Za malo stariju raju

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#1 Za malo stariju raju

Post by Sounder »

Da li ste u osnovnoj/srednjoj skoli za vrijeme bivse Juge imali predmet "Opsta Odbrana" mozda se tako nije zvalo, ali meni se cini da je u mojoj osnovnoj bio takav predmet gdje se ucilo kako pucati iz vaznusne puske. Da li ste vi imali tako nesto, ako jeste bili mogli malo u detalje opisati sta se tu u stvari predavalo?
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#2 Re: Za malo stariju raju

Post by Alhemicarkaa »

Uh, rat, sta je rat, vrste rata, agresija, genocid, narouzanje, vrste naoruzanja, od cega se sastoji puska, ucilo se pucati... ne sjecam se vise svega, tj ovog se sjecam...
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#3 Re: Za malo stariju raju

Post by Sounder »

Hvala! Nije bilo ucenja kako okopati rov ili kao izvodjenje "vojnih akcija"?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#4 Re: Za malo stariju raju

Post by ljubav_aha »

njabolji dio predmeta su bili : posjeta vojnoj kasarni,izleti za pucanje iz puske,sebi sam sredila malo rame :lol: ,zatim stavljanje gas-maske konotrolirano "sekundarom", sto su sve koristili spijuni,poput jamesBond-a ;-) ,kako se snaci u prirodi,nauciti rukovanje rucnom bombom :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#5 Re: Za malo stariju raju

Post by ljubav_aha »

Sounder wrote:Hvala! Nije bilo ucenja kako okopati rov ili kao izvodjenje "vojnih akcija"?
mi smo se pripreamli za odbranu, a ne napad,zato je ime predmeta Odbrana,ma kamuflaza :-)
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#6 Re: Za malo stariju raju

Post by Sounder »

Je li taj cas/predavanje bilo obavezno za sve ili ono ko zeli bujrum?! I u kojoj se godini to moglo uzeti, mislim da je u mojoj skoli bilo u sedmom ili osmom razredu. Kada sam vec bio treci osnovne to sve sto ste vi ucili iza klupe, mogao sam sam nauciti na ulici :(
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#7 Re: Za malo stariju raju

Post by Sounder »

Pa mislim ono da li bi ste se podjelili u crveni i plavi tim i onda pravili kao neku vojnu vjezbu bla bla bla...ili ipak je to Juga i nije smjelo biti nikakve podjele pogotovo kada djeca imaju oruzje u ruci :-)
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#8 Re: Za malo stariju raju

Post by starii »

bio je i taj..a bilo je i ono takmicenje Titovima stazama revolucije..e to su bile godine uspjeha ponosa i slave.... :-D
bezzeze
Posts: 156
Joined: 13/10/2005 21:53

#9 Re: Za malo stariju raju

Post by bezzeze »

da, predmet se zvao Opstenarodna Odbrana i Drustvena Samozastita. svasta se tu nesto "ucilo" hemijski, bioloski, nuklearni napad, zastita od istih. ne/konvencionalno ratovanje, napad, odbrana, zavoji, prenos ranjenika, saso mange.
taj predmet je bio i na fakultetu, prije i poslije rata, ne znam ima li sad. uglavnom, po meni, gubljenje vremena.
cini mi se da se u 7 osnovne gadjalo vazdusnom, a kasnije u 8 i iz m48 na palama. u srednjoj se rokalo u ucionici iz vasdusne, a na zetri,i nesjecam se tacno gdje iznad sarajeva, iz m48.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#10 Re: Za malo stariju raju

Post by Shoshana »

bezzeze wrote:da, predmet se zvao Opstenarodna Odbrana i Drustvena Samozastita. svasta se tu nesto "ucilo" hemijski, bioloski, nuklearni napad, zastita od istih. ne/konvencionalno ratovanje, napad, odbrana, zavoji, prenos ranjenika, saso mange.
taj predmet je bio i na fakultetu, prije i poslije rata, ne znam ima li sad. uglavnom, po meni, gubljenje vremena.
cini mi se da se u 7 osnovne gadjalo vazdusnom, a kasnije u 8 i iz m48 na palama. u srednjoj se rokalo u ucionici iz vasdusne, a na zetri,i nesjecam se tacno gdje iznad sarajeva, iz m48.
MI iz vazdusne nismo nikad pucali, al' smo zato pucali iz M48, na Crepoljskom. U osnovnoj.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#11 Re: Za malo stariju raju

Post by veljaca »

Ma ovaj predmet je izmisljen da se uposle kadrovi JNA .... i politicki podobni ..... Jedan od njih mi je i predavao: Lukovic Vasilije ......
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#12 Re: Za malo stariju raju

Post by HAVANA »

Ništa nas ne smije iznenaditi. :D
lizard
Posts: 29
Joined: 02/07/2008 13:36

#13 Re: Za malo stariju raju

Post by lizard »

Opštenarodna odbrana i društvena samozaštita - ONO i DSZ :)
@veljaca : Legendarni Vasilije Lukovic je i meni predavao taj predmet na faxu...uža lokacija - ŽIROSKOP :D
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#14 Re: Za malo stariju raju

Post by pustopoljina »

ONO i DSZ
mene je samo kacila PPZ u osnovnoj (prva pomoc i zastita) i onda je dosao rat.u srednjoj odbrana...ali to je bilo samo diktiranje i bubanje-vrste mina,domet oruzja,vidjeli smo skolsku minu,donio profesor u razred.na faksu isto odbrana (nauka o odbrani)- vrste ratova,sun cu...i stvaranje odbrane bih...
jedan od onih predmeta sto dizu prosjek :D
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#15 Re: Za malo stariju raju

Post by Doda37 »

HAVANA wrote:Ništa nas ne smije iznenaditi. :D

pala kisa i odgodila se akcija za sljedecu subotu :) ziva istina :D
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#16 Re: Za malo stariju raju

Post by amrica »

Ne sjecam se da sam to imala u osnovnoj? :?

U gimnaziji jesam, bubalo se svasta, ali profe regulare, nije se moralo sve znati.
A sto se tice pucanja, ne znam koja vrsta puske je bila, znam da se islo na Pasino brdo i da smo svi morali ispucati po 5 metaka u metu, i koliko pogodis toliku ocjenu dobijes. :o

Srecom po mene, posto sam bila najmanja u razredu prof je na "mojoj" pusci demonstrirao gadjanje i 3 puta pogodio metu, tako da sam izvukla tricu...

A decka do mene je onaj obarac ili kako se vec to zove sto se mrda kad se stavlja metak... zakacilo po obrazu, dobru zarezotinu zaradio.

A u izvidjacima smo imali vjezbe Nista nas ne smije iznenaditi, dijelili se na plave i crvene, pa izmedju skola... igrali se :-)

Na faxu sega ispit.
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#17 Re: Za malo stariju raju

Post by ladyada »

gdje se sjeti odbrane i zastite , to je bio predmet sega ziva ....
teritorijalna odbrana , vrste oruzja, ratne taktike , prezivljavanje u prirodi itd .........
elem nas profesor u srednjoj donese mitraljez treba se sastaviti i rastaviti ..........
prvi pokusaj sastavi rastavi bez problema ..........
zovne on najvecu sminkericu u razredu ..........
prvo ce ona profesore ovo masno , za ebat cu jaknu , juce je dobila iz njemacke .........
kaze on to se mora znat i da pocne .........
rastavila ona mitraljez uz njegovu pomoc ali nije djelove slagala po redu ......
sastavljali oni to neki pet sest puta ali uvijek ostane neki serafa viska ......
razred se valjao od smijeha ....citavih 90 min plus velika pauza ..........
po meni bio predmet za popravljanje prosjeka ocjena ...........
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#18 Re: Za malo stariju raju

Post by Lesli Eldridž »

Pašino brdo u drugom srednje iz tandžare se gađalo (M-48). Prije toga se u osmom razredu osnovne škole išlo na Pale. Komplet predvojnička obuka i tri dana se tamo boravilo. Gađalo se iz vazdušne i tandžare i učilo se rasklapanje tandžare. Pa se učila navigacija u prirodi (sve u 8, razredu). Ludo i nezaboravno... Tada sam krenuo u skolu ninjutsua i vidio sam kako je tandžara obično sranje, jer ako si brži od metka, dovoljno je samo se skloniti sa njegove putanje... Zato je u ruci majstora katana puno efektnija na bliskim rastojanjima. Na distanci je šuriken bez premca (nema pucnja) :D
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#19 Re: Za malo stariju raju

Post by arman1 »

lizard wrote:Opštenarodna odbrana i društvena samozaštita - ONO i DSZ :)
@veljaca : Legendarni Vasilije Lukovic je i meni predavao taj predmet na faxu...uža lokacija - ŽIROSKOP :D
Meni je u ratu bio nadređeni. Mislim da mu je sin poginuo prilikom "legendarnih " akcija na Trebeviću, bar sam tako čuo.
User avatar
tamara*
Posts: 421
Joined: 28/01/2009 15:51

#20 Re: Za malo stariju raju

Post by tamara* »

Na faxu bio ispit na prvoj godini, dobila neku visoku ocjenu, a da nisam knjige dotakla...malo logike, malo opšte informisanosti i eto ga.
harisl
Posts: 504
Joined: 25/10/2002 00:00

#21 Re: Za malo stariju raju

Post by harisl »

Nista takvo nije postojalo u osnovnoj. U osnovnoj se u moj vakat puhalo u nekakve lutke i motali zavoji.
U srednjoj se sklapalo i rasklapalo, nisanilo u tablu, pa onda islo na Zetru na gadjanje iz vazdusne, a onda i iz malokalibarske. Pasino brdo za M48, 6 metaka ukupno, 5 za 5 a nize za manje.
Na univerzitetu, Vasilije i tema za nekakav projekat:"Antiteroristicke jedinice u svijetu" ili tako nekako...
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#22 Re: Za malo stariju raju

Post by sandra01 »

Ime predmeta se zvalo Opstenarodna Odbrana i Drustvena samozastita

Ucilo se sve o naoruzanju tipovi pusaka i ostalih karafeka
I onda jednom godisnje se islo na pucanje izvan grada
Svasta se desavalo na Vasinom Hanu gdje je bio teren za obuku.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#23 Re: Za malo stariju raju

Post by Luke Perry »

One slike iz knjige za Prvu pomoc ili zdravstveno ......... bomba u vodokotlicu, koverti :lol: nezaboravno
Last edited by Luke Perry on 20/05/2009 13:19, edited 1 time in total.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#24 Re: Za malo stariju raju

Post by KatarinaKosaca »

Sounder wrote:Da li ste u osnovnoj/srednjoj skoli za vrijeme bivse Juge imali predmet "Opsta Odbrana" mozda se tako nije zvalo, ali meni se cini da je u mojoj osnovnoj bio takav predmet gdje se ucilo kako pucati iz vaznusne puske. Da li ste vi imali tako nesto, ako jeste bili mogli malo u detalje opisati sta se tu u stvari predavalo?

U gimnaziji. Išli na gađanje na Pašino brdo, dala valjda vojska neke zastarjele puške, svima nam otekla ramena :D . Dva pripremna gađanja i onda pet. KOliko pogodaka imaš toliku ocjenu dobiješ :-)
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#25 Re: Za malo stariju raju

Post by modesti »

Bio je i u osnovnoj i u srednjoj. S tim da smo u osnovnoj išli na 2-3 dana na Pale gdje smo se baš posvetili izučavanju tema iz ONO i DSZ-a :mrgreen: u gimnaziji smo išli na jedan dan, čini mi se, negdje. Ili je opet bilo 2-3 dana :roll: eto, baš sam stara i sklerotična... pucali smo iz puške i morali da je rastavljamo i sastavljamo u određenom vremenskom intervalu (štopali nam vrijeme). U srednjoj smo išli i na Zetru, kao što neko reče i tamo samo pucali. To je bilo malo prije rata. Eto.
Post Reply