ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#51 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by zonbirile »

samonikli wrote:
melbaa wrote:A jeste li sta nasli u katastru na ocevo ime iz vremena njegove smrti?
Nismo ni trazili, jer tek je prvi put nesto o objektu upisano 2006 godine, ma veci mi je paradoks u ovome svemu sto se taj brat složio na ostavini i upala ta parcela da je i njegova i ove dvije seststre, i sad covjek jednostavno jednom prevarom krece u osvajanje. Nego da li zn neko kako ce oni ovu sestru izvlastiti i kako ce joj uzeti tu trecinu, kako ide postupak, kome bi se moglo zaliti, jer zena je ni kriva ni duzna kao sestra naslijedila tu parcelu a ovaj se slozio, i sad ispade ona kriva sto je dobila zakonski dio.
I kako ide izmjena gruntovnog izvadka koji je nacin, da li postoji neka "sila zakona" ili nesto slicno da ona mora njemu dati cijelu kucu i parcelu, i kako ide izmjena Rijesenja o nasljedivanju jer na osnovu tog rijesenja je ustavnovljeno vlasnistvo. Sumnjam da mogu biti dva ZK izvadka za jednu te istu parcelu, a takoder i rijesenje o nasljedivanju, mada se taj objekat nalazi na parceli koja je u zajednistvu.
--------------------------------------------
već sam ti napisao nema izmjene provedene ostavinske rasprave u nazočnosti zainteresovanih i na osnovu toga izdatih riješenja.Ostavinska rasprava se osporava u postupku,po izdavanju rješenja-kapak.
samonikli
Posts: 276
Joined: 27/11/2004 20:47
Location: Kanbera

#52 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by samonikli »

melbaa wrote:Ti ko da cucis iza coska i cekas ko ce sta napisati.
Ne kuzim te sto ce ti ovoliko pitanja ako nisi jedan od sudionika u ovoj parnici tj. situaciji.
Budimo realni, na ovaj nacin moze ti neko dati samo uopcene informacije koje nazalost se mogu pogresno protumaciti jer mi ne znamo (a mozda ni ti sam) prave informacije i detalje ovog slucaja.
Mislim da bi bilo najbolje da nadjete dobrog advokata u Mostaru i da ga angazujete za ovaj slucaj. Jer da sada ti nekoga savjetujes sta ce i kako uraditi po nekim nasim odgovorima na tvoja pitanja je malo nezgodno i mozes samo napraviti gore. Zato budi prakticna pa angaziraj advokata a mozes i odvjetnika :)
Pozdrav, nezelim da nekog isfrustriram pitanjima, ali ovako islo se kod vise advokata ali svi imaju svoju teoriju, čak jedana se od drugog razlikuje, iz krajnosti u krajnost, niko nece da kaze sta je sustina ove tuzbe i sta ljudi hoće, svi se prepali onih par svjedoka i gotovo ili ti advokati vide da ljudi nemaju novce pa ih ono ravnodušno sikterišu, kao što i jest danas čim vidi da nemas "dobro zaleđe" neće da priča s tobom a ne da te zastupa ili da ti kaze neki koristan savjet.
samonikli
Posts: 276
Joined: 27/11/2004 20:47
Location: Kanbera

#53 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by samonikli »

zonbirile wrote:
samonikli wrote:
melbaa wrote:A jeste li sta nasli u katastru na ocevo ime iz vremena njegove smrti?
Nismo ni trazili, jer tek je prvi put nesto o objektu upisano 2006 godine, ma veci mi je paradoks u ovome svemu sto se taj brat složio na ostavini i upala ta parcela da je i njegova i ove dvije seststre, i sad covjek jednostavno jednom prevarom krece u osvajanje. Nego da li zn neko kako ce oni ovu sestru izvlastiti i kako ce joj uzeti tu trecinu, kako ide postupak, kome bi se moglo zaliti, jer zena je ni kriva ni duzna kao sestra naslijedila tu parcelu a ovaj se slozio, i sad ispade ona kriva sto je dobila zakonski dio.
I kako ide izmjena gruntovnog izvadka koji je nacin, da li postoji neka "sila zakona" ili nesto slicno da ona mora njemu dati cijelu kucu i parcelu, i kako ide izmjena Rijesenja o nasljedivanju jer na osnovu tog rijesenja je ustavnovljeno vlasnistvo. Sumnjam da mogu biti dva ZK izvadka za jednu te istu parcelu, a takoder i rijesenje o nasljedivanju, mada se taj objekat nalazi na parceli koja je u zajednistvu.
--------------------------------------------
već sam ti napisao nema izmjene provedene ostavinske rasprave u nazočnosti zainteresovanih i na osnovu toga izdatih riješenja.Ostavinska rasprava se osporava u postupku,po izdavanju rješenja-kapak.
Vidio sam tvoje ranije postove, još jednom hvala na ovim informacijama, kratko i jasno , nek se zna da se vise ne filozofira.
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#54 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by zmaj56 »

Nisam se duze vremena bavio pravom ali evo mog komentara.

Nekako kad sam ovo sve procitao, stekao sam utisak da kuca nije legalnio sagradjena, jer niti je ima u papirima a niti ima gradjevinske dozvole nad njom. Po Vasim navodima, a vjerovatno je tako, kucu je gradio otac i ona je napravljena dok je on bio ziv :P .

U ostavinskom postupku iza oca, kuca nije spominjana niti je unesena u rjesenju o nasljedjivanju. Ova okolnost bi mogla biti od znacaj da se trazi izrada dopunskog rjesenja o nasljedjivanju, medjutim, to bi bilo nesvrsishodno, jer su stranke ocigledno u sporu, zbog cega bi ih ostavinski sud svakako uputio u parnicu.
Sud moze dakle sad raspravljati o tuzbenom zahtjevu, i obicno se radi o takozvanom "deklaratornom petitu" ili tuzbenom zaqhtjevu gdje se trazi da sud "UTVRDI kako je brat vlasnik kuce u dijelu od..... te kako su tuzeni duzni trpiti da se on i sestra upisu kao vlasnici u odgovarajucim dijelovima".
Po mom miljenju vrlo ce im biti tesko dokazivati da im pripada cijela kuca uz iskljucenje sestre, jer kao "da je to otac dao njemu", jer je upravo obrnuto da je otac gradio objekat. Sam pravni osnov "da mu je otac dao parcelu" nije valjan, jer ugovor bi morao biti pismen.

Volio bih da skaniras tuzbu i posaljes mi je na mail: [email protected]

Povodom zastite licnih i drugih podataka, precrtaj imena, skaniraj i posalji :thumbup:

Pozdrav
samonikli
Posts: 276
Joined: 27/11/2004 20:47
Location: Kanbera

#55 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by samonikli »

zmaj56 wrote:Nisam se duze vremena bavio pravom ali evo mog komentara.

Nekako kad sam ovo sve procitao, stekao sam utisak da kuca nije legalnio sagradjena, jer niti je ima u papirima a niti ima gradjevinske dozvole nad njom. Po Vasim navodima, a vjerovatno je tako, kucu je gradio otac i ona je napravljena dok je on bio ziv :P .

U ostavinskom postupku iza oca, kuca nije spominjana niti je unesena u rjesenju o nasljedjivanju. Ova okolnost bi mogla biti od znacaj da se trazi izrada dopunskog rjesenja o nasljedjivanju, medjutim, to bi bilo nesvrsishodno, jer su stranke ocigledno u sporu, zbog cega bi ih ostavinski sud svakako uputio u parnicu.
Sud moze dakle sad raspravljati o tuzbenom zahtjevu, i obicno se radi o takozvanom "deklaratornom petitu" ili tuzbenom zaqhtjevu gdje se trazi da sud "UTVRDI kako je brat vlasnik kuce u dijelu od..... te kako su tuzeni duzni trpiti da se on i sestra upisu kao vlasnici u odgovarajucim dijelovima".
Po mom miljenju vrlo ce im biti tesko dokazivati da im pripada cijela kuca uz iskljucenje sestre, jer kao "da je to otac dao njemu", jer je upravo obrnuto da je otac gradio objekat. Sam pravni osnov "da mu je otac dao parcelu" nije valjan, jer ugovor bi morao biti pismen.

Volio bih da skaniras tuzbu i posaljes mi je na mail: [email protected]

Povodom zastite licnih i drugih podataka, precrtaj imena, skaniraj i posalji :thumbup:

Pozdrav
Pozdrav , hvala ti na iscrpnom odgovoru, u svakom slucaju potrudicu se da ti u narednih par dana posaljem na mail skeniranu tuzbu pa moze odgovor od tebe na PP ili na moj mail...., čujemo se i još jednom Velika Hvala!!!
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#56 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by zmaj56 »

lord-executioner wrote:Pitanje je je li na istom ZK izvatku upisana i jedna i druga parcela, pa se na osnovu toga vršilo dijeljenje, ili su to parcele odvojeno upisane. Ako su u isti ZK izvadak upisane obje, a odredjeni su jednaki udjeli, u tom slucaju moze biti za jednu odredjena podjela 1/3, a za drugu, narocito ako je osporeno vlasnistvo, neki drugi nacin podjele, zavisno od nalaza suda. Mislim da svjedoci ne mogu uticati na podjelu imovine za zivota, zato sto se u tom slucaju mora sastaviti dokument kojim se ta imovina tako dijeli, i to mora potpisati osoba koja dijeli imovinu. Ako je, medjutim, taj sin napravio kucu, i ako je otac zivio u njoj, dakle ako su zivjeli u zajednickom domacinstvu, po tom osnovu bi sin mogao traziti da njemu pripadne kuca. Pitanje gradjevinske dozvole je doduse bitno, ako je bespravno izgradjena sud moze odrediti da se srusi, a u tom slucaju i kod te mogucnosti ne moze se na osnovu nezakonito izgradjenog objekta traziti neko pravo. Mada treba imati na umu da neka zemljista imaju u sebi sadrzano pravo gradnje ( to je obicno upisano u ZK izvatku ). Inace, ako je sudski odredjeno za obe parcele da se dijele 1/3, i ako je tako upisano u ZK izvadak, u ovim okolnostima koje si naveo mala je sansa da ce sinu uspjeti da to promijeni, narocito ako je 2005. dao pismenu saglasnost, jer kad je pristanak jednom dat, on se ne moze opozvati. Samo mi nije jasno, ako je sud donio rjesenje i ako je sve upisano, na koji nacin je on to osporio vlasnistvo, kada, i po kojem osnovu?
Sud uopste ne moze naloziti da se srusi bespravno izgradjeni objekat, jer to ne spada u sudsku nadlesnost. To pitanje je vezano uz rad organa uprave-gradjevinske inspekcije, pa ni tada se ne mora rusiti, vec se eventualno objekat moze "legalizovati". Medjutim, nema smetnje da sud u parnicnom postupku "utvrdjuje" postojanje prava vlasnistva i to po pravilima zakona o parnicnom postupku na osnovi normi materijalnog prava-Zakona o osnovnim vlasnickopravnim odnosima i dr. propisa.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#57 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by gaius »

halo zmaj.. prije davanja savjeta valjda treba pročitati malo zakon na koji čovjeka upućuješ.. između ostalog i ZOVO daje sudu pravo da naloži uklanjanje objekta.. a ti malo pročitaj pa onda se sam ispravi.

evo upravo ovaj post potvrđuje moju dobronamjernu sugestiju da pokretač teme uzme papire u ruke i nađe dobrog advokata.. ovako naše parcijalne i neobavezujuće informacije i sugestije samo mogu dovesti do toga da problem bude veći a ne manji.. svako od nas ima svoju priču a najglasniji su oni koji ne znaju o čemu pišu (pa se miješa i pravo građenja, i privremeno pravo korištenja radi izgradnje, i pravo vlasništva, i uprava i civil i svašta nešto.. )..
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#58 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by zmaj56 »

gaius wrote:halo zmaj.. prije davanja savjeta valjda treba pročitati malo zakon na koji čovjeka upućuješ.. između ostalog i ZOVO daje sudu pravo da naloži uklanjanje objekta.. a ti malo pročitaj pa onda se sam ispravi.

evo upravo ovaj post potvrđuje moju dobronamjernu sugestiju da pokretač teme uzme papire u ruke i nađe dobrog advokata.. ovako naše parcijalne i neobavezujuće informacije i sugestije samo mogu dovesti do toga da problem bude veći a ne manji.. svako od nas ima svoju priču a najglasniji su oni koji ne znaju o čemu pišu (pa se miješa i pravo građenja, i privremeno pravo korištenja radi izgradnje, i pravo vlasništva, i uprava i civil i svašta nešto.. )..

Jos samo da navedes koji clan, jer ono sto zakon govori, kad je u pitanju rusenje, jest da
1. postoji razlika izmedju vlasnika zemljista i graditelja na zemljistu i
2. da se vlasnik zemljista usprotivio gradjenju
3. i da ima neko da trazi rusenje jer to sud sam ne moze inicirati
U konkretnom slucaju, vlasnici zemljista su istovremeno i graditelji a objekat je davno vec izgradjen. Ne postoji ni uslov pod br.2 i 3..

Ovo je medjutim nevazno.
Slazemo se da tuzitelj moze imati aktivnu legitimaciju u svom tuzbenom zahtjevu. S kolikim uspjehom, to ce se vidjeti.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#59 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by gaius »

e hajd ti sad lijepo pročitaj kako si napisao da sud ne može naložiti rušenje..

to ko je vlasnik čega konkretno je stvar konkretnog pitanja.. a tvoja tvrdnja da sud ne može naložiti rušenje je teški promašaj pa upravo zbog toga savjetujem pokretača teme da na osnovu smjernica koje su mu date traži stručnu pomoć - uživo..

ovdje nas ima svakakvih od eksperata za sportsko novinarstvo do nuklearnih fizičara.. a najveći dio nas smo teški šalabajzeri..
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#60 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by zmaj56 »

gaius wrote:e hajd ti sad lijepo pročitaj kako si napisao da sud ne može naložiti rušenje..

to ko je vlasnik čega konkretno je stvar konkretnog pitanja.. a tvoja tvrdnja da sud ne može naložiti rušenje je teški promašaj pa upravo zbog toga savjetujem pokretača teme da na osnovu smjernica koje su mu date traži stručnu pomoć - uživo..

ovdje nas ima svakakvih od eksperata za sportsko novinarstvo do nuklearnih fizičara.. a najveći dio nas smo teški šalabajzeri..
Nemas odgovora ni pravog komentara.
Fino procitaj onaj prethodni post koji sam komentarisao ( s upotrebljenim velikim slovima) i nije bio ni upucen tebi, poceo si mlatiti praznu slamu. Covjek ce naravno otici advokatu i bez tebe.
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#61 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by gaius »

nemoj da se ljutiš.. nije pravo počelo ni od tebe ni od mene.. pogledaj malo moje prethodne postove pa ćeš vidjeti da ja ne mlatim praznu slamu kada je pravo u pitanju, odnosno preciznije kada je u pitanju civil, corporate ili porezi.. ja sam čovjeka pokušao nasavjetovati ali parcijalne informacije, kakva ja i tvoja i moja, nikuda ga neće odvesti.. a on će uvijek imati podpitanje koje će otvoriti cijeli niz drugih pitanja i tako u krug..
User avatar
Truba
Posts: 81818
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#62 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by Truba »

paglu pitanje


komšija pravi ogradu...na nekih 15 metara što nas dijeli

uglavnom lik je stipsa i prava definicija %%$$%$$$ u duhovnom smislu (samo svoj interes, marka ko kuća, drugog zavaliti da plati, zajedničko krade, šumu krade, draža marka što uzme od drugoga nego 5 da zaradi)

pravi ogradu... samoinicijativno a to prezentira kao da će super za nas oboje

i naravno uzeo je moje čunjeve i bodljikavu žicu kad je skidao da napravi temelj za zid...

i naravno ni mu ni gu... nije stvar u čunjevima i bodljikavoj žici ali je stvar u čunjevima i bodljikavoj žici :mrgreen:

SVE ODNESOŠE NA ISTI FOL

POSTAO SAM SAMOPOSLUGA

i naivni glupan piše na čelu

od tada se ne pozdravljam i znam da ga nije briga
ali prvom prilikom će doći nešto pitati kad mu sine nova ideja


razumijem da je nekekako normalno da ako on ulaže pare u zajedničku ogradu da dobije taj materijal nebitno

međutim ovo je stvarno prevršilo svaku mjeru...i kap koja je prelila čašu

kakav je običaj u ovim prilikama? da se čunjevi uzmu, podijele, vrate...
Email83
Posts: 77
Joined: 21/01/2022 22:53

#63 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by Email83 »

Pozdrav, imam stan na prizemlju od 50 kvadrata i kupio sam podrum 12 kvadrata do kojeg sad spiralnim stepenicama mogu uci iz dnevnog boravka, dole sam napravio sobu, zanima me kako sad da to uknjizim i koja je procedura?
User avatar
Truba
Posts: 81818
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#64 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by Truba »

Ovaj moj gore s ogradom se odselio u crnu goru

:bih:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66311
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#65 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by _BataZiv_0809 »

Truba wrote: 02/05/2017 11:39 paglu pitanje


komšija pravi ogradu...na nekih 15 metara što nas dijeli

uglavnom lik je stipsa i prava definicija %%$$%$$$ u duhovnom smislu (samo svoj interes, marka ko kuća, drugog zavaliti da plati, zajedničko krade, šumu krade, draža marka što uzme od drugoga nego 5 da zaradi)

pravi ogradu... samoinicijativno a to prezentira kao da će super za nas oboje

i naravno uzeo je moje čunjeve i bodljikavu žicu kad je skidao da napravi temelj za zid...

i naravno ni mu ni gu... nije stvar u čunjevima i bodljikavoj žici ali je stvar u čunjevima i bodljikavoj žici :mrgreen:

SVE ODNESOŠE NA ISTI FOL

POSTAO SAM SAMOPOSLUGA

i naivni glupan piše na čelu

od tada se ne pozdravljam i znam da ga nije briga
ali prvom prilikom će doći nešto pitati kad mu sine nova ideja


razumijem da je nekekako normalno da ako on ulaže pare u zajedničku ogradu da dobije taj materijal nebitno

međutim ovo je stvarno prevršilo svaku mjeru...i kap koja je prelila čašu

kakav je običaj u ovim prilikama? da se čunjevi uzmu, podijele, vrate...
:lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81818
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#66 Re: ZA PRAVNIKA pitanje - Imovinsko-pravni odnosi HELP

Post by Truba »

kuću na klizištu cijeni 600000 eura
Post Reply