Youtube monetizacija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#1 Youtube monetizacija

Post by epik »

Koliko puta odbija YouTube monetizaciju mog kanala, tacno kontam brdo love isplacuju svakom kome odobre... A jbt dva puta mjenjam sadrzaj tri puta me odbijaju 😂😂😂... Pa oni limiti koje su postavili su bezveze u odnosu na provjere kanala nakon apliciranja
User avatar
Javier Pena
Posts: 561
Joined: 09/11/2020 21:50

#2 Re: Youtube monetizacija

Post by Javier Pena »

Jel ti originalan sadržaj, imaš li 5000 subscribera i dovoljan broj watch hoursa?

Meni su odbili jer nije originalan sadržaj, kontao uzeti pare na drugima (ne sa YT, već nešto drugo), kad qrac ne može. :mrgreen:
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#3 Re: Youtube monetizacija

Post by epik »

Javier Pena wrote: 01/10/2022 00:15 Jel ti originalan sadržaj, imaš li 5000 subscribera i dovoljan broj watch hoursa?

Meni su odbili jer nije originalan sadržaj, kontao uzeti pare na drugima (ne sa YT, već nešto drugo), kad qrac ne može. :mrgreen:
1500 sub, 37000 sati... Filmovi i Coveri... Par filmova ima po jedan na youtube ostalo nema, cak sam nasao poslije neke filmove koji su od mene uradili reupload....
User avatar
Javier Pena
Posts: 561
Joined: 09/11/2020 21:50

#4 Re: Youtube monetizacija

Post by Javier Pena »

epik wrote: 01/10/2022 00:18
Javier Pena wrote: 01/10/2022 00:15 Jel ti originalan sadržaj, imaš li 5000 subscribera i dovoljan broj watch hoursa?

Meni su odbili jer nije originalan sadržaj, kontao uzeti pare na drugima (ne sa YT, već nešto drugo), kad qrac ne može. :mrgreen:
1500 sub, 37000 sati... Filmovi i Coveri... Par filmova ima po jedan na youtube ostalo nema, cak sam nasao poslije neke filmove koji su od mene uradili reupload....
Nećeš tako nikad dobiti. Mora biti tvoj vlastiti sadržaj, prepozna on jesi li ga ti kreirao ili si ga maznuo. Ja imam preko 11 miliona pregleda ukupno na kanalu, neću nikad dobiti monetizaciju jer nije moj sadržaj.

To je možda moglo prije ove ekspanzije.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#5 Re: Youtube monetizacija

Post by epik »

Javier Pena wrote: 01/10/2022 00:33
epik wrote: 01/10/2022 00:18

1500 sub, 37000 sati... Filmovi i Coveri... Par filmova ima po jedan na youtube ostalo nema, cak sam nasao poslije neke filmove koji su od mene uradili reupload....
Nećeš tako nikad dobiti. Mora biti tvoj vlastiti sadržaj, prepozna on jesi li ga ti kreirao ili si ga maznuo. Ja imam preko 11 miliona pregleda ukupno na kanalu, neću nikad dobiti monetizaciju jer nije moj sadržaj.

To je možda moglo prije ove ekspanzije.
Onda je to diskriminacija 😂😂😂 ... Ima i drugih koji koriste filmove i kanali su monetizovani... to bi trebalo da se odnosi na sadrzaj sa drugih kanala.
Svejedno ostavicu na kraju samo jedan film koji ima sam preko 4000 sati javnih pregleda... Ostalo je moje...
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#6 Re: Youtube monetizacija

Post by lethalthreat »

Kako ste došli do prvih 1000 subscribera? Nedavno sam otvorio svoj kanal, prije svega iz hobija i ljubavi prema snimanju, na kojem će biti isključivo vlastito kreirani sadržaj od prve do zadnje minute ali zbog nedostatka vremena nemam mogućnosti da se 100% unesem i posvetim. Osim standardnih metoda promoviranja preko Instagrama, Facebooka i sl, je li ima još koja caka kako najbrže doći do minimalnih kritetija za monetizaciju?
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#7 Re: Youtube monetizacija

Post by epik »

lethalthreat wrote: 01/10/2022 08:14 Kako ste došli do prvih 1000 subscribera? Nedavno sam otvorio svoj kanal, prije svega iz hobija i ljubavi prema snimanju, na kojem će biti isključivo vlastito kreirani sadržaj od prve do zadnje minute ali zbog nedostatka vremena nemam mogućnosti da se 100% unesem i posvetim. Osim standardnih metoda promoviranja preko Instagrama, Facebooka i sl, je li ima još koja caka kako najbrže doći do minimalnih kritetija za monetizaciju?
Mozda nije popularna tema koju obradjujes... Najcesce je to uzrok...Snimaj u visokoj rezoluciji.... Napravi fin uvodni video u kanal.... Sredi opis kanala... Thumbnail za videa obradjuj da su privlacna.... Muzicka podloga je bitna takodjer, s tim da pazis na copyright... Nemoj nikad spamati po tudjim kanalima, mozes naci slicne kanale prokomentarisati pozitivno na videa (cak i ako ti se ne svidja) i pozvati da pogledaju videa na tvom kanalu.... Trazi slicne kanale i ostavi komentar i sub...
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#8 Re: Youtube monetizacija

Post by epik »

Ja sam radio restream live kamera iz Ukraine za par dana sam vec imao oko 400 novih sub. Stim da mi je YT kanala relativno mlad, na starom sam dobio tri strike I jbg... Sad radim sa rijetkim filmovima ExYu kinematografije, nevjerovatno koliko ljudi voli da gleda crnobijele filmove... Al eto bice da cu morati odustati i od toga. Inace sviram gitaru i postavljam covere, ok ide to ali toga ima bas mnogo, a mnogo ih je koji to bolje rade od mene. Sad kontam raditi lekcije za pocetnike, gledao sam neke koji se blamiraju ali opet dobro prolaze. Imam materijala samo ga treba obraditi.
Na drugom kanalu imam dosta svojih kuharskih videa, sa jednim videom sam zakucao preko 700k pregleda, ali mi fali oko 400 subova. Tu bi prosao glat monetizaciju, al zahtjeva vise vremena oko pripreme hrane montiranja videa... A ulje skupo 😂😂😂
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#9 Re: Youtube monetizacija

Post by epik »

...
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#10 Re: Youtube monetizacija

Post by Alles-Tamam »

lethalthreat wrote: 01/10/2022 08:14 Kako ste došli do prvih 1000 subscribera? Nedavno sam otvorio svoj kanal, prije svega iz hobija i ljubavi prema snimanju, na kojem će biti isključivo vlastito kreirani sadržaj od prve do zadnje minute ali zbog nedostatka vremena nemam mogućnosti da se 100% unesem i posvetim. Osim standardnih metoda promoviranja preko Instagrama, Facebooka i sl, je li ima još koja caka kako najbrže doći do minimalnih kritetija za monetizaciju?
Tik tok.
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#11 Re: Youtube monetizacija

Post by lethalthreat »

Ne znam je li popularno i koliko na YouTube-u ali ja pravim videa sa putovanja, recimo kada odem u neki grad turistički, iz moje perspektive kako ja taj grad ili mjesto doživljavam, koje destinacije su vrijedne posjete, uz par onako pratećih klipova, grafiku, malo objašnjavam zašto baš ta znamenitost, naravno sve uz laganu muzikicu i narativ. Ajmo reći kao neki mini turistički vodič.

Za sada sve radim sa smartphoneom plus gimbal, dron je tu ali ne smijem ga baš svugdje dizati zbog propisa i kazni eventualnih. Kažem opet to je više hobi ali eto nastojat ću s vremenom da koji dinar od toga ubodem :D
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#12 Re: Youtube monetizacija

Post by Alles-Tamam »

lethalthreat wrote: 01/10/2022 09:44 Ne znam je li popularno i koliko na YouTube-u ali ja pravim videa sa putovanja, recimo kada odem u neki grad turistički, iz moje perspektive kako ja taj grad ili mjesto doživljavam, koje destinacije su vrijedne posjete, uz par onako pratećih klipova, grafiku, malo objašnjavam zašto baš ta znamenitost, naravno sve uz laganu muzikicu i narativ. Ajmo reći kao neki mini turistički vodič.

Za sada sve radim sa smartphoneom plus gimbal, dron je tu ali ne smijem ga baš svugdje dizati zbog propisa i kazni eventualnih. Kažem opet to je više hobi ali eto nastojat ću s vremenom da koji dinar od toga ubodem :D
Tik tok je za to prava stvar.
Napraviš za tik tok kratki video, lupam 20 sekundi i onda ljude na vučeš na YT sa fazonom Čitav video pogledajte na YT
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#13 Re: Youtube monetizacija

Post by epik »

lethalthreat wrote: 01/10/2022 09:44 Ne znam je li popularno i koliko na YouTube-u ali ja pravim videa sa putovanja, recimo kada odem u neki grad turistički, iz moje perspektive kako ja taj grad ili mjesto doživljavam, koje destinacije su vrijedne posjete, uz par onako pratećih klipova, grafiku, malo objašnjavam zašto baš ta znamenitost, naravno sve uz laganu muzikicu i narativ. Ajmo reći kao neki mini turistički vodič.

Za sada sve radim sa smartphoneom plus gimbal, dron je tu ali ne smijem ga baš svugdje dizati zbog propisa i kazni eventualnih. Kažem opet to je više hobi ali eto nastojat ću s vremenom da koji dinar od toga ubodem :D
To je super tema i sa tom opremom se moze fino raditi, nista profesionalno... Obrati paznju kako prezentujes, jesi li monoton i dosadan... Trazi grupe na fb sa slicnim sadrzajem... https://www.reddit.com/r/bih mozes slobodno jednom sedmicno izbaciti videa o bosanskim krajevima... Pokreni TikTok, instagram.... Sve na istu temu... Mora procepiti... Uostalom, daj link kanala imas od mene nekoliko nekoliko SUBova.... Ja sam uvijek za medjusobnu potporu.
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#14 Re: Youtube monetizacija

Post by lethalthreat »

Alles-Tamam wrote: 01/10/2022 10:16 Tik tok je za to prava stvar.
Napraviš za tik tok kratki video, lupam 20 sekundi i onda ljude na vučeš na YT sa fazonom Čitav video pogledajte na YT
Super, hvala puno na savjetu, ovo ću odmah uvesti u igru.
epik wrote: 01/10/2022 10:26 To je super tema i sa tom opremom se moze fino raditi, nista profesionalno... Obrati paznju kako prezentujes, jesi li monoton i dosadan... Trazi grupe na fb sa slicnim sadrzajem... https://www.reddit.com/r/bih mozes slobodno jednom sedmicno izbaciti videa o bosanskim krajevima... Pokreni TikTok, instagram.... Sve na istu temu... Mora procepiti... Uostalom, daj link kanala imas od mene nekoliko nekoliko SUBova.... Ja sam uvijek za medjusobnu potporu.
Super, zahvaljujem. Postam link ovdje, nadam se da admini neće zamjeriti, a svakako i ti meni ostavi link od svog kanala pa da uzvratim :D Trenutno radim na montiranju sljedećih videa i destinacija, bit će ih još dosta, imam na računaru nekoliko sati materijala za montažu sigurno ali trenutno je na kanalu samo to za sada :-D

Evo pa ko ima pola sata slobodnog vremena, uz kaficu neka pogleda:
https://www.youtube.com/watch?v=219i3Qd28cY&t=1s
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#15 Re: Youtube monetizacija

Post by epik »

lethalthreat wrote: 01/10/2022 10:54
Super, zahvaljujem. Postam link ovdje, nadam se da admini neće zamjeriti, a svakako i ti meni ostavi link od svog kanala pa da uzvratim :D Trenutno radim na montiranju sljedećih videa i destinacija, bit će ih još dosta, imam na računaru nekoliko sati materijala za montažu sigurno ali trenutno je na kanalu samo to za sada :-D

Evo pa ko ima pola sata slobodnog vremena, uz kaficu neka pogleda:
https://www.youtube.com/watch?v=219i3Qd28cY&t=1s
Video je super... ostavio sam ti cetiri sub-a.
Sta ti fali:
- Duza deskripcija na oba jezika (zbog pretraga na pretrazivacima treba ti vise opisa videa)
- Naslov treba da bude na oba jezika, jer pricas na nasem a prevodis na engleski
- ukljuci hashtag u deskripciji i naslovu
- Uredi info o kanalu: Opis kanala, uvodni video, dodaj linkove socijalnih mreza ako imas...
- iskoristi uvijek mogucnosti live prenosa sa zanimljivih mjesta, privuci ces paznju
- Imas ugodan glas, ali pokusaj da to bude malo zivlje, energicnije...
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#16 Re: Youtube monetizacija

Post by lethalthreat »

Hvala druže, sve ću ovo lagano bildati s vremenom, još uvijek je ono što se kaže work in progress. Sada sam i ja još jednom pregledao video i ima mi razlike kada na različitim medijima gledam, npr na telefonu je zvuk ok dok mi na laptopu glas djeluje dosta tiho a muzika je na ok nivou. Treba mi preporuka za kakav dobar mikrofon - koji je najbolje koristiti?
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#17 Re: Youtube monetizacija

Post by soha96 »

Ne radi na dva jezika, od toga nema nista. Takodje ne radi na nasem, tu hljeba nema. Video treba da ima voiceover preko 90% sadrzaja, ostalo mogu biti kadrovi a ne ovako gdje progovoris svakih 10 minuta jednu recenicu. Budimo realni to niko nece gledati ako nema nekog zanimljivog komentara i price koji ti drzi paznju. Obavezno na engleskom da voice algoritam prepozna da je tvoj content namijenjen engleskom govornom podrucju.

Thumbnail mora biti atraktivniji i clickbait, po mogucnosti da stavis svoju sliku pored neceg zanimljivog uz dobar edit u PS.

Kao sto neko vec rece opisi, tagovi (iako odavno tagovi vise nemaju posebnog efekta kod recommendeda/rangiranja), pozovi ljude u toku videa par puta da se subaju, da te zaprate na drustvenim mrezama.

Ulozi u neki mikrofon dobar i vjezbaj voice over koji ces naknadno raditi na vec editovane snimke + neki dodatni zanimljiv komentar uzivo u toku snimanja.

Kad bude vise pregleda, obavezno u toku videa dodaj neku gresku ili nesto malo kontroverzno tako da zapocne rasprava u komentarima. Ljudi vole raspravu i jedva cekaju da isprave neki tvoj lapsus. Moze to biti i nesto simpaticno da ne ispadnes paglu ali da se povede rasprava, to je najbolje za algoritam.

Kasnije zaradjujes od promocije hotela, restorana na putovanjima, agencija itd. Od youtube adsense je najmanja para.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#18 Re: Youtube monetizacija

Post by epik »

lethalthreat wrote: 01/10/2022 11:47 Hvala druže, sve ću ovo lagano bildati s vremenom, još uvijek je ono što se kaže work in progress. Sada sam i ja još jednom pregledao video i ima mi razlike kada na različitim medijima gledam, npr na telefonu je zvuk ok dok mi na laptopu glas djeluje dosta tiho a muzika je na ok nivou. Treba mi preporuka za kakav dobar mikrofon - koji je najbolje koristiti?
Mikrofon...pa neces fuliti ako mozes priustiti Rode, AT, AKG, uglavnom trazi volakne kondensere. Imas u radnjama kao sto su https://artist.ba/ https://brothers-music.com/ https://www.amedex-amadeus.com/ Ostalo jeftinije ti je sve tu i tamo isto
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#19 Re: Youtube monetizacija

Post by Alles-Tamam »

lethalthreat wrote: 01/10/2022 11:47 Hvala druže, sve ću ovo lagano bildati s vremenom, još uvijek je ono što se kaže work in progress. Sada sam i ja još jednom pregledao video i ima mi razlike kada na različitim medijima gledam, npr na telefonu je zvuk ok dok mi na laptopu glas djeluje dosta tiho a muzika je na ok nivou. Treba mi preporuka za kakav dobar mikrofon - koji je najbolje koristiti?
Ja sam na početku koristio auna mic 900b, ili uzmeš neki t.bone 420/440 recimo.
Oba su sasvim dovoljna za ovo što radiš
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#20 Re: Youtube monetizacija

Post by lethalthreat »

soha96 wrote: 01/10/2022 11:55 Ne radi na dva jezika, od toga nema nista. Takodje ne radi na nasem, tu hljeba nema. Video treba da ima voiceover preko 90% sadrzaja, ostalo mogu biti kadrovi a ne ovako gdje progovoris svakih 10 minuta jednu recenicu. Budimo realni to niko nece gledati ako nema nekog zanimljivog komentara i price koji ti drzi paznju. Obavezno na engleskom da voice algoritam prepozna da je tvoj content namijenjen engleskom govornom podrucju.

Thumbnail mora biti atraktivniji i clickbait, po mogucnosti da stavis svoju sliku pored neceg zanimljivog uz dobar edit u PS.

Kao sto neko vec rece opisi, tagovi (iako odavno tagovi vise nemaju posebnog efekta kod recommendeda/rangiranja), pozovi ljude u toku videa par puta da se subaju, da te zaprate na drustvenim mrezama.

Ulozi u neki mikrofon dobar i vjezbaj voice over koji ces naknadno raditi na vec editovane snimke + neki dodatni zanimljiv komentar uzivo u toku snimanja.

Kad bude vise pregleda, obavezno u toku videa dodaj neku gresku ili nesto malo kontroverzno tako da zapocne rasprava u komentarima. Ljudi vole raspravu i jedva cekaju da isprave neki tvoj lapsus. Moze to biti i nesto simpaticno da ne ispadnes paglu ali da se povede rasprava, to je najbolje za algoritam.

Kasnije zaradjujes od promocije hotela, restorana na putovanjima, agencija itd. Od youtube adsense je najmanja para.
Hvala na savjetima, posebno mi je interesantno ovo za voiceover na engleskom jeziku. Je li problem što mi akcenat nije baš engleski ili američki, perfekcionista sam po prirodi pa volim da je sve što radim liči na nešto.

Također ove preporuke za mikrofone ću detaljno vidjeti koji najviše odgovara.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#21 Re: Youtube monetizacija

Post by soha96 »

lethalthreat wrote: 01/10/2022 14:30
soha96 wrote: 01/10/2022 11:55 Ne radi na dva jezika, od toga nema nista. Takodje ne radi na nasem, tu hljeba nema. Video treba da ima voiceover preko 90% sadrzaja, ostalo mogu biti kadrovi a ne ovako gdje progovoris svakih 10 minuta jednu recenicu. Budimo realni to niko nece gledati ako nema nekog zanimljivog komentara i price koji ti drzi paznju. Obavezno na engleskom da voice algoritam prepozna da je tvoj content namijenjen engleskom govornom podrucju.

Thumbnail mora biti atraktivniji i clickbait, po mogucnosti da stavis svoju sliku pored neceg zanimljivog uz dobar edit u PS.

Kao sto neko vec rece opisi, tagovi (iako odavno tagovi vise nemaju posebnog efekta kod recommendeda/rangiranja), pozovi ljude u toku videa par puta da se subaju, da te zaprate na drustvenim mrezama.

Ulozi u neki mikrofon dobar i vjezbaj voice over koji ces naknadno raditi na vec editovane snimke + neki dodatni zanimljiv komentar uzivo u toku snimanja.

Kad bude vise pregleda, obavezno u toku videa dodaj neku gresku ili nesto malo kontroverzno tako da zapocne rasprava u komentarima. Ljudi vole raspravu i jedva cekaju da isprave neki tvoj lapsus. Moze to biti i nesto simpaticno da ne ispadnes paglu ali da se povede rasprava, to je najbolje za algoritam.

Kasnije zaradjujes od promocije hotela, restorana na putovanjima, agencija itd. Od youtube adsense je najmanja para.
Hvala na savjetima, posebno mi je interesantno ovo za voiceover na engleskom jeziku. Je li problem što mi akcenat nije baš engleski ili američki, perfekcionista sam po prirodi pa volim da je sve što radim liči na nešto.

Također ove preporuke za mikrofone ću detaljno vidjeti koji najviše odgovara.
Ma nije bitno, samo nek je koliko toliko okej i da je gramaticki ispravno. Imas danas tonu kanala a pogotovo Youtube Shorts sa ljudima koji imaju non native akcenat i ogromnu fan bazu. Mislim da je to kod dosta raje postalo zanimljivo i simpaticno osim ako je neki bas glup akcenat kao indijski. :mrgreen:
elq
Posts: 387
Joined: 25/06/2017 08:26

#22 Re: Youtube monetizacija

Post by elq »

@lethalthreat subo sam ti se na kanal

sta mislite o mom kanalu https://www.youtube.com/@infoarea?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#23 Re: Youtube monetizacija

Post by n+1 »

elq wrote: 05/11/2022 17:40 @lethalthreat subo sam ti se na kanal

sta mislite o mom kanalu https://www.youtube.com/@infoarea?
Koje alate koristiš da kreiraš ove dinamične infografike?
elq
Posts: 387
Joined: 25/06/2017 08:26

#24 Re: Youtube monetizacija

Post by elq »

Za ove barove stranicu flourish
Za ovo sto ide photoshop
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#25 Re: Youtube monetizacija

Post by n+1 »

elq wrote: 05/11/2022 18:40 Za ove barove stranicu flourish
Za ovo sto ide photoshop
Hvala. :)
Post Reply