Za malo stariju raju

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
bubi_mama
Posts: 389
Joined: 26/12/2008 13:09

#26 Re: Za malo stariju raju

Post by bubi_mama »

starii wrote:bio je i taj..a bilo je i ono takmicenje Titovima stazama revolucije..e to su bile godine uspjeha ponosa i slave.... :-D
ja sam jednom otisla na skolsko takmicenje :P
ono fol najbolja u razredu :D
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#27 Re: Za malo stariju raju

Post by ladyada »

najgore mi je bilo kad se za slet spremalo ,u maju kad sunce ucici na livadu pa vjezbaj po par sati ............dodjem kuci ko rak crvena ...........
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#28 Re: Za malo stariju raju

Post by konrad »

veljaca wrote:Ma ovaj predmet je izmisljen da se uposle kadrovi JNA .... i politicki podobni ..... Jedan od njih mi je i predavao: Lukovic Vasilije ......
I meni je predavao, smor nevidjeni. Nisam znao za njegovog sina. :-?
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#29 Re: Za malo stariju raju

Post by Sounder »

da ne otvaram novu temu

treba mi tekst, to jest ime pjesme i ako moze ime autora. Mislim da je zena napisala pjesmicu o ceti mladih ucenika koji su izvedeni iz skole i streljani od strane svaba ja mislim. Poznata pjesmica, niste mogli postati pionir a da ne znate tu pjesmicu.

Hvala!
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#30 Re: Za malo stariju raju

Post by SaraLe »

Sounder wrote:da ne otvaram novu temu

treba mi tekst, to jest ime pjesme i ako moze ime autora. Mislim da je zena napisala pjesmicu o ceti mladih ucenika koji su izvedeni iz skole i streljani od strane svaba ja mislim. Poznata pjesmica, niste mogli postati pionir a da ne znate tu pjesmicu.

Hvala!
:D
Desanka Maksimovic


KRVAVA BAJKA

Bilo je to u nekoj zemlji seljaka

na brdovitom balkanu,

umrla je mucenickom smrcu

ceta djaka

u jednom danu.



Iste su godine

svi bili rodjeni

isti su im tekli skolski dani,

na iste svecanosti

zajedno su vodjeni,

od istih bolesti svi pelcovani,

i svi umrli u istom danu.



Bilo je to u nekoj zemlji seljaka

na brdovitom balkanu,

umrla je mucenickom smrcu

ceta djaka

u jednom danu.



A pedeset i pet minuta

pre smrtnog trena

sedela je u djackoj klupi

ceta malena

i iste zadatke teske

resavala: koliko moze

putnik ako ide peske...

i tako redom.

Misli su im bile pune

istih brojki

i po sveskama u skolskoj torbi

besmisleno lezalo bezbroj

petica i dvojki.



Pregrst istih snova

i istih tajni

rodoljubivih i ljubavnih

stiskalo se u dnu dzepova.

I cinilo se svakom

da ce dugo,

da ce vrlo dugo

trcati ispod svoda plava

dok sve zadatke na svetu

ne posvrsava.



Bilo je to u nekoj zemlji seljaka

na brdovitom balkanu,

umrla je mucenickom smrcu

ceta djaka

u istom danu.



Decaka redovi celi

uzeli su se za ruke

i sa skolskog zadnjeg casa

na streljanje posli mirno,

kao da smrt nije nista.

Drugova redovi celi

istog casa se uzneli

do vecnog boravista.
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#31 Re: Za malo stariju raju

Post by Sounder »

Hvala SaraLe 8)

Vec zadnjih 8 mjeseci mi se mota po glavi "Bilo je to u nekoj zemlji seljakua na brdovitom balkanu" ali stalno zaboravim da nekoga pitam ime pjesme ili ko je napisao.

I isto se pokusavam sjetiti imena jedne poznate tete koja je isto pisala pjesmice, nesto prezime ide ko kasapahagic. Ne mogu da guglam, jer ne sjecam se nijednog stiha ili naziva njene pjesmice. A morao sam da ucim njene pjesmice :roll:

Jos jednom Hvala!
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#32 Re: Za malo stariju raju

Post by iz dna duše »

Sounder wrote:Hvala SaraLe 8)

Vec zadnjih 8 mjeseci mi se mota po glavi "Bilo je to u nekoj zemlji seljakua na brdovitom balkanu" ali stalno zaboravim da nekoga pitam ime pjesme ili ko je napisao.

I isto se pokusavam sjetiti imena jedne poznate tete koja je isto pisala pjesmice, nesto prezime ide ko kasapahagic. Ne mogu da guglam, jer ne sjecam se nijednog stiha ili naziva njene pjesmice. A morao sam da ucim njene pjesmice :roll:

Jos jednom Hvala!

Nasiha Kapidžić-Hadžić :)
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#33 Re: Za malo stariju raju

Post by iz dna duše »

ljubav_aha wrote:njabolji dio predmeta su bili : posjeta vojnoj kasarni,izleti za pucanje iz puske,sebi sam sredila malo rame :lol: ,zatim stavljanje gas-maske konotrolirano "sekundarom", sto su sve koristili spijuni,poput jamesBond-a ;-) ,kako se snaci u prirodi,nauciti rukovanje rucnom bombom :)
I ja se naviše sjećam ovog dijela i to mi se najviše dopadalo, teorija me nije baš zanimala...
A predmet se zvao: Opštenarodna odbrana i društvena samozaštita (ONO i DSZ)
Mi smo još uz to morali biti pretplaćeni na vojni časopis Front (ne baš morali, ali nas je profesor blagonaklono gledao zbog toga i meni opraštao što mi je čas bio dosadan, što se vidjelo na meni), mislim da je bio urednik onaj Miroslav Lazanski....
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#34 Re: Za malo stariju raju

Post by zijancer »

modesti wrote:Bio je i u osnovnoj i u srednjoj. S tim da smo u osnovnoj išli na 2-3 dana na Pale gdje smo se baš posvetili izučavanju tema iz ONO i DSZ-a
jao, jao, :-) pale i ona trojica penzionisanih pukovnika ?? kapetana ??! :-) nas je dopao đoko :mrgreen: onaj s okom :mrgreen:
to je bilo u osmom razredu
:cry: sve smo prezivjeli osim onog dijela sa kompasom i azimutom. ostavi nas u sumarku sa koordinatama i brojem koraka, mjeri-odavde- :cry: -mJJeri-oDANde a on ceka na cilju :-)
nikad ga nismo nasli :cry: :P
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#35 Re: Za malo stariju raju

Post by ljubav_aha »

iz dna duše wrote:
ljubav_aha wrote:njabolji dio predmeta su bili : posjeta vojnoj kasarni,izleti za pucanje iz puske,sebi sam sredila malo rame :lol: ,zatim stavljanje gas-maske konotrolirano "sekundarom", sto su sve koristili spijuni,poput jamesBond-a ;-) ,kako se snaci u prirodi,nauciti rukovanje rucnom bombom :)
I ja se naviše sjećam ovog dijela i to mi se najviše dopadalo, teorija me nije baš zanimala...
A predmet se zvao: Opštenarodna odbrana i društvena samozaštita (ONO i DSZ)
Mi smo još uz to morali biti pretplaćeni na vojni časopis Front (ne baš morali, ali nas je profesor blagonaklono gledao zbog toga i meni opraštao što mi je čas bio dosadan, što se vidjelo na meni), mislim da je bio urednik onaj Miroslav Lazanski....
FRONT je imao zanimljivih tema,a upravo iz tih prakticnih razloga,predmet mi je bio defitivno interesantan,a dosadan sa teretskim dijelom,ovisno o temi :)
User avatar
Sentinel
Posts: 329
Joined: 27/05/2009 14:55

#36 Re: Za malo stariju raju

Post by Sentinel »

Za one koji su poznavali prof. Lukovica, veliku ljudinu, navodno je danas umro. Neka mu je slava!
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#37 Re: Za malo stariju raju

Post by amrica »

Sentinel wrote:Za one koji su poznavali prof. Lukovica, veliku ljudinu, navodno je danas umro. Neka mu je slava!

http://www.oslobodjenje.ba/images/smrto ... 5.2009.pdf
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#38 Re: Za malo stariju raju

Post by ljubav_aha »

bubi_mama wrote:
starii wrote:bio je i taj..a bilo je i ono takmicenje Titovima stazama revolucije..e to su bile godine uspjeha ponosa i slave.... :-D
ja sam jednom otisla na skolsko takmicenje :P
ono fol najbolja u razredu :D
sektor istorija ;-) ali kad sam ugledala listu datuma koje je bilo nemoguce naci u skolskim knjigama ,pomislila sam da je to testiranje preko-vise za mene :lol: jos tad sma shvatila da je to bilo pretjerivanje ,a takav je bio i moj komentar :lol:
User avatar
tamara*
Posts: 421
Joined: 28/01/2009 15:51

#39 Re: Za malo stariju raju

Post by tamara* »

Istorijski čas na Vracama...ni jednom nisam otišla i baš mi je drago...
Kraljica od Sabe
Posts: 73
Joined: 22/04/2009 19:21
Location: Saraj

#40 Re: Za malo stariju raju

Post by Kraljica od Sabe »

Sjecam se te knjige, ono unutra manje me privlacilo... )
Zapravo, knjige se najvise sjecam po onom citatu negdje na prvim stranicama:
"Radimo kao da ce sto godina biti mi, a spremajmo se kao da ce vec sutra poceti rat!" J.B.Tito
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#41 Re: Za malo stariju raju

Post by Nosferatu »

Dobar je to predmet bio, iako onaj dio koji je bio najbitniji, nabubao bi i instruktor i ucenici. A, to je sta je drzava, sta je suverenitet, itd.

Nisam imao nista takvo u OS (zakacio me rat u visim razredima).

Onda u srednjoj je bilo. Problem je jedini sto smo mi kao djeca znali vise nego sto je bilo potrebno i normalno, vec i bez ucenja. Mada je tu bilo opterecavanja sa nekakvih statistikama, ali - imalo se tu dosta nauciti.

Kad bi taj predmet bio moderniziran, da ukljuci kampovanje, prezivljavanje u prirodi, marsiranje, upravljanje s vise vrste oruzija, politicku naobrazbu o tome sta je i kakav sistem, kakve drzave imas, kakvo upravljanje u njima, kakve vrste ekonomije, sta je rat, kako se rat dijeli i definira, sta je terorizam, kako pruziti prvu pomoc, i slicno - to bi bio jako koristan predmet.

Onima koji nisu sluzili vojsku - kao npr. meni, ovo je jedini predmet koji to znanje je prenio na nas. Doduse u BiH, zbog rata i slicnih drugih netrepeljivosti, mozda je i bolje da sljedeca generacija nije militantna, kao one prije nje, ako nista, imale su osnove znanja i ogromne vojne komplekse.

Mene interesuje, ovi ljudi koji su odsluzili vojsku, mislim, mirnodobsku, u tih godinu dana koja su iskustva stecena koja su vrijedila odlaska u vojsku i da li su, ima li ista sto je vrijedilo ili je to samo mazohizam i izivljavanje nad sebi samom, i onda nakon osnovne obuke, gubljenje vremena da ti prodje ta godina dana. Bili voljeo sluziti vojsku danas, ne bih. Bili voljeo proci boot camp u 2-3 mjeseca. To bi. Cini mi se da tu shvatis, koliko vise mozes izdrzati nego sto si ikad mislio da je moguce.
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#42 Re: Za malo stariju raju

Post by HomeArt »

zijancer wrote:
modesti wrote:Bio je i u osnovnoj i u srednjoj. S tim da smo u osnovnoj išli na 2-3 dana na Pale gdje smo se baš posvetili izučavanju tema iz ONO i DSZ-a
jao, jao, :-) pale i ona trojica penzionisanih pukovnika ?? kapetana ??! :-) nas je dopao đoko :mrgreen: onaj s okom :mrgreen:
to je bilo u osmom razredu
:cry: sve smo prezivjeli osim onog dijela sa kompasom i azimutom. ostavi nas u sumarku sa koordinatama i brojem koraka, mjeri-odavde- :cry: -mJJeri-oDANde a on ceka na cilju :-)
nikad ga nismo nasli :cry: :P
Bio sam '88 tri dana mislim da se to zvalo "Predvojnicka obuka". Uglavnom jedan od te troice debeo, sjede glave smrdio na bijeli luk i alkohol u isto vrijeme drzao predavanje neko iz (h)istorije JNA i ja kad sam to nesto kao ponavljao umjesto general kazem marsal. Tip je toliko urlao kasnije govoreci da smo imali samo jednog marsala, najboljeg, najpametijeg, najhrabrijeg sina, bla, bla, bla,... znam samo da sam u sebi ponavljao .ebo te marsal :D Druga scena je bila kad smo gadjali iz vazdusne puske a cijevi naravno krive, jaran pogodi metar od mete, odbije se ona dijabola i pogodi mene u nogu svi smo crkavali od sege a onaj debeli opet nesto pjenio :D
User avatar
jutarnji
Posts: 2326
Joined: 08/04/2009 17:31

#43 Re: Za malo stariju raju

Post by jutarnji »

Nosferatu wrote:Mene interesuje, ovi ljudi koji su odsluzili vojsku, mislim, mirnodobsku, u tih godinu dana koja su iskustva stecena koja su vrijedila odlaska u vojsku i da li su, ima li ista sto je vrijedilo ili je to samo mazohizam i izivljavanje nad sebi samom, i onda nakon osnovne obuke, gubljenje vremena da ti prodje ta godina dana
Jeste, bilo je korisno, a jedini razlog za to je pocetak rata :D , da je kojim slucajem bio mir sve to bi se moglo nazvati gubljenjem vremena, sem ako
neko nije odlucio da se profesionalno posveti tom poslu. Ovaj ONO i DSZ je predmet iz srednje skole i ima malo veze sa onim sto se zvalo prva pomoc
i zastita u osnovnoj. Ako te zanimalo mogao si nauciti dosta korisnih stvari, CPR recimo :D :D :D kretanje po azimutu, koristenje kompasa, citanje
vojne karte i sl. Mene je iznenadilo u 2 srednje kako su neke stvari date na koristenje skolama. Recimo, vojna karta, na njoj pise, vojna tajna- strogo
povjerljivo, a mi klinci nesto sicamo onaj kompas po njoj i pokusavas da skontas gdje si?? Onda se ucilo ne samo o naoruzanju JNA, vec i o tome sta
su vojske drugih drzava imale u svojim arsenalima, artiljerija, vazduhoplovstvo, licno naouraznje itd. Atomsko-biolosko-hemijska zastita, `em li ga
mene to zanimalo, ne znam sto :D , znao sam svaku vrstu bojnog otrova, koji su simptomi na ljudskom organizmu kad se izlozi dejstvu istih, prva pomoc
prilikom "zaprasivanja" :D , koristenje uredjaja za detekciju bojnih otrova, onda onaj gajger milerov brojac, itd,itd,itd.,...
Obavezno gadjanje iz one tandzare M-48, i tradicionalno takmicenje u rastavljanju i sastavljanju zatvaraca na istoj. Kolko` je samo puta ona opruga
na zatvaracu sastavila po nosurdi masu fine djecice :D ...milion stvari. U svakom slucaju dosta korisnih informacija.
Neriya
Posts: 181
Joined: 21/03/2023 15:24

#44 Re: Za malo stariju raju

Post by Neriya »

Tko god ovdje kaže da je imao ONO i DSZ u osnovnoj, laže.
Ja sam 1975 godište, taj predmet je bio samo u prvom srednje!
I to ne u svim školama, 2. gimnazija ga nije imala!
Jutarnjizvezdan
Posts: 27
Joined: 17/02/2023 23:10

#45 Re: Za malo stariju raju

Post by Jutarnjizvezdan »

Nisam ja ali prenosim od dede, da je nekada davno bila i "predvojnicka obuka" u srednjoj skoli - Bukvalno kao kratko sluzenje vojnog roka da se "okusi" prije "prave stvari".

Sto se tice predmeta prenosim da je valjda bila opste narodna odbrana , gdje se malo o vojsci,ponasanju u slucaju rata (navuci deke na prozore navecer), razne da kazemo korisne stvari (sirene za uzbunu tipovi uzbuna,opremanje sklonista,preciscavanje vode itd itd)
User avatar
times12
Posts: 114
Joined: 23/07/2016 19:28
Location: +381

#46 Re: Za malo stariju raju

Post by times12 »

Ne znam kako je bilo u BiH i drugim republikama, u Srbiji smo imali Odbranu i zaštitu ili nešto sličnog naziva i u osnovnoj i u srednjoj školi. Radi se o drugoj polovini 80-ih i samom početku 90-ih. Morao bih da kopam po svedočanstvima za detalje. Sećam se da smo u osnovnoj imali gađanje vazdušnom puškom i korišćenje zavoja. Predavali su nam nastavnici koji su već držali druge predmete, ovo je možda bila neka dodatna blok-nastava, a ne poseban predmet. U srednjoj je bio poseban predmet, čini mi se samo jedna godina.
User avatar
times12
Posts: 114
Joined: 23/07/2016 19:28
Location: +381

#47 Re: Za malo stariju raju

Post by times12 »

ovo je možda bila neka dodatna blok-nastava, a ne poseban predmet. U srednjoj je bio poseban predmet, čini mi se samo jedna godina.
Jes' đavola, sad sam pogledao svedočanstva.
Predmet se zvao Odbrana i zaštita. U osnovnoj - sedmi i osmi razred, u srednjoj - treći i četvrti.
---
Našao sam i knjižicu iz osnovne :lol:
Nema ocena na polugodištu, samo na kraju godine. Za razliku od ostalih predmeta. Nemam ideju zašto. Možda nisu upisivali,a možda smo stvarno imali nastavu samo u drugom polugodištu.
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#48 Re: Za malo stariju raju

Post by belfy »

Neriya wrote: 04/05/2023 01:02 Tko god ovdje kaže da je imao ONO i DSZ u osnovnoj, laže.
Ja sam 1975 godište, taj predmet je bio samo u prvom srednje!
I to ne u svim školama, 2. gimnazija ga nije imala!
zasto ti dizes temu staru 14 godina? zasto si je uopsce trazila?
RJ57
Posts: 3404
Joined: 10/04/2017 15:12

#49 Re: Za malo stariju raju

Post by RJ57 »

druga gimnazija je itekako imala ono i dsz (Ćebić) a za osnovne ne znam, ja nisam imao ali to se vjerovatno mijenjalo kroz godine i razne reforme školstva
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#50 Re: Za malo stariju raju

Post by toska »

RJ57 wrote: 30/06/2023 10:18 druga gimnazija je itekako imala ono i dsz (Ćebić) a za osnovne ne znam, ja nisam imao ali to se vjerovatno mijenjalo kroz godine i razne reforme školstva
naravno da je i druga gim. imala kao i ostale škole sa gađanjem iz M48 na Pašinom brdu.
to gađanje je stvarno bilo nepirkladno za sitnije učenice (1. srednje čini mi se) jer je trzaj M48 daleko veći od ostalih puški koje viđamo, čitavo tijelo bi im se zanosilo ( 3 probna i 5 metaka za ocjenu)

ali pošto je ona 75. godište krenula je u srednju kad je komunizam pao i nastala druga vremena.
Post Reply