Za i protiv konvektori Atlantic

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#101 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by JoseMujica »

ok je fasada na zgradi i prozori su mijenjani prije par godina....tako da sa te strane ne bi trebalo da bude problema

sad me muči ovo sa strujnim priključkom :? jel ima ko da objasni jednostavno koji je obični kod nas priključak i jel može da podnese 2 npr. 3 konvertera od 1,5kw?
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#102 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Truba »

moj može jer je zgrada predviđena za tea peći ili kako se već piše

međutim noviji stanovi čujem ne mogu podnijeti više od 2 konvektora
tako barem laički :D 4.7 ako se ne varam

ak imaš 2 po 2 to znači da imaš fore za manji fen ili usisivač :?

nek struka kaže
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#103 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by rizibizi »

TA pec kao Termo Akumulaciona pec. A ovo koliko moze konvektora u jedan stan, ja znam da kod na telemach risiveru nestane struje na sekundu kad upalim peglu u isti produzni u kojem je i risiver, ustvari ne upalim ja peglu ali da ne komplikujem pricu :D nestane slike kad se pegla ubode u uticnicu. Da napomenem da ne koristim konvektor ali mogu misliti sta bi bilo da "instaliram" dva tri komada.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#104 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by JoseMujica »

Dedi Grila u Halila wrote:
JoseMujica wrote:ok je fasada na zgradi i prozori su mijenjani prije par godina....tako da sa te strane ne bi trebalo da bude problema

sad me muči ovo sa strujnim priključkom :? jel ima ko da objasni jednostavno koji je obični kod nas priključak i jel može da podnese 2 npr. 3 konvertera od 1,5kw?
Kako ti konvektori jedu struju, al narodu džaba pričat dok ih ne rebnu računi.

jede i BH gas, sarajevo gas i još tri ruke budžete nas što se grijemo na plin i još nas pred svaku zimu jebu s pričama hoće li baćuške zavrnut ili neće :-)

daj ba malo pročitajte barem stranicu unatrag prije nego što počnete lupetati i barem kada citirate potrudite se da barem ponudite odgovor na postavljeno pitanje

dakle, trebam backup plinu....dal mogu 3 konvertora od 1,5 kw na obični strujni priključak u stanu?

hvala unaprijed na konkretnom odgovoru nekoga ko zna
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#105 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by radostan dan »

JoseMujica wrote:ok je fasada na zgradi i prozori su mijenjani prije par godina....tako da sa te strane ne bi trebalo da bude problema

sad me muči ovo sa strujnim priključkom :? jel ima ko da objasni jednostavno koji je obični kod nas priključak i jel može da podnese 2 npr. 3 konvertera od 1,5kw?
to moras pitati predsjednika kucnog savjeta....koje godine je zgrada napravljena i kakva je struja, koliki napon moze izdrzati, i te stvari.
a drugo, sve i da je novija (od osamdesetih pa u vis...) ne smijes ukljucivati dva konvektora na jednu uticnicu, putem lopova, ili dva konvektora u onu jednu utičnicu što ima dupli ulaz.
ovo zao što jedna obična uticnica trpi dva kilovata...sve preko će ti ili izbiti osigurač, ili spaliti kabal na konektoru.
ja to ko laik i ono sto znam, a javice se valjda neki elektro centarhalf pa ce podrobnije...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#106 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by JoseMujica »

hvala na infu

radili bi na različitim stranama stana i jedan u sredini...ne bi išli na iste utičnice
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#107 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by radostan dan »

Ne znam druze, ti najbolje znas svoje navike i potrebe....ja bih isao na ta pec, dvojku, trojku, i krknuo je po sred stana. I to bih uzeo polovnu, i platio elektricara 30 km da je izvizita i zamjeni zice i buksne ako treba, utegne je i boli te kc....sa ta nema iznenadjenja. U svakom slucaju, sretno u izboru, i da da bog da imas i kamin jednog dana, u svom stanu/kuci. Svako dobro... :thumbup:

Edit:
Ako ce ti sta pomoci, inforklmacije koje imam o konvektorima.su oprecne...jedni se hvale malim racunima, drugi vriste od muke...kad malo zagrebes, ovi sto se hvale su zaposleni, kuci su od 5-6 poslepodne do 10-11 navece...lijeganje, ustajanje i u 8-9 ujutro - arbajtn. I disciplinovani su po pitanju max.temperqture koju stelaju dok su kuci (zato sam te pitao - koliko ste u stanu tokom 24 h)...
Ovi sto im u stanu uvijek ima nekoga, i zimogrozljivi...nisu bas sretni, racunima pogotovu.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#108 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by _Astra_ »

JoseMujica wrote:
Dedi Grila u Halila wrote:
JoseMujica wrote:ok je fasada na zgradi i prozori su mijenjani prije par godina....tako da sa te strane ne bi trebalo da bude problema

sad me muči ovo sa strujnim priključkom :? jel ima ko da objasni jednostavno koji je obični kod nas priključak i jel može da podnese 2 npr. 3 konvertera od 1,5kw?
Kako ti konvektori jedu struju, al narodu džaba pričat dok ih ne rebnu računi.

jede i BH gas, sarajevo gas i još tri ruke budžete nas što se grijemo na plin i još nas pred svaku zimu jebu s pričama hoće li baćuške zavrnut ili neće :-)

daj ba malo pročitajte barem stranicu unatrag prije nego što počnete lupetati i barem kada citirate potrudite se da barem ponudite odgovor na postavljeno pitanje

dakle, trebam backup plinu....dal mogu 3 konvertora od 1,5 kw na obični strujni priključak u stanu?

hvala unaprijed na konkretnom odgovoru nekoga ko zna
Mislis na monofazni prikljucak?
Mogu, ako ti je prikljucak do 6.7kw
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#109 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by JoseMujica »

aha...ok..provjeriću to
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#110 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by iSwagga »

A_I_ wrote:
Ženski Dr.Med wrote:koliko kosta 1 kw struje?
Po skupoj oko 0,14 KM

p.s. jos zakratko :lol:
Je li kW ili kWh?
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#111 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by rovac13 »

iSwagga wrote:
A_I_ wrote:
Ženski Dr.Med wrote:koliko kosta 1 kw struje?
Po skupoj oko 0,14 KM

p.s. jos zakratko :lol:
Je li kW ili kWh?
Citirao si post iz proljece 2011.god

I mene zanima gdje su ti ljudi danas,sta rade,cime se bave :D
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#112 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Rugafet »

Rade u elektrodistribuciji
iSwagga
Posts: 1547
Joined: 22/03/2010 10:30

#113 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by iSwagga »

:lol: :lol:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#114 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by channel10 »

JoseMujica wrote:aha...ok..provjeriću to
Pogledaj u ugovoru koji si potpisao prije godinu dvije dana sa EP. Vrlo vjerovatno ti je 6,7 kW
Teško da može izdržati jer 3x1,5 je 4,5. Ostaje ti 2,2 za ostalo, a to je mislim malo.
Ako ti je bas zapelo da uradiš backup za plin onda možeš dokupiti kW od EP po cijeni od čini mi se 250 KM po kW.

Na kraju ti ispadne isplativije kupiti dvije klime i pokriti sto vise prostora sa njima za ne daj Bože.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#115 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by JoseMujica »

channel10 wrote:
JoseMujica wrote:aha...ok..provjeriću to
Pogledaj u ugovoru koji si potpisao prije godinu dvije dana sa EP. Vrlo vjerovatno ti je 6,7 kW
Teško da može izdržati jer 3x1,5 je 4,5. Ostaje ti 2,2 za ostalo, a to je mislim malo.
Ako ti je bas zapelo da uradiš backup za plin onda možeš dokupiti kW od EP po cijeni od čini mi se 250 KM po kW.

Na kraju ti ispadne isplativije kupiti dvije klime i pokriti sto vise prostora sa njima za ne daj Bože.

hvala puno...sad mi je jasnije...probaću prvo 2x 1kwh i onda eventualno dodavati po potrebi treći

jebga klima mi nije opcija pošto sam podstanar

u nevoljama kad su zavrtali plin stan je grijala jedna grijalica...ona crvena što se voda u nju sipa
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#116 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by channel10 »

Tesko da ti iko ovdje moze toliko pomoci, koliko sam mozes. Tu mislim na to sto ti kazes "backup opcija". Ti najbolje znas sta pod tim podrazumijevas.

Onda ti konvektori od 1kW, da li uopste mogu zagrijati prostoriju jer samo ti znas koliko ima kvadrata ta soba. Dalje, da li postoji mogucnost da recimo boravis u samo jednoj, maksimalno dvije sobe dok ima tih "problema sa plinom" pa da onda stavis ove od 1,5kW. Da li kuhate na plin ili na el. stednjak jer ako kuhate na plin i tu "oslobadjate" kW za grijanje. Bojler ne morate ukljuciti zajedno sa svim konvektorima (2 kom) i el. stednjakom, mada bi mislim svi (2 konvektora, bojler i stednjak) mogli raditi u isto vrijeme ako su fino rasporedjeni na zasebnim osiguracima.

Ima dosta opcija.
User avatar
Pauza
Posts: 676
Joined: 03/06/2016 11:00

#117 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Pauza »

Mene interesuje koji je najbolji konvektor, tj. koji je najkvalitetniji a da je dostupan na našem tržištu? To se jednom kupuje, i kad kupiš da znaš šta si uzeo. Treba mi za jednu sobu 15-20ak kvadrata.
Sijedi63
Posts: 34
Joined: 30/09/2013 21:09

#118 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Sijedi63 »

Pauza wrote:Mene interesuje koji je najbolji konvektor, tj. koji je najkvalitetniji a da je dostupan na našem tržištu? To se jednom kupuje, i kad kupiš da znaš šta si uzeo. Treba mi za jednu sobu 15-20ak kvadrata.
Malo kasnim s odgovorom, ali bilo koja grijalica s ventilatorom će bolje grijati od najboljeg konvertora (estetika je druga stvar).
User avatar
Pauza
Posts: 676
Joined: 03/06/2016 11:00

#119 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Pauza »

Sijedi63 wrote:
Pauza wrote:Mene interesuje koji je najbolji konvektor, tj. koji je najkvalitetniji a da je dostupan na našem tržištu? To se jednom kupuje, i kad kupiš da znaš šta si uzeo. Treba mi za jednu sobu 15-20ak kvadrata.
Malo kasnim s odgovorom, ali bilo koja grijalica s ventilatorom će bolje grijati od najboljeg konvertora (estetika je druga stvar).
Hvala na odgovoru. U međuvremenu sam pazario Atlantic tatou 2kw... lijep na oko :D
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#120 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by use your illusion »

Sta je bolje atlantic radijator ili konvektor..u cemu je razlika osim u izgledu
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4462
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#121 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by VladaFBiH »

JoseMujica wrote:ok je fasada na zgradi i prozori su mijenjani prije par godina....tako da sa te strane ne bi trebalo da bude problema

sad me muči ovo sa strujnim priključkom :? jel ima ko da objasni jednostavno koji je obični kod nas priključak i jel može da podnese 2 npr. 3 konvertera od 1,5kw?
kada si potpisivao ugovor sa EP dobio si tzv. Elektroenergetsku saglasnost gdje ti piše "instalisana snaga" npr. kod mene je 20kW tako da na osnovu toga znaš da li imaš "dovoljno struje" do stana a unutar stana bi trebalo da može instalacija da izdrži tih 3-4.5 kW bez problema. Ja imam u stanu protočni bojler 18kW i radi bez problema :)

Edit: vidim da je već "channel10" odgovorio prije skoro 2 godine :)
User avatar
Hakuna Matata
Posts: 180
Joined: 24/03/2008 23:35

#122 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by Hakuna Matata »

Ima li ko iskustva sa atlantic radijator s konvekcijom solius da li valjaju ?
canyon
Posts: 9
Joined: 12/02/2021 12:08

#123 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by canyon »

Moze savjet neki, laik sam poprilican. Imam sobicu od 5 kvadrata, vanjska izolacija stiropor kao i plafon plus kvalitetna stolarija. Da li je dovoljan kovektor od 500 w za zagrijavanje? Potencijalno bi kovektor prebacio u vecu sobu od 15ak kvadrata. Moze li tu kvadraturu (ista izolacija) zagrijati 500 w ili ici na 1 kw?
User avatar
madesa
Posts: 4213
Joined: 26/07/2013 02:37

#124 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by madesa »

canyon wrote: 24/11/2021 14:52 Moze savjet neki, laik sam poprilican. Imam sobicu od 5 kvadrata, vanjska izolacija stiropor kao i plafon plus kvalitetna stolarija. Da li je dovoljan kovektor od 500 w za zagrijavanje? Potencijalno bi kovektor prebacio u vecu sobu od 15ak kvadrata. Moze li tu kvadraturu (ista izolacija) zagrijati 500 w ili ici na 1 kw?
ako ces grijati poslije 15 m2 uzmi 2kw.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#125 Re: Za i protiv konvektori Atlantic

Post by rovac13 »

Protiv :)
Post Reply