Za predane Allahu dž.š.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2276 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije živ, ali je njegov Sunnet sačuvan među nama.

Po hadisu Poslanika, alejhi selam, svaki put, mimo jednog Puta vodi u Vatru, i tu prestaje sva priča.

Tvoje šubhe (nejasnoće) radi nepoznavanja osnovih termina, posebno hadiske nauke, a i Kur'anskoga texta, nisu nikakav dokaz ni za šta. Ono što tebi djeluje nejasno, ulemi je kristalno jasno i logično, zato je i prvi imperativ objavljen Uči, čitaj u ime Gospodara koji stvara. Sa znanjem nejasno postaje jasno, nelogično logično itd. ;)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2277 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Jah, ta ulema i taj konsenzus... Do sada sam barem 10 ulemaša na ovoj temi spomenuo, koji imaju stavove suprotne od onog rutavog nepismenjakovića, što ga voliš citirati. :D

Naravno, uvijek postoji rješenje u vidu tekfirenja neistomišljenika :bih:
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2278 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Idemedosumom wrote:Jah, ta ulema i taj konsenzus... Do sada sam barem 10 ulemaša na ovoj temi spomenuo, koji imaju stavove suprotne od onog rutavog nepismenjakovića, što ga voliš citirati. :D

Naravno, uvijek postoji rješenje u vidu tekfirenja neistomišljenika :bih:
Ismijavanje sa bradom je djelo koje izvodi iz vjere, jer je to propis od mnogih propisa vjere islama.

Ti nijednom nisi citirao ulemu, jer nemaš predstavu šta se podrazumijeva pod riječju "alim". Uglavnom si citirao šerijatski neobrazovane ljude koji blage veze nemaju o šerijatu kojim je Allah Uzvišeni poslao Muhammeda, alejhi salatu ve selam.
vjecnikomentator
Posts: 74
Joined: 08/10/2018 01:39

#2279 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vjecnikomentator »

Nešto pratim, samo vas dvojica pišete na ovoj temi. :-)
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#2280 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by zijancer »

u cemu je caka s kapicom?
User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 314
Joined: 06/12/2016 19:56

#2281 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by ELECTRIC CLOUDS »

Image
Last edited by ELECTRIC CLOUDS on 29/11/2018 16:30, edited 1 time in total.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#2282 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by tuzlak1212 »

Idemedosumom wrote:Image
sto pise AS poslije Imam Ali ???
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#2283 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by AstorH »

Ima li itko ovdje adekvatan da mi objasni tko je alah?
Je li to duh ili sto?
I zasto se plasi IssA?
User avatar
xoklix
Posts: 2426
Joined: 16/01/2018 16:07

#2284 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by xoklix »

AstorH wrote:Ima li itko ovdje adekvatan da mi objasni tko je alah?
Je li to duh ili sto?
I zasto se plasi IssA?
Nisam adekvatan da ti to objasnim,ali sam adekvatan da procjenim tebe i tvoje provokatorske namjere tim postom.
vjecnikomentator
Posts: 74
Joined: 08/10/2018 01:39

#2285 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vjecnikomentator »

AstorH wrote:Ima li itko ovdje adekvatan da mi objasni tko je alah?
Je li to duh ili sto?
I zasto se plasi IssA?
ALLAH dž.š. je Onaj što nam je preko Muhammeda a.s. poslao milost svjetovima - Islam. Čim sam vidio tvoj stil pisanja jasno mi je bilo da si kafir, a kafiri su totalno nebitni u svoj priči tako da je tvoje vječno odredište džehennem, pa ti lijepo se sad zamisli.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2286 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

korektno wrote:
Ismijavanje sa bradom je djelo koje izvodi iz vjere, jer je to propis od mnogih propisa vjere islama.
Pa zar nisam vec izasao iz vjere, jer sam iznio stav da Allahovom miloscu mogu mozda i krcani i jevreji pa cak i ateisti u Dzennet? Ha Ha, ne mogu 2x izaci iz vjere - joke's on you :P
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2287 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote:
korektno wrote:
Ismijavanje sa bradom je djelo koje izvodi iz vjere, jer je to propis od mnogih propisa vjere islama.
Pa zar nisam vec izasao iz vjere, jer sam iznio stav da Allahovom miloscu mogu mozda i krcani i jevreji pa cak i ateisti u Dzennet? Ha Ha, ne mogu 2x izaci iz vjere - joke's on you :P
Ja nekako ne bih u dzennet. Ni u dzehenem kad smo vec kod toga. Ja bih da me svi puste na miru da spavam.
Svoj vi pos'o u zagrobnom, ja svoj. :mrgreen:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2288 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

tuzlak1212 wrote:sto pise AS poslije Imam Ali ???
Zato sto je Bukharija za hazreti Aliju govorio/pisao "alejhi-selam".

To sto drustvo s arapskog poluostrva zeli na silu da se razlikuje od siija po svemu, pa namecu "radiallahu anhu," je tema za sebe.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2289 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Bloo wrote: Ja nekako ne bih u dzennet. Ni u dzehenem kad smo vec kod toga. Ja bih da me svi puste na miru da spavam.
Svoj vi pos'o u zagrobnom, ja svoj. :mrgreen:
Zasto sticem dojam, da ti nekako vazda kontra mene ides :(
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2290 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote:
Bloo wrote: Ja nekako ne bih u dzennet. Ni u dzehenem kad smo vec kod toga. Ja bih da me svi puste na miru da spavam.
Svoj vi pos'o u zagrobnom, ja svoj. :mrgreen:
Zasto sticem dojam, da ti nekako vazda kontra mene ides :(
:|
To ti je zbog SS.

Nije kontra. Već zamisli ateistu koji em ne želi u džennet, em naleti tamo na nekog od raje forumske...jal Smrleta, jal arzuhala... :|
Dal bježat, dal ih zbost, dal sebe zbost...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2291 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Pusti ti tu pricu, ja da sebe proglasim ateistom, ti bi odmah nikab stavila :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2292 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote:Pusti ti tu pricu, ja da sebe proglasim ateistom, ti bi odmah nikab stavila :lol:
Prvo u politeiste prešla, pa dok dođem do monoteističkih u konverziji...
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#2293 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by tuzlak1212 »

Idemedosumom wrote:
tuzlak1212 wrote:sto pise AS poslije Imam Ali ???
Zato sto je Bukharija za hazreti Aliju govorio/pisao "alejhi-selam".

To sto drustvo s arapskog poluostrva zeli na silu da se razlikuje od siija po svemu, pa namecu "radiallahu anhu," je tema za sebe.
a ti si Šija?? nisam to upratio ako jesi :D
vi smatrate Aliju r.a. poslanikom il tako nesto? Il su to rafidije u pitanju :?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2294 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

tuzlak1212 wrote:
a ti si Šija?? nisam to upratio ako jesi :D
vi smatrate Aliju r.a. poslanikom il tako nesto? Il su to rafidije u pitanju :?
Nisam šiija. Šiije hazreti Aliju a.s. ne smatraju poslanikom, već prvim od 12 imama.

Rawafid je naziv kojim neki suniti (čitaj vohabije) etiketiraju sve šije, zato što šiije ne priznaju hilafet hazreti Ebu Bekra, Omera i Osmana r.a.

I kod šiija ima ekstremista, to su takozvane britanske šiije, koje sve sunije etiketiraju kao nawasib.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#2295 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by tuzlak1212 »

Idemedosumom wrote:
tuzlak1212 wrote:
a ti si Šija?? nisam to upratio ako jesi :D
vi smatrate Aliju r.a. poslanikom il tako nesto? Il su to rafidije u pitanju :?
Nisam šiija. Šiije hazreti Aliju a.s. ne smatraju poslanikom, već prvim od 12 imama.

Rawafid je naziv kojim neki suniti (čitaj vohabije) etiketiraju sve šije, zato što šiije ne priznaju hilafet hazreti Ebu Bekra, Omera i Osmana r.a.

I kod šiija ima ekstremista, to su takozvane britanske šiije, koje sve sunije etiketiraju kao nawasib.
znam otprilike sta je sija i sta je rafidija, ne znam nista dubinski nego povrsno.. nisu isti ali imaju zajednickih tacaka oko Ehlu bejta (ja mislim da se ovako kaze :lol: )
samo ne znam koji od njih Aliju smatraju da je trebao biti prvi halifa i imam a koji smatraju da je Alija poslanik nakon Muhammeda saws
jer kad kucam u google imam Ali pise u wikipediji da je posljednji prophet, a onda kad guglam ko je zadnji prophet izbaci i google i wiki Muhammeda saws... iskomplikovali ljudi stvari nevjerovatno a vjera tako jednostavna :sad:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2296 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

tuzlak1212 wrote: znam otprilike sta je sija i sta je rafidija, ne znam nista dubinski nego povrsno.. nisu isti ali imaju zajednickih tacaka oko Ehlu bejta (ja mislim da se ovako kaze :lol: )
samo ne znam koji od njih Aliju smatraju da je trebao biti prvi halifa i imam a koji smatraju da je Alija poslanik nakon Muhammeda saws
jer kad kucam u google imam Ali pise u wikipediji da je posljednji prophet, a onda kad guglam ko je zadnji prophet izbaci i google i wiki Muhammeda saws... iskomplikovali ljudi stvari nevjerovatno a vjera tako jednostavna :sad:
Danas sve šiije smatraju da je hz. Alija a.s. trebao biti prvi halifa.

Jedna mala sekta unutar šiizma, koja više ne postoji ako se ne varam, je smatrala da je Džebrail pogriješio, pa umjesto Aliji objavu predao Muhamedu (s).

Zvali su se gurabije :D
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ghurabiya
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#2297 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Boemica »

A medo, ko su oni što tvrde da je melek pogriješio i da je Ali trebao bit poslanik :lol: Oni su najjači.
Čuj melek/anđeo pogriješio :lol: :lol: :lol:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#2298 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Boemica »

Idemedosumom wrote:
tuzlak1212 wrote: znam otprilike sta je sija i sta je rafidija, ne znam nista dubinski nego povrsno.. nisu isti ali imaju zajednickih tacaka oko Ehlu bejta (ja mislim da se ovako kaze :lol: )
samo ne znam koji od njih Aliju smatraju da je trebao biti prvi halifa i imam a koji smatraju da je Alija poslanik nakon Muhammeda saws
jer kad kucam u google imam Ali pise u wikipediji da je posljednji prophet, a onda kad guglam ko je zadnji prophet izbaci i google i wiki Muhammeda saws... iskomplikovali ljudi stvari nevjerovatno a vjera tako jednostavna :sad:
Danas sve šiije smatraju da je hz. Alija a.s. trebao biti prvi halifa.

Jedna mala sekta unutar šiizma, koja više ne postoji ako se ne varam, je smatrala da je Džebrail pogriješio, pa umjesto Aliji objavu predao Muhamedu (s).

Zvali su se gurabije :D
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ghurabiya
E tačno se vidi da smo soulmates :kiss:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2299 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Boemica wrote: E tačno se vidi da smo soulmates :kiss:
Image
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2300 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Post Reply