YuMex muzicki pravac

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8295
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 YuMex muzicki pravac

Post by apsidejzi »

Imam jednog kolegu na poslu, meksikanca. On voli da gleda staru filmsku produkciju. Strasan zaljubljenik starih filmova iz 50tih i 60tih. I tako mi danas prica da je otkrio nesto sto se naziva YuMex i onda mi objasni sta je to. Ja sam ostao fasciniran da je tako nesto uopste postojalo. Jedan nas jugoslovenski dragulj koji se izgubio u vremenu.

YuMex je umjetnicki pravac iz Jugoslavije nastao 50tih i bio popularan 60tih koji je objedinio Jugoslovensku i Meksicku umjetnost. Nakon sto je Jugoslavija rekla NE SSSR-u i Staljinu, odlucili su umanjiti utjecaj sovjetske umjetnosti na nasem podrucju. No Tito i partija nisu htjeli preuzeti zapadne vrijednosti i poceti uvoziti americku kulturu. Odlucili su se zbliziti sa meksickom kulturom jer je Meksiko prosao istu revolucionarnu stazu kao i Jugoslavija u Drugom svjetskom ratu. Tito je imao viziju da ono sto je Jugoslavija u Evropi, to je Meksiko u Americi. Odatle je dosao pravac YuMex sa muzikom koja je izrazito meksicki orjentisana ali na nasem jeziku. Kao da slusas marijace koji pjevaju na jugoslovenskom. Postoje i filmovi iz tog pravca, ali ja cu staviti par muzickih numera:

User avatar
apsidejzi
Posts: 8295
Joined: 25/05/2013 23:49

#2 Re: YuMex muzicki pravac

Post by apsidejzi »

User avatar
apsidejzi
Posts: 8295
Joined: 25/05/2013 23:49

#3 Re: YuMex muzicki pravac

Post by apsidejzi »

User avatar
tovarish
Posts: 3512
Joined: 26/05/2008 23:57

#4 Re: YuMex muzicki pravac

Post by tovarish »

Post Reply