Za predane Allahu dž.š.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
zulfikkar
Posts: 293
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#2479 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by zulfikkar »

User avatar
zulfikkar
Posts: 293
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#2480 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by zulfikkar »

🌟ODLIKE RAMAZANA🌟

1 – Zadah postača je draži Allahu od miska.
2 – Meleki traže oprosta za postača dok se ne iftari. Allah je njima dozvolio da traže oprost za postače zbog pokornosti i mjesta koje uživaju kod Allaha.

Istigfar ima značeje traženje oprosta, prikrivanja i prelaska preko grijeha, na dunjaluku i ahiretu.

3 – Allah svaki dan džennet ukrašava i priprema ga za bogobojazne, kao vid podsticaja da bi radili dobra djela kojim se zaslužeje džennet.

4 – Nepokorni šejtani se vezuju u lance i okove, da ne mogu doći do Allahovih dobrih robova koje žele odvesti sa pravog puta i odvesti na stranputicu, odvraćajući ih od činjenja dobrih djela.

5 – Posljednju noć ramazana, Allah oprašta, ummetu Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, onome kome se odazove postu onako kako je propisano.

✍ Šejh ibn Usejmin, rahimehullah, “Medžalisu šehri Ramadan, 11”
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#2482 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by banjaluka078 »

User avatar
ELECTRIC CLOUDS
Posts: 309
Joined: 06/12/2016 19:56

#2485 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by ELECTRIC CLOUDS »

Dova protiv brige i tuge
Prenosi se od Abdullaha ibn Mes’uda, radijallahu anhu, da je rekao: ‘Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem: “Neće nikada rob kada ga zadesi briga i tuga izgovoriti slijedeće riječi, a da neće Allah odgnati od njega brigu njegovu i zamjeniti tugu sa radošću:

“Allahumme inni ‘abduke vebnu abdike vebnu emetike, nāsijeti bijedike, mādin fijje hukmuke, ‘adlun fijje kadāuke, es’eluke bikulli ismin huve leke, semmejete bihi nefseke ev enzeltehu fi kitābike ev allemtehu ehaden min halkike evi-ste’serte bihi fi ‘ilmi-l-gajbi ‘indeke en tedž’ale-l-Kur’ane-l ‘azime rebi’a kalbi, ve nūre sadri, ve dželāe huzni, ve zehabe hemmi”.

(Allahu, ja sam, doista, rob Tvoj, sin roba Tvoga, sin robinje Tvoje. Moj položaj je u Tvojoj ruci, ja sam podložan i nadamnom se sprovode propisi Tvoji, pravičnost po mene je odluka Tvoja, zato, prizivam Te svim Tvojim imenima kojima si Sebe ili ih u Svojoj Knjizi objavio ili ih nekom od Tvojih bića saopćio, ili ih, pak, zadržao kod Sebe kao znanje nedokučivog, prizivam Te da mi Kur’an veličanstveni učiniš proljećem srca mog, svjetlom grudi mojih, razbistrenjem tuge moje i odhodom brige moje.)

اللَّهُمَّ ، إني عَبْدُكَ وابْنُ عَبْدِكَ وابْنُ أَمَتِكَ ، نَاصِيَتِي بِيَدِكَ ، مَاضٍ فِيَّ حُكْمُكَ ، عَدْلٌ فِيَّ قَضَاؤُكَ ،أَسْأَلُكَ بِكُلِّ اسْمٍ هُوَ لَكَ؛ سَمَّيْتَ بِهِ نَفْسَكَ أَوْ أنْزَلْتَهُ فِي كِتَابِكَ أَوْ عَلَّمْتَهُ أَحَداً مِنْ خَلْقِكَ أَوِ اسْتَأْثَرْتَ بِهِ في عِلْمِ اْلغَيْبِ عِنْدَكَ ، أَنْ تَجْعَلَ الْقُرْآنَ الْعَظِيمَ رَبِيعَ قَلْبِي ، وَنُورَ صَدْرِي ، وَجَلاَءَ حُزْنِي ، وَذَهَابَ هَمِّي ، إلاَّ أذْهَبَ اللَّهُ غَمَّه وَأبدَلَه مكَانَ حُزْنِهِ فَرَحَاً ، قَالُوا : يَا رَسُولَ اللَّهِ : يَنْبَغي لَنَا أَنْ نَتَعَلَّمَ هَذِهِ الكَلِمَاتِ؟ قَالَ : أَجَلْ ، يَنْبَغِي لِمَنْ سَمِعَهُنَّ أنْ يَتَعَلَّمَهُنَّ ” )رواه الحاكم في المُسْتَدْرَكِ ، وابن حِبَّان في صحيحه.

Pa su rekli: ‘Allahov Poslaniče, da li trebamo da svi naučimo ove riječi?’ ‘Da, treba svako ko ih čuje da ih nauči.’- odgovori Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem.” (Prenosi Hakim u svom Mustedreku i ibn Hibban u svom Sahihu.)

super_bayern
Posts: 1337
Joined: 14/05/2014 12:42

#2488 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by super_bayern »


Eye-opening stuff.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#2490 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by bunk »

User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#2491 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by dr.gog »

Zaista On daje milost , kada Mu se obratim. Svjedočim da postoji, i svjedočim za Njegove Poslanike, i nadam se da ću što prije biti u miru sa svima, u nekom boljem svijetu.
super_bayern
Posts: 1337
Joined: 14/05/2014 12:42

#2492 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by super_bayern »

User avatar
zulfikkar
Posts: 293
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#2494 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by zulfikkar »

Image
User avatar
zulfikkar
Posts: 293
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#2495 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by zulfikkar »

Image
User avatar
zulfikkar
Posts: 293
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#2496 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by zulfikkar »

Ko kaže: “Slavljen je Allah, Uzvišeni, Hvaljen sa Njegovom hvalom (Subhanallahil Azim ve bi hamdihi) zasaditi će mu se, zbog toga, palma u džennetu.” (Hadis bilježi imam Tirmizi, hadis je vjerodostojan)

Image
User avatar
zulfikkar
Posts: 293
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#2497 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by zulfikkar »

super_bayern
Posts: 1337
Joined: 14/05/2014 12:42

#2498 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by super_bayern »

User avatar
zulfikkar
Posts: 293
Joined: 05/04/2008 11:29
Location: Bistrik

#2499 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by zulfikkar »

Image
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#2500 Re: Za predane Allahu dž.š.

Post by nKrkan »

Ima te li kakvu public grupu na viberu s islamskim sadržajem da me ubacite, a da nije Amir Smajic...
Post Reply