Za predane Allahu dž.š.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2151 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

korektno wrote: Samo ti pucaj po svom, nećeš daleko stići boreći se protiv hadisa, jer boriš se protiv islama. Uzvišeni Allah čuva Sunnet kao što čuva i Kur'an, sve je to Objava od Gospodara i bez Sunneta mi nemamo vjere.
Možeš li dokaz za ovo ponuditi?

Ja se ne borim protiv svih hadisa, samo onih koji su protiv islama :)
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2152 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Ti se boriš protiv hadisa koji su kontra tvoga razuma. To je sasvim druga priča.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2153 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

korektno wrote:Ti se boriš protiv hadisa koji su kontra tvoga razuma. To je sasvim druga priča.
To je tvoje tumačenje mog stava.

Nisi odgovorio na pitanje moje. Sjeti svog posta:
korektno wrote:Kur'ansko pravilo; "Donesite dokaz ako istinu govorite"
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2154 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Sunnet je Objava, kao i Kur'an, evo ti tekst pa se informiši o stvarima koje se u mektebu prelaze;
http://www.n-um.com/sunnet-je-objava-od ... se-kuranu/
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#2155 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Pryda »

korektno wrote:Sunnet je Objava, kao i Kur'an, evo ti tekst pa se informiši o stvarima koje se u mektebu prelaze;
http://www.n-um.com/sunnet-je-objava-od ... se-kuranu/
Postavio sam pitanje na drugoj temi, pa cu ovdje citirati jer vidim da ti poznajes materiju. Ako mi mozes molim te odgovoriti na pitanje. Dakle ja razumijem sta je Sunet i da je to objava od Allaha poslaniku, samo me interesuje kako se utvrdjuje tacno vjerodostojnost. Evo detaljno ispod objasnjeno sta mi nije jasno.
Pryda wrote:Imam pitanje u vezi hadisa i molim da mi neko odgovori lijepo. Da naglasim nije mi cilj bilo koga provocirati i vrijedjati.

Imao sam priliku da citam Buharijevu zbirku hadisa, ono sto mi upada u oci je da prije svakog hadisa ide lista prenosilaca. Sada karikiram: "Hasan je cuo od poslanika i to rekao Fatimi koja je prenijela Osmanu, a Osman svome sinu Ramizu koji je to rekao Amaru, a Amar meni". I ako sam dobro shvatio ovi hadisi su prikupljeni oko 200 godina nakon poslanikove smrti. Kako nesto ovakvo uopste moze biti vjerodostojno? U 200 godina se prica izmijeni drasticno. Ako ste ikad igrali kao djeca igru gluhih telefona znate kako ide sa prenosenjem. Takodje poznato je da ljudi (ne mora biti iz lose namjere) oduzimaju i dodaju prici i na kraju ta prica izgubi prvobitnu poentu sto je u necemu kao religija vrlo vazno.

Moje licno misljenje je da hadisi i shvatanje hadisa prave ogromnu pometnju u Islamskom svijetu, a nikako se ne moze tvrditi da su vjerodostojni jer kako i sam Kur'an govori to je jedina knjiga koja je zasticena od bilo kakvih promjena i manipulacija.

Ako neko ima malo bolje upucen bio bih vrlo zahvalan na odgovoru.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2156 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

korektno wrote:Sunnet je Objava, kao i Kur'an, evo ti tekst pa se informiši o stvarima koje se u mektebu prelaze;
http://www.n-um.com/sunnet-je-objava-od ... se-kuranu/
Iako su navedeni "dokazi" ustvari nategnuto tumačenje pojedinih ajeta, nisam te pitao da li su hadisi objava. Pročitaj još jednom boldirani dio.
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2157 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Doprinos islamskog ummeta u očuvanju Hadisa
https://www.medzlis-konjic.com/index.ph ... ammeda-a-s

Briga i zalaganje ashaba u očuvanju Sunneta
http://www.sljedbenicisunneta.com/2016/ ... u.html?m=1

Koliko znam, da nema komplikovanije i teže nauke od hadisa. Učenjaci koji proučavaju hadise, tj. njihovu vjerodostojnost, se nazivaju muhaddisi, a nauka o hadisu "mustelahul-hadis"
Ja sam ti postavio iznad gore 2 teksta, a ne bi bilo loše ni da pregledaš ovaj video i da se upoznaš sa tom naukom;
Dr. Safet Kuduzović - Hadis i hadiska nauka
https://youtu.be/q_YWKe8ag1c
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#2158 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Pryda »

korektno wrote:Doprinos islamskog ummeta u očuvanju Hadisa
https://www.medzlis-konjic.com/index.ph ... ammeda-a-s

Briga i zalaganje ashaba u očuvanju Sunneta
http://www.sljedbenicisunneta.com/2016/ ... u.html?m=1

Koliko znam, da nema komplikovanije i teže nauke od hadisa. Učenjaci koji proučavaju hadise, tj. njihovu vjerodostojnost, se nazivaju muhaddisi, a nauka o hadisu "mustelahul-hadis"
Ja sam ti postavio iznad gore 2 teksta, a ne bi bilo loše ni da pregledaš ovaj video i da se upoznaš sa tom naukom;
Dr. Safet Kuduzović - Hadis i hadiska nauka
https://youtu.be/q_YWKe8ag1c
Druze nisam pitao da mi izguglas i postavis blokove teksta i videa sa youtube, nego kao neko ko razumije materiju sazeto odgovoris da bude razumljivo meni i svima ostalim koje ovo pitanje zanima.
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2159 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Nema te stvari koja se može objasniti dvije rečenice. Najveći je problem izguglat, jer se na internetu svašta nalazi, a ako pročitaš ovo što sam ti poslao i pregledaš video, razbistrit će ti se mnoge stvari. ;)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2160 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Ostavi se smrčkovanja prijatelju. Donesi dokaz da je Allah obećao čuvati hadise Muhameda s.a.v.a, kao što je to obećao za Kur'an časni, naravno, ako istinu govoriš.
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2161 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Koncezus muslimana na tome je da je Sunnet objava, kao i Kur'an i da Allah Uzvišeni čuva svoju Objavu.
Nemoguće je da se Sunnet izgubi ili iskrivi, ili da se ne zna koji je ispravan hadis, a koji lažan, jer mi bez Sunneta ne bi imali vjere.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2162 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Dakle, konkretnog dokaza za svoje tvrdnje nemaš, sve što možeš ponuditi su prazne floskule, kao i:
korektno wrote:...puki govor učenjaka/pojedinca...
Najstariji sačuvani hadiski manuskript jesu fragmenti Muwatte Imama Malika, rahimehullah, iz drugog stoljeća po hidžri.

Prvu poznatu zbirku hadisa je sastavio Buharija preko 200 godina nakon Poslanikove s.a.v.a. smrti. Uglavnom se radilo o predajama koje su usmeno prenošene.

I ti tvrdiš da je nemoguće da su hadisi iskrivljeni?
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2163 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Naravno da ima iskrivljenih hadisa. Pa Bosna je puna tih slabih i lažnih predaja. Nadamo se da će inšallah i na ovim prostorima oživjeti islam u punom svijetlu, da će se odbaciti sve te predaje, koje ustvari predstavljaju laž na Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i da će se ljudi vratiti vjerodostojnim hadisima.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2164 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Ako pod "islam u punom svjetlu" misliš na režim kakav je u Saudiji, ja molim Allaha da nas tako nečeg sačuva.

Postoje predaje koje su sahih ali su pune kontradiktornosti s Kur'anom, drugim sahihima. Vjerovanje da je sunnet sačuvan poput Kur'ana nema smisla.
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2165 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Idemedosumom wrote:Ako pod "islam u punom svjetlu" misliš na režim kakav je u Saudiji, ja molim Allaha da nas tako nečeg sačuva.

Postoje predaje koje su sahih ali su pune kontradiktornosti s Kur'anom, drugim sahihima. Vjerovanje da je sunnet sačuvan poput Kur'ana nema smisla.
Ima smisla, i tu nema nikakve kontradikcije, a neznalicama i racionalistima je sve kontradikcija.
Novotari i licemjeri, kada im ne odgovara ajet, onda ga tumače po svom nahođenju, a hadis samo odbace, mislim odbacili bi oni i ajet, ali to je preofirno. Hvala Allahu na učenim preko kojih se čuva Kur'an i Sunnet po shvatanju selefa, prvih, odabranih generacija koji su najbolje razumjeli i skontali govor Allaha i Njegova Poslanika.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2166 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Pa i hazreti Omer r.a. je bio novotar. Ima tu kontradikcije koliko hoćeš. Samo što da(v)ije imaju nevjerovatnu moć tefsirenja hadisa kako bi sve opravdali/uklopili. Skoro kao kršćani, kada brane neke svoje, neodbranjive teze.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#2167 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by CrayOn »

Bolje bi vam bilo da se raspravljate oko globalnog zagrijavanja i odumiranja biosfere :lol:
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2168 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Idemedosumom wrote:Pa i hazreti Omer r.a. je bio novotar. Ima tu kontradikcije koliko hoćeš. Samo što da(v)ije imaju nevjerovatnu moć tefsirenja hadisa kako bi sve opravdali/uklopili. Skoro kao kršćani, kada brane neke svoje, neodbranjive teze.
Iz čega si ti zaključio da je Omer, radijallahu anh, bio novotar?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2169 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Naveo bih ti konkretnu predaju, ali pretpostavljam da imaš spreman klip gdje Kuduzović objašnjava zašto to ustvari nije to, pa da ne dangubimo bezveze :)
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2170 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Idemedosumom wrote:Naveo bih ti konkretnu predaju, ali pretpostavljam da imaš spreman klip gdje Kuduzović objašnjava zašto to ustvari nije to, pa da ne dangubimo bezveze :)
Ne, predavanja imam samo kada treba nešto opširnije, što je dugo za tipkati, a šta god da postaviš u vezi izjave da je Omer, radijallahu anh, bio novotar, može se oboriti u 2-3 rečenice.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2171 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Može se oboriti, kao što se može dokazati da je Allah obećao isti tretman (čuvanje) Kur'ana i sunneta.
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2172 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Ne, tvoja tvrdnja daje hazreti Omer bio novotar je obična šubha, a moj govor da Allah Uzvišeni čuva Kur'an i Sunnet je činjenica oko koje ne raspravlja niti jedan razuman musliman.

U ajetu je došlo da će Allah čuvati "Zikr", a to se prvenstveno tefsiri/tumači kao Kur'an, ali učenjaci su rekli s obzirom da Sunnet pojašnjava i tumači Kur'an i ne može niko da samo uzme Kur'an bez Sunneta kao sto rade Kur'anijjini. Tako da Zikr prvenstveno znači Kur'an, ali to podrazumjeva i Sunnet. Pa onda i akida i fikh ulaze u značenje putem podrazumjevanja toga.
I još nešto za one koji žele više...
Image
Ibn Hazm prenosi koncezus učenjaka jezika i šerijata da svaka objava koja je spuštena od Uzvišenog Allaha (dakle i Kur'an i Sunnet), da je to Zikr/Opomena, pa kaže dalje da je SVA OBJAVA SAČUVANA ALLAHOVIM ČUVANJEM/ZAŠTITOM.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2173 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Sve se svodi na ovo:
korektno wrote:...ali učenjaci su rekli...
Kao i tumačenje pojedinih ajeta onako kako tebi odgovara.

Ja, recimo, idem na mevlude, i ja sam novotar :-D
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2174 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Ti, recimo, si stavio razum iznad govora i postupka Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i to ti je dovoljno belaja. Džaba tebi koncezus svih islamskih učenjaka po nekom pitanju, kada si za autoritete uzeo ljude koji Fatihu ne znaju proučiti onako kako je Bog objavio, ali znaju da ima neko tajno, skriveno, znanje, znaju oni koji hadis je dobar, a koji lažan, al ne zato što su učili negdje, nego imaju šlifa za to, itd...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2175 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Ne, ja sam stavio razum iznad onoga što su neki učenjaci ocijenili da je Poslanikov s.a.v.a. govor/postupak. Velika razlika. Ti, kao i većina vehabija, se ponašate kao da svaku noć poslije akšama pijete kahvu s Poslanikom lično, pa ste tako uvjereni šta je ispravno a šta nije :)

PS. Koga sam ja to uzeo za autoritet sebi?
Post Reply