Za Mimu

Forum za humanitarne akcije.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#26 Re: Za Mimu

Post by karanana »

Ja sam cuo drugacije ali mozda se promijenilo, kao telekom iz te dvije marke uzme svoj dijelic a i pdv se odatle odbije ali na cijeli iznos. Mozda nije tacno.

Ne kontam, negdje procitah bilo 27000 poziva i kao treba jos 80000 maraka.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#27 Re: Za Mimu

Post by Sanjarko »

mayab wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ma ovo 2 km nije mozda puno ali ipak je ovo Bosna i ljudi prezivljavaju jedva. Pricalo se jedno vrijeme da je sve ovo u vezi humanitarnih akcija zato sto ide i na ove humanitarne donacije Pdv itd. Jel i na ove 2 km ide Pdv.

Po meni bi bilo lakse namaknuti pare da je 1 km. Cak i manje da je. Zvalo bi se vise na ove brojeve.
Juce uhvatim na radiju pricu o humanitarnom telefonu, navodno , svaki operator to pomalo drugacije obracunava, ja sam sticajem okolnosti cuo za BH telekom,
dakle sve dvije KM idu za pomoc, na to ne ide PDV, telekom uz to jos uzme 10 pf za taj poziv, plus PDV 17%, dakle ukupno te izadje 2 KM + 11,7 pf
Ma znam na poziv da ne uzima na 2 km Pdv drzava, ali kako sam cuo inace humanitarna pomoc nije oslobodzena Pdv-a. Znaci ako neko salje kamion odjece, hrane itd. kako sam cuo da na to sve mora da plati Pdv. Na to sam mislio, ne na poziv, jer sam pretpostavljao da na ovo 2 km ne ide Pdv nego samo na poziv po vazecoj tarifi koja je od telekoma do telekoma.

Ali ono stoji moje. Lakse bi se pomoc prikupila da je manje po pozivu. Jbg tako je nazalost stanje u Bosni, sranje i jos se narod otudzio. Nije ni drugdje bas sve bajno.

Da je recimo pola km lakse bi se prikupila sredstva i vise bi ljudi zvalo. To su vidili sa onim talenat emisijama. Cim su spustili cijenu poruka rekordi oboreni.

Jbg nekom je rucak 2 km. Evo kod nas u Ze ima cevapa, itd. po 2 km.
Vipsilon
Posts: 422
Joined: 18/06/2014 12:47

#28 Re: Za Mimu

Post by Vipsilon »

Ovo je dokaz u kakvim bolesnim vremenima živimo. Toliko siromašne djece oboljele od malignih oboljenja, srčanih bolesti, a nije pet emisija u svojoj karijeri posvetio njima. Ne daj Bože nikome bolesti ali jebiga Mimo, na televiziji radiš, imaš dobru stančinu, to je dobar zalog da prodaš i platiš sebi bubreg. Kad će neko dijete kojem su bubrezi otkazali dobiti bubreg? Ko se njega sjeti? Kome je to dijete interesantno? Ovo je druga šansa da mu se daje. Omogućite nekom djetetu barem jednu šansu.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#29 Re: Za Mimu

Post by Truba »

Suplja

Svak pomaze onome kome moze i koga zna
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#30 Re: Za Mimu

Post by HAVANA »

Vipsilon wrote:Ovo je dokaz u kakvim bolesnim vremenima živimo. Toliko siromašne djece oboljele od malignih oboljenja, srčanih bolesti, a nije pet emisija u svojoj karijeri posvetio njima. Ne daj Bože nikome bolesti ali jebiga Mimo, na televiziji radiš, imaš dobru stančinu, to je dobar zalog da prodaš i platiš sebi bubreg. Kad će neko dijete kojem su bubrezi otkazali dobiti bubreg? Ko se njega sjeti? Kome je to dijete interesantno? Ovo je druga šansa da mu se daje. Omogućite nekom djetetu barem jednu šansu.
Pa jel ti ko brani da im pomognes?Daj bubreg,pare,aktiviraj se na bilo koji nacin.Realno,niko od nas ne bi trebao da brine o tim stvarima.Drzava je ta koja bi trebala da rijesi i pomaze takve slucajeve.Van pameti je napadati ljude koji su pomogli pa i jednom zivom bicu...i bolesnog covjeka koji se hvata za slamku spasa.Jah eto da je tebi otkazo, ti bi reko necu,dajte nekom drugom... :oops:
zenit dozic
Posts: 2406
Joined: 07/09/2014 11:48

#31 Re: Za Mimu

Post by zenit dozic »

Nacuo sam na nekom dnevniku neku vece da samo rodbina moze donirati organe. I zato se ide na transplatacije u inostranstvo :?
Jel ovo moguce :oops:
User avatar
mayab
Posts: 26957
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#32 Re: Za Mimu

Post by mayab »

zenit dozic wrote:Nacuo sam na nekom dnevniku neku vece da samo rodbina moze donirati organe. I zato se ide na transplatacije u inostranstvo :?
Jel ovo moguce :oops:
Navodno je takav zakon, i opet dolazimo na pricu o "nasoj" vlasti, koja ne radi nista u korist ljudi, nego se samo "desavaju" politicka prepucavanja u cilju pljacke i bogacenja njihovih interesnih grupa!
Sve sto se od zakona donese u interesu obicnog , malog covjeka, je samo slucajni nusprodukt gore navedenoh njihovih aktivnosti :run:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#33 Re: Za Mimu

Post by Haris.ba »

mayab wrote:
zenit dozic wrote:Nacuo sam na nekom dnevniku neku vece da samo rodbina moze donirati organe. I zato se ide na transplatacije u inostranstvo :?
Jel ovo moguce :oops:
Navodno je takav zakon, i opet dolazimo na pricu o "nasoj" vlasti, koja ne radi nista u korist ljudi, nego se samo "desavaju" politicka prepucavanja u cilju pljacke i bogacenja njihovih interesnih grupa!
Sve sto se od zakona donese u interesu obicnog , malog covjeka, je samo slucajni nusprodukt gore navedenoh njihovih aktivnosti :run:
Samo protesti to mogu ispraviti.

Naravno - od protesta nema ništa.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#34 Re: Za Mimu

Post by karanana »

A jest generalno nepravedno.

Ako si poznat imas privilegije. Recimo, poznati sportas, politicar, glumac.....udje u restoran - dzaba klopa, dzaba ulaz negdje, dzaba pica i pice.
A u sustini ti ljudi to sve mogu priustiti, a sirotinja koja nema sve to mora platiti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#35 Re: Za Mimu

Post by Sanjarko »

Ma moze se ovo lako sredit, ali nece niko ni ovdje ni u svijetu. Lako kad se hoce i kad je neko necu rec posten i pravedan ali kada ima uredu namjere prema narodu. Ali niko to ne zeli jer zele da kostaju operacije stotine hiljada maraka ili eura. Hoce na muci tudzoj da zaradzuju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#36 Re: Za Mimu

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Ma moze se ovo lako sredit, ali nece niko ni ovdje ni u svijetu. Lako kad se hoce i kad je neko necu rec posten i pravedan ali kada ima uredu namjere prema narodu. Ali niko to ne zeli jer zele da kostaju operacije stotine hiljada maraka ili eura. Hoce na muci tudzoj da zaradzuju.
I kazu mi da je ovako uredzenja i ovakav jbn kapitalizam uredu. Ko da su prije bili svi kapitalisti ovakvi kakvi su sada. Malo koji sad da nije ogrzao u pohlepu. I kazu ovakav sistem gdje se pohlepa favorizira i psihopatske i sociopatske osobine valja.

Ono gazi preko svakoga da dodzes do onoga sta zelis, pa cak ako treba i leseve za sobom da ostavis.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#37 Re: Za Mimu

Post by CaneBos »

radiša wrote:Sto se tice mime i sestre to nebi trebao biti niciji problem osim njihov i tu nismo radi toga nego da se mimo izvuce iz ovoga.A sto se cijene tice pa vala svako od srednje i visoke stalezi se moze oprostit od jedne kafe u kaficu i okrenut broj.
Velika miskoncepcija..u BiH odavno ne postoji srednji stalez.
A stalez koji pomaze je najcesce onaj najnizi :/
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#38 Re: Za Mimu

Post by radiša »

Svrha teme nije pametovanje nego pomoc a sta postoji ili ne postoji nije uopste bitno za ovakve vrste tema.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39 Re: Za Mimu

Post by Truba »

il nazovi broj il nemoj

sredine nema

nece se niko ljutiti u oba slucaja

samo bez laznog moraliziranja
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#40 Re: Za Mimu

Post by Sanjarko »

Ma nema laznog moraliziranja. Ali evo danas ili juce bas kazem jel normalno da operacija kosta 1OO hiljada i vise. Znam da moraju ljudi od neceg zivjet ali bas da maznu po operaciji 1OO hiljada i vise, jel to normalno. Po mnogima jest. Ja znam da sam nenormalan.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#41 Re: Za Mimu

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Ma nema laznog moraliziranja. Ali evo danas ili juce bas kazem jel normalno da operacija kosta 1OO hiljada i vise. Znam da moraju ljudi od neceg zivjet ali bas da maznu po operaciji 1OO hiljada i vise, jel to normalno. Po mnogima jest. Ja znam da sam nenormalan.
Doktor ima platu po 2-3 hiljade mjesecno i jos po operaciji po par stoja uzme svakoj.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#42 Re: Za Mimu

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ma nema laznog moraliziranja. Ali evo danas ili juce bas kazem jel normalno da operacija kosta 1OO hiljada i vise. Znam da moraju ljudi od neceg zivjet ali bas da maznu po operaciji 1OO hiljada i vise, jel to normalno. Po mnogima jest. Ja znam da sam nenormalan.
Doktor ima platu po 2-3 hiljade mjesecno i jos po operaciji po par stoja uzme svakoj.
Ja priznajem nisam moralan, al ne znam bil ovako nesto slicno ikad radio.
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#43 Re: Za Mimu

Post by Edin H. »

Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ma nema laznog moraliziranja. Ali evo danas ili juce bas kazem jel normalno da operacija kosta 1OO hiljada i vise. Znam da moraju ljudi od neceg zivjet ali bas da maznu po operaciji 1OO hiljada i vise, jel to normalno. Po mnogima jest. Ja znam da sam nenormalan.
Doktor ima platu po 2-3 hiljade mjesecno i jos po operaciji po par stoja uzme svakoj.
Cega dvije, tri milje. Hirurzi u Engleskoj imaju 150000 funti godisnje, pa nagore.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#44 Re: Za Mimu

Post by HAVANA »

Ja bi vala doktorima dao bas ful platu.Ono da bas nema brige nikakve sa finansijske strane.Sve se zamislim, operise mi srce a duma o rati kredita i kako platiti ekskurziju od cerke. :mastakazes: Ja ekser kucam pa se opalim cekicem po prstu ,zamislio se...
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#45 Re: Za Mimu

Post by Edin H. »

HAVANA wrote:Ja bi vala doktorima dao bas ful platu.Ono da bas nema brige nikakve sa finansijske strane.Sve se zamislim, operise mi srce a duma o rati kredita i kako platiti ekskurziju od cerke. :mastakazes: Ja ekser kucam pa se opalim cekicem po prstu ,zamislio se...
Vidis nisi tu bas u potpunosti u pravu. Das hirurgu dobru godisnju cifru, ali onda se dizna otvara, sve ga drugo zanima, osim posla, kuce, saloni automobila :D brodovi, vikendice, ljetovanja...

Ako ih placas po operaciji imas drugi problem, moj prijatelj je radio kao fizioterapeut u jednoj privatnoj bonici u Engleskoj.

Kaze ne bi vjerovao koliko gresaka prave, zaboravljaju instrumente u pacijentima i tako to...ne zato sto ne znaju, nego sto rade na normu, pa umorni, crkose of posla, samo da vise zarade...
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#46 Re: Za Mimu

Post by karanana »

I tu dolazimo do nove teme koja je boljka nacija od amerike do bosne i obrnuto ali preko azije.
Prenapuhanost troskova medicinskih usluga. Zasto je operacija 100 hiljada, zasto je noc u krevetu u bolnici 6-7 hiljada, zasto je jedna tableta za bolove 80 maraka/dolara/eura.....?
I onda ljudi nisu osigurani ili jesu ali nemaju odgovarajucu njegu. I to treba skresat na samom korijenu gdje se generisu ovi troskovi....plate, dobavljaci, bolnice......

Haj posto je akcija zavrsena mozemo malo skrenut jelde?
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#47 Re: Za Mimu

Post by Sanjarko »

Edin H. wrote:
Vizionar 1985 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ma nema laznog moraliziranja. Ali evo danas ili juce bas kazem jel normalno da operacija kosta 1OO hiljada i vise. Znam da moraju ljudi od neceg zivjet ali bas da maznu po operaciji 1OO hiljada i vise, jel to normalno. Po mnogima jest. Ja znam da sam nenormalan.
Doktor ima platu po 2-3 hiljade mjesecno i jos po operaciji po par stoja uzme svakoj.
Cega dvije, tri milje. Hirurzi u Engleskoj imaju 150000 funti godisnje, pa nagore.
Ovdje. Rade u drzavnim bolnicama i jos uzimaju dodatno po operaciji par stoja. Po svakoj operaciji. Znaci mjesecno mozda 5-6 hiljada i vise zarade.
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#48 Re: Za Mimu

Post by Edin H. »

Vizionar 1985 wrote:
Ovdje. Rade u drzavnim bolnicama i jos uzimaju dodatno po operaciji par stoja. Po svakoj operaciji. Znaci mjesecno mozda 5-6 hiljada i vise zarade.
Pa dobro, ali mislim da je pitanje bilo zasto su operacije koje cesto znace ljudski zivot tako skupe u inozemstvu.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#49 Re: Za Mimu

Post by Matijevic_Vlado »

Da promijene zakon bio bi pun pik bubrega
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#50 Re: Za Mimu

Post by Sanjarko »

Edin H. wrote:
Vizionar 1985 wrote:
Ovdje. Rade u drzavnim bolnicama i jos uzimaju dodatno po operaciji par stoja. Po svakoj operaciji. Znaci mjesecno mozda 5-6 hiljada i vise zarade.
Pa dobro, ali mislim da je pitanje bilo zasto su operacije koje cesto znace ljudski zivot tako skupe u inozemstvu.
Ma znam. Ali nije to normalno ili jest. Evo sam kazes 150 kila plata doktora, a kolika je nekog gradzevinca, rudara itd. upravo u toj Britaniji itd. Mozda 5 i vise puta manja. Recimo evo rudari da prestanu da rade svi bi skoro bez struje ostali i kako bi iko radio i opstao danas bez struje u gradovima itd. Ovo ne mislim samo na rudare nego na one koji struju direktno proizvode i rade te teske poslove u rudnicima, nuklearkama, komunalnom itd.

Ja kako se sjecam nekada prije stoljece pa i manje mozda, doktori su radili samo za zivotne potrebe, za hranu i smjestaj. Gradovi, sela itd. im to samo obezbjedzivali, samo smjestaj i hranu, malo i plate mozda, ne sjecam se, a sad nece ispod 150 kila da rade, ovdje ispod 5-6 milja sa mitom. Malo im zaradit nekoliko puta vise od svih troskova zivota za 4 clanu porodicu. Ovdje je oko 2,5-3 hiljade da dobar zivot ima 4 clana porodica, pa cak i sa 2 hiljade moze mozda da ima solidan zivot.

I kukaju lose im, nemaju itd. na sav glas. A nece te mnogi od njih, ne svi ni pogledat bez koverte, itd. i ovolikih plata itd.

Ovo govorim jer je bilo smrtnih slucajeva upravo zbog ovoga. Nije se lova uspjela na vrijeme da se prikupi za operaciju. Ne mogu se sjetit svih slucajeva ali znam za Dzanku. Kod njega upravo takva komplikacija bila, skupila se ipak lova na kraju ali kasno za Dzanku bilo.

Umro u Tuzli, trebo ic u Italiju. Moj stari i dan danas to spominje, kako nije uspjelo da ga se spasi iako je bila skupljena lova.

Ja kontam da je kasno bila skupljena, pa zato. Bilo je jos tih slucajeva. Ne mogu se sjetit neka djevojcica u pitanju bila itd.

I ovo normalno. A najgore nema skoro odakle vise da zagrabe. Ne samo doktori. Narod sve manje ima i sve mu teze. I kad, i ako pukne sistem bit ce kuku lele i slicno. Fatat ce se za glavu i imat ce krah sistema. Nije prvi put u historiji da se to desavalo. Od cak prije pada Rima pa nadalje, do sada.
Post Reply