Za predane Allahu dž.š.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#1 Za predane Allahu dž.š.

Post by Ahmmed »

Da malo odmaknemo od ovih teških i sumornih tema, svađa, niskih udaraca.....Evo, samo za nas :) , jedan lijep salavat, a vi nastavite :)


Allahumme salli ala muhammedin-nebijji adede men salle alejhi minel ahjar. Ve adede men lem jusalli alejhi minel ešrar. Ve adede kataraatil emtar. Ve adede evrakil ešdžaar. Ve adede enfaasil mustagfiriine bil eshaar. Ve adede maa kaane ve maa jekuunu ila jevmil hašri vel karaar. Ve salli alehji maa teaakabel-lejlu vennehaar. Ve salli alejhi mahtelefel melevaan. Ve teaakabel asaraan. Ve kerrerel džediidaan. Ve estakbel ferkadaan. Ve adede emvaadžil bihaar. Ve adederrimaali vel kifaar. Ve bellig ruuhahu ve ervaaha ehli bejtihii minnettehijjete vettesliim. Ve alaa džemiil enbijaaai vel murseliin. Vel hamdulillaahi rabbil aalemiin.
Alla humme salli alaa muhammedin ve alaa aali muhammedin bi adede kulli zerretin elfe elfe merretin. Allahumme salli alaa muhammedinin-nebijji ve alaa aalihii ve sahbihii ve sellim. Subbuhun kuddusun rabbuna ve rabbul melaaiketi verruhi. Rabbigfir verham ve tedžaavez amma tea'lemu inneke entel eazzul ekrem.

„Allahu moj, blagoslovi vjerovjesnika Muhammeda sa onoliko salavata koliko je broj onih dobrih koji na njega salavate donose, a koliko je broj onih loših koji na njega salavate ne donose, koliki je broj kapi u kišama i lišća na drveću, i broj onih koji u ranu zoru oprost grijeha od Tebe traže, i broj onih su bili i koji će biti na dunjaluku sve do Sudnjeg dana. Blagoslovi ga Allahu moj, sve dok se smjenjuju dan i noć i dok vrijeme teče, onoliko koliko je talasa na morima, i zrna u nenaseljenim pustinjama, i prenesi njemu i njegovoj porodici od nas selame, kao i svim ostalim vjerovjesnicima i poslanicima.
Hvala Allahu Gospodaru svjetova.
Allahu moj, blagoslovi Muhammeda i porodicu Muhammedovu na svaki atom milion puta. Allahu moj, blagoslovi Muhammeda, njegovu porodicu i njegove ashabe i selam im prenesi.
Slavljen neka je i svet Gospodar naš, Gospodar meleka i Džibrila. Gospodaru oprosti, smiluj se, i pređi preko onoga što je Tebi dobro znano jer Ti si onaj koji je najmoćniji i najplemenitiji.“
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#2

Post by pinkzelena »

AMIN



( :thumbup: )
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#3

Post by Ahmmed »

A evo, još koji dan i ,kako bi naš narod rekao, učajluci :) Što će reći, dva mjeseca do Ramazana, pa da prije toga malo zastanemo,predahnemo, jedni drugima halalimo i inšaAllah,dočekamo najdražeg gosta u zdravlju,kolajluku i rahatluku! :)
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#4

Post by pinkzelena »

Ahmmed wrote:A evo, još koji dan i ,kako bi naš narod rekao, učajluci :) Što će reći, dva mjeseca do Ramazana, pa da prije toga malo zastanemo,predahnemo, jedni drugima halalimo i inšaAllah,dočekamo najdražeg gosta u zdravlju,kolajluku i rahatluku! :)
amin :), ti si baš neki dobar čovjek
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#5

Post by Ahmmed »

Baby Blue wrote:Eh, kad je vec rijec o Poslaniku (s.a.w.s), a spominjete i Ramazan - mjesec Bozije milosti i oprosta, evo par Poslanikovih (s.a.w.s) dova:

'Allahumme magfiretuke evseu min zunuubi ve rahmetuke erdzaa indii min amelii.'
'Boze, Tvoj oprost je siri od mojih grijeha, a ja se u Tvoju milost vise uzdam nego u svoja djela'

'Allahumme inneke afuvvun tuhibbul-afve fa'fu annii'
Boze, Ti prastas i volis oprastanje, pa oprosti meni'

Ahmmede, molim Allaha dz.s. da te nagradi za radost koju donosis.
Amin erhamer rahimin :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#6

Post by Ahmmed »

Prenosi se da je Ebu Zerr r.a., rekao: ''Oporučio mi je moj prijatelj Muhammed s.a.v.s., sedmero: da volim siromahe i da im budem blizak, da gledam u onog koji je ispod mene po bogatstvu i ugledu, a ne onog ko je iznad mene, da održavam rodbinske veze i sa onima koji ih kidaju, da mnogo izgovaram riječi 'la havle ve la kuwete illa billah', da govorim istinu makar mi bila gorka, da se u ime Allaha ne bojim ničijeg prijekora i da, ako mogu, od ljudi ništa ne tražim.'' (Ahmed i Taberani)
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#7

Post by schevar »

Ahmmed wrote:A evo, još koji dan i ,kako bi naš narod rekao, učajluci :) Što će reći, dva mjeseca do Ramazana, pa da prije toga malo zastanemo,predahnemo, jedni drugima halalimo i inšaAllah,dočekamo najdražeg gosta u zdravlju,kolajluku i rahatluku! :)

jos samo 2 mjeseca?kako to vrijeme ide...jedva cekam u svakom slucaju,ako Bog da :) :) :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#8

Post by Ahmmed »

Ebu Hurejere r.a. prenosi da je Allahov Poslanik a.s. rekao:
„Na Sudnjem danu će Allah reći:
- Gdje su oni što su se voljeli u Moje ime? Danas ću ih uvesti u Moj hlad, kada nema drugog hlada osim Moga!“
(Muslim)
ragib
Posts: 2229
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#9

Post by ragib »


EJ, ALLAHU POGLEDAJ ME



Ej Allahu, Svjetlo duše
i plavog neba Vlasnice,
kud god lice ja okrenem
Tvoj Pogled me se dotice!

U suzama kad se gušim,
kada srce tuži, jeci,
dozivam Te, oci sušim,
cujem Tvoje Svete R'jeci.



Ej Allahu, ej Radosti
nada svima radostima,
ja iskusih sve ljubavi,
ali ko Tvoje ne ima!

Ti me nemoj ostaviti,
tako Ti vel'kog subhana,
ja cu Tebi tobu cinit,
gr'ješan, al' dzana odana.



Ej Allahu, pogledaj me,
dno duše moje Ti vidiš,
koliko Te ona voli
i kol'ko se Tebe stidi!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#10

Post by Ahmmed »

„Onaj koji lijepo vidi, lijepo razmišlja, a ko lijepo razmišlja, okusi slast života.“
Said Nursi
ragib
Posts: 2229
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#11

Post by ragib »

"Gospodar tvoj mnogo prasta i neizmjerno je milostiv" (Kur´an)



U jednoj predaji se prenosi da Allah dz.s. ima 100 milosti i da je jednu milost spustio na Zemlju, pa je od te milosti i milost koju majka osjeca prema svome dijetetu (a koliko je ogromna ta milost) dok je kod Sebe, Uzviseni Allah zadrzao 99 milosti i da ih cuva za vjernike, Svoje vjerne robove, za Sudnji dan, kada ce ih obasuti sa tim milostima.

Pa se navodi da ce i sejtan l.a. pomisliti i ponadati se da ce Allah swt i njemu oprostiti na danu Sudnjem, kad vidi kako ce oprastati mnogim ljudima.

Naravno covjek se ne smije osiliti kada procita ovo i poceti ciniti grijehe, jer mora imati na umu da nas Stvoritelj isto tako zestoko kaznjava, one koji Mu okrecu ledja iz bahatosti.
ragib
Posts: 2229
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#12

Post by ragib »

Oko zadovoljstva
mahani svakoj je veo
a oko mrznje
i vrlinu mahanom vidi.


El-Gazali
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#13

Post by Ahmmed »

U noći Miradža, Allah dž.š. upita Muhameda a.s.: "Šta tražiš od Mene?" Odgovorih: "Ummet!" "Pogledaj" ­reče On, Uzvišeni, - ispred sebe". Pogledao sam i vidio veliko, beskrajno more, a u njemu jedno drvo, na tom drvetu ptica i u njezinu kljunu malo zemlje, koliko jed­no zrno. Veličanstveni i Moćni reče: "More - to je Mo­ja milost, ono drvo - to je dunjaluk, ptica je tvoj um­met, a ona mrva zemlje u njezinu kljunu - to su grijesi tvoga ummeta. Da ona ptica ispusti onu mrvu zemlje ­da li bi se to primijetilo na morskoj površini? Nemoj bri­nuti za grijehe tvoga ummeta, Ja Sam Najmilostviji. Kad oni ne bi griješili, stvorio bih ljude koji griješe i op­raštao im." Još dodade: "Tvom ummetu je jedna trećina grijeha oproštena tvojim noćašnjim dolaskom, druga trećina će im biti oproštena tvojim šefa'atom(zagovorništvom) na Sud­njem danu, a treća trećina će im biti oproštena Mojom milošću i oprostom."

(Tefdžiru tesnimi fi kalbin selim)
ragib
Posts: 2229
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#14

Post by ragib »

[quote="Ahmmed"]U noći Miradža, Allah dž.š. upita Muhameda a.s.: "Šta tražiš od Mene?" Odgovorih: "Ummet!" "Pogledaj" ­reče On, Uzvišeni, - ispred sebe". Pogledao sam i vidio veliko, beskrajno more, a u njemu jedno drvo, na tom drvetu ptica i u njezinu kljunu malo zemlje, koliko jed­no zrno. Veličanstveni i Moćni reče: "More - to je Mo­ja milost, ono drvo - to je dunjaluk, ptica je tvoj um­met, a ona mrva zemlje u njezinu kljunu - to su grijesi tvoga ummeta. Da ona ptica ispusti onu mrvu zemlje ­da li bi se to primijetilo na morskoj površini? Nemoj bri­nuti za grijehe tvoga ummeta, Ja Sam Najmilostviji. Kad oni ne bi griješili, stvorio bih ljude koji griješe i op­raštao im." Još dodade: "Tvom ummetu je jedna trećina grijeha oproštena tvojim noćašnjim dolaskom, druga trećina će im biti oproštena tvojim šefa'atom(zagovorništvom) na Sud­njem danu, a treća trećina će im biti oproštena Mojom milošću i oprostom."

(Tefdžiru tesnimi fi kalbin selim)
[/quote]

ovaj mi je najdrazi hadis :D
Da Allah.dz.s podari da umremo kao ummet Muhameda.s.a.v.s
ragib
Posts: 2229
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#15

Post by ragib »

Tevba

U suri Zumer, Allah, dž.š. kaže:

Reci, o robovi moji, koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će, sigurno, sve grijehe oprostiti. On, doista, mnogo prašta i On je milostiv. I povratite se Gospodaru svome i pokorite mu se prije nego što vam kazna dođe, poslije vam niko neće u pomoć priskočiti. I slijedite ono najljepše, ono što vam Gospodar vaš objavljuje, prije negoli vam iznenadna kazna dođe, za čiji dolazak nećete znati” (Zumer : 53, 54, 55, 56).

Da, recimo, čovjek ne bi uzviknuo: “Teško meni, koliko sam samo dužnosti prema Allahu propustio, čak sam se i izrugivao!”

Hvala ti, Gospodaru, na prefinjenosti i blagosti kojom si opisan još od Ezela, a koju ne uskraćuješ ni nakon našeg postojanja. Na Tvoju dobrotu mi uzvraćamo drskošću, griješenjem, nepokornošću.

Svojim lošim osobinama se udaljavamo i ne zaslužujemo blizinu Uzvišenog Koji prašta, a Ti dalje ostaješ sa nama. Nakon cjelokupnog znanja o nama, pokrivaš naše mahane pred ljudima, te nas ljudi vole i poštuju, a samo kad bi jednu našu mahanu otkrio ljudima, oni bi se razbježali od nas, a Ti i dalje ostaješ i Tvoja su vrata širom otvorena svim ljudima. Kucaš na naša srca i dozivaš svoga roba:

O, robe moj, kad god Mi dođeš, bilo noću ili danju, primit ću te. Ako Mi se približiš za pedalj - približit ću ti se za lakat, a ako se ti približiš za lakat - Ja ću tebi za hvat. Pođeš li Mi hodajući – ja ću tebi trčeći.

Kad bi me sreo sa grijesima koliko i zemlja, ne pripisujući mi druga, doći ću ti sa oprostom koliko i zemlja.

Kad bi ti grijesi dospjeli do nebesa, a zatražiš oprost, oprostit ću ti. Pa ko je plemenitiji i darežljiviji od Mene?

Ko Mi krene, ususret mu stižem izdaleka, a ko od Mene okrene leđa, dozivam ga iz blizine.

Ko napusti zlo radi Mene, dobit će mnogo i više od toga.

Ko želi Moje zadovoljstvo, ja ću željeti ono što on hoće.

Ko se oslanja na Moju moć i snagu, željezo će mu postati mehkim.

Sijelim sa onima koji Me spominju, zahvalnim povećavam, pokorni su počašćeni, a griješnicima prema Meni ne dozvoljavam da gube nadu u moju milost.

Ako mi se pokaju, pa Ja sam njihov voljeni, a ako se ne pokaju, njihov sam liječnik.

Stavljam robove svoje na iskušenja kako bi ih očistio od negativnosti.

Ko Mi dadne prednost nad svim, dat ću mu prednos nad svim.

Kod mene se dobro djelo nagrađuje deseterostruko, do sedamsto puta i više od toga, a loše je kao jedno, a ko se za njega pokaje, oprostit ću mu.

Na vašim neznatnim dobrim djelima sam zahvalan, a vaša mnogobrojna poskliznuća i griješenja opraštam.

Moja milost prednjači mojoj srdžbi, blagost zamjerki, oprost kazni.

Milostiviji sam prema robovima od majke prema djetetu.

O, čovječe, zar ću te stvoriti a da ti ne osiguram potrebno, zar ću te uvesti u Kuću, a da te ne počastim. Ne brini se za ono što ti je osigurano. Dovoljno ti je neznanja da se oslanjaš na ono što ti je u rukama, a ne na ono što je kod mene.

O, čovječe, grijeh koji prouzrokuje poniznost prema Meni, draži mi je od pokornosti koja će te učiniti uobraženim i oholim. Draži Mi je jecaj griješnika dok me doziva da mu oprostim od slavljenja umišljenog”.

Draga braćo, kad bismo govorili samo o jednoj Allahovoj blagodati, kratak bi bio život od 100.000 godina da sve reknemo.

Vratimo se našem Stvoritelju iskrenom tevbom koja biva uzrokom zaustavljanja katastrofe, Allahove kazne, koja razbija svaku tajnu neprijateljsku spletku usmjerenu ka muslimanima.

A stanje jednog naroda zavisi od popravljanja pojedinaca.

Pokajmo se Allahu za učinjene grijehe (a svako najbolje poznaje sebe) dok još nije kasno, a kasno će biti u momentu kad Sunce iziđe sa Zapada.
Allah nam poručuje:

“... I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da biste postigli ono što želite” (Nur : 31).

Allahu naš, primi sve naše dove i naša pokajanja upućena Tebi. Amin!

Sulejman Bugari
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#16

Post by Bosanac sa dna kace »

Evo jedna kratka;
Rabijesir, velatu asir, rabi temim bil hajr, amin.
Boze olaksaj, ne otezaj, amin. :-)
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#17

Post by schevar »

19.07. je Lejletul-regaib pa bi bilo lijepo da neko prilozi neku lijepu dovu.
ili da koju lijepu rijec napise...a sigurna sam da takvih ima(MASALLAH)
pa et... :)
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#18

Post by Motokultivator »

Prenosi se da je neki covjek doso Hasanu El Basriju pa mu reko. Ja svaki dan cinim grijeh, pa se poslije pokajem, i sad mi je vise doslo, da me stid kajati se, stid me trazit oprosta od Allaha, jer stalno cinim grijeh. Tada mu je Hasan reko. Sejtan bas i hoce, da se tako osjecas i da ne trazis oprosta od Allaha.

Zato braco i sestre, ko ne trazi i ne dobije. Trazimo milost i oprost od Uzisenog, Milostivog, Samilosnog, pa ce nam i.a. biti usliseno.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#19

Post by amrino »

Meni najdraza sura :-D

Vel-`asr!
lnnel-insane lefi husr.
ilellezine amenu
ve amilus-salihati,
ve teva sauv~bil~hakki,
ve teva sauv~bis~sabr.

Tako Mi vremena!
Zaista su ljudi na gubitku
osim onih koji vjeruju,
i čine dobra djela,
i koji preporučuju drugima istinu,
i koji preporučuju drugima strpljenje.
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#20

Post by seljak_cojek »

"Onaj ko bude uradio koliko trun dobra vidjece ga, a onaj ko bude uradio i koliko trun zla vidjece ga." [99 . Az-Zilzal - Zemljotres]

"1. Zaokuplja vas nastojanje da što imućniji budete
2. sve dok grobove ne naselite.
3. A ne valja tako, saznaćete svakako!
4. i još jednom, ne valja tako! Saznaćete sigurno!" [102 . At-Takatur - Nadmetanje]
Arabella
Posts: 15
Joined: 26/06/2007 20:15

#21

Post by Arabella »

Ahmmed wrote:U noći Miradža, Allah dž.š. upita Muhameda a.s.: "Šta tražiš od Mene?" Odgovorih: "Ummet!" "Pogledaj" ­reče On, Uzvišeni, - ispred sebe". Pogledao sam i vidio veliko, beskrajno more, a u njemu jedno drvo, na tom drvetu ptica i u njezinu kljunu malo zemlje, koliko jed­no zrno. Veličanstveni i Moćni reče: "More - to je Mo­ja milost, ono drvo - to je dunjaluk, ptica je tvoj um­met, a ona mrva zemlje u njezinu kljunu - to su grijesi tvoga ummeta. Da ona ptica ispusti onu mrvu zemlje ­da li bi se to primijetilo na morskoj površini? Nemoj bri­nuti za grijehe tvoga ummeta, Ja Sam Najmilostviji. Kad oni ne bi griješili, stvorio bih ljude koji griješe i op­raštao im." Još dodade: "Tvom ummetu je jedna trećina grijeha oproštena tvojim noćašnjim dolaskom, druga trećina će im biti oproštena tvojim šefa'atom(zagovorništvom) na Sud­njem danu, a treća trećina će im biti oproštena Mojom milošću i oprostom."

(Tefdžiru tesnimi fi kalbin selim)


Ovo mi je tako drag hadis... :)

Ahmmede naka te Allah dragi nagradi kad si takav kakav jesi. Baš si mi nešto drag, iako te ne poznajem tvoje poruke na forumu govore mnogo o tebi. ;)

I baš ovih dana nešto kontam, što ti kažeš, još samo dva mjeseca do Ramazana...brzo će to proći. Jedva čekam.
Selam svim forumašima.
Arabella
Posts: 15
Joined: 26/06/2007 20:15

#22

Post by Arabella »

Od Džabira, na., se prenosi da je čuo Vjerovjesnika, a.s., kako kaže:
"U noći ima jedan trenutak i ako musliman u tom trenutku moli Allaha za kakvo dobro, od ovoga ili onoga svijeta, Allah će mu to i dati. Taj se trenutak nalazi u svakoj noći!"


Od Ebu Hurejre, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao:
"Neka niko od vas nipošto ne rekne: - Bože moj, oprosti mi ako hoćeš! Bože moj, smiluj mi se ako hoćeš! - već neka u dovi bude odlučan, jer Allah i čini što On hoće; Njega niko ne može prisiliti!"


Od Ibn Abbasa, r.a., se prenosi da je Vjerovjesnik, a.s., u poteškoći učio:
"Nema boga osim Allaha, Blagog i Veličanstvenog; nema boga osim Allaha, Gospodara Prijestolja Veličanstvenog; nema boga osim Allaha, Gospodara nebesa i Gospodara Zemlje, Gospodara Prijestolja Plemenitog!"
ragib
Posts: 2229
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#23

Post by ragib »

Od Abdullaha ibn Amra ibn el-Asa, radijallahu 'anhuma, se prenosi da je rekao: „Rekao je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: „Oni koji su milostivi, njima će se Milostivi smilovati! Budite milostivi prema onima koji su na Zemlji, smilovat će vam se onaj koji je na nebesima!“ (Ebu Davud, 4941; et-Tirmizi, 1924; Hadis su šejh Albani i drugi, ocijenili da je sahih)
ragib
Posts: 2229
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#24

Post by ragib »

Od Abdullaha ibn Mes'uda, radijallahu 'anhu, se prenosi da je rekao: „Kao da sada vidim Vjerovjesnika, sallallahu 'alejhi we sellem, kako govori o jednom vjerovjesniku koga je njegov narod izudarao i raskrvario, pa on, brišući krv sa svoga lica, govori: „Allahu moj, oprosti mom narodu, jer oni neznaju!“¨(Buhari, 3218; Muslim, 213)
ragib
Posts: 2229
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#25

Post by ragib »

Sufijan ibn 'Ujejneh, Allah mu se smilovao, je rekao: „Vatra je stvorena da bude milost! Sa njom Allah plaši Svoje robove, ne bi li prestali (sa lošim djelima)!“ (Tefsiru-t-Taberi, 7/275)
Post Reply