Za koga vlada Kantona Sarajevo donosi odluke, kada ih ne provodi do kraja?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Jolpaz

Za koga vlada Kantona Sarajevo donosi odluke, kada ih ne provodi do kraja?

Post by Jolpaz » 26/12/2015 21:10

Odluke su ocito mrtvo slovo na papiru, mahanizmi za provodjenje odluka postoje, ocito je pitanje volje i znanja!?
Gradjane zanima sta je konkretno uradjeno, koliko je vozila iskljuceno iz saobracaja, sta je sankcija za nepostivanje odluka?

SARAJEVO Vozači starijih automobila ne poštuju odluku Vlade KS

Objavljeno: 26. 12. 2015 - 14:06 1152 3
Ulicama Sarajeva zbog zagađenja neće moći saobraćati vozila starija od 14 godina, odnosno vozila koja ne ispunjavaju normu Euro 3, što podrazumijeva da ni legendarni, svojevremeno nacionalni automobil u Bosni i Hercegovini, Golf 2, više neće moći krstariti bh. prijestonicom.

Uprkos ovoj zabrani u glavnom gradu BiH građani i dalje voze automobile koji ne ispunjavaju ovu normu. U Sarajevu i danas, između ostalog, u saobraćaju učestvuju vozači Golfova 2.

Vlada Kantona Sarajevo, naime, razmatrala je Informaciju o mjerama i aktivnostima koje se poduzimaju u okolnostima pojačanog zagađenja zraka, koje u Sarajevu traje više od 25 dana, te je odlučila da u određenom periodu zabrani kretanje vozilima koja ne ispunjavaju normu Euro 3.

- See more at: http://m.avaz.ba/clanak/211730/sarajevo ... 0kY5I.dpuf

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Re: Za koga vlada Kantona Sarajevo donosi odluke, kada ih ne provodi do kraja?

Post by -LIBERO- » 26/12/2015 23:13

Banned user for reason “uvrede i neprikladan nacin komunikacije.” -14 dana-
» sema911s

Da pokusamo ponovo.

Izbrisano par postova, jedan forumas banovan. Ne morate se slagati sa tezom u sklopu prvog posta teme. Ne morate isto misliti, ni slicno, s drugim forumasima. Ali sve to treba oboriti vasim argumentima i civilizovanim nacinom komunikacije. I samo to treba postovati...bez uvreda i prijetnji. :thumbup:

mali_balon

Post by mali_balon » 26/12/2015 23:18

Ja mislio ovo neka zajebancija...e da mi je vidjeti kako ce to sprovesti u djelo...pa fakat oni su sami sebu dovoljni...treba sve bojkotovat i ne placati racune....ovo vise nije ni dno ni crna rupa....ja ne znam sta je ovo
Hoce li ljudima vratiti pare od registracije....najlakse je zabranit a ne daj Boze nesta ozbiljnije uraditi

jao_situacije

Post by jao_situacije » 26/12/2015 23:47

čuj kako, zaustavi te policija i isključi iz saobraćaja
nećeš da postupiš po naredbi službenog lica ima i za to sankcija itd itd

Ajatolah_

Post by Ajatolah_ » 26/12/2015 23:54

mali_balon wrote:Ja mislio ovo neka zajebancija...e da mi je vidjeti kako ce to sprovesti u djelo...pa fakat oni su sami sebu dovoljni...treba sve bojkotovat i ne placati racune....ovo vise nije ni dno ni crna rupa....ja ne znam sta je ovo
Hoce li ljudima vratiti pare od registracije....najlakse je zabranit a ne daj Boze nesta ozbiljnije uraditi

Šta ozbiljnije? Trenutni problem se može ili čekati da prođe ili pucati restrikcije po zagađivačima, treće nema. Ovo je najbezbolnije jer većina ljudi može ili gradskim prijevozom ili se snaći za neku alternativu. Ako nam se ne sviđa da se vozila stara 30 godina sklone s ceste na ovih sljedećih desetak dana ili koliko ćemo već čekati da se malo pomjeri zrak, onda ćemo durati, šta sad.
Nije smog nešto što se tek tako rješava, čini mi se pročitah da se u Milanu zbog smoga ovih dana vozi po principu par-nepar...

Problem smoga u gradovima će se pravo riješiti kroz sljedećih 70 godina kad auta budu na električni pogon, a izvori električne energije budu pretežno obnovljivi. :-D

Hakiz

Post by Hakiz » 27/12/2015 02:20

mali_balon wrote:Ja mislio ovo neka zajebancija...e da mi je vidjeti kako ce to sprovesti u djelo...pa fakat oni su sami sebu dovoljni...treba sve bojkotovat i ne placati racune....ovo vise nije ni dno ni crna rupa....ja ne znam sta je ovo

Može se i ovako. Zaustavi te policija u autu sa normom manjom od Euro 3. Zapišu te i daju ti 5 dana da automobil dovedeš u dozvoljeno stanje (ugradnja katalizatora i ko zna šta). Nakon 5 dana ti provjere automobil i ako nisi to uradio oduzmu ti vozačku na 6 mjeseci i naplate 1.000 KM kazne. Nakon tih 6 mjeseci ako ne dovedeš auto u dozvoljeno stanje, novih 6 mjeseci oduzimanje i novih 1.000 KM kazne. I tako dok ne popustiš ili ti ili oni.

Vidiš, može i bez zabrane.

sinuhe

Post by sinuhe » 27/12/2015 08:26

Sta fali autima starijim od 14 godina?
I gdje to uopste ima takav zakon :?

Nego koliko mu kantonalna firma ima autobusa na plin, kakvu tramvajsku mrezu ima, koliko toplana ima u kantonu?

mali_balon

Post by mali_balon » 27/12/2015 09:49

Upravo, sto an sebi ne treniraju strogocu, da se razumijemo i ja bi volio da nema dvica i piljarskih pasata i transportera po ulicama ali...
A kad je uzeti pare za registraciju onda moze sve proci samo nek je u poluvoznom stanju

JThomas

Post by JThomas » 27/12/2015 09:52

za koga? za sebe, svoje stranačke šefove i svoj ostanak u privilegovanoj kasti. pa bar je to jednostavno.

Haris.ba

Post by Haris.ba » 27/12/2015 10:06

mali_balon wrote:Upravo, sto an sebi ne treniraju strogocu, da se razumijemo i ja bi volio da nema dvica i piljarskih pasata i transportera po ulicama ali...
A kad je uzeti pare za registraciju onda moze sve proci samo nek je u poluvoznom stanju

Pa pare za registraciju ne znači pravo da voziš. :D
To je isto ko da država naplati pare od poreza na imovinu, i ti onda kukaš što ti dolazi inspekcija što si naheravo dogradio sprat - i vičeš ali platio sam porez na imovinu.
Registracija je porez državi da te zavede u sistem da imaš auto, pa je uz to uveden sistem da te natjera da uplatiš osiguranje, pa malo otkine za ceste, i još i da pregledaš auto da li je auto. To što se prođe tehnički - znači da si registrovao "prevozno sredstvo".

I država onda može drugim zakonima da ti zabranjuje šta joj se ćefne (malo ograničena ljudska prava "ovo - ono").
Isto ko da kažeš, ali ja imam ličnu kartu, zašto je država uvela policijski sat - i ja ne mogu do granapa u pola dvanaest.

Druga je priča što bi kod nas izbila revolucija kad bi policija počela sprovoditi ovakve odluke.

JThomas

Post by JThomas » 27/12/2015 10:09

mislim da je poenta da registraciju (odnosno tehnički pregled) zaista "prolaze" vozila koja ne bi trebala.

Haris.ba

Post by Haris.ba » 27/12/2015 10:15

JThomas wrote:mislim da je poenta da registraciju (odnosno tehnički pregled) zaista "prolaze" vozila koja ne bi trebala.

Jedan profesor u srednjoj školi nam predavao predmet "Civilno društvo" (valjda se tako zvao). I mnoge nas stvari učio o demokratiji, vladavini zakona, odnosu države i pojedinca. Uglavnom, pupa hava. I sad kad ga se u raji sjetimo, sjetimo ga se uglavnom po jednoj rečenici kad nam je nakon pokušaja i pokušaja objašnjavanja šta i kako funkcioniše u demokratiji, a mi mu davali praktične primjere da to baš i nije tako, završavao sa: "Na nekom se kola moraju slomiti".

mali_balon

Post by mali_balon » 27/12/2015 10:19

Haris.ba wrote:
mali_balon wrote:Upravo, sto an sebi ne treniraju strogocu, da se razumijemo i ja bi volio da nema dvica i piljarskih pasata i transportera po ulicama ali...

Pa pare za registraciju ne znači pravo da voziš. :D
To je isto ko da država naplati pare od poreza na imovinu, i ti onda kukaš što ti dolazi inspekcija što si naheravo dogradio sprat - i vičeš ali platio sam porez na imovinu.
Registracija je porez državi da te zavede u sistem da imaš auto, pa je uz to uveden sistem da te natjera da uplatiš osiguranje, pa malo otkine za ceste, i još i da pregledaš auto da li je auto. To što se prođe tehnički - znači da si registrovao "prevozno sredstvo".

I država onda može drugim zakonima da ti zabranjuje šta joj se ćefne (malo ograničena ljudska prava "ovo - ono").
Isto ko da kažeš, ali ja imam ličnu kartu, zašto je država uvela policijski sat - i ja ne mogu do granapa u pola dvanaest.

Druga je priča što bi kod nas izbila revolucija kad bi policija počela sprovoditi ovakve odluke.

Koliko ja znam glavni uslov da bi registrovao vozilo je "prolaz" na tehnickom....mozda ja nisam upucen u neki novi zakon...to poredjenje sa kucom je blago receno smijesno
Druga stvar sto se kod nas za cvaju prolazi tehnicki.....
A o ljudskim pravima se pricao samo kad nas zazulja...sto to vlada ne provede kakvu istragu kako vozila prolaz tehnicke preglede... ne smije jer ode 50% glasaca....

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 27/12/2015 10:21

sinuhe wrote:Sta fali autima starijim od 14 godina?
I gdje to uopste ima takav zakon :?

Nego koliko mu kantonalna firma ima autobusa na plin, kakvu tramvajsku mrezu ima, koliko toplana ima u kantonu?

Ništa. Ne fali ni onim po 20+ godina stari. Ne fali ništa ni što prevoz ne radi kako treba, ni što vode nema kako treba, ne fali ni to što maloljetnici ulaze u kladoinicu, što otimaju djeci mobitele po ulici. Šta fali, ha ja. Šta fali što malo smrdi zrak, od smrada niko nije umro, ha ja...

Skont'o sam da se samo treba uklopiti u sivilo razmišljaja, peksinluka i ugursuzluka i onda je sve OK, šta fali.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 27/12/2015 10:23

mali_balon wrote:Koliko ja znam glavni uslov da bi registrovao vozilo je "prolaz" na tehnickom....mozda ja nisam upucen u neki novi zakon...to poredjenje sa kucom je blago receno smijesno
Druga stvar sto se kod nas za cvaju prolazi tehnicki.....
A o ljudskim pravima se pricao samo kad nas zazulja...sto to vlada ne provede kakvu istragu kako vozila prolaz tehnicke preglede... ne smije jer ode 50% glasaca....

Tako nekako. Samo što imamo pravo i na zdrav vazduh i zdravlje općenito...i to je jedna od osnovnih kategorija ljudskih prava. Dakle ako određene kategorije svojim načinom života ugrožavaju zdravlje ostalih i svoje onda im društvo može i ima pravo nametnuti neke druge standarde i norme ponašanja koja neće ugrožavati druge.

JThomas

Post by JThomas » 27/12/2015 10:25

mislim registracija nije samo evidencija, već podrazumijeva i pregled tehničke ispravnosti vozila. i svi znamo da taj "pregled" kod nas prolazi hejbet realno neispravnih vozila, opasnih i za svoje vozače i za druge.

ali ti sve to bukvalno moraš progledati kroz prste - kad si opljačkao narod i ekonomski ga doveo u situaciju da loži gume i vozi dvičine i dalje.

Haris.ba

Post by Haris.ba » 27/12/2015 10:30

mali_balon wrote:Koliko ja znam glavni uslov da bi registrovao vozilo je "prolaz" na tehnickom....mozda ja nisam upucen u neki novi zakon...to poredjenje sa kucom je blago receno smijesno Druga stvar sto se kod nas za cvaju prolazi tehnicki.....A o ljudskim pravima se pricao samo kad nas zazulja...sto to vlada ne provede kakvu istragu kako vozila prolaz tehnicke preglede... ne smije jer ode 50% glasaca....

Veza između registracije, prolaza na tehničkom i slično - ne garantira pravo da država ne može zabraniti da se to auto vozi na određenim područijima. Plaćanje poreza na imovinu, ne garantira pravo da možeš sa tom imovinom da radiš šta hoćeš. Tzv. tehnički je provjera da li se registruje prevozno sredstvo, i da li zadovoljava minimum određenih standarda.
Između ostalog i ekoliških - izduvni gasovi. Ali, to ne znači da ti država ne može uvesti dodatna ograničenja.

Tako npr. u nekim gradovima u Evropi je uvedena mogućnost ulaska vozila u centar grada samo sa određenom euro normom.

I to što kod nas je tehnički haman odokativnom metodom....na nekom se kola moraju slomiti.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 27/12/2015 10:31

JThomas wrote:mislim registracija nije samo evidencija, već podrazumijeva i pregled tehničke ispravnosti vozila. i svi znamo da taj "pregled" kod nas prolazi hejbet realno neispravnih vozila, opasnih i za svoje vozače i za druge.

ali ti sve to bukvalno moraš progledati kroz prste - kad si opljačkao narod i ekonomski ga doveo u situaciju da loži gume i vozi dvičine i dalje.

Ruku na srce nisu tu samo vozila, veći dio zagađenja dolazi od individualnih ložišta i manji dio od pojedinih firmi. Opet u tom segmentu individulanih loženja dolazimo do problema uglja lošeg kvaliteta i ilegalne prodaje istog. Taj ugalj sa površinskih kopova je uglavnom lošeg kvaliteta, previše sumpora, tako da je i to jedan dodatni segment. Mislim da pojeftinjenje plina od dodatnih 10% koje su najavili od januara 2016. moglo donekle pozitivno uticati na zagađenje. Po meni trebali su interventno reagovati i spustiti cijenu struje bar za 20% za decembar kako bi ljudi više koristili struju/plin umjesto uglja i drva. Ovaj problem se ne može riješiti preko vikenda ili ad hock metodama već je potrebna neka strategija i sistematsko rješavanje.

JThomas

Post by JThomas » 27/12/2015 10:34

pa svim tim gledanjem kroz prste se održava lažni socijalni mir. da stvarno isključiš dvičine iz saobraćaja bio bi belaj. a dok ga može voziti nije belaj, jer može gore i ne puca. bar ne stalno. nema veze što si prisiljen da voziš auto starije od frtalj vijeka.

ne idi sine sredinom džade, ali nemoj ni plaho uz kraj, nego 'nako, 'nako...samo sabura i ne valja se s rogatim bosti i sve ostale narodne gluposti koje imaju samo kod nas...

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 27/12/2015 10:37

JThomas wrote:pa svim tim gledanjem kroz prste se održava lažni socijalni mir. da stvarno isključiš dvičine iz saobraćaja bio bi belaj. a dok ga može voziti nije belaj, jer može gore i ne puca. bar ne stalno. nema veze što si prisiljen da voziš auto starije od frtalj vijeka.

ne idi sine sredinom džade, ali nemoj ni plaho uz kraj, nego 'nako, 'nako...samo sabura i ne valja se s rogatim bosti i sve ostale narodne gluposti koje imaju samo kod nas...

Jebiga takav nam grah pao. Ali ako ovaj narod i trunke misli na sebe i na svoj opstanak onda se neke stvari moraju mijenjati.

JThomas

Post by JThomas » 27/12/2015 10:38

pa narod je takav, da nije ne bi opstajalo, zamijenio bi takvu vlast.

muha_sa

Post by muha_sa » 27/12/2015 10:40

dozvolili bespravnu gradnju hiljade kuca, vecina loži ugalj bog te pito gdje nabavljen

skoro sve i jednu zelenu površinu pretvorili u zgradurine

žmire na krntije od auta u koje se sipa ložika il naka istrošena ulja--bitno je da se vozika

jutros prao auto--ne mogu da vjerujem koja se masnoca od ovog smoga skupila--jedva je sastrugah--bukvalno sastrugah :-)

Haris.ba

Post by Haris.ba » 27/12/2015 10:42

JThomas wrote:pa svim tim gledanjem kroz prste se održava lažni socijalni mir. da stvarno isključiš dvičine iz saobraćaja bio bi belaj. a dok ga može voziti nije belaj, jer može gore i ne puca. bar ne stalno. nema veze što si prisiljen da voziš auto starije od frtalj vijeka.

Priznaj da nije samo do države, i do nas je. Koliko samo znam kupljenih auta sa katalizatorima, pa onda se išlo da se to skine za 100 maraka. I za 100 maraka truješ svoje dijete? Treba do kraja kazati. Država ne radi što treba, ali ne možeš ni praviti hljeb od pokvarenog brašna. Mislim, možeš. Ali, neće ga niko jesti - jer je zagađen. :mrgreen:

Mislim, šta će ti država da ti kaže nemoj prljati ispred svog praga? Državu treba uhvatiti za vrat za npr. - što je jednom preduzeću omogućila prelaz sa plina na ugalj u Sarajevu. Pa i zarad - radnih mjesta. I što je zanimljivo, to preduzeće je povezano "neformalno" sa jednom strankom u Sarajevu kojoj su puna usta zagađenja...

JThomas

Post by JThomas » 27/12/2015 10:43

pa priznajem, evo iznad, vlast i država su ogledalo naroda.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 27/12/2015 10:46

muha_sa wrote:dozvolili bespravnu gradnju hiljade kuca, vecina loži ugalj bog te pito gdje nabavljen

skoro sve i jednu zelenu površinu pretvorili u zgradurine

žmire na krntije od auta u koje se sipa ložika il naka istrošena ulja--bitno je da se vozika

jutros prao auto--ne mogu da vjerujem koja se masnoca od ovog smoga skupila--jedva je sastrugah--bukvalno sastrugah :-)

A možeš misliti kako se to taloži layer po layer na plućima. :( :roll: Ljudi idite što više možete izvan Sarajeva na izletišta dok je ovaj kijamet vani.

Post Reply