za Bosance 49% besplatne vize

Post Reply
signature
Posts: 623
Joined: 31/08/2007 16:43

#1 za Bosance 49% besplatne vize

Post by signature »

Dulić: Uskoro besplatne vize za građane Srbije
BEOGRAD, 5. maja 2008. (Beta) - Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić izjavio je u ponedeljak da je inicijativu da vize za građane Srbije budu besplatne pokrenula Francuska, uz podršku Nemačke, a očekuje se da će i druge države EU podržati taj predlog.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by Truba »

što reći

prizivam godzilu
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#3 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by Klodovik »

Lako je za vize. Problem je nedostatak vremena za putovanja.
Risto Kuglarić
Posts: 886
Joined: 15/02/2008 09:30

#4 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by Risto Kuglarić »

Klodovik wrote:Lako je za vize. Problem je nedostatak vremena za putovanja.
lako je u q.... :x de, da ne lajem džaba
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#5 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by Klodovik »

Risto Kuglarić wrote:
Klodovik wrote:Lako je za vize. Problem je nedostatak vremena za putovanja.
lako je u q.... :x de, da ne lajem džaba
Laji, ko ti brani :) Evo, da ti ne treba viza, gdje i kada bi prvo putovao?
User avatar
hik--meta
Posts: 349
Joined: 19/02/2008 16:29

#6 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by hik--meta »

ne kontam naslov...otkud toj populaciji u rs-u srbijanska drzavljanstva da bi mogli imati njihove pasose?
dajem glavu da ih nema ni 2% od totalne populacije rs-a. niti imaju pravo na njihova drzavljanstva. vidjelo se na izborima koliko ih ima pravo glasa koje se stice drzavljanstvom jer u srbiji nemaju zakon o domovnicama kao sto ga ima hrvatska.
friman
Posts: 74
Joined: 31/03/2008 23:27

#7 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by friman »

hik--meta wrote:ne kontam naslov...otkud toj populaciji u rs-u srbijanska drzavljanstva da bi mogli imati njihove pasose?
dajem glavu da ih nema ni 2% od totalne populacije rs-a. niti imaju pravo na njihova drzavljanstva. vidjelo se na izborima koliko ih ima pravo glasa koje se stice drzavljanstvom jer u srbiji nemaju zakon o domovnicama kao sto ga ima hrvatska.
Ta populacija u RS-u moze imati srbijanska drzavljanstva pa tako i njihov pasos.
Kao prvo Srbija daje mogucnost svim Srbima van Srbije da dobiju njihovo drzavljanstvo, ovaj zakon je tek nedavno donesen, nema ni pola godine.
Slican ima i Hrvatska.
Pri tom se sto se tice Srbije ne moraju odricati drzavljanstva koje vec imaju.

Jedino sto neke druge drzave zabranjuju dvojna drzavljanstva, kao sto je to nedavno zabranila Crna Gora, ali takvih i nema puno.
Srbija je na ovo odgovorila tako sto ne daje institucijama drugih drzava uvid u svoje knjige drzavljana.
Tako da Srbin koji zivi u Crnoj Gori i ima drzavljanstvo iste moze dobiti drzavljanstvo i Srbije i da ima oba iako to Crna Gora po zakonu ne dozvoljava, jer Crna Gora nema mogucnosti da provjeri da li neka osoba ima i drzavljanstvo Srbije.

Sto se tice BIH ovdje postoji zakon po kojem se ne mogu imati dvojna drzavljanstva osim ako ne postoji bilateralni ugovor sa drzavom o tom.
A sa Srbijom vec postoji takav ugovor koji to dozvoljava.
Tako da Srbi iz BIH mogu otici u ambasadu Srbije u Sarajevu ili u njihov konzulat u Banjaluci, podnijeti zahtjev za drzavljansto i dobiti pasos u roku od 15-ak dana.

Koliki broj Srba vec ima drzavljanstvo sa Srbijom, ne znam tacno.
To za sad nije velik broj jer se dobijanje do sad puno placalo, oko 1000 KM, a nije imalo prakticne svrhe jer i Srbija ima bezvizni rezim.
Jedino je imalo emotivnu funkciju.
I oni sto imaju vecina oupste ne glasa.
Ipak sad je cijena pala na oko 200 KM za osobu, a postoji i opcija ako cijela porodica uzima drzavljanstvo sve dodje 250 KM + 30 KM po clanu.
Druga stvar sad imaju besplatne vize a uskoro ce vjerovatno dobiti i bezvizni rezim pa ce tad mnogi izvaditi ako BIH jos bude imala vizni.

Ja sam ga nedavno izvadio kad je pala cijena u ocekivanju da ce uskoro dobiti bezvizni rezim.
signature
Posts: 623
Joined: 31/08/2007 16:43

#8 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by signature »

friman wrote:
hik--meta wrote:ne kontam naslov...otkud toj populaciji u rs-u srbijanska drzavljanstva da bi mogli imati njihove pasose?
dajem glavu da ih nema ni 2% od totalne populacije rs-a. niti imaju pravo na njihova drzavljanstva. vidjelo se na izborima koliko ih ima pravo glasa koje se stice drzavljanstvom jer u srbiji nemaju zakon o domovnicama kao sto ga ima hrvatska.
Ta populacija u RS-u moze imati srbijanska drzavljanstva pa tako i njihov pasos.
Kao prvo Srbija daje mogucnost svim Srbima van Srbije da dobiju njihovo drzavljanstvo, ovaj zakon je tek nedavno donesen, nema ni pola godine.
Slican ima i Hrvatska.
Pri tom se sto se tice Srbije ne moraju odricati drzavljanstva koje vec imaju.

Jedino sto neke druge drzave zabranjuju dvojna drzavljanstva, kao sto je to nedavno zabranila Crna Gora, ali takvih i nema puno.
Srbija je na ovo odgovorila tako sto ne daje institucijama drugih drzava uvid u svoje knjige drzavljana.
Tako da Srbin koji zivi u Crnoj Gori i ima drzavljanstvo iste moze dobiti drzavljanstvo i Srbije i da ima oba iako to Crna Gora po zakonu ne dozvoljava, jer Crna Gora nema mogucnosti da provjeri da li neka osoba ima i drzavljanstvo Srbije.

Sto se tice BIH ovdje postoji zakon po kojem se ne mogu imati dvojna drzavljanstva osim ako ne postoji bilateralni ugovor sa drzavom o tom.
A sa Srbijom vec postoji takav ugovor koji to dozvoljava.
Tako da Srbi iz BIH mogu otici u ambasadu Srbije u Sarajevu ili u njihov konzulat u Banjaluci, podnijeti zahtjev za drzavljansto i dobiti pasos u roku od 15-ak dana.

Koliki broj Srba vec ima drzavljanstvo sa Srbijom, ne znam tacno.
To za sad nije velik broj jer se dobijanje do sad puno placalo, oko 1000 KM, a nije imalo prakticne svrhe jer i Srbija ima bezvizni rezim.
Jedino je imalo emotivnu funkciju.
I oni sto imaju vecina oupste ne glasa.
Ipak sad je cijena pala na oko 200 KM za osobu, a postoji i opcija ako cijela porodica uzima drzavljanstvo sve dodje 250 KM + 30 KM po clanu.
Druga stvar sad imaju besplatne vize a uskoro ce vjerovatno dobiti i bezvizni rezim pa ce tad mnogi izvaditi ako BIH jos bude imala vizni.

Ja sam ga nedavno izvadio kad je pala cijena u ocekivanju da ce uskoro dobiti bezvizni rezim.
ti si sad onaj 49%-postotni bosanac koji je uzeo srpsko drzavljanstvo,jel'tako ako sam ispravno razumiJo.
Risto Kuglarić
Posts: 886
Joined: 15/02/2008 09:30

#9 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by Risto Kuglarić »

signature wrote: ti si sad onaj 49%-postotni bosanac koji je uzeo srpsko drzavljanstvo,jel'tako ako sam ispravno razumiJo.
oj evo ga! krenulo je prebrojavanje opet. Ovaj put 51% bosanci vs. 49% bosanaca :roll:
Klodovik wrote: Laji, ko ti brani :) Evo, da ti ne treba viza, gdje i kada bi prvo putovao?
De, ne prisijedaj na muku, živ bio.
friman
Posts: 74
Joined: 31/03/2008 23:27

#10 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by friman »

signature wrote: ti si sad onaj 49%-postotni bosanac koji je uzeo srpsko drzavljanstvo,jel'tako ako sam ispravno razumiJo.
Ne ja sam ti 100%-postotni bosanski Srbin.

Tj 100%-postotni Srbin (nacionalno).
Zivim u BL pa sam 100%-postotni drzavljanin BIH i takodje sam 100%-postotni Bosanac(geografski).

A usput sad imam i pasos Srbije, sto vise to bolje.
drug_clan77
Posts: 167
Joined: 13/04/2007 08:22

#11 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by drug_clan77 »

Gospodo, ne da mi se traziti, ali pasos Srbije moze dobiti ko god hoce a da je porijeklom sa podrucja ex-YU. Ne broje se krvna zrnca.
signature
Posts: 623
Joined: 31/08/2007 16:43

#12 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by signature »

friman wrote:
signature wrote: ti si sad onaj 49%-postotni bosanac koji je uzeo srpsko drzavljanstvo,jel'tako ako sam ispravno razumiJo.
Ne ja sam ti 100%-postotni bosanski Srbin.

Tj 100%-postotni Srbin (nacionalno).
Zivim u BL pa sam 100%-postotni drzavljanin BIH i takodje sam 100%-postotni Bosanac(geografski).

A usput sad imam i pasos Srbije, sto vise to bolje.
a ne zboris tako tamo na onom forumu.

a za ov ''geografski'' sad ce da te isprave moji Bosanci pa ces ti vidjeti svoga Boga.
signature
Posts: 623
Joined: 31/08/2007 16:43

#13 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by signature »

drug_clan77 wrote:Gospodo, ne da mi se traziti, ali pasos Srbije moze dobiti ko god hoce a da je porijeklom sa podrucja ex-YU. Ne broje se krvna zrnca.
ja sam porijeklom iz Bosne jos od drugog stoljeca Nove ere.tu negdje prvo/drugo stoljece.
friman
Posts: 74
Joined: 31/03/2008 23:27

#14 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by friman »

signature wrote: a ne zboris tako tamo na onom forumu.

a za ov ''geografski'' sad ce da te isprave moji Bosanci pa ces ti vidjeti svoga Boga.
A kom to tamo forumu?

Sta ima ko da me ispravlja.
Ja sebe tako smatram a drugi nisu bitni.
Ne moze meni neko drugi govoriti ko sam ja i kako.
signature
Posts: 623
Joined: 31/08/2007 16:43

#15 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by signature »

friman wrote:
signature wrote: a ne zboris tako tamo na onom forumu.

a za ov ''geografski'' sad ce da te isprave moji Bosanci pa ces ti vidjeti svoga Boga.
A kom to tamo forumu?

Sta ima ko da me ispravlja.
Ja sebe tako smatram a drugi nisu bitni.
Ne moze meni neko drugi govoriti ko sam ja i kako.
jbga,kako su nama skoro trista godina govorili ko smo i sta smopa cak i danas nastavljaju da nam kazu ko smo i sta smo.

znas ti bolan na kojem forumu,ne pravise tu da ne znas.ima tamo jedan friman koji divani bolje od Seselja.
drug_clan77
Posts: 167
Joined: 13/04/2007 08:22

#16 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by drug_clan77 »

signature wrote:
drug_clan77 wrote:Gospodo, ne da mi se traziti, ali pasos Srbije moze dobiti ko god hoce a da je porijeklom sa podrucja ex-YU. Ne broje se krvna zrnca.
ja sam porijeklom iz Bosne jos od drugog stoljeca Nove ere.tu negdje prvo/drugo stoljece.
Kao sto rekoh, koga briga? Odnosno, koga boli k...
friman
Posts: 74
Joined: 31/03/2008 23:27

#17 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by friman »

signature wrote:
friman wrote:
signature wrote: a ne zboris tako tamo na onom forumu.

a za ov ''geografski'' sad ce da te isprave moji Bosanci pa ces ti vidjeti svoga Boga.
A kom to tamo forumu?

Sta ima ko da me ispravlja.
Ja sebe tako smatram a drugi nisu bitni.
Ne moze meni neko drugi govoriti ko sam ja i kako.
jbga,kako su nama skoro trista godina govorili ko smo i sta smopa cak i danas nastavljaju da nam kazu ko smo i sta smo.

znas ti bolan na kojem forumu,ne pravise tu da ne znas.ima tamo jedan friman koji divani bolje od Seselja.
A sta ja mogu sto je tebi, vama, koji god da ste, neko govorio 300 godina sta ste.
Ko te je tjerao da ga slusas, a ako ti ne znas ko si onda je to tvoj problem.

Ne znam stvarno na kojem, pretpostavljam da mislis na neki beogradski ili banjalucki???
Budem ja na jos kojem forumu al sam samo na ovom friman.
A ti mi ne moras vjerovati.
Risto Kuglarić
Posts: 886
Joined: 15/02/2008 09:30

#18 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by Risto Kuglarić »

Ova rasprava je tolko besmislena da ni kvalitetnu svađu ne može da izazove.
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#19 Re: za Bosance 49% besplatne vize

Post by Topla voda »

Risto Kuglarić wrote:Ova rasprava je tolko besmislena da ni kvalitetnu svađu ne može da izazove.
:lol: :D
Post Reply