za dijasporce samo!

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#1 za dijasporce samo!

Post by Vozdra_123 »

pitanje ide za raju u inostranstvu koja se ozenila/udala za stranca

kako planirate vaspitati dijecu sto se tice vaseg bosanskog porijekla?
znaci jezika, kulture, vjere, itd....

fala :-D
User avatar
bug
Posts: 15805
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: the place 2b

#2

Post by bug »

kako god ti hoces :D :D
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#3

Post by neko iz mase »

onako kako zasluze :D
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#4

Post by Vozdra_123 »

hebo vas patak

pa zar niko nema nista pametno da kaze?
addo888
Posts: 242
Joined: 15/07/2006 20:42

#5 Re: za dijasporce samo!

Post by addo888 »

Vozdra_123 wrote:pitanje ide za raju u inostranstvu koja se ozenila/udala za stranca

kako planirate vaspitati dijecu sto se tice vaseg bosanskog porijekla?
znaci jezika, kulture, vjere, itd....

fala :-D
Ako Bog da inshAllah,jezik u kuci ce da bude Bosanski a naravno morat ce znati i jezik drzave u kojoj zive,kultura ce da bude nasa(nasi obicaji ce da se cijene i sve to).Vjera ce naravno da bude islam,slat cu ih u mekteb i sve to.

Sve u svemu necu im dati da zaborave ko su
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#6

Post by StLouis »

i sve cemo ih osunetiti - bezbolno :lol: :lol:
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#7

Post by Helem »

svaka ti casa graha.
amelie
Posts: 23
Joined: 24/02/2006 23:53

#8

Post by amelie »

U kuci se govori francuski jezik, jer on na nasem jeziku zna sastaviti mozda 10 recenca, koje sa teskom mukom naucio. Nijedno od nas nije kakav vijernik, ali se slavi sve, i Bozic i Uskrs i Bajrami. A za djecu cu vam javiti za par godina :)
ishak
Posts: 65
Joined: 25/11/2006 20:43

#9

Post by ishak »

:-D
Last edited by ishak on 06/12/2006 14:08, edited 6 times in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#10

Post by Edin H. »

Ukratko vrlo tesko rjesiv problem.

Jedini nacin da dijete/ca zavoli nasu zemlju i ne zaborave nas jezik je privremen ili stalan povratak u BiH, da bi se dijete druzilo sa ostalom nasom djecom, islo u nasu skolu i sa vremenom osjetilo tu BiH kao svoju zemlju.

A to je pocesto tesko ostvarivo ili iz ekonomskih razloga ili zbog nerazumijevanaja/nezainteresovanosti partnera itd.

Iako sam dugo vremena u vezama sa strankinjama (a to ima svojih drazi npr. neopterecenost ratom i nasom tragedijom) u biti sam protiv takvih veza za one koji namjeravaju zasnovati familiju.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#11

Post by Shoshana »

Ja sa strancem nemam djece, ali sa strancem odgajam jedno od moje djece iz prvog braka (drugo je odraslo i ne zivi s nama). Nemamo nikakvih problema. Ne vidim ni zasto bismo imali? Covjek za kojeg sam se udala valjda dijeli (bar vecinu) mojih stavova a i kultura nam je slicna.

Sto se tice jezika - tu je problem najmanji... Pa neces valjda svome djetetu tepati na engleskom (ili bilo kom stranom jeziku) :? Djeca do cetvrte godine mijesaju jezike, a onda skontaju razliku. Moj sin govori cetiri jezika i razmislja na cetiri donekle razlicita nacina. Ja to vidim samo kao prednost i nista drugo.
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#12

Post by EI Presidente »

Najvaznije mi je da moje dijete ima bezbrizno djetinjstvo, te mogucnost izbora u smislu raje, skole, itd.

Kada budemo dobili dijete, nabitnije je od nje(ga) stvoriti normalnu i zdravu osobu.

Biti dobar, castan i posten covjek je meni vaznije nego biti Bosanac, Amerikanac, itd.

U mojoj kuci se slave i Bajram i Bozic, tako da ce dijete biti bogatije za jedno iskustvo vise nego djeca koja ne znaju za, recimo Bajram.

S djetetom cu da pricam na mom jeziku, a mama na njenom. Ako ste imali priliku da upoznate djecu iz internacionalnih brakova, morali ste primjetiti da dijete obicno govori oba jezika svojih roditelja. Zasto? Zato sto u ranom periodu svoga zivota djeca veoma lako uce dva ili tri jezika.

U Sarajevu imam prijatelja Spanjolca, ozenjenog Bosankom. On s djecom prica na svom jeziku, mama na Bosanskom, a gomila njihovih internacionalnih prijatelja s kojima rade, s djecom pricaju na Engleskom. Guess what-djeca pricaju na nasem, na Spanjolskom, i na Engleskom!

Ljeto ce, akoBogda, provoditi kod nane i dede u Sarajevu, sto ce im pruziti priliku da saznaju odakle im je babo. Sto se mene tice-to ce im biti taman.

Ako ih interesuje vise uvijek mogu doci u Bosnu da zive kad postanu odrasle osobe. Tada mogu odluciti i kojem Bogu zele da se mole i kako. Moje je da im ukazem da postoje vjere, i da im objasnim razliku izmedju moje i mamine, itd...

Da ne odugovlacim - cinjenica da ce se moje dijete roditi i odrasti u USA me uposte ne brine. Naprotiv.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#13

Post by Svemirski_Jebach »

el presidente...fino si to srocio, ko da sam ja sam pisao. Nema potrebe da ista dodajem.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#14

Post by Edin H. »

Samo se vi tjesite.
Radim, druzim se i posmatram izbjeglice godinama.

Djeca rodjena u inostranstvu sa vremenom pocinju prezirati svoje porijeklo, zanemarivati kulturni identitet i namjerno ili nenamjerno zaboravljati jezik roditelja stranca cak i u brakovima iz kojih su oba roditelja iz iste zemlje i govore sa djetetom u kuci cijelo vrijeme na istom jeziku, a kamoli kada je jedan roditelj iz zeml;je u kojoj je dijete rodjeno i zivi, a jedan stranac.

Sa mnom radi momak koji je porijeklom Pakistanac, zna se kako su oni striktni u ocuvanju nacionalnog identiteta, a on ne zna rijec Urdu-a progovoriti.

Ove se jedino donekle jedino moze prevazici kroz dobru organizaciju dijaspore, dobru organizaciju skola na bosanskom jeziku i mukotrpan rad sa djetetom za koji se cesto nema vremena.

Premda npr. BH Fanaticosi su odradili vise na ocuvanju bosanskog identiteta nego sve vladine i nevladine domace i strane organizacije zajedno.

U Valensiji na ulici prije utakmice pridjem momku u nasem dresu, upitam ga nesto i on sa velikom poteskocom odgovara.

Rodjen je u Svici, odrastao je tamo, govori tecno njemacki i francuski, ali se bori podobro sa nasim jezikom.

Ali on je presao kilometre da se druzi sa nasom rajom i navija za nasu reprezentaciju :D

I takvih je bezbroj primjera medju njima.
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#15

Post by EI Presidente »

Edin H. wrote:Samo se vi tjesite.
Radim, druzim se i posmatram izbjeglice godinama.

Djeca rodjena u inostranstvu sa vremenom pocinju prezirati svoje porijeklo, zanemarivati kulturni identitet i namjerno ili nenamjerno zaboravljati jezik roditelja stranca cak i u brakovima iz kojih su oba roditelja iz iste zemlje i govore sa djetetom u kuci cijelo vrijeme na istom jeziku, a kamoli kada je jedan roditelj iz zeml;je u kojoj je dijete rodjeno i zivi, a jedan stranac.

Sa mnom radi momak koji je porijeklom Pakistanac, zna se kako su oni striktni u ocuvanju nacionalnog identiteta, a on ne zna rijec Urdu-a progovoriti.

Ove se jedino donekle jedino moze prevazici kroz dobru organizaciju dijaspore, dobru organizaciju skola na bosanskom jeziku i mukotrpan rad sa djetetom za koji se cesto nema vremena.

Premda npr. BH Fanaticosi su odradili vise na ocuvanju bosanskog identiteta nego sve vladine i nevladine domace i strane organizacije zajedno.

U Valensiji na ulici prije utakmice pridjem momku u nasem dresu, upitam ga nesto i on sa velikom poteskocom odgovara.

Rodjen je u Svici, odrastao je tamo, govori tecno njemacki i francuski, ali se bori podobro sa nasim jezikom.

Ali on je presao kilometre da se druzi sa nasom rajom i navija za nasu reprezentaciju :D

I takvih je bezbroj primjera medju njima.
Ma nemam se sta tjesiti. Kako sam vec naveo-mnogo mi je bitnije da stvorim razumno ljudsko bice, a zivo mi se yebe hoce li se osjecati vise ili manje Bosancem.
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#16

Post by Salko sto je u vodu skako »

EI Presidente wrote:
Edin H. wrote:Samo se vi tjesite.
Radim, druzim se i posmatram izbjeglice godinama.

Djeca rodjena u inostranstvu sa vremenom pocinju prezirati svoje porijeklo, zanemarivati kulturni identitet i namjerno ili nenamjerno zaboravljati jezik roditelja stranca cak i u brakovima iz kojih su oba roditelja iz iste zemlje i govore sa djetetom u kuci cijelo vrijeme na istom jeziku, a kamoli kada je jedan roditelj iz zeml;je u kojoj je dijete rodjeno i zivi, a jedan stranac.

Sa mnom radi momak koji je porijeklom Pakistanac, zna se kako su oni striktni u ocuvanju nacionalnog identiteta, a on ne zna rijec Urdu-a progovoriti.

Ove se jedino donekle jedino moze prevazici kroz dobru organizaciju dijaspore, dobru organizaciju skola na bosanskom jeziku i mukotrpan rad sa djetetom za koji se cesto nema vremena.

Premda npr. BH Fanaticosi su odradili vise na ocuvanju bosanskog identiteta nego sve vladine i nevladine domace i strane organizacije zajedno.

U Valensiji na ulici prije utakmice pridjem momku u nasem dresu, upitam ga nesto i on sa velikom poteskocom odgovara.

Rodjen je u Svici, odrastao je tamo, govori tecno njemacki i francuski, ali se bori podobro sa nasim jezikom.

Ali on je presao kilometre da se druzi sa nasom rajom i navija za nasu reprezentaciju :D

I takvih je bezbroj primjera medju njima.
Ma nemam se sta tjesiti. Kako sam vec naveo-mnogo mi je bitnije da stvorim razumno ljudsko bice, a zivo mi se yebe hoce li se osjecati vise ili manje Bosancem.
potpuno se slazem sa tobom...
bitno je stvoriti mentalno jako bice koje ce priznavati prije svega 8-) individualnu kulturu covjeka...
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#17

Post by Svemirski_Jebach »

bice kako bude... :D
User avatar
KAMI666
Posts: 1141
Joined: 02/07/2006 01:45
Location: Aljaska

#18

Post by KAMI666 »

Ja svog jos nisam "sklepo" :D ali kada dodje vrijeme za to, ima da od njega napravim lopova takvog, da svim tim vasim, sa vishe jezika i vishe mentalnog sklopa, "malim intelektualcima" otima pare i posao... :D :D
Ja sam shvatio kljucni odgoj djeteta, vi vidim jos niste. :lol: 8-)
User avatar
Suicidal Siberian
Posts: 1107
Joined: 30/11/2006 14:07

#19

Post by Suicidal Siberian »

Ja kad bih govorio iskreno, volio bih da mogu u buducnosti odgajati svoju djecu u Sarajevu, jer nigdje na ovom dunjaluku ne mogu osjetiti ulicu kao u Sarajevu, da osjete sta smrdi a sta mirise...ja naprimjer sam zavrsio fakultet, sad sam na magisteriju, ganjam obrazovanje, ali sam ipak mahalsko dijete.....vani sam svasta radio da prezivim, dilao drogu, prodavao sharnutu robu, ama sve...i shvatio sam da me to spasilo u zivotu kad mi je trebalo, za razliku od toga da sam ganjao visoko obrazovanje....i gledam svoje vrsnjake koji nisu osjetili rat ili bar ulicu u pravom smislu rijeci, svi su kao hrchci :D ....

A sto se tice jezika....govorit ce naravno "taternji" :D ...pa tek onda sve ostale....dovoljno je da sam morao napustiti Sarajevo....ne dam jezika i obicaja pa makar me ubili...
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#20

Post by Svemirski_Jebach »

e vidis mene bi bavljenje takvim aktivnostima dovelo samo do prvog zatvora.

Takva logika je direktna posljedica rasta i razvoja u Sarajevu i u Bosni. Daleko od toga da sam pobjegao od toga, al sam na trenutak potisnu takvu logiku. Mozda vam zvuci cudno al u nekim sredinama postenje i obrazovanje se ustvari cijene, a lopovluk se ne cijeni.

Nego, jedno je odgajati djecu da budu sposobni i prodorni, al uciti ih da se bave svime...to nije sto ja hocu. Ne dam obraza makar ne imo sta jest.
User avatar
Suicidal Siberian
Posts: 1107
Joined: 30/11/2006 14:07

#21

Post by Suicidal Siberian »

Svemirski_Jebach wrote:e vidis mene bi bavljenje takvim aktivnostima dovelo samo do prvog zatvora.

Takva logika je direktna posljedica rasta i razvoja u Sarajevu i u Bosni. Daleko od toga da sam pobjegao od toga, al sam na trenutak potisnu takvu logiku. Mozda vam zvuci cudno al u nekim sredinama postenje i obrazovanje se ustvari cijene, a lopovluk se ne cijeni.

Nego, jedno je odgajati djecu da budu sposobni i prodorni, al uciti ih da se bave svime...to nije sto ja hocu. Ne dam obraza makar ne imo sta jest.
pa trebalo je paziti da se ne dodje do zatvora, moras biti spretan....ako mi je to omogucilo da nastavim skolovanje, sto ne? ako nemas druge alternative....

a sto se tice sposobnosti i prodornosti, malo ti to vrijedi ako su ti djeca kukavice, ako se uplase kad nalete na prvi jachi otpor u nechemu ili negdje....ulica je jedna druga vrsta obrazovanja, jer uci ono sto te nijedna skola ne moze...a po mom dosadasnjem iskustvu to "skolovanje" je bilo presudno u nekim mojim sadasnjim poslovnim uspjesima (nisam nikog prevario ili opljackao :P ).....
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#22 Re: za dijasporce samo!

Post by pirmin »

Vozdra_123 wrote:pitanje ide za raju u inostranstvu koja se ozenila/udala za stranca

kako planirate vaspitati dijecu sto se tice vaseg bosanskog porijekla?
znaci jezika, kulture, vjere, itd....

fala :-D
Jezici-Sta god joj/mu pase.Psovat cu joj/mu svakako na nasem :D -hardcore bosnian free style 8-)
Kultura mu/joj nece trebati.Ja sam je imao i viska te dobro najebao dok je se nisam rijesio. :D
Vjere-ima da na babu :D bude agnostik do 16te a onda neka se odlucuje u kojem pravcu zabluda da krene. :D
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#23

Post by anais_nin »

Suicidal Siberian wrote:vani sam svasta radio da prezivim, dilao drogu, prodavao sharnutu robu, ama sve...i shvatio sam da me to spasilo u zivotu kad mi je trebalo, za razliku od toga da sam ganjao visoko obrazovanje.....
gore podebljanom skoro uvijek postoji alternativa :oops: ima uvijek WC cistiti pa makar za nikakve pare, nego prodavati drogu ili tijelo :oops: kad vec covjek ima mogucnost izbora :oops:
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#24

Post by anais_nin »

Edin H. wrote: Djeca rodjena u inostranstvu sa vremenom pocinju prezirati svoje porijeklo, zanemarivati kulturni identitet i namjerno ili nenamjerno zaboravljati jezik roditelja stranca cak i u brakovima iz kojih su oba roditelja iz iste zemlje i govore sa djetetom u kuci cijelo vrijeme na istom jeziku, a kamoli kada je jedan roditelj iz zeml;je u kojoj je dijete rodjeno i zivi, a jedan stranac.

Sa mnom radi momak koji je porijeklom Pakistanac, zna se kako su oni striktni u ocuvanju nacionalnog identiteta, a on ne zna rijec Urdu-a progovoriti.

Ove se jedino donekle jedino moze prevazici kroz dobru organizaciju dijaspore, dobru organizaciju skola na bosanskom jeziku i mukotrpan rad sa djetetom za koji se cesto nema vremena.

Premda npr. BH Fanaticosi su odradili vise na ocuvanju bosanskog identiteta nego sve vladine i nevladine domace i strane organizacije zajedno.

U Valensiji na ulici prije utakmice pridjem momku u nasem dresu, upitam ga nesto i on sa velikom poteskocom odgovara.

Rodjen je u Svici, odrastao je tamo, govori tecno njemacki i francuski, ali se bori podobro sa nasim jezikom.

Ali on je presao kilometre da se druzi sa nasom rajom i navija za nasu reprezentaciju :D

I takvih je bezbroj primjera medju njima.
ovo su ti malo prevelike generalizacije :oops: svaka porodica bira za sebe, sto je i sasvim normalno....nekome je izuzetno bitno to da dijete nauci njegov maternji jezik, nekima nije, nekoj djeci to samo od sebe postane bitno pa traze kasnije....da, ima slucajeva gdje djeca u djaspori bjeze od svojih korijena i svoje kulture, ali po slucajevima koje sam ja oko sebe vidjela, to je najcesce onda kad im se ta kultura namece i kad ih se na to TJERA, i kad se njihove zelje, interesi i potrebe zanemaruju....

ko god je zivio u drugoj zemlji osim one u kojoj se rodio i odrastao, svjestan je da je tu ukljucen proces adaptacije, prilagodjavanja, koji naravno ne podrazumijeva da trebas da zatres svoje korijene i slijepo se prepustis svemu onakvom kakvo je u toj drugoj zemlji :oops: ali i slijepo i tvrdoglavo drzanje za proslost i samo svoju kulturu, gradeci zidove prema okolini u kojoj zivis, i iskljucujuci ljude koji nisu istog porijekla je jednako destruktivno.....jer cinjenica je da covjeku lakse kad osjeca da je nasao "svoje mjesto", da se "uklopio".....

a apropos ovog gore podebljanog, iz vlastite porodice imam N primjera gdje djeca nisu "ucena" nekim stvarima tako da taj "mukotrpan" rad ne igra toliku ulogu...moja tetka je udata za francuza....stariji rodjak govori nas, ne bas savrseno, ali govori, jer je kao mali provodio ljeta kod nas....rodica zna par recenica i to je to....tetka nije potencirala...s druge strane obozavaju nasu hranu, nasu muziku, i ta ista rodica koja se udala za francuza je dala dijetetu NASHE ime :oops: jednostavno ima veze sa prihvatanjem samog sebe i svog porijekla....isto tako tatina mama je bila strankinja, ali ga nije nikad naucila svoj jezik, osim nekih osnovnih fraza...igrom slucaja danas buraz i ja vise govorimo taj jezik nego stari...jer nas je interesovalo, to je moje porijeklo 1/4 i mada nemam neko pretjerano opterecenje "identitetom" eto interesovalo me da naucim makar nesto :D
Oceania
Posts: 309
Joined: 20/10/2006 16:08

#25

Post by Oceania »

Suicidal Siberian wrote:Ja kad bih govorio iskreno, volio bih da mogu u buducnosti odgajati svoju djecu u Sarajevu, jer nigdje na ovom dunjaluku ne mogu osjetiti ulicu kao u Sarajevu, da osjete sta smrdi a sta mirise...ja naprimjer sam zavrsio fakultet, sad sam na magisteriju, ganjam obrazovanje, ali sam ipak mahalsko dijete.....vani sam svasta radio da prezivim, dilao drogu, prodavao sharnutu robu, ama sve...i shvatio sam da me to spasilo u zivotu kad mi je trebalo, za razliku od toga da sam ganjao visoko obrazovanje....i gledam svoje vrsnjake koji nisu osjetili rat ili bar ulicu u pravom smislu rijeci, svi su kao hrchci :D ....

A sto se tice jezika....govorit ce naravno "taternji" :D ...pa tek onda sve ostale....dovoljno je da sam morao napustiti Sarajevo....ne dam jezika i obicaja pa makar me ubili...
Diler droge " ganja " obrazovanje i magesterij :? :? :? :roll: :roll: :roll: :shock: :shock: :shock: :? :? :? :? :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x dabogda ti dijete na herionu doktorat ganjalo :P :P :P :P :-x :-x :-x
Post Reply