biti srećni, zadovoljni i zdravi.

Za početak, ja mislim da se ne bi trebali drogirati :D , jer droga nam stvara samo privid sreće.

Znači, šta da radimo, ili ne radimo, da pri čistoj svijesti i zdravoj pameti budemo srećni - o tome bi ovdje trebali pričati, nadam se da se slažeš :)
Potpuno se slazem :thumbup:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#15 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

Infidel666 wrote: Potpuno se slazem :thumbup:
Pa eto ti kreni, reci mi šta da rOdim, Ferida trese struja :lol:

Šalim se, da bi čovjek što više uživao u životu mora se razvijati svestrano. Koncetrisati se samo na jedan segment života može biti vrlo opasno, jer ako se u nešto 100 % daš , a sve ostalo zanemariš, i u tome doživiš neuspjeh, velika je šansa da ćeš se u potpunosti "slomiti". Ako u mnogim sferama nađeš zadovoljstvo mnogo lakše ćeš podnijeti neuspijeh u jednoj od njih, jer uspjeće ti da nađeš zadovoljstvo u nečemu drugom, nećeš biti u potpunosti lišen zadovoljsta.
Zadovoljsto je "životno gorivo", život bez zadovoljstva nas vodi u bolest.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#16 Re: Za predane Životu

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
Zadovoljsto je "životno gorivo", život bez zadovoljstva nas vodi u bolest.
Slažem se, znači ti predlažeš da se zadovoljimo, :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#17 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:
Zadovoljsto je "životno gorivo", život bez zadovoljstva nas vodi u bolest.
Slažem se, znači ti predlažeš da se zadovoljimo, :D
U skladu sa moralnim principima, a samo dragi Allah zna šta valja , a šta ne valja :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#18 Re: Za predane Životu

Post by fatamorgana »

Ma šalim se malo, slažem se da je zadovoljstvo neophodno za zdrav život. Nego primjetio sam da si se u zadnjih 6 mjeseci do godinu dana promudrio, prodobrio, rezoni su ti :thumbup: , šta se to dešava, jesil' se to upisao u neku vjeru, kao da se sami Fromm reinkarnirao u tebi, :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#19 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:Ma šalim se malo, slažem se da je zadovoljstvo neophodno za zdrav život. Nego primjetio sam da si se u zadnjih 6 mjeseci do godinu dana promudrio, prodobrio, rezoni su ti :thumbup: , šta se to dešava, jesil' se to upisao u neku vjeru, kao da se sami Fromm reinkarnirao u tebi, :wink:
Jedem puno paradajza :lol:

Prestao sam piti alkohol, zahvaljujući jednoj posebnoj osobi pokrenuo sam se na nekim "frontovima" koji su dugo bili obustavljeni, pomirio se s nekim ko mi je bio jako bitan pa sam se na taj način oslobodio osjećaja tjeskobe, i eto to je dalo te pozitivne rezultate koje si primjetio. Hvala :)

Ma 'ta će ba Fromm, ja mu loptu kroz noge probacivo 8-) :D
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#20 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:19, edited 1 time in total.
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#21 Re: Za predane Životu

Post by Platformas »

Koje teme oko vjere zadnjih dana, smatram i ovu jednu od njih :D

Podforum "Politika" rikno nacisto, dnevno 5 - 6 postova na temama od vitalnog(nacionalnog :mrgreen: ) interesa. :run:
Ostala jos poneka SDA omladina.

Da pitam, sta bi jutros sa onom temom gdje nas nas drug, bosnjak, karakondzula isproziva za antimuslimanske stavove. :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#22 Re: Za predane Životu

Post by fatamorgana »

Lijepo je čuti kad dobre ljude prati sreća, :) .

Nego u vezi teme sjetih se jedne rečenice koju je rekao Artur Rubinštajn, slavni pianista. čitao sam u jednoj njegovoj biografiji da je on i pored uspjeha imao jedan momenat malodušnosti kad je pokušao da izvrši samoubistvo vješanjem no konopac je pukao i on se spasio. od tog momenta on je život gledao drugim očima pa je to ovako definisao:

"Život voli one koji vole život"
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#23 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:Lijepo je čuti kad dobre ljude prati sreća, :) .

Nego u vezi teme sjetih se jedne rečenice koju je rekao Artur Rubinštajn, slavni pianista. čitao sam u jednoj njegovoj biografiji da je on i pored uspjeha imao jedan momenat malodušnosti kad je pokušao da izvrši samoubistvo vješanjem no konopac je pukao i on se spasio. od tog momenta on je život gledao drugim očima pa je to ovako definisao:

"Život voli one koji vole život"
Sreća nema ništa s tim 8-) :D

Šalim se, sreća je u svemu veoma važan faktor, naravno treba se i truditi da dođeš u situacije gdje te sreća može "pogledati".

Znači Artur nije imo sreće sa vješanjem, imao sreću da ga taj čin motiviše da potraži sreću, i našao je.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#24 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio »

pussysmoke wrote: I ja sam prestao piti zahvaljujući posebnoj osobi. Osobi koja ima iste poglede na život kao i ja. Jedino se povremeno javlja taj osjećaj tjeskobe, iako nisam u lošim odnosima s nekim. Weed help! :mrgreen:
Lako ti je tako, hajd bez kompenzacije :D
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#25 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke »

.
Last edited by pussysmoke on 04/01/2020 00:18, edited 1 time in total.
Post Reply