YU Rock Misija-Za milion godina

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#1 YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »



YU rok misija bio je sastav od izvođača nekadašnje SFRJ, koji su, snimivši pesmu „Za milion godina“, uputili podršku Bobu Geldofu, koji se borio za ljudska prava u Africi, a čija je akcija kulminirala koncertom „Live Aid“ 13. jula 1985.

Pored pesme „Do They Know It's Christmas?“, koju su snimili izvođači iz Velike Britanije, i mnogih projekata izvođača iz SAD, mnoge države su se takođe pridružile Geldofovoj kampanji, uključujući Kanadu, Nemačku, Austriju, Norvešku i mnoge druge.

SFR Jugoslavija nije bila izuzetak. Elita jugoslovenske rok i pop muzičke scene zajedno je formirala jugoslovenski "Aid" bend, nazvan YU Rock Misija. Grupa je snimila pesmu i odgovarajući spot. Grupa je uključivala izvođače kao što su Oliver Mandić; Željko Bebek, bivši pevač rok grupe Bijelo Dugme; Marina Perazić, iz dua grupe Denis i Denis; Momčilo Bajagić-Bajaga, frontmena benda Bajaga i Instruktori; Aki Rahimovski, frontmena benda Parni Valjak; Slađana Milošević; Dado Topić; Masimo Savić; Zdravko Čolić; Jura Stublić; Peđa D' Boy i mnogi drugi poznati muzičari. Snimili su singl "Za milion godina", koja je i dalje jedan od evergrin hitova na prostorima bivše Jugoslavije. U ovoj pesmi, gitaru je solo svirao Vlatko Stefanovski iz benda Leb i sol. Bora Đorđević, vođa sastava Riblja čorba i Goran Bregović iz Bijelog dugmeta nisu navedeni na zadnjem omotu ploče, ali su učestvovali u televizijskom izvođenju pjesme (vidi: 03:20).

Za kraj kampanje, jugoslovenski muzičari su izveli ovu numeru na osmočasovnom koncertu 15. juna 1985. u Beogradu. Spot za ovu pesmu prikazan je na mnogim televizijskim stanicama širom sveta, a 13. jula 1985. je prikazan u okviru „Live Aid“ koncerta u Londonu, na velikom video-screenu. Ovaj spot je takođe uključen u „Live Aid DVD“ izdanje, koje je izdato 2004. godine.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#2 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

odavno hoću da vas uvedem u diskusiju...na snimku je masa likova sa tadašnje rok i pop scene.
neki i dalje brode, neki su preminuli, aneke je (profesionalno) prekrio ruzmarin, snjegovi i šaš.
da li ih se sjećate? serđo, aske, pjevačica iz xenie,bebek svježe otpušten iz dugmeta, itd...
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#3 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

tek sad sam skontao da su na snimku i brega, anja rupel, zoran predin...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by ExNihilo »

Oni pojma...nemaju da je bajram. :D
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#5 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

da počnemo sa lijeva na desno...

gitarista - dragan jovanović krle, generacija 5. volio sam ovu grupu...tad sam bio klinac, pa me tekstovi nešto puno nisu ni zanimali.
sjećam se depresije u koju sam upadao kad na ona dva pograma što ih je bilo tada, u najavljenom muzičkom programu, mjesto čupavaca i mlatiglava uvale lea martina i pokojnog pimpeka, sa onim naočarima...šta je dijete znalo šta je muzika, melodija, poruka, to sam tek naknadno otkrio...

Image

elem, album -Dubler-, osamdesetprva, druga...odsvirali su ga baš dobro. to im je bio drugi po redu ako se dobro sjećam, prvi je bio blaži - Dolazim za 5 minuta- tako nekako, na kom se izdvojila balada - Ti samo budi dovoljno daleko-, mada je meni lično najljepša pjesma na tom prvom albumu bila -Pseto-.
Drugi, pomenuti album _Dubler- je bio mnogo brži i čvršči, i tad su -memorisani- sa moje strane...povratnički albumi i koncerti me nisu nešto posebno interesovali...ne kažem da su bili loši, nego već sam izgradio neku tvrđavicu od zvukova, tonova, nota, stihova, boja, ukusa...moglo se slušati, ali njihova cigla nije mogla u taj zid.

uglavnom, čini mi se da fino stari...nije se pretjerano istrošio. vidi se da vodi računa o sebi.
Last edited by radostan dan on 19/03/2018 09:44, edited 2 times in total.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#6 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

ExNihilo wrote:Oni pojma...nemaju da je bajram. :D
to je bješe sa koncerta, jel tako?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#7 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by ExNihilo »

radostan dan wrote:
ExNihilo wrote:Oni pojma...nemaju da je bajram. :D
to je bješe sa koncerta, jel tako?
Da, Zabranjeno pušenje. Ima snimak na YT. Postavim kasnije.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#8 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

kiša bješe, on u željinom dresu..ako nisam šta permutovao.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#9 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by stakasa »

radostan dan wrote:tek sad sam skontao da su na snimku i brega, anja rupel, zoran predin...
Tu je bilo sve sto je vrijedilo, bilo pitanje prestiza. Ako se dobro sjecam koncert je manje vise bio flop, kisa pala, tanka posjeta... Ali smo bilo ponosni, dio svijeta, spomenuli nas na Vemliju :D
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#10 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

sledeći, oliver mandić...ekstra talentovani muzičar. izazvao revoluciju muzičkom emisijom - Beograd noću -. da ne filozofiram i da se okoristim guglom -
Kada se januara 1981. godine u šou-programu “Beograd noću” pojavio Oliver Mandić u miniću, sa mrežastim čarapama, na štiklama od dvanaest centimetara, zalizan i našminkan kao kol-gerla, televiziji je pisalo hiljade i hiljade gledalaca, svi u znak protesta i u nameri da otkažu tv-pretplatu. “To je bila atomska bomba”, kaže Kosta Bunuševac, tvorac kompletnog imidža, Oliverovog i emisije. “Scenografiju i kostimografiju za taj šou, koji je režirao Stanko Crnobrnja, preneo sam sa svojih slika. To je bio čisti art, ali su reakcije bile prava katastrofa. Nije to moglo onda biti shvaćeno, jer je travestija na televiziji bila revolucionarna i za svetske okvire. Oliver, kako je izgledao u emisiji, bio je preteča Bouvija, Boj Džordža… Bili smo prethodnici mnogih neverovatnih događanja u Evropi.”

Image

Image je u njega bio toliko prisutan i jak element da je gotovo pojeo najvažnije: Oliver Mandić svojim je senzualnim, neopisivo elegantnim, vrhunski odsviranim soul-funkom, kroz prva dva albuma (“Probaj me” i “Zbog tebe bih tucao kamen”) revolucionirao domaći pop i postavio (pre)visoke, dosad nesrušene, standarde kvalitete pisanja, izvedbe, modernosti, ali i “pakiranja” pjesama. Tko god, sve dokle nas bude, bude svirao ili pokušavao svirati našu varijantu soula, mora znati da, svjesno ili nesvjesno, “stoji na ramenima gigan(a)ta”, da ide cestom koju je utabao Oliver Mandić.


kako je gore navedeno, zbog emisije su mnogi padali u nesvjest, cijepali partijske knjižice i pisali protestna pisma...vrlo smjelo od strane samog pjevača, režisera, kostimografa, ovoga, onoga, obzirom da je riječ o 1981.godini, i jednoj -uzornoj- socijalističkoj državi. a netom po preminuću njenog najvećeg i najvoljenijeg sina (nećemo o politici, stvar posmatram sa kulturološkog, sociološkog stanovišta.
nakon prvog albuma -Probaj me-, u produkcijsko-instrumentalno-muzičkom (kako god hoćete), snima (po meni) još jači album - Zbog tebe bih tucao kamen-. ostalo mi je u sjećanju da je to prva muzika i svirka koja me je natjerala da obratim pažnju na do tada zanemarenu sa moje strane jednu gitaru...bas gitaru.
pišem po sjećanju, tako da su greške moguće...bas gitaru je svirao lik pod nadimkom Japanac, a zvao se Nenad. prezime se jbg zagubilo negdje, što nije ni čudo obzirom šta sam sve preturio preko glave i u njoj takođe.

o karakteru, političkom angažovanju, ne bih...nek ostane strogo muzička tema. lični doživljaj olivera mandića muzičara - multitalentovani neradnik. sklon ekscesima i iznenadjenjima. bitna mu je i sadržina i forma....možda zbog toga nije više objavljivao pjesama, albuma.
sredinom osamdesetih ponovo djelimično šokira, šminkajući se, obuvajući japanke, motajući se u kimono, uz album - Dođe mi da vrisnem tvoje ime -...međutim, to je već deja vu, ali ipak ne nedostaje novosti u odnosu na ostale izvođače....mislim da je prvi donio lasere i laserske topove na binu.

kasnije, sve do danas, izbacuje povremeno kompilacije i singlove, jednom u 7-8 godina...ništa posebno. oženio se kasno, hercegovkom. a genski i jeste za nju, jer (opet, ako se ne varam) korijene vuče sa tare, zlatibora.

u najkraćem...
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#11 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

stakasa wrote:
radostan dan wrote:tek sad sam skontao da su na snimku i brega, anja rupel, zoran predin...
Tu je bilo sve sto je vrijedilo, bilo pitanje prestiza. Ako se dobro sjecam koncert je manje vise bio flop, kisa pala, tanka posjeta... Ali smo bilo ponosni, dio svijeta, spomenuli nas na Vemliju :D
i meni se čini da je koncert bio sjeb, zbog lošeg vremena, a na osnovu njega čini mi se da je bilo problema sa ozvučenjem. naravno, još jedna uzročno-posljedična veza je - loše vrijeme, slabija posjeta. ako se ne varam, pušenje je izašlo na binu, i nastupilo po sistemu - kad je sjeb nek je sjeb do kraja i mimo protokola i standarda istjeralo iz sebe što je imalo da istjera...neki miks muziciranja i pozorišne predstave, komunikacije sa publikom, itd. u svakom slučaju, bez obzira na kvalitet svirke, razbilo je to sivilo...bar je meni u glavi tako ostalo.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#12 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

zaboravio sam usput da komentarišem tadašnji izgled aktera...

dakle, na prvu:
oliver mandić, kao peder na silu...
aki rahimovski, ko da su ga pokupili sa željezničke u sarajevu...
bregović...nema pojma što je tu.
marina perazić...sam početak snimka - smjerno, empatično, bolno, sovjetski.
bebek...nadrkan, svježa noga iz dugmeta, a tu tifa.
tifa...isto retard u serđovom naručju, ko biva - sjo vidi đe sam...
Last edited by radostan dan on 23/04/2018 12:35, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#13 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by stakasa »

radostan dan wrote:zaboravio sam usput da komentarišem tadašnji izgled aktera...

dakle, na prvu:
oliver mandić, kao preder na silu...
aki rahimovski, koda su ga pokupili sa željezničke u sarajevu...
bregović...nema pojma što je tu.
marina perazić...sam početak snimaka, smjerno, empatično, bolno, sovjetski.
bebek...nadrkan, svježa noga iz dugmeta, a tu tifa.
tifa...isto retard u serđovom naručju, ko biva - sjo vidi đe sam...
Stvarno kruh sa sedam kora. Nabrojanima je ovo bio vrhunac karijere ili tu negdje, dodirnuli vrh i kola krenula niza stranu. A ni dan danas nisu u situaciji da se povuku, tezgare, grebu se, primorani da njeguju imidz rock zvijezda a secer i masnoce astronomske
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by insomnia78 »

Više četalja no na Gazimestanu
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#15 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

stakasa wrote:
radostan dan wrote:zaboravio sam usput da komentarišem tadašnji izgled aktera...

dakle, na prvu:
oliver mandić, kao preder na silu...
aki rahimovski, koda su ga pokupili sa željezničke u sarajevu...
bregović...nema pojma što je tu.
marina perazić...sam početak snimaka, smjerno, empatično, bolno, sovjetski.
bebek...nadrkan, svježa noga iz dugmeta, a tu tifa.
tifa...isto retard u serđovom naručju, ko biva - sjo vidi đe sam...
Stvarno kruh sa sedam kora. Nabrojanima je ovo bio vrhunac karijere ili tu negdje, dodirnuli vrh i kola krenula niza stranu. A ni dan danas nisu u situaciji da se povuku, tezgare, grebu se, primorani da njeguju imidz rock zvijezda a secer i masnoce astronomske
često pričam sa djetetom na tu temu...ne samo o pjevačima, već i glumcima, slikarima, uopšte - umjetnicima. uvjek me fascinira njegovo iznenadjenje po spoznaji da neko ko se stalno vrti na tv-u i kroz štampu, najčešće ima žešće egzistencijalne probleme.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#16 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

insomnia78 wrote:Više četalja no na Gazimestanu
za nekog ko u kutiji mančmelou-a, od šest kolačića - u četri prepoznaje četnike, u potpunosti razumijem i podržavam tvoj stav. :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by insomnia78 »

Jah. Nekako mi tesko Boru i Olivera gledati ko mirotvorce.
#budimodobrekomšije
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#18 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

ja, i..?
nek je bebek mirotvorac, a u čavoglavama sa tompsonom u duetu...
nego, man se toga. ima više četnika u parizu nego na spotu, detektuj tamo, otvori temu i šibaj kako hoćeš.
reci koju na zadato, koliko si imao godina, jesi li pratio, ko ti je bio favorit, sjećaš li se koncerta?
kad se to opservira, onda će se praviti poređenja tipa nekad i sad - što umjetnička, fizička, psihička, umjetnički opus i slično....
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by insomnia78 »

Pa da. Čavoglave stara fašistička pjesma :lol:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#20 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

sledeći koji se pojavljuju na snimku (0.25) su - serđo iz atomskog, pored njega masimo savić i ispod njih tifa.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#21 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by insomnia78 »

I dje Bebek sa Thompsonom? Reci slobodno da je ucestvovao u BH patriotskim pa je za tebe isti ko i Corba
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#22 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by kakavdanakneiskustvu »

malo off topica,za massima,inace mog omiljenog pjevaca,je interesantno da se nije pojavio u spotu moja domovina,1991, cini mi se,a tu su bili svi tadasnji aktuelni muzicari iz hrvatske
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#23 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

insomnia78 wrote:Pa da. Čavoglave stara fašistička pjesma :lol:
ma ne, ZDS patriotska od još patriotskijeg ZDS pjevača. toliko..aj sad odjebi sa teme, živ bio, nešto mi se piše isključivo o njoj.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#24 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by radostan dan »

kakavdanakneiskustvu wrote:malo off topica,za massima,inace mog omiljenog pjevaca,je interesantno da se nije pojavio u spotu moja domovina,1991, cini mi se,a tu su bili svi tadasnji aktuelni muzicari iz hrvatske
ako se dobro sjećam, nije učestvovao...ispalio se dok ne prođe prvi talas demokracije. vratio se 1994.godine. da li sam u pravu za godinu povratka - ne znam bez da konsultujem google-ta.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58760
Joined: 03/08/2010 19:04

#25 Re: YU Rock Misija-Za milion godina

Post by kakavdanakneiskustvu »

radostan dan wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:malo off topica,za massima,inace mog omiljenog pjevaca,je interesantno da se nije pojavio u spotu moja domovina,1991, cini mi se,a tu su bili svi tadasnji aktuelni muzicari iz hrvatske
ako se dobro sjećam, nije učestvovao...ispalio se dok ne prođe prvi talas demokracije. vratio se 1994.godine. da li sam u pravu za godinu povratka - ne znam bez da konsultujem google-ta.
nije,znam da nije,bilo je negdje nekakvih tekstova o tome
Post Reply