Za predane Allahu dž.š.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2076 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Smrcak15 »

pirpa wrote:i ja sam misljenja da je jedna od najtuznijih ilahija...
kad god je cujem oci se napune suzama, a dusa me zaboli i nestane mi vazduha kao da mi je neko sa dvije noge stao na plucima....

poslusaj kako Mirza Ganic uci tu Ilahiju, poslije te prve, cak i bolje od Aziza Alilija

od minute 4:15
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2077 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Smrcak15 »

User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#2079 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vatrogasac »

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2080 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by славянин »

vatrogasac wrote:
Vidi onih iza slabog imana :lol:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#2081 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vatrogasac »

славянин wrote: Vidi onih iza slabog imana :lol:
Može li biti išta islamsko, a da se ti ne isprdaš sa time? Smiješno ti što su ljudi izašli u vrijeme tako jakog zemljotresa? Znaš li koje je ajete imam učio poslije Fatihe?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2082 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by славянин »

vatrogasac wrote:
славянин wrote: Vidi onih iza slabog imana :lol:
Može li biti išta islamsko, a da se ti ne isprdaš sa time? Smiješno ti što su ljudi izašli u vrijeme tako jakog zemljotresa? Znaš li koje je ajete imam učio poslije Fatihe?
Oprosti mi - nista zlonamjerno. :wink:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#2083 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vatrogasac »

славянин wrote:
vatrogasac wrote:
славянин wrote: Vidi onih iza slabog imana :lol:
Može li biti išta islamsko, a da se ti ne isprdaš sa time? Smiješno ti što su ljudi izašli u vrijeme tako jakog zemljotresa? Znaš li koje je ajete imam učio poslije Fatihe?
Oprosti mi - nista zlonamjerno. :wink:
U prvih deset dana zul-hidžeta koji su pred nama Allah dž.š. najviše prašta pa zašto da ja to ne radim. :wink:
User avatar
ultrasarajevo87
Posts: 200
Joined: 01/05/2016 21:10

#2085 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by ultrasarajevo87 »

Dobro veče i pozdrav za sve.

Imam jedno krajnje jasno pitanje koje me interesuje već neki vremenski period. Zadnjih par mjeseci proučavam Islam, Hrišćanstvo i Judaizam, ali pošto sam Bošnjak, odnosno tradicionalno musliman najviše me počinje interesovati vjera mojih djedova. Odrastao sam u nereligioznoj porodici. Roditelji ni dan danas nisu religiozni. Ja sam u potrazi za vjerom, ali nekako mi srce govori "Ma to je Islam, jedna i jedina prava vjera".

Da pređem na pitanje... ŠTA ĆE SE DESITI NAKON DOLASKA MEHDIJA, ODNOSNO POBJEDE POSLANIKA ISA'A NAD DEDŽALOM? Svijet će postati islamski, to je jasno. Interesuje me koliko će to trajati? Šta je poenta osvajanja svijeta, ako to neće vječno trajati? Hvala vam unaprijed za odgovore.

MOLIM VAS DA O OVOME PIŠU ONI KOJI SU UPUĆENI U VJERU ISLAM.
INTERESUJU ME ISKLJUČIVO KONKRETNI ODGOVORI, A NE NAGAĐANJA! HVALA I POZDRAV.
:bih:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2086 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Mislim da ti konkretan i tačan odgovor niko ovdje ne može dati. Eventualno ako ima kakav evlijullah među nama, kojem je otkriveno što-šta, neka se javi :)

Kur'an časni ne spominje ni Mehdija ni Dedžala, jedini izvori koji ukazuju na njih su hadisi, a u hadisima ima svega i svačega.
User avatar
ultrasarajevo87
Posts: 200
Joined: 01/05/2016 21:10

#2087 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by ultrasarajevo87 »

Idemedosumom wrote:Mislim da ti konkretan i tačan odgovor niko ovdje ne može dati. Eventualno ako ima kakav evlijullah među nama, kojem je otkriveno što-šta, neka se javi :)

Kur'an časni ne spominje ni Mehdija ni Dedžala, jedini izvori koji ukazuju na njih su hadisi, a u hadisima ima svega i svačega.
Hvala ti na odgovoru. Nadam se da će još neko u vezi ovog pitanja dati konkretan odgovor. Ovo mi je trenutno najvažnije pitanje o kojem razmišljam. Zahvalan sam svakom ko se uključi u temu.
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2089 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

ultrasarajevo87 wrote:Dobro veče i pozdrav za sve.

Imam jedno krajnje jasno pitanje koje me interesuje već neki vremenski period. Zadnjih par mjeseci proučavam Islam, Hrišćanstvo i Judaizam, ali pošto sam Bošnjak, odnosno tradicionalno musliman najviše me počinje interesovati vjera mojih djedova. Odrastao sam u nereligioznoj porodici. Roditelji ni dan danas nisu religiozni. Ja sam u potrazi za vjerom, ali nekako mi srce govori "Ma to je Islam, jedna i jedina prava vjera".

Da pređem na pitanje... ŠTA ĆE SE DESITI NAKON DOLASKA MEHDIJA, ODNOSNO POBJEDE POSLANIKA ISA'A NAD DEDŽALOM? Svijet će postati islamski, to je jasno. Interesuje me koliko će to trajati? Šta je poenta osvajanja svijeta, ako to neće vječno trajati? Hvala vam unaprijed za odgovore.

MOLIM VAS DA O OVOME PIŠU ONI KOJI SU UPUĆENI U VJERU ISLAM.
INTERESUJU ME ISKLJUČIVO KONKRETNI ODGOVORI, A NE NAGAĐANJA! HVALA I POZDRAV.
:bih:
Tačno je da u hadisima ima svega i svačega, ali vjerodostojni hadisi su Objava kao i Časni Kur'an. Dedždžal, Mehdi nisu spomenuti u Časnom Kur'anu ali se spominju u sahih-vjerodostojnim hadisima.
Evo ti par korisnih linkova na kojima možeš naći mnoge provjerene informacije po ovim pitanjima.

1. http://www.n-um.com/dedzal-prvi-veliki- ... a-svijeta/

2. https://islamqa.info/en/43840

3. http://www.zijad-ljakic.com/index.php?o ... &Itemid=94
User avatar
ultrasarajevo87
Posts: 200
Joined: 01/05/2016 21:10

#2090 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by ultrasarajevo87 »

korektno wrote:
ultrasarajevo87 wrote:Dobro veče i pozdrav za sve.

Imam jedno krajnje jasno pitanje koje me interesuje već neki vremenski period. Zadnjih par mjeseci proučavam Islam, Hrišćanstvo i Judaizam, ali pošto sam Bošnjak, odnosno tradicionalno musliman najviše me počinje interesovati vjera mojih djedova. Odrastao sam u nereligioznoj porodici. Roditelji ni dan danas nisu religiozni. Ja sam u potrazi za vjerom, ali nekako mi srce govori "Ma to je Islam, jedna i jedina prava vjera".

Da pređem na pitanje... ŠTA ĆE SE DESITI NAKON DOLASKA MEHDIJA, ODNOSNO POBJEDE POSLANIKA ISA'A NAD DEDŽALOM? Svijet će postati islamski, to je jasno. Interesuje me koliko će to trajati? Šta je poenta osvajanja svijeta, ako to neće vječno trajati? Hvala vam unaprijed za odgovore.

MOLIM VAS DA O OVOME PIŠU ONI KOJI SU UPUĆENI U VJERU ISLAM.
INTERESUJU ME ISKLJUČIVO KONKRETNI ODGOVORI, A NE NAGAĐANJA! HVALA I POZDRAV.
:bih:
Tačno je da u hadisima ima svega i svačega, ali vjerodostojni hadisi su Objava kao i Časni Kur'an. Dedždžal, Mehdi nisu spomenuti u Časnom Kur'anu ali se spominju u sahih-vjerodostojnim hadisima.
Evo ti par korisnih linkova na kojima možeš naći mnoge provjerene informacije po ovim pitanjima.

1. http://www.n-um.com/dedzal-prvi-veliki- ... a-svijeta/

2. https://islamqa.info/en/43840

3. http://www.zijad-ljakic.com/index.php?o ... &Itemid=94
Upravo sam pročitao sva 3 linka i većinu stvari sam znao od ranije. Uglavnom hvala svima koji su aktivni na ovoj temi.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2091 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

korektno wrote: Tačno je da u hadisima ima svega i svačega, ali vjerodostojni hadisi su Objava kao i Časni Kur'an.
Njihovu vjerodostojnost su ocijenili obični ljudi, preko 200 godina nakon Poslanikove s.a.v.a. smrti.

Hadis nikada nije bio, niti će kada biti na stepenu Kur'ana časnog.

Ako bismo i pretpostavili da su hadisi objava, onda bi to bila objava na stepenu Tevrata i Indžila, dakle, izmijenjeni.
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2092 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Idemedosumom wrote:
korektno wrote: Tačno je da u hadisima ima svega i svačega, ali vjerodostojni hadisi su Objava kao i Časni Kur'an.
Njihovu vjerodostojnost su ocijenili obični ljudi, preko 200 godina nakon Poslanikove s.a.v.a. smrti.

Hadis nikada nije bio, niti će kada biti na stepenu Kur'ana časnog.

Ako bismo i pretpostavili da su hadisi objava, onda bi to bila objava na stepenu Tevrata i Indžila, dakle, izmijenjeni.
Jedan interesantan tekst na ovu temu:
SUNNET KAO DOKAZ U VJERI
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2093 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

korektno wrote: ]
Sve je to lijepo i fino kolega, ali ništa se od činjenica ne mijenja.
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2094 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Mi tako kada bi sve doveli u pitanje, onda bi velika većina vjere bila pod velikim upitnikom. Tačno je da postoje lažni, slabi, dobri, vjerodostojni hadisi, i tom kompleksnom naukom se bave islamski učenjaci, koji nisu nepogrešivi, ali se u osnovi zna koji je hadis vjerodostojan, a koji je daif-slab ili apokrifan. Sama ta činjenica da su ljudi izmišljali hadise ne znači da smijemo odbaciti Sunnet, jer je i on Vahj, tj. Objava. Poslaniku, a.s. se objavljivao Sunnet kao što mu se objavljivao Kur'an i to su 2 osnovna temelja vjere islama koja ne niječe osim smutljivac ili licemjer (ne mislim ovdje na tebe, nego općenito) Od samog dolaska islama u Bosnu se pozivalo na Kur'an i Sunnet, i Sunnet je došao da pojasni i objasni Kur'an, mi bez Sunneta praktički ne bi znali klanjati, koliko namaza ima, kada je koji namaz, i tako milion, al bukvalno milion drugih pitanja; počevši od čistoće, abdesta, namaza, posta, pa do propisa džihada, ženidbe, trgovine itd...
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2095 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Imam Šafija, rahmetullahi alejh, je rekao: ''Ono što Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, nešto odredi (propiše), u nečemu što Allah nije propisao, pa to što je odredio Allahov je propis. Tako nas je obavjestio Svemogući Allah kada je rekao: 'Ti doista upućuješ na pravi (ispravni) put, na Allahov put.' (Prijevod značenja Eš-Šura, 52-53.) Stoga, nailazimo na Sunnet koji je došao kao pojašnjenje za ono što je već u Allahovoj Knjizi, a nekada dođe sa nečim što nije uopšte spomenuto u Allahovoj Knjizi, međutim, sve što je u Sunnetu došlo je Allahovom naredbom i mi smo to dužni slijediti i prihvatiti, zato što je slijeđenje Sunneta Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem, Allah učinio i povezao sa pokornošću Njemu, a odbacivanje i neslijeđenje sunneta je učinio grijehom i nepokornošću zbog kojeg neće imati Njegovi robovi opravdanja, kao što Njegovi robovi nemaju drugog rješenja i izlaza osim u slijeđenju sunneta Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem''. (Vidi ''Er-Risale'', 88-89; djelo imama Šafije)

Ibnul Kajjim, rahmetullahi alejh, je rekao: ''Ono što je od Sunneta, a nije spomenuto u Kur'anu, je vjerozakon koji dolazi od Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem, pa je obavezno mu se pokoriti u tome i nije mu dozvoljena nepokornost. U ovome nije davanje prednosti nad Allahovom knjigom, nego samo sprovođenje Allahove naredbe da se pokorava Njegovom Poslaniku, sallallahu 'alejhi ve sellem. A da se kojim slučajem Allahovom Poslaniku, sallallahu 'alejhi ve sellem, ne pokorava baš na ovom polju, onda pokornost Poslaniku ne bi imala svoje značenje i smisao, pa bi pokornost koja je specijalno određena Poslaniku, sallallahu 'alejhi ve sellem, bila izgubljena i odbačena. Jer ako mu nije obavezna pokornost osim u onome sa čime je već došao Kur'an, a ne i u onome što u Kur'anu nije spomenuto, onda ne bi bilo te specijalno određene pokornosti Poslaniku, a Allah Uzvišeni je rekao: 'Onaj ko se pokorava Poslaniku taj se pokorava Allahu.'''. (Prijevod značenja En-Nisa', 80.) (Vidi ''Ie'lamul Muvekki'in'', 2/289; od Ibnul Kajjima)

Čitav tekst na OVOM linku.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2096 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

...ali se u osnovi zna koji je hadis vjerodostojan...
Postoje hadisi koji su ocijenjeni kao "vjerodostojni", ali su u kontri s Kur'anom časnim.

Postoje "vjerodostojni" hadisi koji su u kontri s drugim vjerodostojnim hadisima.

Postoje "vjerodostojni" hadisi koji blate Poslanika s.a.v.a, pa ispade da je bio pedofil, grubijan, krvolok, da je proklinjao itd.

Pazi, ja nisam rekao da sve hadise treba odbaciti, kroz sunnet učimo formu prakticiranja vjere. Ali hadisi koji mahanišu i ispravljaju Kur'an, koji uvode nešto radikalno, koji uvode farzove i harame koji se u Kur'anu ne spominju, tako nešto sigurno nisu bile riječi/djela našeg miljenika a.s.
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2097 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

To sve što si nabrojao je prividna kontradikcija. Svakako da hadisi određuju šta je obaveza, šta pohvalno, šta zabranjeno, makar Kur'an Časni to i ne spomenuo. Te sve stvari što si spomenuo, ako su došle one u sahih hadisima, one se prihavataju, a za sve to postoji tefsir/tumačenje, a i metod tog tumačenja se vraća na tradicionalne učenjake koji koriste ehli-sunnetski metodologiju u pojašnjavaju svih propisa, pa i toga što si naveo.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2098 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Razumom obdareni će razmisliti, ostali će slijediti šta im se kaže/servira, tako je bilo od vajkada (ni ja ne mislim na tebe konkretno ovdje, nego općenito ;) )
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#2099 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by korektno »

Kur'an, Sunnet, pa onda razum, a ne obrnuto ;)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2100 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

korektno wrote:Kur'an, Sunnet, pa onda razum, a ne obrnuto ;)
Ne, jer ako nemaš nimalo razuma, možeš i po mushafu nuždu izvršiti :wink:

Uh, zaboravio sam dodati da se u Muslimovom sahihu nalazi drugačija oporuka, Kur'an pa, ne sunnet, nego Ehli-bejt a.s. :wink:
Post Reply