Za predane Allahu dž.š.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#1976 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1977 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by славянин »

staje wrote:
Meanwhile na mrskom kjafirskom zapadu
User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#1978 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

Vrijednost šerijatskog znanja se apsolutno ne može porediti sa ovodunjalučkim naukama, jer sa prvim olakšava što sebi i dunjaluk i ahiret, a drugo ti služi samo za dunjaluk. A pravi život je VJEČNI ŽIVOT na Onom svijetu.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1979 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

staje wrote:Zavisi kako ko nijjeti. Ako smatra da je njihova vjera isto ispravna i da vodi ka Bogu, to je bez sumnje kufr, a ako čestita radi 'dobrosusjedskih' odnosa, onda je to "samo" veliki grijeh.
Mislim da je jako malo muslimana koji čestitaju jer misle da je kršćanstvo pravi put.

Ali nejse, veliš da je, u najmanju ruku, veliki grijeh. Možeš li konkretan dokaz donijeti da je čestitanje veliki grijeh? Po mogućnosti iz Kur'ana, ostavimo Ibn Tejjmiju i druge šejhove sada po strani.
User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#1980 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

Idemedosumom wrote:
staje wrote:Zavisi kako ko nijjeti. Ako smatra da je njihova vjera isto ispravna i da vodi ka Bogu, to je bez sumnje kufr, a ako čestita radi 'dobrosusjedskih' odnosa, onda je to "samo" veliki grijeh.
Mislim da je jako malo muslimana koji čestitaju jer misle da je kršćanstvo pravi put.

Ali nejse, veliš da je, u najmanju ruku, veliki grijeh. Možeš li konkretan dokaz donijeti da je čestitanje veliki grijeh? Po mogućnosti iz Kur'ana, ostavimo Ibn Tejjmiju i druge šejhove sada po strani.
Čestitanje kjafirima njihovih praznika je haram jer u sebi sadrži potvrđivanje onog na čemu su od njihovih obilježja vjere i zadovoljstvo sa onim na čemu su od kufra. A muslimanu nije dozvoljeno da bude zadovoljan sa obilježejima kufra kao ni da čestita onima koji su na tome, jer Uzvišeni kaže: „Ako vi budete činili kufr, - pa, Allah od vas ne zavisi, ali On nije zadovoljan, da robovi Njegovi čine kufr, a zadovoljan je sa vama ako budete zahvalni.“ (Ez-Zumer 7) i kaže Uzvišeni takođe: „Sada sam vam vjeru vašu usavršio i blagodat Svoju prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera.“ (El-Maide 3)

Iz ovih ajeta je jasno da Allah subhanehu nije zadovoljan da Njegovi robovi čine kufr, pa kako onda da mi budemo zadovoljni s njim time što ćemo kjafirima čestitati na njihovom kufru? A ako bi oni nama čestitali njihove praznike nije dozvoljeno da im potvrdno odgovorimo. Jer to nisu naši praznici, i jer su to praznici sa kojima Allah nije zadovoljan. I jer su ti praznici jedno od dvoga: novotarija u njihovoj vjeri, ili su propisani u njihovoj vjeri ali su derogirani sa Islamom sa kojim je Allah subhanehu poslao Svoga zadnjeg Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem.

Kaže Uzvišeni: „A onaj koji želi neku drugu vjeru osim islama, neće mu biti primljena, i on će na onom svijetu nastradati.“ (Ali Imran 85)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1981 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

staje wrote:Čestitanje kjafirima njihovih praznika je haram jer u sebi sadrži potvrđivanje
Ne može sadržavati potvrđivanje. Nit' sam riječima potvrdio, niti mi je nijjet bio da potvrdim. "Komšija moj, sretan ti tvoj praznik, da ga provedeš u zdravlju i veselju."

Kur'an je jasan oko toga šta se mora, šta se smije, a šta se ne smije.

Pokušaj ovaj put bez gimnastike, gdje tačno piše da ke čestitanje haram?
User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#1982 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

Idemedosumom wrote:
staje wrote:Čestitanje kjafirima njihovih praznika je haram jer u sebi sadrži potvrđivanje
Ne može sadržavati potvrđivanje. Nit' sam riječima potvrdio, niti mi je nijjet bio da potvrdim. "Komšija moj, sretan ti tvoj praznik, da ga provedeš u zdravlju i veselju."

Kur'an je jasan oko toga šta se mora, šta se smije, a šta se ne smije.

Pokušaj ovaj put bez gimnastike, gdje tačno piše da ke čestitanje haram?
Na zabranu prisustvovanja nevjerničikm praznicima jasno ukazuju i riječi Uzvišenog Allaha kada govori o Svojim iskrenim robovima: “I oni koji ne nazoče laži.” (El-Furkan, 72) U tefsiru ovog ajeta Ibn Kesir, rahimehullah, navodi da se pod riječima “ne nazoče laži” misli na prisustvovanje nevjerničkim praznicima. Biti prisutan na proslavi nevjerničkog praznika znači podržavati ljude koji ne vjeruju u Allaha i koji čine teški grijeh, a vjernicima je Allah zabranio da druge pomažu u gijehu. Kaže Uzvišeni: “A nemojte se potpomagati u griješenju i neprijateljstvu.” (El-Maida, 2) Nevjernički praznici predstavljaju poseban izraz griješenja i nepokornosti Uzvišenom Allahu, gdje se svetkuje i slavi ono čime Allah nije zadovoljan, pa kako onda da musliman tome prisustvuje!?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1983 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Uredu, ali nije bilo riječi o idenju na Misu ponoćku, već kada sretneš komšiju u haustoru, pa mu usputile čestitaš praznik njegov.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#1984 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vazi »

staje wrote:
Idemedosumom wrote:
staje wrote:Čestitanje kjafirima njihovih praznika je haram jer u sebi sadrži potvrđivanje
Ne može sadržavati potvrđivanje. Nit' sam riječima potvrdio, niti mi je nijjet bio da potvrdim. "Komšija moj, sretan ti tvoj praznik, da ga provedeš u zdravlju i veselju."

Kur'an je jasan oko toga šta se mora, šta se smije, a šta se ne smije.

Pokušaj ovaj put bez gimnastike, gdje tačno piše da ke čestitanje haram?
Na zabranu prisustvovanja nevjerničikm praznicima jasno ukazuju i riječi Uzvišenog Allaha kada govori o Svojim iskrenim robovima: “I oni koji ne nazoče laži.” (El-Furkan, 72) U tefsiru ovog ajeta Ibn Kesir, rahimehullah, navodi da se pod riječima “ne nazoče laži” misli na prisustvovanje nevjerničkim praznicima. Biti prisutan na proslavi nevjerničkog praznika znači podržavati ljude koji ne vjeruju u Allaha i koji čine teški grijeh, a vjernicima je Allah zabranio da druge pomažu u gijehu. Kaže Uzvišeni: “A nemojte se potpomagati u griješenju i neprijateljstvu.” (El-Maida, 2) Nevjernički praznici predstavljaju poseban izraz griješenja i nepokornosti Uzvišenom Allahu, gdje se svetkuje i slavi ono čime Allah nije zadovoljan, pa kako onda da musliman tome prisustvuje!?

Cini se da ti je nijet cist i zelja da pojasnis ( ne branis jer nemas bas od koga braniti ) islamske propise.

Ne mogu se tacno sjetiti sura ni ajeta ali znam da u casnom Kur'anu Uzviseni Allah dzs govori i kojeg ce naroda najvise uci u dzenet, znas li ti nesto o tome ? Ako me sjecanje ne vara, bice tu ponajvise krscana iz mladog doba krscanstva, nisam sigurna ali tako nekako...
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#1985 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vatrogasac »

Za mene dikusija o ovome je suvišna jer se čestitka može tako formulisati da nije u suprotnosti sa islamskim učenjem o Isa a.s.

U čestitki Reisu-l-uleme se kaže:

Poštovani mitropolite Hrizostome,

Vama i svim pravoslavnim vjernicima u našoj zemlji, u ime Islamske zajednice u BiH i moje osobno, upućujem srdačne čestitke povodom Vašeg blagdana s nadom da nam Uzvišeni Stvoritelj podari međusobno razumijevanje i Njegov mir.

Neka nam blagdani naših naroda uvijek jačaju nadu u bolji i sretniji zajednički život u zajedničkoj nam domovini Bosni i Hercegovini.

Dozvolite mi, poštovani Mitropolite, da Vam još jednom ponovim najiskrenije želje za vaše lično zdravlje i radost u vjeri, uz izraze mog dubokog poštovanja
Povodom katoličkog blagdana Božića u čestitki reisu-l-uleme Kavazovića se kaže:

- Vaša Eminencijo,

Raduje nas spoznaja da se vama katolicima, našim komšijama, bliže blagdanski dani. Nas raduje ono što vas raduje, a žalosti ono što vas žalosti. Vaša nadanja su naša, a vaši strahovi naši, jer svi smo mi sinovi Ademovi a Adem je od zajedničke nam Zemlje. I kao što nam je Zemlja od koje smo stvoreni zajednička, tako je i ova njena bosanska gruda naš dom i podjednako smo za njenu budućnost odgovorni.

Čestitajući Vam nastupajuće blagdane želim Vama osobno i svim katolicima u Bosni i Hercegovini da radost blagdana ohrabri u vama duh milosti Božije i Njegovog dobra.

Molim Boga Uzvišenog da spusti mir i razumijevanje među narodima naše domovine, Svijeta a posebno u Svetoj nam zemlji Palestini koja tako vapi za pravdom i mirom kao što je vapila na dan rođenja Isaa (Isusa), neka je na njega Božiji mir i spas.

U nadi da će nas blagdani zaticati u još boljem zdravlju i blagostanju primite moje iskrene pozdrave i čestitke.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1986 mod-comment

Post by arzuhal »

Pometlano paušalno, štoreko Njegoš...Nemojte se više šaliti sa spamom i začatavanjem.

:wink:
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#1987 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by sekerbay »

Gdje nam nestade ovaj brat selefija?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1988 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Idemedosumom »

Da ga nije arzo posl'o u Bahnhof :-D
User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#1989 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

sekerbay wrote:Gdje nam nestade ovaj brat selefija?
Posmatram vas. :skoljka:
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#1990 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by sekerbay »

Idemedosumom wrote:Da ga nije arzo posl'o u Bahnhof :-D
Selefija uradio selfi i štura :mrgreen:

Da ne bude off :) a dotiče današnju raspravu...
Poslanik, s.a.v.s je toliko govorio o ahlaku da sam par puta pomislio da je zbog toga poslat kao poslanik.
Ili ono kur'ansko poređenje u kojem se kaže da su neki ljudi poput magaraca.
Ono kad imaš znanje a ne pridržavaš se onoga što znaš...
User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#1991 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

sekerbay wrote:
Idemedosumom wrote:Da ga nije arzo posl'o u Bahnhof :-D
Selefija uradio selfi i štura :mrgreen:

Da ne bude off :) a dotiče današnju raspravu...
Poslanik, s.a.v.s je toliko govorio o ahlaku da sam par puta pomislio da je zbog toga poslat kao poslanik.
Ili ono kur'ansko poređenje u kojem se kaže da su neki ljudi poput magaraca.
Ono kad imaš znanje a ne pridržavaš se onoga što znaš...
Li kulli mekam meqal ;)
User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#1992 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#1993 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1994 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by славянин »

staje wrote:
"Dr. Safet Kuduzović je magistrirao na hadiskim naukama pri jordanskom univerzitetu, a magistarska disertacija je bila na temu: „Skrivene mahane hadisâ koji govore o spajanju i kraćenju namazâ.“
Sta rade sa titule doktor to je smijesno :-)


Doctor is an academic title that originates from the Latin word of the same spelling and meaning.The word is originally an agentive noun of the Latin verb docēre [dɔˈkeːrɛ] 'to teach'. It has been used as an academic title in Europe since the 13th century, when the first doctorates were awarded at the University of Bologna and the University of Paris. Having become established in European universities, this usage spread around the world. Contracted "Dr" or "Dr.", it is used as a designation for a person who has obtained a Doctorate (e.g. PhD). In many parts of the world it is also used by medical practitioners, regardless of whether or not they hold a doctoral-level degree.

Vidim ... i latinski se koristi :D

Ima li neki "Islamskiji" ili "arapskiji" izraz za doktora ili predavaca ovakvog tipa ?
User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#1995 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

Komentar sure el-Hadždž od 1. do 7. ajeta
(iz tefsira šejha Aida El-Karnija)

1. O ljudi, Gospodara svog se bojte! Zaista će potres, kad Smak svijeta nastupi, veliki događaj biti! ________________________________

O Božiji robovi, čuvajte se Allahove kazne pomoću bogobojaznosti! Doista, strahote koje će nastupiti prilikom Smaka svijeta, kao, naprimjer, neviđeni, žestoki potres Zemlje, bit će neopisivo strašne i zaprepašćujuće; samo Sveznajući Allah zna težinu istih tih strahota. ________________________________

2. Na Dan kad ga doživite svaka dojilja će ono što doji zaboraviti, a svaka trudnica će svoj plod pobaciti, i ti ćeš vidjeti ljude pijane, a oni neće pijani biti, već će tako izgledati zato što će Allahova kazna strašna biti. ________________________________

Kad ljudi dožive strahote Dana sudnjeg, majka koja će dojiti svoje dijete zaboravit će ga iz straha, svaka će trudnica svoj plod pobaciti jer će ga maternica izbaciti, ljudi će kao pijani izgledati – neće biti pijani nego će ih neizvjesnost sasvim izbezumiti. ________________________________

3. Ima ljudi koji se bez ikakva znanja prepiru o Allahu i koji slijede svakog šejtana prkosnoga… ________________________________

Neki bezbožnici negiraju Allahovu moć, pa govore da Allah neće oživiti mrtve, a ne raspolažu baš nikakvim znanjem o Allahovoj moći već se povode za svakim šejtanom prkosnim, neposlušnim; a šejtani u zabludu pozivaju. ________________________________

4. za koga je već određeno da će svakog onog ko ga uzme za zaštitnika na stranputicu zavesti i u patnju ga ognjenu odvesti.
________________________________

Dakle, poriču mogućnost oživljenja pritom slijedeći šejtana, za kojeg je Allah, džellešanuhu, već odredio da će svakog onog ko ga bude slijedio odvratiti od Pravog puta i u zabludu odvesti i, otuda, u vatru paklenu. ________________________________

5. O ljudi, kako možete sumnjati u oživljenje – pa Mi vas stvaramo od zemlje, zatim od kapi sjemena, potom od ugruška, zatim od grude mesa oblikovanih i neoblikovanih udova da vam pokažemo moć Našu! A u maternice smještamo šta hoćemo, do roka određenog, zatim činimo da se kao dojenčad rađate i da poslije do muževnog doba uzrastate; jedni od vas umiru, a drugi duboku starost doživljavaju, pa začas zaboravljaju ono što saznaju. I ti vidiš zemlju kako je zamrla, ali kad na nju kišu spustimo, ona ustrepće i uzbuja, i iz nje iznikne svakovrsno bilje prekrasno…
________________________________

Ako sumnjate, o ljudi, u to da Allah može mrtve oživiti, onda znajte da je Uzvišeni Allah vašeg praoca Adema stvorio od zemlje, a zatim dao da se njegovo potomstvo razmnožava od muške i ženske sjemene kaplje, pa od zakvačka, to jest, zgrušane krvi, pa od mesne grude, veličine zalogajčića, koja ponekad bude potpuno oblikovana i dijete se rodi živo, a ponekad bude neoblikovana pa se dijete rodi kao nedonošče te umre – da Svemogući Allah u etapama stvaranja čovjeka pokaže ljudima Svoju moć. A u maternicama Allah, džellešanuhu, zadržava sjemenu kaplju onoliko vremena koliko On hoće, zatim čini da se ljudi kao dojenčad rađaju, te daje da zrelost i napon snage i uma dostignu; neki umiru kao djeca, a dotle neki pak duboku starost dožive i zaborave sve što su znali. I ti vidiš zemlju kako je zamrla, bez stabala i rastinja, a pošto na nju Plemeniti Allah s neba spusti vodu, ona zatreperi, bukne i po njoj iznikne svakovrsno zanosno bilje, pa izaziva divljenje i radost onih koji posmatraju.
________________________________

6. zato što Allah postoji, i što je On kadar mrtve oživiti, i što On sve može.
________________________________

Spomenuta znamenja i znakovi jesu očit bjelodan, neporeciv dokaz da je Allah, džellešanuhu, jedini Bog i da se samo Njemu smije robovati, te da je nezamislivo bilo koga ili bilo šta smatrati Njemu ravnim. Znajte da je Allah kadar mrtve oživiti i da sve može učiniti. ________________________________

7. I što će Čas oživljenja, u to nema sumnje, doći i što će Allah one u grobovima oživiti.
________________________________

I navedeni fenomeni dokaz su da će Čas oživljenja zbilja, bez ikakve sumnje, doći, i da će Gospodar svjetova izvesti mrtve iz njihovih kaburova te ih pozvati na odgovornost za ono što su činili.
User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#1996 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#1997 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

User avatar
Baran
Posts: 190
Joined: 16/04/2017 22:30

#1998 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by Baran »

Da li ima neka tema gdje forumaši pišu slobodna tumačenja ajeta i drugih islamskih spisa?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#1999 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by vatrogasac »

Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao: „Bog Uzvišeni je rekao: 'Ne vjeruje u Mene onaj ko tumači Moj govor po vlastitom nahođenju!“

Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao: „Onaj ko govori o Kur'anu po vlastitom nahođenju pa pogodi, učinio je grešku.“
User avatar
staje
Posts: 153
Joined: 17/01/2018 00:13

#2000 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by staje »

vatrogasac wrote:Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao: „Bog Uzvišeni je rekao: 'Ne vjeruje u Mene onaj ko tumači Moj govor po vlastitom nahođenju!“

Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao: „Onaj ko govori o Kur'anu po vlastitom nahođenju pa pogodi, učinio je grešku.“
Jeli moze izvor ova dva hadisa?
Post Reply