Za predane Allahu dž.š.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2301 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2302 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Kad' kaže "Poslanik sala-selem" bude mi toplo oko srca :oops:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2303 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

korektno wrote:
Vodio sam neki dan debatu s adminom te vohabijske stranice "Šiizam otvoreno," na Facebooku. Jako sirov insan.

Naravno, debata je završila kao i ona s Pezićevom stranicom, Ljakićevom stranicom, i adminom one stranice "Ko su oni koje zovu 'vehabijama"...

Mene banuju i na kraju mi pobrišu sve komentare, junaci :D
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2304 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Idemedosumom wrote:
korektno wrote:
Vodio sam neki dan debatu s adminom te vohabijske stranice "Šiizam otvoreno," na Facebooku. Jako sirov insan.

Naravno, debata je završila kao i ona s Pezićevom stranicom, Ljakićevom stranicom, i adminom one stranice "Ko su oni koje zovu 'vehabijama"...

Mene banuju i na kraju mi pobrišu sve komentare, junaci :D
Djeceko s tobom i tvojim "argumentima" :izet:
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2305 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2306 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2307 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2308 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2309 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#2310 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by King Theoden »

Smrcak15 wrote:Bas mocna scena sa halifom Abdul hamidom i snom poslanika Muhammeda


Tekst isti, samo druge uloge :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2311 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:
Smrcak15 wrote:Bas mocna scena sa halifom Abdul hamidom i snom poslanika Muhammeda


Tekst isti, samo druge uloge :mrgreen:
ili su obadvije slucaja dogodila, ili je neko kopirao taj slucaj sa Halifom Abdulhamdiom , nesto od tog dvoje :D
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#2312 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by King Theoden »

Smrcak15 wrote:ili su obadvije slucaja dogodila, ili je neko kopirao taj slucaj sa Halifom Abdulhamdiom , nesto od tog dvoje
Aha, ok. Može li biti opcija da selefije i vehabije prenose neprovjerene priče?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2313 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:
Smrcak15 wrote:ili su obadvije slucaja dogodila, ili je neko kopirao taj slucaj sa Halifom Abdulhamdiom , nesto od tog dvoje
Aha, ok. Može li biti opcija da selefije i vehabije prenose neprovjerene priče?
ne mogu da tumacim sta i kako ko prenosi
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#2314 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by King Theoden »

Hajde de. Samo mi je malo čudno da je radnja identična, samo druge uloge :mrgreen:
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#2315 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by King Theoden »

korektno wrote: Ugl. spas je u razumijevanju islama, tj. Kur'ana i Sunneta, onako kako ih razumjese oni kojima je ucitelj, sejh, vodja bio Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, a ko ode tog puta, otisao je u zabludu. Nekada ta zabluda moze izvesti iz vjere, a nekada ne.
E, ako je tako, najpreče je da se sa tekfirom krene od ovih selefija i vehabija jer isti nisu na učenju na kojem su bile prve generacije, pa onda krenuti dalje sve do određenih ashaba koji su mijenjali vjeru(tvrdnja drugih ashaba) sa kojom je došao poslanik.
Dakle, ako je tako kako ti govoriš.
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2316 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Dino34 wrote:
korektno wrote: Ugl. spas je u razumijevanju islama, tj. Kur'ana i Sunneta, onako kako ih razumjese oni kojima je ucitelj, sejh, vodja bio Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, a ko ode tog puta, otisao je u zabludu. Nekada ta zabluda moze izvesti iz vjere, a nekada ne.
E, ako je tako, najpreče je da se sa tekfirom krene od ovih selefija i vehabija jer isti nisu na učenju na kojem su bile prve generacije, pa onda krenuti dalje sve do određenih ashaba koji su mijenjali vjeru(tvrdnja drugih ashaba) sa kojom je došao poslanik.
Dakle, ako je tako kako ti govoriš.

Opaaaaa imamo i rafidiju na ovom klixu :izet:

ŠIIZAM - VJERA ZLA I PONIŽENJA!
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2317 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:
korektno wrote: Ugl. spas je u razumijevanju islama, tj. Kur'ana i Sunneta, onako kako ih razumjese oni kojima je ucitelj, sejh, vodja bio Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, a ko ode tog puta, otisao je u zabludu. Nekada ta zabluda moze izvesti iz vjere, a nekada ne.
E, ako je tako, najpreče je da se sa tekfirom krene od ovih selefija i vehabija jer isti nisu na učenju na kojem su bile prve generacije, pa onda krenuti dalje sve do određenih ashaba koji su mijenjali vjeru(tvrdnja drugih ashaba) sa kojom je došao poslanik.
Dakle, ako je tako kako ti govoriš.

aha sad su mi stvari malo jasnije, znaci u tom grmu lezi zec :) a zato se ide onom podmuklo taktikom negiranja vjerodostojnih hadisa o dedzdzalu.

uzivam kad mi se nadju na putu smutljivci koji mi bockaju u islam , volim u ulijetati diskusije sa takvima :kiss:

određenih ashaba koji su mijenjali vjeru(tvrdnja drugih ashaba)
znaci sa te strane puse vjetar, dobro je da si se otkrio :kiss:
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#2318 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by King Theoden »

:lol:
Joj što volim kad mi vehabije poput @korektno i dzahili poput smrleta postave dijagnozu :lol:
Kako to oni fino otkrivaju :mrgreen:
Nego, ko god za ebu bekra, omera ili osmana, radijallahu anhuma, tvrdi kaže da su kafiri, takav je sam kafir.
Isto tako za aišu, r.a.
Šta ćemo sad, cijenjene vehabije?
Smrcak15 wrote:volim u ulijetati diskusije
Vidim ja da ti voliš hraniti nefs.
Uživaš u tome.
O mijenjanju vjere tj nekih dijelova govore sahih predaje.
Al šta ja to pričam selefijskom dzahilu koji vjeru uči preko interneta (sheikh googl knows best) i koji do rasprave sa mnom nije znao za predaju koja kaže da je dedžal slijep u lijevo oko.
Ili još više predaja koje te onako izbace iz takta pa pitaš gdje se nalaze.
korektno wrote:Opaaaaa imamo i rafidiju na ovom klixu
Joj što volim ove koji dođu pa tovare. Uzimaju šakom i kapom 8)
Malo rasprave s vama i čist sam ko suza.
Ako ćeš iskreno, koliko god su u zabludi oni koji pužu po kerbeli, još su gori oni koje nazivamo vehabijama.
I još jednom: lažu vehabije kad kažu da slijede put prvih generacija. Prve generacije su čiste od vehabijskih bolesti.
Evo me ovdje, pa bujrum - dokaz na dokaz.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2319 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

korektno wrote: Opaaaaa imamo i rafidiju na ovom klixu :izet:

ŠIIZAM - VJERA ZLA I PONIŽENJA!
Pa da, ja i Dino svaki dan poslije ikindije idemo na jednu turu samo-bicevanja. Ya Hussein! :-D
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#2320 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by King Theoden »

Baš :lol:
Ev i od mene: ja ali ibn ebi talib, ja ali ibn ebi talib :mrgreen:

Ma brate, klasična vehabijska šuplja. Čim nisi istomišljenik, odmah si ili šija rafidija, ili sufijetina, il neš slično.
A vamo, samo je iz moje kuće izašlo pet hafiza kur'ana i 10 hodža.
Što se kaže, ljubomorno čuvana učenja ehli-suneta.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2321 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Smrcak15 »

Dino34 wrote:Baš :lol:
Ev i od mene: ja ali ibn ebi talib, ja ali ibn ebi talib :mrgreen:

Ma brate, klasična vehabijska šuplja. Čim nisi istomišljenik, odmah si ili šija rafidija, ili sufijetina, il neš slično.
A vamo, samo je iz moje kuće izašlo pet hafiza kur'ana i 10 hodža.
Što se kaže, ljubomorno čuvana učenja ehli-suneta.
govoriti da su ashabi mijenjali vjeruju je palamudjenje na dugo i na siroko :-) pa neka sam dzahil.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#2322 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by King Theoden »

Nisam to ja rekao, nego sahih predaje.
I da, nisu to šijske predaje čija je vjerodostojnost na nivou bajki braće grim, nego sunijske predaje koje su dobile ponajbolje ocjene.
Zato sam ti i rekao da se latiš kutubi site i pročitaš.
Kad ih dobro proučiš, onda dođi da pričamo o dedžalu, mehdiju i sl.
Kad nađeš te hadise ili one u kojima tobože i omer, r.a. govori kako je kur'an izmijenjen, onda ćeš dobro provjeravati svaku predaju prije negoli se zaletiš da je postaš.
Jer, iskreno, ja mogu sa vama selefijama iako se ne slažemo, ali sa vehabijama nikako.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2323 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by arzuhal »

Kur'an i sunnet jasno i nedvosmisleno opominju vjernike da se klone rasprava i raspravljanja.

Držim da se, nakon same rasprave, treba kloniti vjernika koji su skloni i koji vole raspravu i raspravljanje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2324 -mod comment-

Post by Bloo »

Postovi izbrisani.
Opomena Astor. Vrijedanje. Slijedeci put ban.
Nastavak diskusije unutar islamskih grupacija I njihovih razlika mozete nastaviti na temi Islam pitanja i odgovori.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2325 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Dino34 wrote:
samo da postavim predaju o vjernicima koji ce svoga Gospodara po potkoljenicama prepoznati :-D
adis Ebu Seid el-Hudrija, da je rekao:

" Rekli smo: 'Allahov Poslanice, hocemo li na Sudnjem danu vidjeti naseg Gospodara?'
Poslanik sallallahu alejhi we sellem, je rekao:
'Da li vas ista sprecava da gledate u Sunce ili Mesec kada je vedro?' 'Ne', rekli smo.
Poslanik sallallahu alejhi we sellem rece: 'Necete imati nikakve smetnje da gledate svoga Gospodara toga dana, kao sto nemate zapreke gledati u njih. 'Zatim je nastavio: 'Onda ce se pozvati: 'Neka svaki narod krene za onima koje je obozavao. 'Sljedbenici krsta ce otici za krstom, sljedbenici kipova ce otici za svojim kipovima. Svako stvorenje ce otici za svojim bozanstvima. Ostat ce samo oni koji su obozavali Allaha, i dobri i grijesni i neki sljedbenici knjige. Zatim ce biti doveden Dzehennem i izlozen, bit ce poput prividjenja, te ce Jevrejima biti receno: 'Koga ste obozavali?' 'Obozavali smo Uzejra, sina Bozijeg, 'reci ce. 'Lazno ste vjerovali', bit ce im receno, 'Allah nije imao niti zene niti djeteta. Sta zelite?' 'Zelimo biti napojeni', reci ce. 'Pijte', bit ce im receno, pa ce jedni za drugim biti baceni u Dzehennem. Onda ce krscani biti upitani: 'Koga ste obozavali?' 'Obozavali smo Mesiha, sina Merjeminog,' odgovorit ce oni. 'Lazno ste vjerovali', bit ce im receno, 'Allah nije imao niti zene niti djeteta. Sta zelite?' 'Zelimo biti napojeni', reci ce. 'Pijte', bit ce ime receno, pa ce jedni za drugim biti baceni u Dzehennem. Ostat ce samo oni koji su obozavali Allaha, dobri i grijesni. Njima ce biti receno: 'Sta vas je zadrzalo, a svi ostali ljudi su otisli?' 'Mi nismo s njima bili', reci ce oni, 'ni onda kada su nam bili potrebniji nego sto su danas. A culi smo i onoga koji poziva da svako ode onome koga je obozavao, pa mi cekamo naseg Gospodara.' Tada ce im se pojaviti Silni, ali ne u onom liku u kojem su Ga prvi put vidjeli, pa ce reci: 'Ja sam vas Gospodar.' 'Da', odgorit ce oni, 'Ti si nas Gospodar.', a samo ce Mu se izmedju njih vjerovjesnici obracati. 'Imate li od Njega neki znak po kojem cete Ga prepoznati, 'upitat ce On. 'Potkoljenica', odgovorit ce oni. Potom ce im otkriti Svoju potkoljenicu, pa ce svi vjernici pasti Njemu na sedzdu, osim onih koji su mu sedzdu cinili da bi ih neko drugi vidio ili cuo. I oni ce pokusati uciniti sedzdu, ali ce im ledja postati tvrda poput kamena. Zatim ce biti postavljen most, cuprija iznad Dzehennema. 'Kakav je to most, Allahov Poslanice', upitali smo. Poslanik je odgovorio: 'To je mjesto pokliznuca i padova. Na njemu ce biti kuke, zeljezni kukasti stapovi i bodlje, koji slice jednoj vrsti velike biljke s kukastim trnjem sto raste u Nedzdu i zove se sa'dana. Neki ce vjernici prelaziti preko njega brzinom pogleda, neki brzinom munje, neki brzinom vjetra, a neki brzinom rasnih konja i deva. Jedni ce se spasiti netaknuti, drugi izgrebani, a treci ce biti oboreni u dzehennemsku vatru i tako sve dok poslednji od njih ne prodje. Taj ce, cak, biti vucen. Vi, doista, mene ne preklinjete za istinu, nakon sto vam je postala jasna, vise od vjernika koji ce toga dana preklinjati Silnoga. Kada vide da su se spasili, a da su im braca ostala, reci ce: 'Gospodaru nas, to su nasa braca, koji su s nama namaz obavljali i postili i zajedno s nama radili. 'Uzviseni Allah ce im kazati: 'Otidjite i izvedite iz vatre svakog onoga kod koga nadjete imana koliko jedan zlatnik. 'Allah ce zabraniti vatri da przi njihova tijela. Oni ce im otici i zateci ih u Vatri, neke do clanaka, neke do polovine potkoljenice. Izvest ce iz Dzehennema one koje budu poznavali i vratiti se. Zatim ce im biti receno: 'Vratite se i izvedite svakog onoga u cijem srcu nadjete imana koliko pola zlatnika.' Oni ce se vratiti i izvesti iz Vatre onoga koga budu poznavali, a zatim se vratiti. 'Idite, 'bit ce ime receno, 'i izvedite iz Vatre svakog onoga u cijem srcu nadjete koliko atom imana.' Oni ce, onda, izvesti one koje budu poznavali."

Ebu Seid kaze: ,, Ako mi ne vjerujete, onda proucite ajet:

Allah nece nikome nepravde ni trunku uciniti, dobro djelo On ce umnogostruciti.

Onda ce se zauzimati vjerovjesnici, meleki i vjernici. Tada ce Silni reci: 'Ostalo je jos Moje zauzimanje.' Onda ce zahvatiti sakom iz Dzehennema i izvaditi vec sagorele ljude. Spustit ce ih u rijeku na vratima Dzenneta, koja se zove voda zivota, pa ce poceti bujati na njenim obalama, kao sto buja zrnevlje koje nanese bujica. To ste, zasigurno, vec vidjali uz neku stijenu ili neko drvo. Ono sto bude izlozeno suncu, pozeleni, a ono sto bude u hladu, ostane bijelo. Kad izadju bit ce poput bisera, a na vratove ce im se staviti ogrlice. Onda ce uci u Dzennet, pa ce Dzennetlije reci: 'To su oslobodjenici Milostivog, On ih je uveo u Dzennet bez ijednog djela koje su ucinili i bez ijednog dobra koje su pridonijeli. 'Vama pripada sve sto vidite, i jos toliko', bit ce im receno.

(Buhari i Muslim)
Post Reply