Za i protiv konvektori Atlantic

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Truba
Posts: 81645
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#76 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Truba »

pa naravno
izolacija i dobra stolarija te položaj stana je 50% cijene
User avatar
Distortion
Posts: 2844
Joined: 08/09/2007 19:56

#77 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Distortion »

cincilator2012 wrote:Samo ispravka, najveci racun je bio 180km. Da, dvosoban je stan, ukljuceni 24 sata, tri komada (2kw, i dva puta po 1.5kw). Zamijenjena stolarija (pvc) i stan je u sredini.
Ne znam kako mozes ugrijat stan od 64 kvm sa 5 kw. Mora da sa svih strana grije ako je stan u sredini pa nema gubitka toplote.
Ako su ukljuceni konvektori 24h, 30 dana onda meni nije jasna ta matematika ako se zna koliko konvektor trosi na sat. Nesto tu ne stima al eto. Ako si ti zadovoljan super :thumbup:
Ja konvektor nebi stavio u stan da mi ga neko gratis daje.

Meni je danas inverter za 9 sati potrosio 1,6 kw ;-)
funeral blues
Posts: 1764
Joined: 08/02/2011 11:15

#78 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by funeral blues »

Distortion wrote:
cincilator2012 wrote:Samo ispravka, najveci racun je bio 180km. Da, dvosoban je stan, ukljuceni 24 sata, tri komada (2kw, i dva puta po 1.5kw). Zamijenjena stolarija (pvc) i stan je u sredini.
Ne znam kako mozes ugrijat stan od 64 kvm sa 5 kw. Mora da sa svih strana grije ako je stan u sredini pa nema gubitka toplote.
Ako su ukljuceni konvektori 24h, 30 dana onda meni nije jasna ta matematika ako se zna koliko konvektor trosi na sat. Nesto tu ne stima al eto. Ako si ti zadovoljan super :thumbup:
Ja konvektor nebi stavio u stan da mi ga neko gratis daje.

Meni je danas inverter za 9 sati potrosio 1,6 kw ;-)
Da su inverteri ubjedljivo najbolje rješenje, svi bi ih imali :) Uzmi u obzir početnu investiciju, činjenicu da mnogo ljudi živi privremeno u nekom stanu dok se ne proširi porodica ili ne otplati kredit za manji stan, kvalitet grijanja i td. Vjerujem da je u tvom slučaju inverter optimalno rješenje, ali kod mnogih nije.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#79 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by rovac13 »

funeral blues wrote: Vjerujem da je u tvom slučaju inverter optimalno rješenje, ali kod mnogih nije.
Nista nije idealno.........sve ima prednosti i mane.........ali da inverter trosi 5 puta manje od konvektora i ostalih grijaca to je cinjenica........i ta prednost se ne moze osporiti :-)

Ne ulazim u to dal je nekom bitna potrosnja :-)
User avatar
cincilator2012
Posts: 314
Joined: 11/01/2013 13:58
Contact:

#80 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by cincilator2012 »

Distortion wrote:
cincilator2012 wrote:Samo ispravka, najveci racun je bio 180km. Da, dvosoban je stan, ukljuceni 24 sata, tri komada (2kw, i dva puta po 1.5kw). Zamijenjena stolarija (pvc) i stan je u sredini.
Ne znam kako mozes ugrijat stan od 64 kvm sa 5 kw. Mora da sa svih strana grije ako je stan u sredini pa nema gubitka toplote.
Ako su ukljuceni konvektori 24h, 30 dana onda meni nije jasna ta matematika ako se zna koliko konvektor trosi na sat. Nesto tu ne stima al eto. Ako si ti zadovoljan super :thumbup:
Ja konvektor nebi stavio u stan da mi ga neko gratis daje.

Meni je danas inverter za 9 sati potrosio 1,6 kw ;-)
Kad dobijes racuna sa potrosnjom el. energije, ne treba ti tacnija matematika. Temperatura je nastimana na 23 stepena (pojaca se kada je hladnije, normalno), i u zavisnosti od vanjske temperature računi su veci ili nizi. Kao sto rekoh, 3 godine koristim ovaj vid grijanja, tako da računi ne lažu :) A invertori jesu najbolje rjesenje, ali ga mozes postaviti u jednu prostoriju (ili kupiti vise njih za svaku). Pa sada uporedi cijenu ugradnje tri invertora za tri prostorije i tri konvektora. Ipak je pocetna investicija daleko skuplja. Ja sam svoj prvi konvektor prakticno ustedio od kada sam iskljucio gradsko grijanje, dok sam ostala dva kupio za nekih 300-400km (ako se dobro sjecam tadasnjih cijena).
User avatar
Distortion
Posts: 2844
Joined: 08/09/2007 19:56

#81 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Distortion »

Razumijem cinjenicu da neko nema dovoljno novca da ulozi u inverter(e) i to niko ne spori. Meni su ljudi govorili sto postavljam klimu u augustu jer ce skoro kraj sezone :) i haj ti covjeku objasni da nisam kupio inverter da se samo hladim. Bio sam primoran da nadjem alternativu gradskom grijanju u Zenici i odlucio sam se za invertere. Hvala Bogu pa sam mogao da investiram u to jer ovo smatram dugorocnu investiciju koja ce se sigurno isplatiti. Kad prodje sezona grijanja analizirat cu koliko su potrosili inverteri i sabrat cemo kolika ne bila usteda.
Kolega koji radi samnom zivi u stanu 52 mkv, ima jedan konvektor 2,5 kw i dobre (debele) vertikale za koje placa pausal. Struje mu mjesecno dodje 120 KM a najvise 150 KM. To je stvarno previse i matematika je tu jasna.

Inverteri kostaju i to stoji ali mislim da se isplati. Mozes da se grijes dobro a Bogami i rashladis :mrgreen:
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#82 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by rovac13 »

Meni je jasna matematika da je inverter skuplji.....ali trosi u prosjeku 4-5 puta manje........jer za 40 m2 vam treba klima od 1000-1500-2000KM .......a dva konvektora po 200-300KM ce to ugrijat.

Ako je lova problem onda uzmite TA pec.......punite ju po noci jer je struja u pola jeftinija.

Vama ako treba u stanu danas 50 kw toplote........i konvektor i grijalica i TA pec moraju da izvuku 50kw struje iz uticnice......ne postoji druga matematika.

Razlika je sto TA pec izvuce 50kw po jeftinoj tarifi.......dok i grijalice i konvektori to rade vecinom po skupoj.
User avatar
madesa
Posts: 4210
Joined: 26/07/2013 02:37

#83 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by madesa »

samo da pitam cime cistite kad se na onim resicama pojavi crno
semsasuljakovic
Posts: 1999
Joined: 02/08/2015 21:30

#84 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by semsasuljakovic »

Stigao mi je Altis konvektor, za sada odličan. Zanima me na koliko temperaturu podesite noću kad spavate?
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#85 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by rovac13 »

Sve dok ne prestane bit hladno :D
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#86 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by mayab »

semsasuljakovic wrote:Stigao mi je Altis konvektor, za sada odličan. Zanima me na koliko temperaturu podesite noću kad spavate?
Podesis kako ti paše, teoretski se piše o idealnih 18 stepeni kod spavanja, ali ti najbolje znas sta tebi odgovara :D
User avatar
Distortion
Posts: 2844
Joined: 08/09/2007 19:56

#87 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Distortion »

Kod ovih sto koriste konvektore stalno se provlace neke temperature od 20 stepeni, 22 stepena. Jel vi dignete temperaturu na 25 nekad?

Ne koristim konvektor al me zanima na koliko stepeni prosjecno podesavaju temperaturu...
User avatar
Truba
Posts: 81645
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#88 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Truba »

komsinica drzi na maksimum 30
350 struje :thumbup:
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#89 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Kapri »

Moja rodica je kupila stan na prizemlju.Dosta je hladno bilo danas e sad da li je hladno jer se pralo pa su pola dana bili otvoreni prozori,cesto i vrata,ili jer je prizemlje.Ima grijanje centralno ali je dosta hladno.Stan je 39 kvadrata.Razmislja da li je hladno jer je jos prazno ili joj pored grijanja trebaju i konvektori?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15611
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#90 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by problemnatravunu »

Pa lijepo ostavi 2-3 dana zatvoreno i neka radi grijanje, da se zidovi ugriju, onda vidi koja je temp postignuta, pa javi!
ha ja
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#91 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by JoseMujica »

jel iko imao iskustva sa francuskim AIRELEC konvektorima?
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#92 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by _Astra_ »

Nekih 4god ih koristio... po mom misljenju su nesto bolji Vaillantovi.... (meni) cesto se desavalo na Airelec da “zuje” tj zveče zbog lose ustimanog lima (i kad su zagrijani), ali nista strasno... ugl, kvalitetniji Vaillant (ali i ruzniji). Ako nadjes da su airelec jeftiniji od Vaillanta - uzmi airelec
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#93 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by JoseMujica »

_Astra_ wrote:Nekih 4god ih koristio... po mom misljenju su nesto bolji Vaillantovi.... (meni) cesto se desavalo na Airelec da “zuje” tj zveče zbog lose ustimanog lima (i kad su zagrijani), ali nista strasno... ugl, kvalitetniji Vaillant (ali i ruzniji). Ako nadjes da su airelec jeftiniji od Vaillanta - uzmi airelec
hvala

kontam napraviti backup plinu, za stan od cca 50m2 sa dva od 3kW
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#94 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by channel10 »

JoseMujica wrote:
_Astra_ wrote:Nekih 4god ih koristio... po mom misljenju su nesto bolji Vaillantovi.... (meni) cesto se desavalo na Airelec da “zuje” tj zveče zbog lose ustimanog lima (i kad su zagrijani), ali nista strasno... ugl, kvalitetniji Vaillant (ali i ruzniji). Ako nadjes da su airelec jeftiniji od Vaillanta - uzmi airelec
hvala

kontam napraviti backup plinu, za stan od cca 50m2 sa dva od 3kW
A imas li prikljucak struje adekvatan buducoj potrosnji?
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#95 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by radostan dan »

JoseMujica wrote:
kontam napraviti backup plinu, za stan od cca 50m2 sa dva od 3kW
je li stan prazan dok ne dodjes sa posla, ili je -zauzet- 24 h dnevno ?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#96 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by JoseMujica »

channel10 wrote:
JoseMujica wrote:
_Astra_ wrote:Nekih 4god ih koristio... po mom misljenju su nesto bolji Vaillantovi.... (meni) cesto se desavalo na Airelec da “zuje” tj zveče zbog lose ustimanog lima (i kad su zagrijani), ali nista strasno... ugl, kvalitetniji Vaillant (ali i ruzniji). Ako nadjes da su airelec jeftiniji od Vaillanta - uzmi airelec
hvala

kontam napraviti backup plinu, za stan od cca 50m2 sa dva od 3kW
A imas li prikljucak struje adekvatan buducoj potrosnji?
nemam pojma
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#97 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by JoseMujica »

radostan dan wrote:
JoseMujica wrote:
kontam napraviti backup plinu, za stan od cca 50m2 sa dva od 3kW
je li stan prazan dok ne dodjes sa posla, ili je -zauzet- 24 h dnevno ?

kako kad...obicno prazan
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#98 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by radostan dan »

kazu da nije losa varijanta, ti konvektori, ako nisi citav dan u kuci...
kakav si sa lovom, mozes li se pruziti za neku kvalitetnu klimu? ono, vidis da je sve ovo otislo u pm, vise ne mos ni nagatati kakvo ce biti ljeto, a kakva zima...mozda je bolje imati aparat za sve uslove i potrebe. jeste da je skuplje, ali nema nista gore nego situacije koje vidim u nekim kucama - ima sporet na drva, ima alfu, ima TA, ima konektor, uljani radijator...svašta nešto probao, i evo ga sad uzeo klimu inverter, neki green.
razmisli malo, pogotovu ako nisi podstanar...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#99 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by JoseMujica »

radostan dan wrote:kazu da nije losa varijanta, ti konvektori, ako nisi citav dan u kuci...
kakav si sa lovom, mozes li se pruziti za neku kvalitetnu klimu? ono, vidis da je sve ovo otislo u pm, vise ne mos ni nagatati kakvo ce biti ljeto, a kakva zima...mozda je bolje imati aparat za sve uslove i potrebe. jeste da je skuplje, ali nema nista gore nego situacije koje vidim u nekim kucama - ima sporet na drva, ima alfu, ima TA, ima konektor, uljani radijator...svašta nešto probao, i evo ga sad uzeo klimu inverter, neki green.
razmisli malo, pogotovu ako nisi podstanar...
jebga jesam

kontam uzeti 2-3 od 1-1,5kw pa da ih rasporedim

a ne kontam sad ovi što spominju strujni priključak---mislim da je kod mene ovaj obični, standardni...valjda možće podnijeti 2-3 konverera od 1 ili 1,5kw
User avatar
Truba
Posts: 81645
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#100 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Truba »

paša da te ostali forumaši ne krenu šamarati činjenicama ja ću ti to laički seljački objasniti

ako nemaš dobru izolaciju mani se konvektora

meni je za jednu sobu dolazilo 277 struje

sad smo konvektor prebacili u drugu sobu tojest dnevni s kuhinjom koji je okružen sobama koje se griju i ima kakvu takvu izolaciju

još ga nismo palili :D
Post Reply